• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vasfák elrendezése

Majd lemerül.

Én 15 éve vettem egyet, de tavaly októberben kiszedtem a vízből, azóta szárazon állt.
Kb. 1 hónapja szétszedtem az "Alpesi táj" (HAC uccsó hely ) nevű förmedvényemet, amit átalakítottam és visszakerült ez a fa.
Egy kissé bele kellett nyomni a talajba, de még így is emelkedett egy kicsit, de 1 hét után már teljesen elsüllyedt magától.Tehát a vasfa is ki tud száradni, de hamar megszívja magát vízzel.
 
Hello!
Vasfa ha jóltudom kohászati hulladék. Vas előállításakor keletkezett salakanyag.....
Előfordulhat esetleg hogy valahol üreges a közepe ami miatt levegő van benne, máskülönben kizárt dolognak tartom, hogy ne merüljön el. Esetleg próbáld kis fúróval megfúrni feltételezett üregek helyén.
Egyébként engem sem emlékeztet vasfára.
 
DLaci said:
Hello!
Vasfa ha jóltudom kohászati hulladék. Vas előállításakor keletkezett salakanyag.....
Előfordulhat esetleg hogy valahol üreges a közepe ami miatt levegő van benne, máskülönben kizárt dolognak tartom, hogy ne merüljön el. Esetleg próbáld kis fúróval megfúrni feltételezett üregek helyén.
Egyébként engem sem emlékeztet vasfára.


Vasfa-kohászati melléktermék :eek: ? max a nevében hasonlít a vasra!! Azt kohósalaknak hívják!
 
Szerintem meg: (növ.), különböző forróvidéki, sótétszínű, nehéz és kemény fa neve. (A V. a víznél nehezebb, olyan kemény, hogy csak a legjobb szerszámmal dolgozható fel. Ilyen a Robinia panacoea Aubl. Dél-Amerikából, a Stadtmannia oppositifolia Lam. Ile de Franceról, az Olea exaspernata, Olea Capensis, Olea undulata, meg a Milettia Caffra a Fokföldről, a Barysylon rufum Lour. K.-Indiából és Kinából, a nagasfa (Mesua ferrea L.) K.-Indiából (cejloni V. v. gangan); l. továbbá Kazuárfa, Kokacserje, Sideroxylon. Békés vármegyében a Tamarix népies neve. Fehér V., l. Hegedüfa. A V.-t műszerre, esztergályosmunkára, hengerre és más erős tárgyra dolgozzák fel.

Szóval a lényeg, hogy ki tud száradni, mint ahogy jojo is írta. Áztasd be forró vízbe és hagyd benne pár napot, ha besötétedik a víz cseréld le, nem árt lesúlyozni sem. Ha szép kávé színű lesz a víz, akkor nagy valószínűséggel vasfa.
 
Scar said:
Szerintem meg: (növ.), különböző forróvidéki, sótétszínű, nehéz és kemény fa neve. (A V. a víznél nehezebb, olyan kemény, hogy csak a legjobb szerszámmal dolgozható fel. Ilyen a Robinia panacoea Aubl. Dél-Amerikából, a Stadtmannia oppositifolia Lam. Ile de Franceról, az Olea exaspernata, Olea Capensis, Olea undulata, meg a Milettia Caffra a Fokföldről, a Barysylon rufum Lour. K.-Indiából és Kinából, a nagasfa (Mesua ferrea L.) K.-Indiából (cejloni V. v. gangan); l. továbbá Kazuárfa, Kokacserje, Sideroxylon. Békés vármegyében a Tamarix népies neve. Fehér V., l. Hegedüfa. A V.-t műszerre, esztergályosmunkára, hengerre és más erős tárgyra dolgozzák fel.

Szóval a lényeg, hogy ki tud száradni, mint ahogy jojo is írta. Áztasd be forró vízbe és hagyd benne pár napot, ha besötétedik a víz cseréld le, nem árt lesúlyozni sem. Ha szép kávé színű lesz a víz, akkor nagy valószínűséggel vasfa.

megelőztél ;) wikin is fent van pár: http://en.wikipedia.org/wiki/Ironwood

Elég sok vasfát van alkalmam használni, kézben tartani. Előfordul, hogy egy-két darab nem süllyed el azonnal, főleg a vékonyabb könnyebb darabok. De amit a képen is mutattál az egy vastagabb "testesebb" darabnak néz ki ami valószínű nehezebb. Ezek maguktól is lemennek mindig. Ha mégsem a fenti megoldások közül bármi működhet. Lesúlyozás, lekötözés, kifőzés, előáztatás stb.
 
