• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vékony hártya a víz felszínén - "Surface scum"

Nyugodtan kereshettek külföldi forrasokat is, sok helyen leirjak a lehetseges okokat. Az en tapasztalatom:

Nalam a nanoban fordult elö, es arra utalt valoban, hogy valamelyik növenyem szenved. Ahogy azt a növenyt eltavolitottam, vagy helyrejött, gyakorlatilag azonnal megszünt a problemam. A nagy akiban meg elö sem jött. Talan a kezdetek kezdeten, lattam minimalisan, de aztan az is eltünt.
A nanoban nincsen CO2 beporlasztas, de egeszsegesen nönek a növenyek, es nincsen hartyam. Nezzetek meg a növenyeitek allapotat, valamelyik "üzen" a hartyaval, hogy valami nem stimmel. A legkönnyebben papirtörlövel tudtam leszedni, tudom ajanlani.
 
Nyugodtan kereshettek külföldi forrasokat is, sok helyen leirjak a lehetseges okokat. Az en tapasztalatom:

Nalam a nanoban fordult elö, es arra utalt valoban, hogy valamelyik növenyem szenved. Ahogy azt a növenyt eltavolitottam, vagy helyrejött, gyakorlatilag azonnal megszünt a problemam. A nagy akiban meg elö sem jött. Talan a kezdetek kezdeten, lattam minimalisan, de aztan az is eltünt.
A nanoban nincsen CO2 beporlasztas, de egeszsegesen nönek a növenyek, es nincsen hartyam. Nezzetek meg a növenyeitek allapotat, valamelyik "üzen" a hartyaval, hogy valami nem stimmel. A legkönnyebben papirtörlövel tudtam leszedni, tudom ajanlani.

Sokismeretlenes ez az egyenlet is. Nem csak a "növények üzenete" lehet ez. Ha nem így lenne, akkor nem lennének skimmerek. De vannak, mert van úgy, hogy akármit csinálsz, minden szép és jónak tűnik, a növények üdék és még is hártya van. A másik akvárium meg olyan "szenvedősnek" látszik, algás is, de hártya sehol.

A tengeris akiknál van "lehabzó". Az is skimmer angolul. Ott ez egy természetes folyamat része és a skimmer a szűrő. Édesvízi akiknál is lehet teljesen természetes a hártya megjelenése. Itt meg sima felszínleszívó skimmerek vannak erre. Lehet néha meg lehet oldani vagy rá lehet jönni az okára. De a témát illetően eléggé a sötétben tapogatózunk. Általános igazság nincs rá szerintem, de baromira bosszantó jelenség.
 
Sokismeretlenes ez az egyenlet is. Nem csak a "növények üzenete" lehet ez. Ha nem így lenne, akkor nem lennének skimmerek. De vannak, mert van úgy, hogy akármit csinálsz, minden szép és jónak tűnik, a növények üdék és még is hártya van. A másik akvárium meg olyan "szenvedősnek" látszik, algás is, de hártya sehol.

A tengeris akiknál van "lehabzó". Az is skimmer angolul. Ott ez egy természetes folyamat része és a skimmer a szűrő. Édesvízi akiknál is lehet teljesen természetes a hártya megjelenése. Itt meg sima felszínleszívó skimmerek vannak erre. Lehet néha meg lehet oldani vagy rá lehet jönni az okára. De a témát illetően eléggé a sötétben tapogatózunk. Általános igazság nincs rá szerintem, de baromira bosszantó jelenség.
Kerestem én is egyéb leírásokat,de inkább a saját tapasztalatomat írtam le. Több honlapon is olvastam a lehetséges okokról,és mivel ahogyan írtad is, szerteágazó a magyarázat, inkább nem linkelgettem, leírtam,amit én tapasztaltam. Bosszantó a jelenség,az biztos....
 
