• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Útkeresés

Szia Kopygege!

Nagyon jó volt olvasni a naplódat, mert én is a

elvet vallom, és mivel az akváriumot még a szüleim finanszírozzák, az ő meglátásaikat is figyelembe kell vennem e téren... :D
Örülök, hogy taposod előttem ezt az útvonalat, remélem nemsokára én is követlek!


Van esetleg ezek közül olyan, ami számomra, és a többi "követőd" számára hasznos lehet a későbbiekben?
Nagyon megtisztelsz, jól esik, de nem akarok olyasmit mondani ami esetleg visszaveti a lelkesedésed, vagy rossz irányba terel, mert most épp a hullámvasút meredeken zuhanó szakaszán ülök. A napokban fényképes bejegyzést is fogok írni és akkor majd világosabb lesz, hogy mire gondolok. De megpróbálom visszaidézni magamnak is, amit sok helyen lehet olvasni az "öregektől": türelem, türelem, türelem. 🙂

Nem akarlak hosszasan untatni, mégis ott kezdem, hogy milyen emlékekkel vágtam bele ismét az akvarisztikába, mert ez is kell ahhoz, hogy megértsd a mostani álláspontomat, problémáimat.
A 90-es évek elején nagyon kezdetleges technikai feltételek álltak rendelkezésünkre: hangos légpumpával működtetett belső szivacsszűrő, sóderaljzat, DIY lámpa és gyér növényválaszték.
De ami nagyon jó volt, hogy voltak szakkönyvek, amikből a kor színvonalán, de mindenki tudott tájékozódni, iránymutatást kapni, visszalapozni. Nemrég előkerültek ezek itthon és érdekes, hogy az egyik "nagy öregnek" tekintett Horn-Zsilinszky vaskos könyv így fogalmaz: "(...) A szép vízinövények vizuális, esztétikai hatása, jelentősége valóban nagy, de biológiai jelentősége ezeknek a növényeknek lényegesen kisebb az akvárium életközösségében, mint ahogy azt a régi idők akvaristái hangsúlyozták."
Látjuk, hogy mára mennyire megváltozott a világ, s én is beleestem abba a hibába, hogy hagytam magamra zúdulni az információkat a youtube-ról, blogokból és a net minden bugyrából. Annyi az információ - gyakran egymásnak ellentmondó - hogy nem nagyon lehet eligazodni közöttük, nekem legalábbis nemigen sikerült. Közben pedig egyre inkább hajtott a vágy, hogy összerakjam végre az akit. Persze olvastam a helyes layout/landscape(?) kialakításáról, meg nagyon jók erre a GA videói, de mégsem gondoltam át rendesen, család és munka mellett kapkodva kezdtem a berendezéshez, ültetéshez. 1. tanácsom pár héttel korábbi önmagamhoz: rendesen lemérni, megtervezni a berendezést még szárazon, akár több napig bíbelődve vele.

A növények kapcsán rengeteg jó infót kaptam itt a fórumon, és inspirált Molnár Máté vlogja is, így elvileg igénytelen növényeket szereztem be, ennek ellenére a
2. fontos dolog a tápozási rendszer átgondolása, megtervezése, ami megint csak azért nem könnyű, mert rengeteg irányzat van: kinek ez jön vagy válik be, kinek az...

Az első héten, a napi vízcseréknél nem jelentkezett, így azt hittem, nálam nem is lesz probléma ezzel, de tévedtem:
3. fel kell készülni az alga megjelenésére, kezelési lehetőségére.

Nagy vonalakban hirtelen ezek jutottak eszembe: sajnos annyira az elején vagyok, hogy ezekben konkrét javaslatot nem tudok adni, de a tapasztalt fórumtársak naplói, tanácsai szerintem sokat segíthetnek Neked is!

Hajrá! ;)
 
Sziasztok!