Scar said:
Kokacserje...
Ez úgy megragdta a tekintetemet. Csak nehogy levéllel együtt kerüljön bele a vízbe.
Megnéznék mondjuk egy bekészült pillangó tarkasügeret :lol:
Így is nagyon vicces, hát még úgy mit alkotna :D
(elnézést ha valakit ezzel megbántok)
 
Látod, nekem ez eszembe se jutott elsőre. Bár akármilyen drogkommandó legyen a talpán aki egy darab száraz fáért kipakoltatja az akváriumot XD
 
Vasfa-kohászati melléktermék :eek: ? max a nevében hasonlít a vasra!! Azt kohósalaknak hívják!
Szerintem nem csak a kohósalak az egyetlen kohászati melléktermék.
De ha hazaérek keresek egy mágnest és megnézem mennyire közelít :)
Nem a saját agyamból pattant ki a dolog több kereskedésben is halottam. Én úgy gondolom rengeteg mindenre rámondják, hogy vasfa inkább ez olyan gyűjtőnév jelenleg sajnos, mint pontos meghatározás. Gondolom ezt abból is, mert elég sokféle vasfát láttam már, és volt olyan, amely valóban inkább egy kifolyt lávára emlékeztetett inkább mint fára.
 
DLaci said:
Vasfa-kohászati melléktermék :eek: ? max a nevében hasonlít a vasra!! Azt kohósalaknak hívják!
Szerintem nem csak a kohósalak az egyetlen kohászati melléktermék.
De ha hazaérek keresek egy mágnest és megnézem mennyire közelít :)
Nem a saját agyamból pattant ki a dolog több kereskedésben is halottam. Én úgy gondolom rengeteg mindenre rámondják, hogy vasfa inkább ez olyan gyűjtőnév jelenleg sajnos, mint pontos meghatározás. Gondolom ezt abból is, mert elég sokféle vasfát láttam már, és volt olyan, amely valóban inkább egy kifolyt lávára emlékeztetett inkább mint fára.

Kereskedőktől sokmindent hallani ;)
A speckó forma attól van, hogy ez a vasfának a gyökere. Ettől van, hogy nincs két egyforma darab.
Vasfa és vasfa között pedig abban van eltérés, hogy más vasfát árulnak tömegével nálunk európában és más vasfa az ami a távolkeletről jön.
Nah most jól szétoffoltuk a topikot.
 
viktorlantos said:
DLaci said:
Vasfa-kohászati melléktermék :eek: ? max a nevében hasonlít a vasra!! Azt kohósalaknak hívják!
Szerintem nem csak a kohósalak az egyetlen kohászati melléktermék.
De ha hazaérek keresek egy mágnest és megnézem mennyire közelít :)
Nem a saját agyamból pattant ki a dolog több kereskedésben is halottam. Én úgy gondolom rengeteg mindenre rámondják, hogy vasfa inkább ez olyan gyűjtőnév jelenleg sajnos, mint pontos meghatározás. Gondolom ezt abból is, mert elég sokféle vasfát láttam már, és volt olyan, amely valóban inkább egy kifolyt lávára emlékeztetett inkább mint fára.

Kereskedőktől sokmindent hallani ;)
A speckó forma attól van, hogy ez a vasfának a gyökere. Ettől van, hogy nincs két egyforma darab.
Vasfa és vasfa között pedig abban van eltérés, hogy más vasfát árulnak tömegével nálunk európában és más vasfa az ami a távolkeletről jön.
Nah most jól szétoffoltuk a topikot.


Bocs az OFF-ért Vik!
 
Áztattam, kifőztem majd megint áztattam!
És a végeredmény 3 rozsdabarna öblítés+mostmár picit lebeg legalább, nem egyből felúszik!!!

De szerintem még mindig maradok a lesúlyozásnál egyenlőre!
 
Sziasztok.A vasfám szinezi a vizet és szeretném ezt mérsékelni kicsit.Milyen megoldás jöhet szóba?A vízszinezés megszűnik idővel?Üdv Jani.
 
