• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

UV fénnyel az alga ellen

keszalvo

Bölcs Ent
Nem találtam ilyen naplót hát gondoltam nyitok egyet és megkérdezem amit gondoltam,hátha valaki ebben jártasabb.
Vannak ugyebár olyan szűrőberendezések amik UV fénnyel is szűrnek így az algásodás elkerülhető vagy kordában tartható.Ezek ahogy Én vizsgálódtam UV-C fényforrással üzemelnek.
Kérdés felmerült bennem miután a frontüvegemnél ellepett az alga,hogy a kereskedelemben kapható UV-A fénnyel világító lámpát erre a célra lehet e külsőleg alkalmazni ?
Az UV fény baktérium ölő hatású és nem szeretném a hasznos baktériumokat is megölni vele.
Várom azok válaszát akik esetlegesen jártasabbak a témában,ha baromságot írtam akkor felejtős kategória a téma. :)
 
Nem találtam ilyen naplót hát gondoltam nyitok egyet és megkérdezem amit gondoltam,hátha valaki ebben jártasabb.
Vannak ugyebár olyan szűrőberendezések amik UV fénnyel is szűrnek így az algásodás elkerülhető vagy kordában tartható.Ezek ahogy Én vizsgálódtam UV-C fényforrással üzemelnek.
Kérdés felmerült bennem miután a frontüvegemnél ellepett az alga,hogy a kereskedelemben kapható UV-A fénnyel világító lámpát erre a célra lehet e külsőleg alkalmazni ?
Az UV fény baktérium ölő hatású és nem szeretném a hasznos baktériumokat is megölni vele.
Várom azok válaszát akik esetlegesen jártasabbak a témában,ha baromságot írtam akkor felejtős kategória a téma. :)



Szia! Az UV-C vagy más néven Germicid fénynek van sterilizáló hatása, de ez minden élő szervezetet károsít-elpusztít. A halak növények, és minden élőlényt károsít, elpusztít!! A hagyományos bugyivillantó discoból ismert UV fény amelyik olyan szép kékeslila az nem rendelkezik ezen tulajdonsággal. Amit az UV szűrőkben is használnak az az említett germicid. Ezt megfelelő burkolat nélkül tilos használni.

De felhívom a figyelmet az UV-C fénysugarai pillanatok alatt maradandó szemkárosodást okoznak, károsítanak minden élő szövetet, még véletlenül se próbálkozzon vele senki!!!!
 
És az UV-C-t megszűri az üveg.

(Az UV-A -t átengedi, de attól max. lebarnul az alga :) )

Felelőtlen, tudást nélkülöző hozzászólás, légy szíves alaposan nézz utána, mielőtt esetleg másokat bajba sodorsz!

A sima üveg NEM szűri meg az UV-C fénysugarakat!!! Tehát amiből az akvárium készül, sima, vagy opti üveg az mind átengedi!

Akkor egy kis UV- sugárzás ismertető /ibolyán túli sugárzás/:a látható fénynél kisebb tartományba esik!

Az UV-C kis hullámhosszú 100-280nm elektromágneses sugárzás. Szétroncsolja a sejtek DNS-ét így alkalmas fertőtlenítésre!Rendkívül veszélyes!

Az UV- A sugárzás károsítja a kollagénrostokat, hozzájárulva így a bőr öregedéséhez. Roncsolja a bőrben levő A-vitamint, közvetve képes károsítani a DNS-t reaktív gyökök létrehozásával, így a bőrrák kialakulásában is szerepet játszhat. A bőr barnulását csak ideiglenesen a melanin pigmentek oxidálásával idézi elő. Az UV-A gyakorlatilag nem okoz barnulást!!!



Az UV-B sugárzás Jótékony hatású az emberi szervezetre, mert elősegíti a csontképződést (D-vitamin képződést). De közvetlenül károsíthatja a DNS-t (a DNS molekulát gerjeszti, ennek hatására a molekula kémiai kötései átrendeződnek, így a túlzott UV-B sugárzás bőrrákot okozhat.. A szervezet ez ellen védekezik melanin -pigment termelésével, ami a bőr barnulását eredményezi.


Tisztelettel:W-rig!
 
Egyetértek, az UV nem játék. Kicsit olyan, minta plutóniummal barkácsolnánk otthon. El lehet vele játszani, de nem a hosszú élet titka.