Egy hónapja kb beraktam egy 30-as kockába egy eheim külsőszűrőt.Egy szivacsszűrő volt benne alapból,egy éves az aki.Három hétig ment mind a kettő,hagy álljon be a külső is.Kivettem a szivacsszűrőt,rá két napra el is kezdődött a hártya.És azóta is tart...(mondjuk csak két napja...,de nem hiszem,hogy elmúlik magától).Döglés vagy negatívum nincs eddig,de nem tud "lélegezni" a víz,a hártya elzárja.
Pedig csak jobb szűrést akartam a növényeknek,meg a taiwanoknak is...Néha a kevesebb a több?
Van valami tippetek???
 
Egy hónapja kb beraktam egy 30-as kockába egy eheim külsőszűrőt.Egy szivacsszűrő volt benne alapból,egy éves az aki.Három hétig ment mind a kettő,hagy álljon be a külső is.Kivettem a szivacsszűrőt,rá két napra el is kezdődött a hártya.És azóta is tart...(mondjuk csak két napja...,de nem hiszem,hogy elmúlik magától).Döglés vagy negatívum nincs eddig,de nem tud "lélegezni" a víz,a hártya elzárja.
Pedig csak jobb szűrést akartam a növényeknek,meg a taiwanoknak is...Néha a kevesebb a több?
Van valami tippetek???

A szűrés most jobb is, de a felszínt nem fogja úgy csobogtatni neked mint a szivacsod. Ha esőztető van forgasd feljebb és meg van oldva.
 
Poppy van rajta,egy 10-15 cm-es sugarú körben nincs hártya(Az akvárium 30x30x35,szűrés eheim eco,a legkisebb kicsit fojtva matrix-szal megtömve+Seachem Purigen).
Azért félek a hártyától,mert volt már másik akvában is,jó pár taiwanom bánta.Gondolom nem szellőzött rendesen a víz.Egy Eheim Skim 350 került oda,de még garnélát nem raktam vissza.Azaz nem mertem...
 
A lily szétverné az akváriumot,esőztetőt nem próbáltam.Most kicsit visszavettem a fojtásból,hátha...
 
Sziasztok!
Volt surface scum, megszűnt mikor elkezdtem Green Aqua Macro micro tápot adagolni. 1-2 nap alatt..
Most lett RO, csütörtökön lecseréltem egy 20%-ot ro vízre, tegnap csináltam egy 50%-os vízcserét ro vízzel, ma megint megjelent picit a surface scum.
Lehet attól, hogy "hirtelen" volt nekik a vízlágyulás? Tds 240 kh6 gh8 most.
Köszi!
 
Szerintem nem kizárt. Növényi stressz lehet oka a hártyának, a fenti változás pedig lehet oka a növényi stressznek. :)

Tapatalkkal küldve az én Lenovo A6000 eszközömről
 
Erre gondoltam énis, a stressz dolgot olvastam :)
Köszi! Illetve tegnap hoztam két új növényt is bele, lehet azok is stresszelnek :D
 
Itt is megosztom veletek a témában szerzett tapasztalatomat, hátha más is hasznát veszi. Nálam a hártyát a Vallisneria okozta.
Azért, hogy ne takarja a vízfelszínt, gyakran nyírtam, és ez feltehetően nem tetszett neki. A növény maga szépen nőtt, de a vágott levelek lassan foszlásnak indultak, ecsetesedtek. A hártya folyamatosan jelent volt, de a vallisneria kivétele után már másnapra megszűnt. Tehát nálam nem tápanyaghiány okozta a növény "szenvedését", hanem a metszés okozta "stressz".
 
sziasztok!

a minap arra lettem figyelmes, hogy a víz felszínén egy nagyon vékony réteg, ismeretlen eredetű hártyába képződött. Nagyon könnyen szétfoszlik, majd viszonylag gyorsan összeáll.

