• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vallisneria spiralis

peti44

Tapasztalt kertész
Legjobb napló
Vallisneria spiralis

A békatutajfélékhez tartozó Valisneriákat könnyű összekeverni a Sagittaria fajokkal. Ezek azonban javarészt az ázsiai kontinensen találhatók meg.
Nagyon hosszú, szalagszerű levelei vannak a Vallisneria spiralisnak. Nagyméretű akváriumokban, hátul, szép hátteret képez. Gyakran vissza kell vágni, mert belepi a víz felszínét és a fény nem tud eljutni az "alsó" növényekhez.


Család: Hydrocharitaceae (békatutajfélék)
Természetes élőhelye: erős sodrású folyóvizek
Világítás: erős
Az ültetés sűrűsége: 20cm2/4 tő
Elhelyezés az akváriumban: hátul
Vízminőség:
Hőmérséklet: 20-26°C
Keménység: 5-11 NK°
pH: 6,5-7

vallisneria_spiralis.jpg
 
Nem nagyon szeretem.
Piszkosul gyorsan hozza az indákon az új növénykéket ami mindenhova benövi magát.Nagyon sűrűn kell ritkítani.
 
Nekem nagyon tetszik de! Az utóbbi 5 napban sajnálattal tapasztaltam hogy nekem igen hamar rohadásnak indult! Mit tegyek?
Green aqva tápot használok. Mindenem fejlődik szépen, csak ez nem...Még a "nehezen tartható" tündérhínár is!
Kérek segítséget, ha lehet pü-ben!
 
Co2-t még nem használok, csak ritkán az élesztőset! Most az easy carbo-t akarom kipróbálni. A világításom a hétvégén lesz beüzemelve 72 watt, eddíg pont a fele volt!
 
mardelboy said:
Co2-t még nem használok, csak ritkán az élesztőset! Most az easy carbo-t akarom kipróbálni. A világításom a hétvégén lesz beüzemelve 72 watt, eddíg pont a fele volt!

CO2 nélkül ne emeld a világítást, mert algásodás fog beindulni.... ;)
Carbo-t csak kiegészítésre javallott a stabil CO2 mellé magasabb fénynél, nem a kiváltására.
 
mardelboy said:
Co2-t még nem használok, csak ritkán az élesztőset! Most az easy carbo-t akarom kipróbálni. A világításom a hétvégén lesz beüzemelve 72 watt, eddíg pont a fele volt!
Biztos jó ötlet stabil co2 adagolás nélkül rögtön dupla fényerőre kapcsolni ? :oops:
Amúgy egyik legnagyobb tévhit a "fényerős növények" besorolás... A növények 99%-a tartható 0.5wpl-n, HA megfelelő co2 ellátás van. Igen, egyesek megnyúlnak, máshogy néznek ki, szint váltanak, DE nem rohadnak, hanem egészségesek lesznek. A nagy fényerő oka nem azért van hogy megmaradjon a növény, hanem hogy a lehető legszebb legyen...
 
Zbacsi said:
mardelboy said:
Co2-t még nem használok, csak ritkán az élesztőset! Most az easy carbo-t akarom kipróbálni. A világításom a hétvégén lesz beüzemelve 72 watt, eddíg pont a fele volt!
Biztos jó ötlet stabil co2 adagolás nélkül rögtön dupla fényerőre kapcsolni ? :oops:
Amúgy egyik legnagyobb tévhit a "fényerős növények" besorolás... A növények 99%-a tartható 0.5wpl-n, HA megfelelő co2 ellátás van. Igen, egyesek megnyúlnak, máshogy néznek ki, szint váltanak, DE nem rohadnak, hanem egészségesek lesznek. A nagy fényerő oka nem azért van hogy megmaradjon a növény, hanem hogy a lehető legszebb legyen...

Vili, de nem ez a cél? Mármint, hogy minden növény a legszebb formáját mutassa. Amikor ránézel egy top akira amiben minden növény szétcsattan és mellérakod a gyengébb technikát akkor sosem lesz olyan.
Ezért hívjük fényigényeseknek őket. Nem cél a megnyúlt, színtelen, torz növények nevelése. Így fontos, hogy amikor növényt nézel erre mindenképp figyelj a többi tartási paraméterrel együtt.

De ha arról beszélünk, hogy mire jó 0.5watt/liter akkor abban igazad van, hogy rengeteg növény jól érzi magát alatta, ha minden mást körülményt biztositunk neki.
 
viktorlantos said:
Zbacsi said:
mardelboy said:
Co2-t még nem használok, csak ritkán az élesztőset! Most az easy carbo-t akarom kipróbálni. A világításom a hétvégén lesz beüzemelve 72 watt, eddíg pont a fele volt!
Biztos jó ötlet stabil co2 adagolás nélkül rögtön dupla fényerőre kapcsolni ? :oops:
Amúgy egyik legnagyobb tévhit a "fényerős növények" besorolás... A növények 99%-a tartható 0.5wpl-n, HA megfelelő co2 ellátás van. Igen, egyesek megnyúlnak, máshogy néznek ki, szint váltanak, DE nem rohadnak, hanem egészségesek lesznek. A nagy fényerő oka nem azért van hogy megmaradjon a növény, hanem hogy a lehető legszebb legyen...

