• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Valami készül...

timoboy

Kertész szaki
Jelenlegi akvárium

DSC_1546.md.jpg
[/url][/IMG]


Eme akvárium a lenti felépítéssel lassan egy éve működik. Akkor szerettem bele a növényezésbe. Rengeteget olvasgattam itt a fórumon, mielőtt belevágtam. Mint minden kezdet, ez is nehéz volt, nehezen indult.
Ahogy a képen látszik, bőven van hova fejlődni. Nem a büszkeségem vezérelt, hogy a képet kitegyem... :p

Folyamatosan olvasgattam különböző témákat, mielőtt ebben a formában elmertem indítani ezt az akit.

Természetesen a kezdők rögös útját én is bejártam.

Kezdődött rögtön egy alulméretezett szűrő választásával. Oly annyira hamar rájöttem, hogy az indításhoz megvett Tetra EX 800 Plus nem a megfelelő választás, hogy az indítást követő 3 hónap alatt muszáj volt megválnom tőle, és a lent található nagyobb teljesítményűre cserélni.

A növényes akvárium előtt sem volt számomra idegen a vízivilág, ugyanis sok-sok éve van meg ez a medence, ez előtt halas akváriumot üzemeltettem.

Technika:

- Akvárium: 80 x 30 x 40 sima, 6 mm-es üveg (112 liter)

- Szűrés: Tetra EX 1200 Plus (Seachem Matrix, Eheim Substrat Pro, Eheim perlon, Seachem Purigen), Eheim Skim 350

- Világítás: Odyssea Quad 4 x 24 W (9:50-től 2 x 24 W, 10:50-től 4 x 24 W, 17:50-től 2 x 24 W, 18:50-kor off)

- Talaj: JBL AquaBasic Plus táptalaj, JBL Manado

- Dekor: Red Moor gyökér, és néhány fa, valamint kő dekoráció

- CO2: Citromsavas beoldás, InLine difivel. kb. 2 bubi/mp

- Tápozás: Green Aqua Micro/Macro napi 7 ml, Carbo (ha nincs elfelejtve) napi 5 ml


Élővilág:


- Ludwiga Repens Rubin

- Cryptocoryne (?)

- Monosolenium Tenerum

- HC Cuba

- Alternanthera reineckii Mini

- Vesicularia Ferriei Weeping moha

- Staurogyne Repens

- Plusz egy, amit nem tudok…


- Zöld neonhal (Paracheirodon simulans)


Garnálák:

- Sakura Red és Yellow, valamint ezek – nem épp szépséges – keveréke. :)

- Amano



Tervek


A naplót többek között az új scape miatt indítottam. Úgy gondolom, hogy a közel egy évnyi folyamatos – tényleg napi szintű – fórum olvasás, a Ti segítségetekkel eljutottam arra a szintre, teljesen átalakítsam a jelenlegi medencét. Már csak azért is, mert: egyrészt meguntam a jelenlegi helyzetet, másrészt a hibákból tanulva jó pár dolog akad, amit teljesen másképp, nagyobb odafigyeléssel, és nagyobb gondoskodással szeretnék csinálni. A jelenlegin már túl sokat nem tudok javítani, meg már annyira nem is szeretnék.


A következő scape tervek már gondolatban megrajzolódtak; ennek a megvalósításához a továbbiakban is szeretnék majd a Ti segítségetekre is hagyatkozni.


Tervek szerint ami megmaradna:


- Szűrő

- Világítás

- A halak (a garnélák egy része megy párom nanojába, a többinek meg már találtam helyet egy ismerősnél)


Első sorban a medencét cserélem, hiszen a jelenlegi – ahogy feljebb írtam egy régi Diversa szett része, szép karcokkal, nem utolsó sorban fekete ragasztással. Úgy gondolom, ez tanuló medencének megtette, így is sokat gyönyörködtem benne. :)


A következő medence egy hasonló méretekkel bíró opti lenne. Bár nem tudom eldönteni, hogy egy új „sima” akvárium, és egy opti között látványra is akkora különbség van, mint árban?


Aztán természetesen már gyűjtögettem a következő starthoz:


ADA Amazonia talaj, Dennerle táptalaj, ADA „spurik” :), folyamatban van a kő dekor kiválasztása, azonban ezt csak a GA személyes meglátogatása alkalmával tudom majd kivitelezni, ahogy a növényeket is.