A víz paramétereiről túl sokat nem tudok, méréseket nem végeztem még. Sajnos elég kezdő vagyok a szakmában még

A szűrést és a keringést egy eheim 2213 ás szűrő végzi, esőztetővel, úgy hogy mozgassa a vízfelszínt. Biobacit a szűrő tisztítás után szoktam adagolni, 2,5 ml-t valamint a vízcserék alkalmával(54l az aki). Egyébként a víz nem zavaros, szép tiszta látszólagosan semmi baja. A tápozásról annyit, hogy napi 1 ml carbo, plusz heti 5ml easy life fosfo. Nemsokára egyébként váltok Green Aqua Micro és macro-ra. Olvastam olyanokat hogy a víz felszínén összegyűlt túl szaporodott bacik okozhatják. Lehet hogy a baci adagolás lehet a baj?

kpq8HOOt4THeeP0l2
 
sziasztok!

a minap arra lettem figyelmes, hogy a víz felszínén egy nagyon vékony réteg, ismeretlen eredetű hártyába képződött. Nagyon könnyen szétfoszlik, majd viszonylag gyorsan összeáll.

A víz paramétereiről túl sokat nem tudok, méréseket nem végeztem még. Sajnos elég kezdő vagyok a szakmában még

A szűrést és a keringést egy eheim 2213 ás szűrő végzi, esőztetővel, úgy hogy mozgassa a vízfelszínt. Biobacit a szűrő tisztítás után szoktam adagolni, 2,5 ml-t valamint a vízcserék alkalmával(54l az aki). Egyébként a víz nem zavaros, szép tiszta látszólagosan semmi baja. A tápozásról annyit, hogy napi 1 ml carbo, plusz heti 5ml easy life fosfo. Nemsokára egyébként váltok Green Aqua Micro és macro-ra. Olvastam olyanokat hogy a víz felszínén összegyűlt túl szaporodott bacik okozhatják. Lehet hogy a baci adagolás lehet a baj?

kpq8HOOt4THeeP0l2
Szia!

Egyenlőre túlzottan ne aggódj, sokszor megszűnik magától is.
Elvileg okozhatják a növények által kiválasztott fehérjék, melyek ha a felszínen összegyűlnek táptalajt bíztosítanak a baciknak.
Sokszor tapasztalható, ha valamelyik növény szenved, nem fejlődik, vagy mondjuk vágom a leveleit, az én tapasztalatom szerint.
Eltávolítható skimmerrel, vagy pl. papírtörlővel is részben le lehet szedni a felszínről.
Nekem is megjelent újra a nagy akvában...
Gyakran tapasztalható friss indításkor is.
Segít, ha hullámzik kicsit a vízfelszín.
Ami még gond lehet, ha vastag és nagyon masszíva hártya, teljesen meggátolja a felszíni gázcserét az akiban. Erre figyelni kell.
 
Szia!

Egyenlőre túlzottan ne aggódj, sokszor megszűnik magától is.
Elvileg okozhatják a növények által kiválasztott fehérjék, melyek ha a felszínen összegyűlnek táptalajt bíztosítanak a baciknak.
Sokszor tapasztalható, ha valamelyik növény szenved, nem fejlődik, vagy mondjuk vágom a leveleit, az én tapasztalatom szerint.
Eltávolítható skimmerrel, vagy pl. papírtörlővel is részben le lehet szedni a felszínről.
Nekem is megjelent újra a nagy akvában...
Gyakran tapasztalható friss indításkor is.
Segít, ha hullámzik kicsit a vízfelszín.
Ami még gond lehet, ha vastag és nagyon masszíva hártya, teljesen meggátolja a felszíni gázcserét az akiban. Erre figyelni kell.