Vili, de nem ez a cél? Mármint, hogy minden növény a legszebb formáját mutassa. Amikor ránézel egy top akira amiben minden növény szétcsattan és mellérakod a gyengébb technikát akkor sosem lesz olyan.
Ezért hívjük fényigényeseknek őket. Nem cél a megnyúlt, színtelen, torz növények nevelése. Így fontos, hogy amikor növényt nézel erre mindenképp figyelj a többi tartási paraméterrel együtt.

De ha arról beszélünk, hogy mire jó 0.5watt/liter akkor abban igazad van, hogy rengeteg növény jól érzi magát alatta, ha minden mást körülményt biztositunk neki.

Ezzel egyetértek, csak arra akartam célozni, hogy nem a fény miatt van hogy "igen hamar rohadásnak indult", tehát ne ezen változtasson mindenképpen, hanem biztosítsa előbb a többi alapvető körülményt. Persze a végső cél az hogy olyan erős fényt biztosítsunk hogy minden növény a legszebb formáját hozza.
Nem mindenkinek áll rendelkezésre rögtön egy profi technika, így csak fokozatosan tudja elérni ezt.. csak az nem mindegy milyen sorrendben végezzük a fejlesztéseket.

Nagyon sokan a fényigényes növények alatt azt étik, hogy ha nem kapja meg a megfelelő fényt, akkor nem marad meg, ezért aztán pakolják felé a csöveket, majd csodálkoznak hogy elönti őket az alga (akvarista.hu-n nagyon szép esettanulmányokat láthatunk erre, remek tanácsokkal együtt... :silent: )
 
Köszi az értéket válaszokat! Elindítottam a dupla fényerőt + egy enyhébb co-t és sikeresen honosodnak a növényeim! Olyannyira hogy a burjánzás is elindult egy-két tőnél!

De ha van valakinek felesleges valisneria americanaja azt szívesen venném!!!!
 
Szeretnék segítséget kérni...
A növény egy másik fajtája van az akváriumomba, Vallisneria americana (natans). Nagyon elkezdett növekedni, már lassan az egész vízfelszínt eltakarja. 100 cm fölötti hosszúságúak a levelek (akváriumom 45cm magas).
A kérdésem az lenne, hogy hogyan nyírjam meg a leveleket? Vagy hogyan érdemes? (hol vágjam el?)
Nagyon szeretem ezt a növényt, jól mutat és még az extra low-tech akvámba is igen szépen fejlődik, tényleg kezdő-barát :) nem szeretném kinyiffantani' :) Előre is köszönöm a segítséget!
 
Szeretnék segítséget kérni...
A növény egy másik fajtája van az akváriumomba, Vallisneria americana (natans). Nagyon elkezdett növekedni, már lassan az egész vízfelszínt eltakarja. 100 cm fölötti hosszúságúak a levelek (akváriumom 45cm magas).
A kérdésem az lenne, hogy hogyan nyírjam meg a leveleket? Vagy hogyan érdemes? (hol vágjam el?)
Nagyon szeretem ezt a növényt, jól mutat és még az extra low-tech akvámba is igen szépen fejlődik, tényleg kezdő-barát :) nem szeretném kinyiffantani' :) Előre is köszönöm a segítséget!

Szia!
Szerintem a levelek elvágása nem jó ötlet, a vágott végek bebarnulnak, nem valami szép látvány. Én tőből szoktam levágni a túl hosszú vagy sérült leveleket.
 
Szia!
Szerintem a levelek elvágása nem jó ötlet, a vágott végek bebarnulnak, nem valami szép látvány. Én tőből szoktam levágni a túl hosszú vagy sérült leveleket.
Köszönöm a válaszokat! Nagyon sajnáltam, de levágtam a leveleket tőből, remélem hamar lesz helyette :)
 
Sziasztok. Hány cm-s magasságtól vághatom le az új hajtásokat amik a nagyobb tövek mellett nőnek pár centire. Az ilyen kb 5 centis hajtásokat már levághatom, ha az a célom hogy azok megmaradjanak?
 
Sziasztok. Hány cm-s magasságtól vághatom le az új hajtásokat amik a nagyobb tövek mellett nőnek pár centire. Az ilyen kb 5 centis hajtásokat már levághatom, ha az a célom hogy azok megmaradjanak?

Igen, a kb. 5 cm jó.
 
Back
Oldal tetejére