• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Utricularia graminifolia

Sziasztok! Nem akar össze jönni a dolog.... Több mint 1 hónapja vannak beültetve, az utóbbi hetekben kezdtek el szépen fejlődni viszont a leveleik vége mindig is szürke volt és pödört. Most a bal oldal(magasabban van mint a jobb) szép volt viszont éjszaka valamiért elrohadt a nagy része és eszi a penész. Naponta 1 x fél órára fel van nyitva a fólia, 12 órát világítok, csak akkor permetezek amikor a fólia fel van nyitva,(0.5l vízben 1ml profito, 0.5ml ferro ioncserélt vízben) a vízszint 1-2cm re a talajszint alatt van. Mi lehet a baj? :) A segítséget előre is köszi!ca4ba4e0a4ab4fb6895ced04a7224742.jpg70a528da0f6cd5bb6f122727d7d85a14.jpgba02299a0c306d05c86a66a640f7b495.jpgf71a14677014b5cf1f351ed87280a7b9.jpg3470e39d1f82705b7b841ebb002cc99c.jpg

Tapatalkkal küldve az én Redmi Note 4 eszközömről
 
Sziasztok! Nem akar össze jönni a dolog.... Több mint 1 hónapja vannak beültetve, az utóbbi hetekben kezdtek el szépen fejlődni viszont a leveleik vége mindig is szürke volt és pödört. Most a bal oldal(magasabban van mint a jobb) szép volt viszont éjszaka valamiért elrohadt a nagy része és eszi a penész. Naponta 1 x fél órára fel van nyitva a fólia, 12 órát világítok, csak akkor permetezek amikor a fólia fel van nyitva,(0.5l vízben 1ml profito, 0.5ml ferro ioncserélt vízben) a vízszint 1-2cm re a talajszint alatt van. Mi lehet a baj? :) A segítséget előre is köszi!View attachment 45905View attachment 45906View attachment 45907View attachment 45908View attachment 45909

Tapatalkkal küldve az én Redmi Note 4 eszközömről
Amazoniaval nekem nagy szenvedes volt en ki is szedtem. Emers ugye lassabban no, submers CO val eleg jol novekszik viszont AMazoniaban sosem fog megmaradni mindig fel fog uszni, allandoan szenvedni fogsz vele. En ha UG t tartanek megint akkor csakis soderben tartanam. Ugye az UG nem a foldbol veszi fel a tapot.
 
Amazoniaval nekem nagy szenvedes volt en ki is szedtem. Emers ugye lassabban no, submers CO val eleg jol novekszik viszont AMazoniaban sosem fog megmaradni mindig fel fog uszni, allandoan szenvedni fogsz vele. En ha UG t tartanek megint akkor csakis soderben tartanam. Ugye az UG nem a foldbol veszi fel a tapot.
Alatta(ahogy az utolso képen is látszik) homok állagu amazonia(powder) van keverve kaviccsal, csak a teteje amazonia :) Le is gyökerezett szépen mielött elrohadt... (Nincs még vízlágyítóm, nem tudtam feltölteni)

Tapatalkkal küldve az én Redmi Note 4 eszközömről
 
Sziasztok!

Sziasztok! Nem akar össze jönni a dolog.... Több mint 1 hónapja vannak beültetve, az utóbbi hetekben kezdtek el szépen fejlődni viszont a leveleik vége mindig is szürke volt és pödört. Most a bal oldal(magasabban van mint a jobb) szép volt viszont éjszaka valamiért elrohadt a nagy része és eszi a penész. Naponta 1 x fél órára fel van nyitva a fólia, 12 órát világítok, csak akkor permetezek amikor a fólia fel van nyitva,(0.5l vízben 1ml profito, 0.5ml ferro ioncserélt vízben) a vízszint 1-2cm re a talajszint alatt van. Mi lehet a baj? :) A segítséget előre is köszi!View attachment 45905View attachment 45906View attachment 45907View attachment 45908View attachment 45909

Tapatalkkal küldve az én Redmi Note 4 eszközömről
Nem szereti a magas tápanyag koncentrációt!
Nálunk még homokban sem maradt meg, úgy, hogy volt még a medencében Amazónia és EI tápozást alkalmaztunk.
Csak homokban extra táp nélkül viszont élőben is láttam szép gyepet belőle (A.ttila).