Köszönöm az infókat! Egyenlőre nem tűnik vastagnak a dolog, a vízfelszínt pedig mozgatja az esőztető! azon a részen ahol intenzívebb a vízmozgás, ott nem képződik, csak ott, ahol nem verik szét a "hullámok" :)
 
Köszönöm az infókat! Egyenlőre nem tűnik vastagnak a dolog, a vízfelszínt pedig mozgatja az esőztető! azon a részen ahol intenzívebb a vízmozgás, ott nem képződik, csak ott, ahol nem verik szét a "hullámok" :)
Sziasztok!
Nálam is volt hártyásodás kis fehér habosodás a megoldás Sera nitrivec baktérium kultúra volt másnapra teljesen eltűnt.
30 Literes az aki a külső szűrőben 1l Substrate pro +két réteg szivacs előtte TM10+TM30.
Nem lenne elég a bio szűrés? A Nitrivec miatt gondolom mert az segített teljesen eltütetni.
Azt írják rajta ,hogy minden vízcsere vagy szűrő tisztítás alkalmával adagolhatunk + baci kultúrát.
 
Nekem JBL Algol bevetése után jelent meg ez a hártya a víz felszínén, és annak ellenére, hogy 3 hete nem használtam már, szinte naponta újra termelődik, és a vízfelszín is habzik. Eddig azt feltételeztem, hogy döglött alga "biohulladék" lehet, viszont az Algol eléggé megviselte az Anubiasaimat, és mivel most olvastam, hogy ez a hártya betudható annak is, hogy a növények nem érzik jól magukat kissé bepánikoltam.
 
Nekem is van nemi friss tapasztalatom e teren. Sikerult valahogy bekapnom, a rhizoclonium algat es a vele valo kuzdelem soran, az egyik probalkozasom a feny erossege es a tapozas vissza vetele volt aminek koszonhetoen egy nap alatt vastag reteg csapodott ki az akvam tetejen. Mint a display es a szuro akvanal is. De olyan vastagon, hogy a kezemmel se tudtam szet kavarni. Masnap vissza allitottam mindent a regibe es estere el is tunt. De a franya algaval vivott harcom eddig teljesen eredmenytelen.
Ha kipucolom teljesen az egesz akvat ugy, hogy egy pici darabot se lehet latni belole, ket nap alatt hatalmas pamacsok lesznek a semmibol.
A viz ertekeim mindegyike a megfelelo szinten van. Kiveve kettot: a szilikat es a kalium szintem magas. Mar a kezdetek ota es nem csokken szinte semmit.
 
Sziasztok!
Mostanában vettem észre,hogy olyan mint ha poros lenne a vízfelszín az aki 1 éves 2213 al szűröm 30 liter,esőzteteő mozgatja a felszínt rendesen.
Mivel nálunk igen kemény a csap víz 2 hete kezdtem el lágyítani fokozatosan ion cserélt vízzel 20 ról most 14 es.
lehet ,hogy kioldódnak bizonyos dolgok a vízből?
Köszönöm előre is a segítséget.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Mostanában vettem észre,hogy olyan mint ha poros lenne a vízfelszín az aki 1 éves 2213 al szűröm 30 liter,esőzteteő mozgatja a felszínt rendesen.
Mivel nálunk igen kemény a csap víz 2 hete kezdtem el lágyítani fokozatosan ion cserélt vízzel 20 ról most 14 es.
lehet ,hogy kioldódnak bizonyos dolgok a vízből?
Köszönöm előre is a segítséget.
Szia, nekem is pont ez a problémám, azért jöttem fel a fórumra. Olvasgass vissza, úgy tűnik sok oka lehet a hártyásodásnak. Megpróbálok egy egzakt kísérletet végezni, hátha sikerül a nyomára bukkannom. Nem egyszerű a dolog, mert az ember nagyon sokszor nem csak egy paraméteren változtat, hanem elkezd össze-vissza "konfigurálni" a rendszerén. Így ha lesz is eredmény, nem lesz egyértelmű, mi segített. :) Meg hát, ha valamit megváltoztatok és mondjuk az nem segített, utána meg máson is változtatok az meg segít, ám lehet hogy a kettő együtt volt hatékony. Önállóan egyik módszer se lett volna megoldás. Sosem fogom megtudni... :) De hát ez a szép az akiban, hogy élő dolog, mindig van mit foglalkozni vele. Igazi hobby.
 
Back
Oldal tetejére