• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Valley of Plenty

Sporky

Kertész szaki
Elindítom a naplóját a második üvegemnek. A technika jó része a korábbi akváriumból származik, illetve néhány túlélő növény is. A cél ismét egy low-tech, ami nem igényel túl sok karbantartást. Kemény csapvíz a kiindulási alap, lágyítás és CO2 nincs tervben, ebből szeretném kihozni, amit lehet.

Adatok:
Akvárium:
60*30*36 (64L Opti white)
Szűrő: JBL CristalProfi e701 (Micro Mec, Substrat Pro, szivacs)
Világítás: Odyssea Dual Pro 2x24 W 6500K
Aljzat: JBL Manado (emelés lávazúzalékkal), JBL Sansibar Orange dekorhomok
Dekor: Lávakő
Tápozás: TF tápok+carbo, táptalaj nincs.

Növények terén, a kezdő szett a hozott anyag és néhány kedves fórumtárs metszésének a közös halmaza. Van, amiből egészen kevés van, van amiből meg már most sok. Bízok benne hogy a többség alkalmazkodik majd a körülményekhez.

Növények:
Anubias Barteri v. Nana Petite
Cladophora aegagrophila
Cryptocoryne wendtii 'Brown'
Cryptocoryne wendtii 'Green'
Hemianthus micranthemoides
Hygrophila Pinnatifida
Ludwigia palustris
Myriophyllum guyana
Nymphoides Hydrophylla 'Taiwan'
Riccia fluitans
Sagittaria subulata
Staurogyne repens
Taxiphyllum barbieri

Halak terén egy 15-20 fős amanda, vagy zöld neon csapatban gondolkodom, 5-6 otoval és vagy 40db sokadikgenerációs, lassan színtelen RC-vel kiegészülve.

Az indítás nem volt zökkenőmentes, mert a szűrő eresztett, így nem mertem üzemeltetni addig amíg nem szereztem hozzá tömítést, 4 napot állt szűrés nélkül. Egyelőre nincs gáz, a kép ültetés után 4 nappal készült, Feb. 10-én ültettem.


85042616_2987428267948558_1741512799332335616_o.jpg
 
2. hét.

A myrio elhagyta ezt a világot :( valószínűleg a kemény csapvíz nem tetszik neki (GH:23, KH:12), megbarnult és elmállott. Limnophila lett a dublőre, plusz próbálkozik egy kis adag zosterifolia némi békatutaj társaságában, meglátjuk mekkora sikerrel. A sagittaria valamilyen okból kicsit sárga, remélem csak a kezdeti stressz és majd kirúgja magát, mert eddig mindent túlélt. A többiek köszönik szépen megvannak.
Be kellett tennem az esőztetőt, mert túl nagy volt a sodrás, ha fojtok a szűrőn akkor elkezd szivárogni, inkább nem kockáztatok. Egyszer majd lehet, hogy lesz egy lilym, addig meg elviselem a fekete csövek a látványát. Algának egyelőre nincs nyoma, az anubiasokon lévő ecseten kívül, de az már korábbról megvan és kezd visszaszorulni a carbós fürdőnek köszönhetően.


87267995_263966484591171_3741848823366942720_n.jpg
 
Viszont a ludwigia és a kocsi is jól bírja.👍
Úgy tűnik, a pirosak szeretik a kemény vizet.😜

Nálam már a pinnatifida is elmállott volna, tehát van remény, jó lesz ez.
 
2. hét.

A myrio elhagyta ezt a világot :( valószínűleg a kemény csapvíz nem tetszik neki (GH:23, KH:12), megbarnult és elmállott. Limnophila lett a dublőre, plusz próbálkozik egy kis adag zosterifolia némi békatutaj társaságában, meglátjuk mekkora sikerrel. A sagittaria valamilyen okból kicsit sárga, remélem csak a kezdeti stressz és majd kirúgja magát, mert eddig mindent túlélt. A többiek köszönik szépen megvannak.
Be kellett tennem az esőztetőt, mert túl nagy volt a sodrás, ha fojtok a szűrőn akkor elkezd szivárogni, inkább nem kockáztatok. Egyszer majd lehet, hogy lesz egy lilym, addig meg elviselem a fekete csövek a látványát. Algának egyelőre nincs nyoma, az anubiasokon lévő ecseten kívül, de az már korábbról megvan és kezd visszaszorulni a carbós fürdőnek köszönhetően.


View attachment 87956
Nagyon szépen indul, viszont lehet nem vetted észre, hogy beleesett a Gyerkőcöd matchboxja. :D
 
Nagyon szépen indul, viszont lehet nem vetted észre, hogy beleesett a Gyerkőcöd matchboxja. :D
Nincs gyerkőc, viszont van akinek tetszik benne :D
Viszont a ludwigia és a kocsi is jól bírja.👍
Úgy tűnik, a pirosak szeretik a kemény vizet.😜

Nálam már a pinnatifida is elmállott volna, tehát van remény, jó lesz ez.
Pinnatifida még bírja, a ludwigia ellenben kezd makrancoskodni, a kocsi még 1000 évig biztos megmarad.
 