AmegA
 
Sziasztok!

Próbálkozok én is ezzel a növénnyel. Wabiban, pontosabban egy ikeás csészében szeretném tartani.
Zselés növényt vettem, nagyon szép volt, nem volt szívem megbolygatni, szóval lemostam a zselét róla, alig volt rajta amúgy. A talaj Dennerle Nano garnéla aljzat - Sulawesi, fekete lett. Erre rátettem az egész adag UGt.
Néhány nap alatt elkezdett kijönni a csészéből, sajnos nem azért mert nőtt. Közben olvasgattam, megtaláltam ezt a témát, kiderült, hogy homok kell alá. Vettek madarak alá való kvarchomokot. Talajt cseréltem, egyúttal körbevágtam az UGt. Akkor láttam, hogy a gyökerei a középső rétegben vannak. Érdekes volt, de nem vágtam szét jobban. A levágott részeket vajas dobozba tettem, szintén homokra. Néhány nap alatt a csészében lévő UG elpusztult. Szét kellett volna vágnom a gyökerénél.
A vajas dobozban lévők közül egy pusztult el, a többi megvan, illetve az egyik pamacs szálai felfelé kezdenek állni.
Tiszta ioncserélt vízzel öntözöm őket. Természetesen lefedve, párás környezetben tartom őket.
Szeretnék tanácsokat, tippeket, tapasztalatokat kérni az UG wabis/emers tartásával kapcsolatban! Nagyon tetszik ez a növény.

Képek:
https://drive.google.com/open?id=1SVRZNpY22NgyXfgpckMnewDibr_vUD8uIQ
https://drive.google.com/open?id=1zgjjUssXR8MQV7Gh7DeS_DQnlbFya2GtLA
https://drive.google.com/open?id=1Lg5QHzz-Edx_JgfqvLaQ7b9OKJvFoZrcug


DOHMkU_HpdMVW95LogdHrEOBTljFkpt6BF4Hq4Id5hpDRzLIf8f1ts8mJU5ED4Naz0QXZg-P-BMJRZ7H2GNvQw=w1587-h936-rw

H7pzx4eopDi-Qh4IM_el510mqy489mdOwIZ03gim3Vb21CjScIBZ3DWfsRlDlDsKDGqsGXXwOuELwu0=w1587-h936-rw

80sPwmOFgO2eKk_3hAUc9zDsCPyuo-78Njnj8LoNhDEFpYmma1NBgWSWdtOPPPF4ZrjMFBAfXscQKUQ=w1587-h936-rw
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! Valaki próbálta már meg víz alatt indítani, lapos kövekre kötözve ezt a növényt? Nekem dry start alatt 2 doboznyi elrohadt, valószínűleg az ioncserélt víz (abban is a nátrium) nem tetszett nekik. (Nincs vizlagyitom). De az egyik gyökeren maradt egy apró darab ami feltöltés után, 25nk kemény(!!) Csapvízben elkezdett fejlődni és hozza az új hajtásokat. Lehet parvula kimegy és apró lapos kövekről fog a talajba futni ha minden jól megy :)
 
Sziasztok! Én is szemezek ezzel a növénnyel, egyelőre még a partról. Végigolvastam a topikot és úgy láttam, nem került elő még az Utricularia örök életet nyújtó Szent Grálja és többen is feladták a keresését. Közben ráakadtam egy viszonylag új, negyedéves kiadványra:

Aquarium Hobbyist Magazine (https://aquariumhobbyistmagazine.com/)

Az USA-ban, a keleti parton készül és a szaküzletekben nyomtatott formában, ingyenesen terjesztik. Ezért aztán dugig is van hirdetésekkel, cserébe viszont szabadon olvasható, ill. le is tölthető a honlapon/ról. Gyorsan végiglapoztam és rögtön két érdekes dologra is bukkantam. Az egyik számban Molnár Máté egyik akváriumát mutatják be két oldalon, a másikban pedig éppen az Utriculariáról értekeznek.

Ez utóbbi cikket – a 2018/3. számban – a kaliforniai Chris Jastrzebski jegyzi, akit egészen biztos, hogy csak a keresztnevén szólít mindenki. Állítása szerint 3 éve sem foglalkozik akvakertészettel, ehhez képest öles léptekkel halad előre, legalábbis az Instagram oldala tanúsága szerint (#southbayaqua). A képek és videók alapján több medencében is kiterjedt UG mezőket gondoz sikerrel, egy zöld sapkás nyúl segítségével. Négyfajta módszerről is értekezik a telepítést illetően. Ajánlom olvasásra, de a következő posztban azért majd össze is foglalom a lényeget.
 
Utoljára módosított:
majd össze is foglalom a lényeget

Tehát: Aquarium Hobbyist Magazine, 2018/3, 12-15. old. – Chris Jastrzebski az Utricularia Graminifoliáról

Chris szerint a legtöbb kudarc az UG-vel a félreértéséből fakad. Első pillantásra ugyanis pont úgy néz ki, mint a többi „szőnyegnövény”, de a többivel ellentétben csak mi akarjuk, hogy szőnyeg legyen belőle, ő nem annyira. Ez a vízben élő formájának életciklusával függ össze. Félig-meddig úszónövény, ezért hiába is adunk meg neki mindent, amit szeretne, akkor is inkább úszna, mint kúszna.

A növény természetes élettere a lápok, mocsarak, vizenyők, ahol kedvező körülmények közt a szárazulatokon és a vizekben is előfordul. Ez utóbbi érdekel minket. Ezek a vizek lágyak, savanyúak, tőzegesek, tápanyagszegények – ha úgy tetszik „feketevizek”.

Azt itt mindenki tudja, hogy az UG a tápanyagszükségletét a tömlőin keresztül csapdázott mikroszkopikus méretű élőlényekkel (pl. kerekesférgek, gyökérlábúak, baktériumok stb., de algák is) elégíti ki. De fontos azt is tudni, hogy ez a tápanyagforrás számára kizárólagos, tehát e mellett sem a vízből, sem a talajból nem vesz fel semmit. Ezért gyökere sincs – nem kell neki. Ami gyökérnek tűnik, az csak inda, amellyel az életciklusa egy bizonyos fázisban megkapaszkodik és terjeszkedik – bármin (köveken, fákon, más növényeken és igen, néha-néha még a talajban is).

Nézzük meg most ezt az életciklust, amelynek elején azt látjuk, hogy a növény kisebb-nagyobb darabokban szabadon lebeg és sodródik a lassú áramlású mocsári vízben. Ha megreked valahol, ahol kedvezőek a körülmények, akkor megkapaszkodik, elkezd növekedni, terjeszkedik és lassan telepet képez. Ez inkább felfelé, a fény felé törekedve történik és nem oldalirányban. Leggyakrabban saját magára kapaszkodik fel, kupacszerűen megvastagítva a telepet. A kupacolódási hajlam folyományaképpen az alsó részek kedvezőtlen kondíciók közé kerülnek, elhalnak, helyileg megnő az ammóniakoncentráció és erre a telep úgy reagál, hogy felszakad az aljzatról. Az elszabaduló telep ismét kisebb-nagyobb darabokra esik szét, az egészséges, fiatal részek lassan tovaúsznak a mocsári naplementében – és kezdődik minden elölről.

A növény fentiekből fakadó szükségletei:

Víz PH: savas

Vízkeménység: Nagyon lágy. A kemény vizet is tolerálja, ha az nem lúgos

Ültetőközeg: savanyú, tápanyagszegény talaj, kövek, kavicsok, tőzeg

Tápozás: nem igényli az oldott tápanyagokat, növényes akváriumban, ha szükséges, elviseli, de a túltápozásra rosszul reagál. A saját tápanyagigényét legkönnyebben tőzeg használatával lehet kielégíteni

CO2: nem igényli, de közömbös a CO2 szinttel szemben

Chris 4 féle módszerrel indította már az UG-t:

1/ Hat hetes DSM: Kezdetekben kiváló eredményt hozott, virágzott és terjeszkedett a növény (talaj: ADA Amazonia Light), bár a kupacolódási hajlama így is megfigyelhető volt. A feltöltésnél már vastag szőnyeg várta a vizet. Itt még folytatódni látszott a siker. Az indítási ciklus végével jöttek a problémák, a talajból felszabaduló anyagok miatt felszakadt a szőnyeg. Ekkor vált csak láthatóvá, hogy a vastag szőnyeg leple alatt korábban észrevétlenül elpusztult már az egész alsó régió.

2/ Árapály módszer: 2 csésze növényt hosszában félbevágott és rozsdamentes hálóra erősítette. Az egészet dragon-kőre rögzítette az akvárium középső régiójában. A hálót ADA Amazonia Light-tal takarta és szivattyúval naponta többször elárasztotta-apasztotta a növényt, annak természetes környezetét imitálva. Az UG szépen fejlődött kitöltötte a kő réseit. A feltöltés után szigorú vízcserékkel tartotta kordában az ammóniát.

3/ Tőzegmoha-láp módszer: A talaj tőzegmoha volt, kaviccsal borítva. A növény kiválóan fejlődött a tápanyagszegény, savas környezetben. A tőzegmohában meglévő algákból és evezőslábú rákokból hozzájutott a szükséges tápanyagokhoz extrém sűrű szőnyeget fejlesztett és virágzott is. Ezt a módszert tartja a legeredményesebbnek és a legegyszerűbbnek is.

4/ Két hetes DSM + tőzegmoha: A növényt ADA Amazoniába ültette és az elárasztás után folyamatosan nyírta, a felrohadást megelőzendő, 2 hónapon át a lehető legkisebbre vágva. Ennek ellenére a vízszintes terjedési ütem mérsékelt volt és a növény folyamatosan felszakadási hajlandóságot mutatott a talajból felszabaduló anyagok miatt. Ezt ellensúlyozandó, és hogy a táplálékot is biztosítsák neki, a talajba tőzegmohát juttattak egy pipettával vagy egy nagy, konyhai, marinírozó fecskendővel (pulykafecskendővel).

További részletek és fotók az újságban…
 
Tehát: Aquarium Hobbyist Magazine, 2018/3, 12-15. old. – Chris Jastrzebski az Utricularia Graminifoliáról

Chris szerint a legtöbb kudarc az UG-vel a félreértéséből fakad. Első pillantásra ugyanis pont úgy néz ki, mint a többi „szőnyegnövény”, de a többivel ellentétben csak mi akarjuk, hogy szőnyeg legyen belőle, ő nem annyira. Ez a vízben élő formájának életciklusával függ össze. Félig-meddig úszónövény, ezért hiába is adunk meg neki mindent, amit szeretne, akkor is inkább úszna, mint kúszna.

A növény természetes élettere a lápok, mocsarak, vizenyők, ahol kedvező körülmények közt a szárazulatokon és a vizekben is előfordul. Ez utóbbi érdekel minket. Ezek a vizek lágyak, savanyúak, tőzegesek, tápanyagszegények – ha úgy tetszik „feketevizek”.

Azt itt mindenki tudja, hogy az UG a tápanyagszükségletét a tömlőin keresztül csapdázott mikroszkopikus méretű élőlényekkel (pl. kerekesférgek, gyökérlábúak, baktériumok stb., de algák is) elégíti ki. De fontos azt is tudni, hogy ez a tápanyagforrás számára kizárólagos, tehát e mellett sem a vízből, sem a talajból nem vesz fel semmit. Ezért gyökere sincs – nem kell neki. Ami gyökérnek tűnik, az csak inda, amellyel az életciklusa egy bizonyos fázisban megkapaszkodik és terjeszkedik – bármin (köveken, fákon, más növényeken és igen, néha-néha még a talajban is).

Nézzük meg most ezt az életciklust, amelynek elején azt látjuk, hogy a növény kisebb-nagyobb darabokban szabadon lebeg és sodródik a lassú áramlású mocsári vízben. Ha megreked valahol, ahol kedvezőek a körülmények, akkor megkapaszkodik, elkezd növekedni, terjeszkedik és lassan telepet képez. Ez inkább felfelé, a fény felé törekedve történik és nem oldalirányban. Leggyakrabban saját magára kapaszkodik fel, kupacszerűen megvastagítva a telepet. A kupacolódási hajlam folyományaképpen az alsó részek kedvezőtlen kondíciók közé kerülnek, elhalnak, helyileg megnő az ammóniakoncentráció és erre a telep úgy reagál, hogy felszakad az aljzatról. Az elszabaduló telep ismét kisebb-nagyobb darabokra esik szét, az egészséges, fiatal részek lassan tovaúsznak a mocsári naplementében – és kezdődik minden elölről.

A növény fentiekből fakadó szükségletei:

Víz PH: savas

Vízkeménység: Nagyon lágy. A kemény vizet is tolerálja, ha az nem lúgos

Ültetőközeg: savanyú, tápanyagszegény talaj, kövek, kavicsok, tőzeg

Tápozás: nem igényli az oldott tápanyagokat, növényes akváriumban, ha szükséges, elviseli, de a túltápozásra rosszul reagál. A saját tápanyagigényét legkönnyebben tőzeg használatával lehet kielégíteni

CO2: nem igényli, de közömbös a CO2 szinttel szemben

Chris 4 féle módszerrel indította már az UG-t:

1/ Hat hetes DSM: Kezdetekben kiváló eredményt hozott, virágzott és terjeszkedett a növény (talaj: ADA Amazonia Light), bár a kupacolódási hajlama így is megfigyelhető volt. A feltöltésnél már vastag szőnyeg várta a vizet. Itt még folytatódni látszott a siker. Az indítási ciklus végével jöttek a problémák, a talajból felszabaduló anyagok miatt felszakadt a szőnyeg. Ekkor vált csak láthatóvá, hogy a vastag szőnyeg leple alatt korábban észrevétlenül elpusztult már az egész alsó régió.

2/ Árapály módszer: 2 csésze növényt hosszában félbevágott és rozsdamentes hálóra erősítette. Az egészet dragon-kőre rögzítette az akvárium középső régiójában. A hálót ADA Amazonia Light-tal takarta és szivattyúval naponta többször elárasztotta-apasztotta a növényt, annak természetes környezetét imitálva. Az UG szépen fejlődött kitöltötte a kő réseit. A feltöltés után szigorú vízcserékkel tartotta kordában az ammóniát.

3/ Tőzegmoha-láp módszer: A talaj tőzegmoha volt, kaviccsal borítva. A növény kiválóan fejlődött a tápanyagszegény, savas környezetben. A tőzegmohában meglévő algákból és evezőslábú rákokból hozzájutott a szükséges tápanyagokhoz extrém sűrű szőnyeget fejlesztett és virágzott is. Ezt a módszert tartja a legeredményesebbnek és a legegyszerűbbnek is.

4/ Két hetes DSM + tőzegmoha: A növényt ADA Amazoniába ültette és az elárasztás után folyamatosan nyírta, a felrohadást megelőzendő, 2 hónapon át a lehető legkisebbre vágva. Ennek ellenére a vízszintes terjedési ütem mérsékelt volt és a növény folyamatosan felszakadási hajlandóságot mutatott a talajból felszabaduló anyagok miatt. Ezt ellensúlyozandó, és hogy a táplálékot is biztosítsák neki, a talajba tőzegmohát juttattak egy pipettával vagy egy nagy, konyhai, marinírozó fecskendővel (pulykafecskendővel).

További részletek és fotók az újságban…

Köszönöm a tippet!
A tőzegmohás verziót ki fogom próbálni wabiban. Az már nem derül ki számomra (az eredeti cikkből sem), hogy a tőzegmoha fölötti kavics réteg milyen vastag. Homok jó helyette?

Nekem hónapok óta elvan egy adag UG kis szószos dobozban, akváriumi homokra tettem, ioncserélt vízzel öntözöm, párás közegben van. Sajnos virágot még nem produkált.
IMG_20190804_195811.jpg

Ill van egy lávakövem, be volt nőve UG és moha keverékével. Aztán lepusztultak róla. Most újra kezdenek kihajtani. Szintén ioncserél vízzel van öntözve, spriccelve. Fóliával le van fedve, néha szellőztetem, átlag napi 1x-2x, de van olyan nap, hogy elfelejtem.
IMG_20190804_195756.jpg
 
Homok jó helyette?