Egyébként pedig a normál átfolyós UV szűrőket az algaharcban max zöld víz ellen tudom elképzelni hatékonyan. Azt a mikroorganizmust, amelyik vígan éldegél az üvegen vagy a köveken, szerintem igen kevéssé aggasztja az, hogy a szűrőből kvázi sterilizált víz jön. Attól ő még teljesen jól fogja érezni magát, miközben minden vízzel sodródó baktérium dns-ét ripityára töri az UV-C.

A legjobb indulattal is azt gondolom, hogy amit már két cici között, gügyögő kisbabával vagy csámcsogó kiskutyával nem lehet adni, még esélyes lehet értékesíteni egy akvaristának, ha ráírják a cimkére, hogy gátolja az algásodást. :)
 

Miből gondolod hogy nem néztem utána?
A hagyományos üveg a 300nm hullámhossz alatti tartomány legalább 90% részét kiszűri, 350nm felett pedig legalább a 90% átengedi.
Ezért készítik az uv lámpákat kvarcüvegből ( mindet )mert az átengedi (ezért is drágábbak).
De pl. itt is megnézheted http://www.rakgyogyitas.hu/cikk.php?id=325
És írom mindezt nyugodtan, nem pirossal kiemelve, stb
Szép napot!
 
Miből gondolod hogy nem néztem utána?
A hagyományos üveg a 300nm hullámhossz alatti tartomány legalább 90% részét kiszűri, 350nm felett pedig legalább a 90% átengedi.
Ezért készítik az uv lámpákat kvarcüvegből ( mindet )mert az átengedi (ezért is drágábbak).
De pl. itt is megnézheted http://www.rakgyogyitas.hu/cikk.php?id=325
És írom mindezt nyugodtan, nem pirossal kiemelve, stb
Szép napot!


Nem vitát akartam indítani, de ha elolvasod a hsz-t amit írtam, rájöhetsz mennyi tévedés van az általad leírtakban, illetve nem véletlenül emeltem ki pirossal, mert veszélyes, és lehet hogy valaki csak belekap egy szösszenetbe aztán csinál egy butaságot, és a látása stb károsodik.
Ha pedig linket szúrsz be a témához, szakmai, vagy tudományos oldalt linkelj ami közvetlen ezzel foglalkozik. Az általad linkelt oldal, közel sem fénytannal foglakozó tudományos oldal, így hitelessége erősen megkérdőjelezhető.
 
Ezt leírom és többet nem szeretném foglalni itt a helyet.
Ha állítok valamit ami véleményem szerint helyes majd azt mondják hogy az helytelen és
ezzel veszélyt hozhatok másra azt hiszem ez már egy vita, amiben úgy érzem megvédhetem a véleményem, a vélemény ami eleve kiegészítés volt egy előttem hozzászóló mondandójához ami eleve leírta hogy veszélyes és ne használjuk, ehhez fűztem én hozzá hogy az üvegen amúgy sem megy át az UV-C fény (tehát értelmetlen is). Majd ísmét megpróbálva megvédeni véleményem azt kapom hogy a forrás nem hiteles és megkérdőjelezhető és mutassak tudományos bizonyítékot
(ami a másik oldalról nem történt meg).
Hát legyen (remélem olvashatóak lesznek):
http://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&ved=0CEEQFjAD&url=http%3A%2F%2Fpublikacio.uni-miskolc.hu%2Fdata%2FME-PUB-18192%2Fpcs021.ppt&ei=f3gXUs7BNJHZsgb2ioHwDg&usg=AFQjCNHYlgvH698iTJOupci0uAXPzLbf1w&bvm=bv.51156542,d.Yms


DIY Double Glazing -> Theory


http://origin-ars.els-cdn.com/content/image/1-s2.0-S0955221908001441-gr17.jpg

File:Soda Lime.jpg - Wikipedia, the free encyclopedia

Szép napot!

(Talán kicsit ügyvédes lett :ROFLMAO: )
 
Szia!

Nos nevezzük vitának nekem mindegy.
Az első linken ami a miskolci egyetemen készült vizsgálatokat mutatja be, csak látható fény 400nm=nagyobb hullámhosszú sugárzást elemzi (8.oldal)bár a lapon 350nm-től indul a grafikon) az UV sugárzás a nem látható tartományba esik. Az elemzés egyáltalán nem utal az üveg UV sugárzás elnyelő hatására.