3. hét és egy kép most hosszában. Bekerült 35db RC garnéla, akik azonnal munkához is láttak. Némi haj és cérna alga megjelent, amit tudtam kiszedtem. A ludwigia és a limnophila nem tetszik, kezdenek felkopaszodni. Tudom, hogy ez normális, de szerintem kicsit rosszabb a helyzet mint kellene. Tápozás a kezdetektől 1-1 pumpa TF micro-macro + 1ml carbo. Többiek megvannak.

IMG_0078.jpeg
 
Ez az akvárium engem rengeteg elemében a saját első low növényesemre emlékeztet.
Homok előtér, háromszög elrendezés. Sessili hátul, Palustris a jobb sarokban. Csap víz, Zöld neon, és Amanda vegyes csapat, Ottok, RC-k...
De szép is volt! :)
Szóval én pontosan ugyanígy kezdtem, csak a lávakövek helyett Gabroval, és persze nekem nem tellett Ferrarira. ;)
 
Ez az akvárium engem rengeteg elemében a saját első low növényesemre emlékeztet.
Homok előtér, háromszög elrendezés. Sessili hátul, Palustris a jobb sarokban. Csap víz, Zöld neon, és Amanda vegyes csapat, Ottok, RC-k...
De szép is volt! :)
Szóval én pontosan ugyanígy kezdtem, csak a lávakövek helyett Gabroval, és persze nekem nem tellett Ferrarira. ;)
Végigpörgettem a naplódat, tényleg sok a hasonlóság, bár a hangulat egészen más. Kb. ugyan akkor, 2015 tájékán indítottam el én is az első akvámat, és rémlik is a naplód abból az időből, szóval lehet hogy megmaradt valami a tudatalattimban :) A kezdő szintről viszont én még azóta sem mozdultam el technika terén, a következőben majd talán lesz már aktív talajom meg lágyvizem :) Szeretem lassan űzni ezt a hobbit, az előző setup vagy 3 évet ketyegett, utána 1 év növénytároló üzemmód és ez még csak a második :)
 
Szerintem ez egyszerűen csak a nagy számok törvényszerűsége. ;)
Vagyis hogy a tieddel szemben az az akva nem volt egy nagy szám. :ROFLMAO:
Emlékszem, 6 cserép növényt vásároltam 60 literbe, ami így a tőosztások ellenére is hónapokig nagyon bénán nézett ki. A tied ezzel szemben kész dzsungel. Meg nem is feltétlenül kell a Hightech irányba eltolódnia mindenkinek. Egyszerűen csak felidézted az első kötödésem az akvakertészethez. Köszi!
:)
 
Ez a setup sajnos befulladt, elöntötte az ecset és a fonál, a növények jó része felszívódott. Különböző okokból teljesen elhanyagoltam, ezt most nem részletezem. A végén már nem lehetett átlátni az üvegen úgyhogy restartoltam. Kivettem a kövek javát, csak a dekorhomok elválasztása miatt hagytam benn párat. Elengedtem az akvaszkréperkedést, az egyszerű karbantarthatóság a cél. 5 napja megy az akva, hiányoznak még belőle az anubiasok és egy pár tő crypto. Új szerzemények: ludwigia repens rubin (a palustris nem bírta, a repens elvileg szívósabb), tripartita, lindernia rotundifolia, illetve pótolni kellet a limnophilát is, a stau is új. Egy csomagban jöttek @csejani lágyvizes CO2-es vizéből, úgyhogy itt majd lesz nekik nemulass. Igyekszem kihozni belőlük a legjobbat a körülményekhez képest, de számítok rá, hogy páran feladják majd a küzdelmet.
120281121_3592706834087362_3515728249021304775_o.jpg
 
Utoljára módosított:
1. hónapja megy a restart után, lassan jönnek a lakók :) Szerzek egy rendes fekete hátteret, mert próbaképp betámasztottam mögé egy mappát kíváncsiságból és tök jól kiemeli a színeket. Kedv szerint fogom cserélgetni. Háttér nélkül "végtelen" hatása van, feketében meg sokkal tömöttebb. Egyébként a vizem már 6nk körül van, algából fonal és szőr van imitt amott, de kezelhető. IMG_0533.jpgIMG_0532.jpg
 
Lehet, csak a fényviszonyok eltérése miatt, de nekem az alsó képen az anubiasok sokkal fakóbbnak tűnnek, míg fent harsogóbb, egészségesebb zöld a színük.
 
Megérkeztek az első lakók (12db RC, 3db Amano, 12db espei rasbora) és egy szép adag Buce Wavy Leaf és egy kis Mini Needle Leaf @bdavid jóvoltából :) Köszi szépen ezúton is. Volt egy kis rendezgetés, hátul a közepe most elég lyukas, de fel fogom engedni a zosterifoliát. Mellette a lindernia rotundifolia nem jól muzsikál CO2 nélkül, vagy csak én csinálok valamit rosszul, de szinte meg se moccan, nem fűzök hozzá sok reményt.IMG_0612.jpg Íme az aktuális állapot.
 
A közepét egy kicsit átvariáltam. Eredetileg nem akartam ilyesmit, de folyamatosan beleláttam az ösvényt/völgyet, így hirtelen felindulásból, kb. 1 óra alatt meg is csináltam. Most már tényleg Valley of Plenty :D Kicsit még ködös, a plusz homokot nem sikerült felkavarodás nélkül betenni, de a szűrő remélem elintézi holnapra.

IMG_0651.jpgIMG_0649.jpg
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére