• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vékony hártya a víz felszínén - "Surface scum"

Sajnos egy neonhalam bélgyulladást kapott, másnap elpusztult. Mikor hazaértünk munkából láttuk, hogy mi történt, kivettem egyből. Hártya lett a víz tetején. Nem olyan vastag, de oldalról látható. Okozhattaa hártyát, hogy órákig benne lehetett az elpusztult hal, amit a garnélák kezdtek fogyasztani?

Szia!

Bár a vízfelszíni hártyát általában a vízfelszínre úszó fehérje, zsír, és olaj okozza, és ez akár származhat bomló állatból is, de annak azért egy halak mennyiségéhez jól méretezett, normális méretű, és szűrésű akváriumnál kicsi az esélye, hogy egyetlen apró hal pár órai bomlása hártyát képezzen az egész akváriumon. Rendszeres túletetéssel, a növények táp nélküli szenvedtetésével, átültetésével, vágásával, sőt még a konyhai tojásrántotta sütéssel is könnyebb ezt előidézni.
Nem tudom, a többiek mit írtak előttem a topikban, de valójában az én véleményem szerint önmagában csak a hártya nem okoz gondot, inkább indikátora más problémának, illetve nem megfelelő felszínmozgás esetén akadályozhatja a gáz cserét, amivel oxigén hiányt, vagy CO2 adagolásos akvárium esetén a CO2 felhalmozódását okozhatja.
Megfelelően mozgatott vízfelszín esetén szépen lassan beoldódik a vízbe, és a szűrőben lakó baktériumok lebontják. ;)
Azért persze, ha parázol, egy papír törlő vízfelszínre fektetésével a hártya gyorsan eltávolítható, egy rendkívüli vízcsere meg még az irmagját is eltávolítja a Neonhaladból felszabaduló gyilkos amónia párlatnak, aminek egyik indikátora lehetne... :)
 
Sziasztok ?
Olyan problémám van a egyik aksiban , hogy amikor be indul a co2 behártyásodik a víz felszine .
Mértem egy ph értéket is 6,23 majd mérek holnap reggel is amikor még nem indul be a co2
Előre is köszi a tanácsokat 😉
Szia
Egy szikmmer megold minden ilyen jellegű problémát.
 
Reméljük 2 év alatt ő is rájött... 😂😎
Szia!

Bár a vízfelszíni hártyát általában a vízfelszínre úszó fehérje, zsír, és olaj okozza, és ez akár származhat bomló állatból is, de annak azért egy halak mennyiségéhez jól méretezett, normális méretű, és szűrésű akváriumnál kicsi az esélye, hogy egyetlen apró hal pár órai bomlása hártyát képezzen az egész akváriumon. Rendszeres túletetéssel, a növények táp nélküli szenvedtetésével, átültetésével, vágásával, sőt még a konyhai tojásrántotta sütéssel is könnyebb ezt előidézni.
Nem tudom, a többiek mit írtak előttem a topikban, de valójában az én véleményem szerint önmagában csak a hártya nem okoz gondot, inkább indikátora más problémának, illetve nem megfelelő felszínmozgás esetén akadályozhatja a gáz cserét, amivel oxigén hiányt, vagy CO2 adagolásos akvárium esetén a CO2 felhalmozódását okozhatja.
Megfelelően mozgatott vízfelszín esetén szépen lassan beoldódik a vízbe, és a szűrőben lakó baktériumok lebontják. ;)
Azért persze, ha parázol, egy papír törlő vízfelszínre fektetésével a hártya gyorsan eltávolítható, egy rendkívüli vízcsere meg még az irmagját is eltávolítja a Neonhaladból felszabaduló gyilkos amónia párlatnak, aminek egyik indikátora lehetne... :)
Köszi! Reggelre a vízfelszín is szép, tiszta lett, a szűrő megoldotta.
 
Sziasztok,

nem tudom jó helyre írom e a kérdésem, de igazából felszíni "eseményre" vonatkozik:
Azt vettem észre, hogy a víz teteje bubizik, "habzik" és ez főleg reggel észrevehető.