Sikerült már beszereznem néhány kis bonsai fát is, már 3 hónapja áznak. :)


Így hát ezzel szeretném megnyitni a naplómat, és majd ezúton szeretném kérni Tőletek az ötleteket, kritikákat, segítséget.
 
Az előkészületek közepette még mindig nagy a dilemma: opti white, vagy sima üvegű medence legyen?

Srácok, tényleg olyan nagy különbség van a kettő között?
 
@Jopet A képen a balos üveg is már egy tisztább változat, nem sima float.
Ez jobban mutatja a különbséget.
optiwhitelores-jpg.73524.jpg
 
Tehát akkor a látvánnyal (nagyjából) egyenes arányban van az ár?

Tényleg szép és abszolút vállalható akvát szeretnék készíteni. Ehhez viszont az sem mindegy, hogy milyen az üveg. :)

Egyébként van itt valaki, aki foglalkozik akvárium készítéssel, és opti üveggel is dolgozik? ;)
 
A képen a balos üveg is már egy tisztább változat, nem sima float.
Ez jobban mutatja a különbséget.
Teljesen igazad van.
Átlátszó dolog esetében (üveg) nehéz ezt fotón érzékeltetni. Láttam én is, hogy mi van ráírva. :) Csak próbáltam olyan képet beilleszteni, ahol nem túlzó, amit az ábra szemléltet.
Optiból is tudtommal van több fajta, lehet nekem csak egy "gyengébb" minőségű van. A képeimen a különbségek szerintem reálisak, bár tévedhetek is.
 
Teljesen igazad van.
Átlátszó dolog esetében (üveg) nehéz ezt fotón érzékeltetni. Láttam én is, hogy mi van ráírva. :) Csak próbáltam olyan képet beilleszteni, ahol nem túlzó, amit az ábra szemléltet.
Optiból is tudtommal van több fajta, lehet nekem csak egy "gyengébb" minőségű van. A képeimen a különbségek szerintem reálisak, bár tévedhetek is.

Igen, jó pár fajta van attól függ ki gyártja. A Pilkington optija van leginkább közel ahhoz amit a legtöbbször itthon látni.
 
Nos, döntöttem. Az új medence opti white üvegből lesz. :)

Most egy új szekrény van a tervben. Kérdeztem egy asztalos barátomtól, hogy a jelenlegi - sima Möbelix-es komód - továbbra is elég lesz-e, ő egy határozott nemmel felelt. Bár ezt eredetileg nem terveztem, azonban így most legalább ezt is az ízlésemre alakíthatom.
Most egy olyan kérdés merült fel, hogy a nemsokára szétszedendő akiból hogyan "bányásszam ki" a hatalmas létszámmal rendelkező garnéla csapatot? Van itthon egy kis nano is, abban lenne helyük... Erre van tippetek? :)
 
Most egy olyan kérdés merült fel, hogy a nemsokára szétszedendő akiból hogyan "bányásszam ki" a hatalmas létszámmal rendelkező garnéla csapatot? Van itthon egy kis nano is, abban lenne helyük... Erre van tippetek?

Erre senkinek nincs tippe? :( Nagyon aktuális lenne már... Pár nap múlva szedem szét az akváriumot. Próbáltam a hálóba dobott garnéla eleséggel... Sikerült is kiszednem 3 db-ot. Most próbáltam leszívni őket, kettőt sikerült is... Már csak kb 50-en vannak... :)
 
Végre elkészültem az új akváriumommal. :)

Azonban szeretnék minél jobb vízminőséget, főleg az elején, hogy ne rögtön egy "algabumm"-mal indítsak.