Éppen pár napja szemezek a dennerlés UG dobozával és azt fontolgatom, hogy egyáltalán hogyan lehetne elültetni ezt zsenge, félcentis füvet. Előkészületnek szétosztályoztam egy adag finom sódert, egy adag lignit apraját és egy adag apró szemű bazaltörleményt. Összekészítettem harisnyát, hálót, mull lapot, durva szivacsot, pillanatragasztót, pár szem nyugtatót és egy kis Unicumot is, a biztonság kedvéért. Akváriumba úgy tervezem, hogy bazalt-tőzegmoha-bazalt szendvics, hogy legyen vízmozgásnak tere és arra csak annyi és olyan aprószemű anyag, amennyi muszá, takar, tart. Tervezek egy emers adagot is, ahhoz lehet, hogy simán összekeverem azt, amelyik majd a legjobban adja a tőzegmohával. De ez csak előre okoskodás, a tapasztalatok hiányában, lehet, hogy másképp kell majd a gyakorlatban. Megírom, mire jutottam, ha siker lesz a vége. Ha kudarc, azt is.
 
Én emers módon tartok egy adagot a húsevő növényeim között, kis cserepet meg töltöttem sima amazoniával a tetejére csak rádobtam és bele állítottam a többi növény közé a vízbe az elején néha meg spriccelgettem de most már nem és lassan de biztosan növekszik. Van más utriculariam is olyan földbe is tettem amiben azok vannak de abból kirohadt.
 
Én emers módon tartok egy adagot a húsevő növényeim között, kis cserepet meg töltöttem sima amazoniával a tetejére csak rádobtam és bele állítottam a többi növény közé a vízbe az elején néha meg spriccelgettem de most már nem és lassan de biztosan növekszik. Van más utriculariam is olyan földbe is tettem amiben azok vannak de abból kirohadt.
Erről lehetne bővebben esetleg képeket tudsz mutatni? Érdekesen hangzik. Milyen utriculariad van még?
 
UG amazoiában kb 2-3 hónapos nincsen spriccelgetve csak nagyon ritkán 1-2 hetente.
View attachment 79704
utricularia tridentata
View attachment 79705View attachment 79706View attachment 79707
utricularia parthenopipes

View attachment 79708

Utricularia Hermanus
View attachment 79709
Szépek!
Hol vetted őket? Milyen körülmények közt tartod őket? Simán szobai levegőn, vagy párásabb közegben? Csak alulról locsolod őket, vízben állnak?

Én Sandersonii magokkal próbálkoztam (ha nem vertek át), kikelt néhány, fűszerűek voltak, de nem maradtak meg sokáig sajnos.
A kürtvirággal jött Bisqumata, az se maradt meg, a kürtvirág azóta is jól elvan, szépen fejlődik.
 
Indítottam néhány kísérletet:
Két kis dobozba tettem kertészeti tőzeget, az egyikre homokot, a másikra Dennerle fekete garnéla talajt tettem. És persze mindegyikre egy-egy kis adag UGt. Odatettem őket a másik mellé ami már régóta megvan.
Raktam egy kis adag UGt az akváriumból kilógó mohára is, a Mangrove homokjára és a kürtvirág földjére. Utóbbi helyen nem jósolok neki sok esélyt, de egy próbát megért. A biztos helyen még maradt bőven.
 
Szépek!
Hol vetted őket? Milyen körülmények közt tartod őket? Simán szobai levegőn, vagy párásabb közegben? Csak alulról locsolod őket, vízben állnak?

Én Sandersonii magokkal próbálkoztam (ha nem vertek át), kikelt néhány, fűszerűek voltak, de nem maradtak meg sokáig sajnos.
A kürtvirággal jött Bisqumata, az se maradt meg, a kürtvirág azóta is jól elvan, szépen fejlődik.

Vettem egy nagy ikeás műanyag ládát nem magasat inkább széles kb 10cm magas csak alulról öntözök minden húsevőt, mindig áll alatta 1-2cm esővíz.
 
Ott középen, a paludáriumomban (?) az bizony ultricularia. Lágy vízzel elöntött, dennerle scapers soil talajban, nyílméregbékákkal, gekkóval. Most veszek még hozzá, máshova, árnyasabb helyre is az kerül majd. Eddig frankó minden.
 

Attachments

  • IMG_20191013_154453.jpg
    IMG_20191013_154453.jpg
    324 KB · Megtekintések: 50
Ott középen, a paludáriumomban (?) az bizony ultricularia. Lágy vízzel elöntött, dennerle scapers soil talajban, nyílméregbékákkal, gekkóval. Most veszek még hozzá, máshova, árnyasabb helyre is az kerül majd. Eddig frankó minden.
Szia!
Az UG mögött balra az a fűszerű mi?
 
Back
Oldal tetejére