A paraméterek amúgy rendben vannak, kicsit kevesebb az NO3 (3) és a PO4 (0,4), amúgy tiszta, szagtalan a víz, a külsőszűrő teszi a dolgát. Esetleg még CO2-re gondolok...

Köszi
 
Nem is tudom hol kérdezzem, ma reggelre hab foltok jelentek meg a vízfelszínen, de ami jobban aggaszt, hogy mintha kb. gázolaj szaga lenne a víznek.
2 hete 0-ról újra rendeztem az üveget, nagyjából most tart ott a történet hogy a kezdeti zöld és fonál algák már szinte mind eltűntek és a növények láthatóan indulnak befelé, szóval egy nagyon jól sikerült újraindításnak nevezném (magamhoz képest mindenképp), erre ma reggel ez van :oops:
Halakon, garnélákon, csigákon nem veszek észre (egyelőre) semmit.
Vajon mi okozhatja ezt a szagot?
IMG-8489.jpg
 
Nem is tudom hol kérdezzem, ma reggelre hab foltok jelentek meg a vízfelszínen, de ami jobban aggaszt, hogy mintha kb. gázolaj szaga lenne a víznek.
2 hete 0-ról újra rendeztem az üveget, nagyjából most tart ott a történet hogy a kezdeti zöld és fonál algák már szinte mind eltűntek és a növények láthatóan indulnak befelé, szóval egy nagyon jól sikerült újraindításnak nevezném (magamhoz képest mindenképp), erre ma reggel ez van :oops:
Halakon, garnélákon, csigákon nem veszek észre (egyelőre) semmit.
Vajon mi okozhatja ezt a szagot?
View attachment 178088
Nem néz ki jól - minél nagyobb vízcsere, minél hamarabb.
Valami vegyszer kerülhetett a vízbe (felcserélt törlőszivacs, vízbe csöppent tisztítószer...stb.).
 
Nem néz ki jól - minél nagyobb vízcsere, minél hamarabb.
Valami vegyszer kerülhetett a vízbe (felcserélt törlőszivacs, vízbe csöppent tisztítószer...stb.).
Hát ezaz hogy semmire nem tudom ráfogni hogy mi miatt lehet, a napi rutint csináltam csak az előző napokban, amit már egy éve is...
Mindenesetre hamarosan lejön a cserevíz az RO-ból.
 
Nem is tudom hol kérdezzem, ma reggelre hab foltok jelentek meg a vízfelszínen, de ami jobban aggaszt, hogy mintha kb. gázolaj szaga lenne a víznek.
2 hete 0-ról újra rendeztem az üveget, nagyjából most tart ott a történet hogy a kezdeti zöld és fonál algák már szinte mind eltűntek és a növények láthatóan indulnak befelé, szóval egy nagyon jól sikerült újraindításnak nevezném (magamhoz képest mindenképp), erre ma reggel ez van :oops:
Halakon, garnélákon, csigákon nem veszek észre (egyelőre) semmit.
Vajon mi okozhatja ezt a szagot?
View attachment 178088
Az összes hal megvan? Nem lehet egy bomló tetemből valami fehérje?
 
Köszönöm a tippeket, a szombat esti 50%-os vízcsere a habot megszüntette és nem jött vissza. A szag gyengébben de megmaradt, azóta viszont 2 nap alatt szinte teljesen elmúlt.
Amit csináltam még hogy cyano ellen adtam egy adag ultralife port. Bár nem maró szag volt hanem olajos/büdös, meg nem is látható már kb. semmi alga csak egy kis zöld a köveken és pár levélen, a csigák és amanók örömére, de valaminek csak okoznia kellett... Kicseréltem a buborékszámláló folyadékot is, bár annak sem volt semmi szaga.
Halak megvannak, de boraras csapat van benne, abból ha elhullik kb. észre sem veszi az ember, meg szerintem a természet sem.
Gyerekek is már rég kinőtték a kísérletező kort.
Szóval egyelőre marad talány a dolog.
Azért még szerdán csinálok egy újabb vízcserét.
 
Back
Oldal tetejére