• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

UV szűrő

Nálunk a helyi vidéki nagykerben rendszeresen darakórosak a halak... ha megfelelő UV szűrőt használnának, ez szvsz kevésbé lenne a gond.

Nem tudom, kereskedésekben miért nem elterjedtebb az UV sterilizáló... ekkora halmennyiségnél / zsúfoltságnál szerintem egyértelműen lenne előnye.
A tároló akváriumokban egyáltalán nincs UV, csak néhány bemutatón. Inkább a vízminőséget kell rendben tartani a tárolókon, illetve jó helyről venni a halakat. Nálunk is előfordul évente 1-2 alkalommal darakór frissen érkező halaknál, ilyenkor azt az akváriumot karanténozzuk, kezeljük és pár nap után gond nélkül megy tovább minden. Ahol rendszeres a probléma, ott inkább az a gond, hogy nem foglalkoznak vele, ez nem egy UV szűrőn múlik.
 
Haltárolókban alap kellene, hogy legyen. Helyette vegyszereznek.

Bolti tároló rendszerekben pedig csak a nagy boltoknál látsz UVs tárolókat. A kézzel épített verzióknál nincs. Ezek a méregdrága haltárolók alapból UV szűrővel jönnek. Cserébe az akváriumok sok esetben össze vannak kötve ami mondjuk nem annyira jó.

Nálunk fixen is futnak több akváriumban és van mobil UV ágyú amit bármikor rá lehet akasztani egy problémás akváriumra, ha kell.

Nálunk a vidéki díszhal nagykerben szerintem vegyszereznek, legalábbis rendszeresen a haltárolók vize zöld színű. Tippem szerint malachit zöldben tárolják a halakat (szerintem nem csak a kezelés alatt, hanem gyakorlatilag folyamatosan... :(). Sosem értettem, miért csinálják. Szerintem halaknak sem jó, környezetnek sem, ráadásul én nem turkálnék ilyen vízben minden nap. Régen a malachit zöldet még étkezésre szánt halaknál is használták, szerencsére EU betiltotta. Nem véletlenül.

@viktorlantos, haltárolóknál miért nem elterjedtebb az UV-s rendszer? Ha egy rendszeren van jó néhány haltároló (költséghatékonyságból, érthetően), egy masszív UV sterilizáló (level 2) még akkor is kiszedheti a dolgokat relatíve olcsón, jó hatékonysággal?

Gondolom nem is annyira drága egy ilyen rendszert kiépíteni, végül is üveget kell fúrni + műanyag csövek.

Nem tudom, hogy egy NH4+ monitorozó szenzor mennyire drága / megfelelő erre a célra, de közös rendszernél ez sem biztos, hogy rossz ötlet?

Ez a két dolog, lehet, hogy már lefedné a problémák jelentős részét?
 
Utoljára módosított:
Gondolom nem is annyira drága egy ilyen rendszert kiépíteni, végül is üveget kell fúrni + műanyag csövek.

Már a teljes rendszert az építésnél így kell tervezni. Azért nem mondanám olcsónak. Itt nem a szokásos házi UV cuccok játszanak. Ha most építenénk újra már ilyen lenne nálunk is. Utólag csak a kókány van :)

Nem tudom, hogy egy NH4+ monitorozó szenzor mennyire drága / megfelelő erre a célra, de közös rendszernél ez sem biztos, hogy rossz ötlet?

A mérő cuccoknak úgy van értelme, ha folyamatosan cseréled a szondákat, kalibrálsz stb. Szerintem ez most még a 20-30 milliós tároló rendszereknél sincs megoldva.
 
Mindegyik UV lámpa teljesítményhez van egy ajánlott átfolyási sebesség - értelemszerűen minél kisebb wattszámmal pirít az UV, annál kisebb átfolyási sebesség javallott hozzá.

Vesszek meg ha megtalálom a táblázatot, de a GA oldalán is azt hiszem fent van az UV pilácsaikhoz az ajánlott flow.
Én a Tetra1200-ashoz 36W-osat használok, nyilván ha bypassal oldod meg egy nagyobb szűrőhöz is elég a kisebb teljesítményű UV lámpa. Nekem már nem volt helyem a szekrényben bypassolgatni.
 
Az lenne a kérdésem az UV szűrővel kapcsolatba, ha non-stop menne nálam egy high-tech növényesbe, az valamiben gondot okozna ? Vagy, mehet állandóan, egy kis pluszként.
 
Mehet non-stop csak felesleges, és az UV csövek élettartamát is hamarabb kipörgeted, ergo sűrűbben kell cserélni.
Simán elég ha éjjelente megy 8 órákat.

Re: nyilván ez alap, kisüzemi felhasználásra vonatkozott. :) Halasboltban, túlzsúfolt akváriumok alatt non-stop mehet.
 
Mehet non-stop csak felesleges, és az UV csövek élettartamát is hamarabb kipörgeted, ergo sűrűbben kell cserélni.
Simán elég ha éjjelente megy 8 órákat.

Re: nyilván ez alap, kisüzemi felhasználásra vonatkozott. :) Halasboltban, túlzsúfolt akváriumok alatt non-stop mehet.
Köszi ! :) Gondoltam, ha már megvan, akkor menjen non-stop, de, akkor, csak estére kapcsolom be időzítővel.
 