Rögtön meg is osztanám Veletek az új scapet, itt kereken 48 órás. :) (Telós kép, nem egy jó minőség)

DSC_1903.JPG

Ami a technikát illeti:
  • A medence egy OptiWhite 112 lityis (80x35) lett
  • Szűrés maradt a Tetra EX1200 Plus, és a szűrő anyagok is maradtak
  • A világítás is maradt a Quad 4x24 W (bár most már függesztve, és nem a medence szélére rakva :), valamint új HO csövek, az egyik egy 8500 K-s Sylvania Grolux)
  • Maradt a Skimmer is
  • CO2 is még mindig a citromsavas megoldás, InLine difivel.
Ami az üvegen belül van:
  • Dennerle Deponit Mix növénytáptalaj
  • ADA aljzat adalékok (Bacter, Clear Super, Tourmaline BC)
  • Kb. 15 liter ADA Amazonia
  • És ahogy látszik, egy "csipet" ADA Colorado Sand
Növények:
  • HC Cuba
  • Parvula mini
  • Rotala Indica
  • Rotala Macradra
  • Ludwigia arcuata
  • Pogostemon Erectus
  • Riccia Fluitans
  • Myriophyllum Matogrossense
Dekor:
  • Ada Seiryu (kb. 12 kiló)
  • Ismeretlen eredetű, de legalább fél évet ázott bonsai fa.
Tápozás (és itt szeretnék rögtön kérdezni is):
Nekem nagyon bevált a GA-s Micro/Macro, úgyhogy itt is azzal kezdtem a tápozást. Rögtön az első feltöltés után tápoztam, mihelyst a szűrést beindítottam. Mértem pár víz értéket a mai nap, mindegyiket a JBL csepptesztekkel:

PO4: 0,05 PPM - miután ezt az értéket mértem, adagoltam a vízhez a GA oldalán feltüntetett képlet alapján (0,8vp=m) Seachem Flourish Phosporus-t, hogy nagyjából 1 PPM legyen az érték. Ugye nem gond?
NH4: 0,3 PPM - úgy gondolom, hogy ez "normális" így a második napon. Szerdán délután fejeztem be, ma megvolt reggel az 50 % vízcsere. Vasárnap újból. Ez így ok?
pH: 6,8
Kh: 3 nk
GH: 6 nk - Ez nem túl lágy?
Minden kritikát, ötletet szívesen veszek. Hogyan, és mit tehetnék annak érdekében, hogy a lehető legkevesebb alga támadjon be?
 
Nos, ma reggel gondoltam megmérem a PO4 szintet, hogy hátha a tegnap esti adagolás hatására "kicsit" emelkedik. Basszus, nem hogy emelkedett volna, a JBL teszt szerint mérhetetlen. Ez így természetes? Most egy kicsit feltuningoltam, pár óra múlva ismét rámérek.
 
Az elején az aktív talajok sok tápanyagot megkötnek. Rendszeresen mérve lehet pluszt bevinni, csak figyelni kell, mert ha túltolod, akkor jöhetnek pl. a foszfát megkötő szűrőanyagok.

Amúgy tetszik az akvárium, de ha nem teszel pl. köveket az ösvény szélére, akkor a sodrás és az algaevők néhány nap alatt eltűntetik majd.
 
Az elején az aktív talajok sok tápanyagot megkötnek. Rendszeresen mérve lehet pluszt bevinni, csak figyelni kell, mert ha túltolod, akkor jöhetnek pl. a foszfát megkötő szűrőanyagok.

Amúgy tetszik az akvárium, de ha nem teszel pl. köveket az ösvény szélére, akkor a sodrás és az algaevők néhány nap alatt eltűntetik majd.
Értem, köszönöm. A szűrőben dolgozik még a Seachem Purigen is. Gondolom ez sem "tesz jót" a foszfát szintnek?!

Igen, tudom, sajnos már így is keveredett. Az igazság az, hogy nem maradt kövem, amit szétzúzhattam volna.. :-( Pedig jó lenne megtartani ezt a kis ösvényt...
 
Szomorú hír...

Az új akvárium tegnap este elkezdett gyöngyözni az alsó és oldal üveg ragasztásánál. :( Muszáj volt szétszedni.

Nagy lelkesedéssel vágtam ennek neki... A növények ebben az 5 napban is sokat fejlődtek...

Kérdéseim lennének Felétek:
  • Meddig bírják a növények egy vödörben?
  • Az Amazóniát hogyan tudom megmenteni? 15 liter van benne... Alul a táptalaj, és az ADA porok...
Valamikor a közeljövőben megjavítják az akváriumot. Mindenképpen szeretném újrakezdeni.

S végül egy kép az utolsó, tegnapi állapotról (ekkor még nem eresztett)...
DSC_1911.JPG
 
Back
Oldal tetejére