Az ibolyán túli sugárzás, fényporok gerjesztésével tehető láthatóvá!!!
1-Hullámhossz tartomány
2-Fotonenergia
Az UV-tartomány alatt látható spektrum 400 nm fölött 3,1 eV alatt
Ibolyántúli A, nagy hullámhosszú, vagy fekete fény UV-A 400 nm–315 nm 3,1–3,94 eV, 10-es skálán
Közeli NUV 400 nm–300 nm 3,1–4,13 eV
Ibolyántúli B, közepes hullámhosszú UV-B 315 nm–280 nm 3,94–4,43 eV, 8-as skálán
Közepes MUV 300 nm–200 nm 4,13–6,2 eV
Ibolyántúli C, kis hullámhosszú, vagy germicid UV-C (karcinogen) 280 nm–100 nm 4,43–12,4 eV, 6-os skálán
Magas FUV 200 nm–122 nm 6,2–10,2 eV
Vákuum VUV 200 nm–100 nm 6,2–12,4 eV
Alacsony LUV 100 nm–88 nm 12,4–14,1 eV
Szuper SUV 150 nm–10 nm 8,28–124 eV
Extrém EUV 121 nm–10 nm 10,2–124 eV
Az UV-tartomány fölött röntgensugárzás 10 nm alatt 124 eV fölött

Azon kívül az UV-A a földfelszínre beeső sugárzás legnagyobb része. Az UV-B sugárzást az ózonréteg nyeli el /amit sajnos tönkreteszünk, így évről-évre nagyobb a beeső sugárzás mértéke,. Az UV-C sugárzást a földi légkör nyeli el!


A második linken, az üveg hőszigetelő képességét és a dupla üvegezés előnyeit bemutató oldal, és ott is csak az UV-B szűréssel foglalkoznak, de normál üvegről beszéltünk , a vizsgált üveg pedig speciális hővédő üveg, aminek a fém oxid mennyisége, speciálisan a hővédelem szempontjából van meghatározva. Tehát nem a hagyományos Bór-szilikát üvegről beszélünk.


A wikis oldal grafikonja:
Soda_Lime.jpg


Jól kivehető a grafikonból, hogy csak a látható tartományba eső sugárzással foglalkozik, onnan indítja a grafikont, ami nem azt jelenti egyik esetben sem, hogy azt kiszűrné!

Kérlek értsd meg egyik elemzés sem terjed ki, (csak érinti az egyik az UV-B-t) az üveg UV- sugárzás szűrőképességére, hanem csak a látható fényspektrummal foglalkozik.

A fény elektromágneses sugárzás
-Az UV- sugárzást a megfelelő fém-oxidok hozzáadásával érik el üveg esetén, lásd: hegesztő védőfelszerelések, ahol ívhegesztés során UV sugárzás jön létre az ív begyulladásakor és mindvégig amíg az ív fenn van tartva! Ha asima üveg kiszűrné az UV sugárzást, akkor sima ablaküveg elég lenne az ívhegesztéshez!! Nem véletlenül van spec sötét üveg /amit a fém-oxidok színeznek meg/ a hegesztőpajzsokban. Az ívhegesztéshez 8-12 es védőképességű üveget használnak. A lánghegesztéshez max 5-őst, mert ott UV nem keletkezik, csak erős látható fény, ami zavarja a szemet, így nem lehet pontos munkát végezni!

Az Opti üvegek amúgy is alacsony fém oxid tartalommal rendelkeznek, ezért olyan szép átlátszóak. A normál Bór-szilikát üveg magasabb arányban tartalmaz fém oxidokat, és szennyezőanyagokat , de nem szűri meg az UV sugárzást.



Talán így érthető voltam.

Ui: és még valami, én nem az internetről szedem a tudásomat, amit leírok azt azért teszem, mert megfelelő hiteles információval ,tudással rendelkezem, nincs szükségem mindenféle oldalak idézésére. Amennyiben meg kívánod védeni az állításodat, vagy megcáfolni az általam leírtak hitelességét, tedd bátran elfogadom, ha hibázok, de ezt neked be kell bizonyítani hitelt érdemlően. Mivel téves információkat osztottál meg, nem szakmai , tudományos weboldalról szedett infót osztottál meg, ezért kételkedtem az állításod hitelességében, és kértem támaszd alá az állításod, ami ez esetben sem áll helyt.

Köszönettel:W-rig!
 
Most,hogy mindenki tisztában van az üveg uv-c átengedő képességével,van valakinek tapasztalata,vagy hiteles információja az uv használatáról az algák ellen?:)Tudnék venni igen jó áron egy használt készüléket,de nem vagyok meggyőződve az hasznosságáról.
 
