• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vágó csík, kövi csík

Cipo3

VIP kertész
Sziasztok!

32 éve gyerekként futott a guppi meg amit a patakból kiszedtem. Ez volt otthon a 30L-es akváriumban amit akkor óriásinak éreztem. Később 4 évre rá mikor letettem az ifjúsági horgászengedélyt fogtam fel, hogy ami otthon van az akváriumban az Vágó csík.

normal[1].png
Gyönyörű jószág. S bírta vagy 4 évig a szűrés nélküli akváriumot. De utána se emlékszem, hogy megdöglött volna, de biztos hisz nem nagyon élnek a halak 4 évnél tovább.

Tudom, hogy védett hal, de azóta is a kedvenc halam. Anélkül, hogy kimennék fogni párat elkezdett izgatni, hogy mit ér egy magyar hal egy magyar akváriumban? Algázna? Jól? Teljesen oda meg vissza lennék, ha ez most ott úszhatna a fenéken. 10-13 cm kb mint egy sziámi algázó. Védett halként milyen engedély kell, hogy valaki ilyet szaporíthasson? Nekem szaporodtak. Szaporodtak egy olyan akvában ahol zéró szakértelem és mocsárszag lengett. Emlékszem, hogy zabálta a tubifexet.

Van itt valaki akinek volt gyerekkorában?
Nem lenne lelkiismeretfurdalásom, hogy befogjak párat mivel jól emlékszem amikor nyaraltunk vegyszerhab úszott a patakban és minden hal megdöglött tőle. Én nem vehetem ki ezt a halat onnan, de rendszeresen elnézi az állam, ha kinyírják. De nem fogok elmenni 3 óra utazással egy patakhoz amiben 32 éve élt ez a hal, hogy befogjak párat. De ne erről beszélgessünk majd hanem a tapasztalatokról.
 
Tudom, hogy védett hal, de azóta is a kedvenc halam. Anélkül, hogy kimennék fogni párat elkezdett izgatni, hogy mit ér egy magyar hal egy magyar akváriumban? Algázna? Jól? Teljesen oda meg vissza lennék, ha ez most ott úszhatna a fenéken. 10-13 cm kb mint egy sziámi algázó. Védett halként milyen engedély kell, hogy valaki ilyet szaporíthasson? Nekem szaporodtak. Szaporodtak egy olyan akvában ahol zéró szakértelem és mocsárszag lengett. Emlékszem, hogy zabálta a tubifexet.
A vágócsík élettere alapvetően iszapos környezet (ettől még kisebb patakokban is előfordul), tápláléka az iszapos/homokos aljzat alsórendű élőlényei és némi szerves törmelék.
Ezek alapján érthető, hogy elvolt anno az akváriumodban és a tubifex iránti vonzalma is teljesen rendben van.

Nekem is tetszik több védett hal (réti csík, lápi póc) de nem tartok itthon, pedig a közelemben még a lelőhelyét is tudom. (még a városunkat sem kellene elhagynom a begyűjtésükhöz)
Személy szerint alapvetően mindig mindenkit le szoktam beszélni a hidegvizi halaink, főleg a védettek akváriumi tartásáról.

Az, hogy melyik országban melyik élőlény számít védettnek változó. Gondolom az előfordulási gyakorisága és az életterének a biztosítottsága erősen befolyásolja.
Csak hogy egy példát hozzak: suhanc koromban Erdélyben nevelkedtem és kedvenc halaim egyike volt a fürge csele, fogtuk és ettük rendszeresen. (megboldogult nagyapám egyik kedvence volt az omlettbe sütött fürge csele) Sokan, sokat.
Ugyanígy a sújtásos küszt, a kövi csíkot, a fenékjáró küllőt, a petényi márnát. Ezek a halak Magyarországon egytől egyig védettek, de mivel a határ túloldalán rengeteg olyan vízfolyás van, ahol biztosított az életterük, közönséges halnak mondhatóak, így nem szorulnak védelemre.

Ami a védett állatok tartását illeti, azt látom, hogy bizonyos védett trópusi állatok tenyésztésére, tartására lehet engedélyt beszerezni, így ezek tartása, tenyésztése megoldott.
A hazai szabályokról hirtelenjében ezt találtam:
http://www.termeszetvedelem.hu/index.php?pg=menu_2166
https://www.google.com/search?client=firefox-b&q=védett+állatok+tartása
Hivatkozik még a Ttv-re is mindkettőben. https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99600053.TV
 
Back
Oldal tetejére