Jani 614 said:
Sziasztok.A vasfám szinezi a vizet és szeretném ezt mérsékelni kicsit.Milyen megoldás jöhet szóba?A vízszinezés megszűnik idővel?Üdv Jani.

ha sima vasfa akkor elég sokáig színezi sajnos. nálam 1 év is volt korábban.

ha tőlünk vásárolt akkor viszonylag rövid ideig. feltéve hogy nem készítetted elő. a saját vasfáinkat forró vizes tusssal szoktam kicsapatni. Ez általában elég neki, hogy a por stb letisztuljon és a szineződés nagy része eltávolodjon.

hagyományos vasfát áztatni lehet vagy főzheted is.

ha nagyon bossszant hazsnálhatsz kémiai szűrőanyagot mint a carbon vagy a Seachem Purigen. de az utóbbi szerintem biztos segít.

ui: most néztem az új Aqua Journal-t és épp a fa dekorokról van benne szó. a színezésre ott is az NA Carbon-t javasolják
 
Igen, aktív szén csökkenti a fák okozta elszíneződést, ez már régi, bevált módszer.
 
Sziasztok,szia Vik.A vasfát nem tőletek vettem,akkor még nem ismertelek beneteket meg ezt a fórumot.Berakás előtt a fát forró vízbe raktam vagy 15percre,jól elszinezte a vizet majdnem fekete volt.Hát remélem idővel mérséklődik a szinezés,végül is annyira nem vészes a dolog.Köszönöm,hogy írtatok.Üdv Jani.
 
Jani 614 said:
Sziasztok,szia Vik.A vasfát nem tőletek vettem,akkor még nem ismertelek beneteket meg ezt a fórumot.Berakás előtt a fát forró vízbe raktam vagy 15percre,jól elszinezte a vizet majdnem fekete volt.Hát remélem idővel mérséklődik a szinezés,végül is annyira nem vészes a dolog.Köszönöm,hogy írtatok.Üdv Jani.

Szió, persze nem is azért írtam, csak más a fák eredete. Ez a hagyományos vasfa ami nálad van sokkal több előkészületet kíván. Sokáig többször főzni stb, így alábbhagy a színezés némileg.

Vagy felkészülsz egy hosszútávú színezésre és elfogadod így ahogy van, vagy kémiai szűrőanyag.

Az aki ezzel is szép lesz ;)
 
Szerintem felkészülök egy hosszú távú szinezésre mert annyira nem vészes a helyzet.Nem akarom kiszűrni majd várok türelemmel,hogy elmúljon amúgy is úgy tudom a halaknak kell a fából kiázó huminsav a szénnel meg kiszűrném azt.A fényerősséget tompítja kicsit de nem vészes.A legközelebbi fát töbször,tovább fogom áztatni,főzzni majd.Üdv Jani.
 
Sziasztok!
Sok érdekes és ellentmondásos infót lehet megtalálni a neten a vasfákról. Engem az érdekelt volna hogy mennyi ideig kell főzni.


Kb egy hete vettem egy 1 kg os darabot és először 4 napig áztattam, (naponta cserélve e vizet) majd hogy meggyorsítsam elkezdtem főzni. Már a 3. napja főzöm éjjel és nappal, a vizet 2-4 óránként lecserélve (ahogy van rá időm) de még mindig teljesen elszinezi mát fél óra forralás után is. A gond csak az hogy anyám Zepter edényét használtam hozzá és sajna elégé lepukkant. :s Meg hát hamarosan hazaérnek külföldről és akkor ismét visszaköltöztetem a fát a vödörbe.

Valakitől már olyat is hallottam hogy 1 évig kell áztatni.. (persze ha nem volt forralva)

Mindenesetre hihetetlen hogy mennyi anyag van a fában hogy még mindig jön belőle...

Valakinek van hasonló tapasztalata?

Esetleg hogy lehetne meggyorsítani??
 
Nem hiszem hogy ilyen rövid idő alatt megoldódik a problémád. Ezek a fák nagyon sokáig színezik a vizet normál körülmények között. Ezen pár nap forralás sem segít.
Szerintem nem fogod tudni megszüntetni a színezést ennél a fánál. Meg kell tanulni együtt élni vele. Vagy ha zavar a színezés akkor bevetni pár szűrőanyagot ami kiszedi. A forralás max arra lehet jó, hogy nem 1 évig csak néhány hónapig fogja színezni.

Nekem igaz forralás nélkül, de 1 évig simán színezte a vizem.
 
Back
Oldal tetejére