Most,hogy mindenki tisztában van az üveg uv-c átengedő képességével,van valakinek tapasztalata,vagy hiteles információja az uv használatáról az algák ellen?:)Tudnék venni igen jó áron egy használt készüléket,de nem vagyok meggyőződve az hasznosságáról.

Zöld vízre jó másra nem annyira
 
Üdv mindenkinek!

Bánatomra egy jó ideig nem tudtam fórumozni ( sem ), lesz mit olvasgatni.
Egy videót készítettem, amolyan bemutató kísérletet.
UV és üveg - indavideo.hu
(Bocsi a f...s minőségért de hirtelen ez vol csak( fényképező), a telómmal nem tudtam levideózni)
A kép jobb oldalán egy Sylvania germicid cső világít, típusa Sylvania G8W (Made in Japan).
( http://fotise.gr/userfiles/Germicidal.pdf )
Bal oldalon egy kettétört kompaktfénycső, erre a fénypora miatt van szükség, a benne lévő fénypor a
germicid lámpa által kibocsátott kb. 273nm fényre gerjed és világít fehéren.
A tízezres azért van ott mert a tízezres sorozat száma UV-C -re pirosan világít (UV-A -ra zölden ).
( http://www.mnb.hu/Root/Dokumentumtar/MNB/Bankjegy_es_erme/tesztelesi_szempontok_UV-fenyben.pdf )

Az üvegek ebben a sorrendben következnek:
1. pohár
2. pohár II.
3. váza
4. hőálló üvegmérce
5. akváriumom fedőüvege
6. mérleg üveglapja
7. egy 10 lityis akvárium

Sajnos optiwhite üvegem nincsen de ha valaki felajánlja azzal is ki lehet próbálni :)

A videót ne kommenteljétek mert ott boztosan nem nézem, ha kérdés,
komment van ide vagy privibe jöhet.

"Talán így érthető voltam"
 
Tegnap indult egy rövid beszélgetés @viktorlantos -al aki végül is a Böszme aplójában elárulta, hogy most már sok akváriumban a TwinStar mellett használnak folyamatosan UV lámpákat is.
Több ügyfél telepítésnél, illetve pl. a GA-ban a földszinti mohás akvárium esetében is.

Felvetődött a kérdés bennem, hogy adott esetben a zöld víz mellett a többi alga megjelenésének lehetőségét is csökkenti az UV lámpa folyamatos használata? (amúgy mi értelme lenne, használni, ha nem zöldül a víz, vagy épp nincsenek olyan tüneteid, amire ez megfelelne? :D )


Illetve ami számomra nem teljesen világos, hogy adott esetben pl. egy 240 literes akvárium esetében elég lenne a következő UV szűrő: Eheim reeflexUV 350 - UV sterilizátor 7W most csak 28 310,00 Ft - Green Aqua
De itt meg van adva két különböző adat is:
"Átfolyási sebesség opálosodás esetén: 400 l/h
Átfolyási sebesség alga, baktériumölés esetén: 200 l/h"


S ezt akkor most hogy érjem el?
Jelen esetlben az egyik szűrő 650 l/h-s néveleges teljesítményű. Arra rákötve az UV szűrőt még csak csak el tudomképzelni, hogy a tényleges átfolyási sebesség 400 l/h, de a 200....
Vagy ilyenkor illik egy Bypasst beépíteni?

S típusban mégis melyik UV szűrő az, amit érdemes használni? Ha a GA kínálatból indulunk ki, akkor Aqua Medic / Eheim?

Biztos vagyok benne, hogy nem lehet hülyeség a használata, ha már @viktorlantos , @keymaker is használja, illetve @Nigro az egyik nyári beszélgetésünk során sokat mondóan azt ecseteli, hogy az UV szűrők szerepét erősen újra kell értelmezni (s ez a mondat akkor még nem tűnt fel, de most így visszagondolva...). Erre volt már példa a történelemben, gondoljunk csak a PO4 esetére... :D
Mégis mi változott az eddigi szempontokhoz képest? Mi a tudomány új álláspontja?
 
Felvetődött a kérdés bennem, hogy adott esetben a zöld víz mellett a többi alga megjelenésének lehetőségét is csökkenti az UV lámpa folyamatos használata?
Gyanítom, hogy nem :(, nekem az akvárium indítása óta megy, nem folyamatosan, hanem éjfél után 3 órát, de így is van mindenféle algám az akváriumban, kivéve persze a zöld víz jellegű algásodást. Átfolyással nem nagyon foglalkoztam, simán rajta van a 2080-ason. 9 wattos Aqua Medic-et használok.
 
Back
Oldal tetejére