Sziasztok,
kicsit össze vagyok zavarodva; hogy most hányadán is állunk az UV & Green Aqua Micro tápok tekintetében.
Egyrészt a GA oldalán (meg itt is az előzményekben) látom, hogy a Micro tápot bontja az UV. Másrészt itt olvastam, hogy a „GA-ban majd' minden akva alatt ketyeg UV szűrő.”.
Emellett az EI lényegét úgy értettem meg, hogy saccára annyit vagy inkább kicsit többet tápozunk, mint amire szükség lehet; majd egy hét után a felgyűlt többletet a vízcserével távolítjuk el (i.e.: jó eséllyel a hét végén van többlet Micro táp az aksiban).
Én infuzoria ellen vetettem be tegnap at UV-t, de előző napon nem adtam semmilyen tápot, majd másnap reggel biztonságból a tápokon kívül adtam easystart-ot is.
Le tudná írni valaki a tapasztalatait; aki növényes / garis akvában használ UV-s szűrőt? Merjem napi rendszerességgel használni amíg eltűnnek a kis egysejtűk?
Köszi !!!
 
Nekem a nagy akva alatt van egy elég combos darab, minden éjjel 12:00 és reggel 6:00 között megy. Lassan másfél éve.

Tápozást és annak hatását szerintem nem befolyásolja.
 
Nekem a nagy akva alatt van egy elég combos darab, minden éjjel 12:00 és reggel 6:00 között megy. Lassan másfél éve.

Tápozást és annak hatását szerintem nem befolyásolja.
OK, köszi. Ez meggyőző. Nekem tegnap 3 órát ment; de akkor ma este is ráindítom és hagyom reggelig futni. Amúgy én emiatt nem vettem egy gyári szűrőt. Simán egy 9W-os UV csövet tettem egy átlátszó 10'' szűrőpersely oldalára amit alufóliával körbetekertem. Sokalltam érte annyi pénzt; mert abban bíztam, hogy ez egyszeri kúra lesz csak... remélem néhány nap után eltehetem :)
 
Nemrég vettem a fúrt kútunkhoz egy UV szűrőt. Az üzemeltetéssel kapcsolatban volt pár kérdésem, amik az akvarisztikát is érintik.

Az UV lámpának a bekapcsolás után 10 perc kell mire eléri a teljes hatásfokát.

24/24 használat mellett egy év után kötelező cserélni a csövet - bár még világít, de a spektruma elmászik és egy idő után semmit sem ér.
 
Sziasztok!Egy 9w-os UV lámpának mennyi a max-ideális átfolyási sebessége?
Van itthon egy ekkora lámpa,de még sosem használtam.Nincs rajta semmiféle ajánlás.
Az Eheim 9w uv szűrőnél találtam egy adatot:
Átfolyási sebesség opálosodás esetén: 800 l/h
Átfolyási sebesség alga, baktériumölés esetén: 400 l/h
Ez reális , figyelembe vehető?
 
Sziasztok!Egy 9w-os UV lámpának mennyi a max-ideális átfolyási sebessége?
Van itthon egy ekkora lámpa,de még sosem használtam.Nincs rajta semmiféle ajánlás.
Az Eheim 9w uv szűrőnél találtam egy adatot:
Átfolyási sebesség opálosodás esetén: 800 l/h
Átfolyási sebesség alga, baktériumölés esetén: 400 l/h
Ez reális , figyelembe vehető?

Ezen a linken például van pár praktikus tanács és példa:

http://www.americanaquariumproducts.com/AquariumUVSterilization.html

Hány literes az akvárium?
 
Köszi a linket! 250literes

A link szerint level 1 sterilizálás lehetséges ezzel (feltételezve elfogadható hatásfokú UV szűrőt). Kicsit a buktató ott van, hogy rossz minőségű UV lámpák hatásfoka nagyon gyenge lehet, hiába írják rá, hogy 9 watt. Egy megközelítés lehet, ha az akváriumot 1.5x átforgatod óránként (tehát 250 l x 1.5 = 375 liter/óra), így ha a lámpád C kategória (a link szerinti), akkor is a 15 gph/watt alatt vagy (ami kb 15x9x3.7=500 liter/óra). Azért számold át, lehet, hogy valamit elnéztem.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok, a napokban használtan vásároltam egy EHEIM reeflexUV 350 készüléket (a fickó akitől vettem azt mondta, hogy 1 éven át napi 4 órában működtette). Szerintetek érdemes lenne cserélni az égőt? 💡
 
Sziasztok, a napokban használtan vásároltam egy EHEIM reeflexUV 350 készüléket (a fickó akitől vettem azt mondta, hogy 1 éven át napi 4 órában működtette). Szerintetek érdemes lenne cserélni az égőt? 💡
Házi víztisztítóknál 1 év a csereperiódus, de ott folyamatosan működik az izzó. A szakik szerint 1 év után elmászik a működési tartománya és kevésbé hatásos. Nálad az üzemóra biztosan nem indokolja a cserét, de a kapcsolgatás is csökkenti az élettartamot. Én még egy évet használnám a helyedben.
 
Back
Oldal tetejére