Azt a hét közepi bejegyzésben nem is meséltem, hogy @star67 jóvoltából 10 RC-vel gazdagodott az élővilág. Különböző méretű, nagyon szép kis állatokat kaptam, amik közül kettő petéket nevelget, egy harmadik hátán pedig megjelent egy kis nyereg, úgyhogy van remény, hogy előbb-utóbb kisrákok népesítik be az akvát.
A tartásukat is tanulnom kell rendesen... Eleinte nagyon aktívak, matatók voltak, rögtön rámentek a garnélatápra is. Aztán a hét második felében egyre inkább "apatikusak" lettek, az árnyékban csüngtek, és alig-alig matattak, a betett eleségre is elvétve mentek rá. Mindennap megnéztem a 7 in 1 JBL csíkteszttel és mérgező értékeket nem mutatott. Van tanulnivalóm bőven: kb fél órája jöttem rá, hogy ez a teszt csak NO2 és NO3 értékeket mér, de ammóniát nem. Simán el tudom képzelni, hogy annak emelkedhetett meg a szintje, mert sajnos most már csak hetet sikerül összeszámolni és van a talajon fehér páncél(?), tetem(?). Mindenestre ma csináltam egy kb. 40%-os vízcserét, ez láthatóan jót tett nekik, mert élénkek, de a betett kajára alig mozdulnak rá. Mondjuk el tudom képzelni, hogy a többi "bentlévőséggel" is jóllaknak, hát nem tudom...
Ami biztos, hogy 3-4 naponta fogok nekik vizet cserélni és nem várom meg a most eltelt 5 napot - legalábbis, amíg nem szerzek be egy ammóniatesztet. Nem akartam ezzel stresszelni őket, de úgy tűnik, a vízminőség fontosabb és jobban megviseli őket, mint a matatásom.

IMG_20200321_150805[1].jpg

A másik gond pedig, hogy megjelent az oldalfalon az alga.

A fán lévő Anubias teljesen szétmállott, attól ma elköszöntem, de a párja sem hiszem, hogy sokáig húzza a kövön: megbarnulnak, leválnak ill. szétmállanak a levelek:

IMG_20200321_150744[1].jpg

Az úszónövény, a moha, a Crypto és a Hygrophila corymbosa elvannak, az előbbi kettő kifejezetten szépen fejlődik, de Crypto és a Hygro elviselne szerintem több macrot, mint amit a rákok tudnak biztosítani, úgyhogy lehet, hogy rászánom magam egy welness-csomagra, amíg még kihozza a futár...
Vagy a 7 óra világítást visszaveszem 5-6-ra, szerintetek melyiket lenne érdemes megpróbálni?
 
Sziasztok!

Azt a hét közepi bejegyzésben nem is meséltem, hogy @star67 jóvoltából 10 RC-vel gazdagodott az élővilág. Különböző méretű, nagyon szép kis állatokat kaptam, amik közül kettő petéket nevelget, egy harmadik hátán pedig megjelent egy kis nyereg, úgyhogy van remény, hogy előbb-utóbb kisrákok népesítik be az akvát.
A tartásukat is tanulnom kell rendesen... Eleinte nagyon aktívak, matatók voltak, rögtön rámentek a garnélatápra is. Aztán a hét második felében egyre inkább "apatikusak" lettek, az árnyékban csüngtek, és alig-alig matattak, a betett eleségre is elvétve mentek rá. Mindennap megnéztem a 7 in 1 JBL csíkteszttel és mérgező értékeket nem mutatott. Van tanulnivalóm bőven: kb fél órája jöttem rá, hogy ez a teszt csak NO2 és NO3 értékeket mér, de ammóniát nem. Simán el tudom képzelni, hogy annak emelkedhetett meg a szintje, mert sajnos most már csak hetet sikerül összeszámolni és van a talajon fehér páncél(?), tetem(?). Mindenestre ma csináltam egy kb. 40%-os vízcserét, ez láthatóan jót tett nekik, mert élénkek, de a betett kajára alig mozdulnak rá. Mondjuk el tudom képzelni, hogy a többi "bentlévőséggel" is jóllaknak, hát nem tudom...
Ami biztos, hogy 3-4 naponta fogok nekik vizet cserélni és nem várom meg a most eltelt 5 napot - legalábbis, amíg nem szerzek be egy ammóniatesztet. Nem akartam ezzel stresszelni őket, de úgy tűnik, a vízminőség fontosabb és jobban megviseli őket, mint a matatásom.

View attachment 89281

A másik gond pedig, hogy megjelent az oldalfalon az alga.

A fán lévő Anubias teljesen szétmállott, attól ma elköszöntem, de a párja sem hiszem, hogy sokáig húzza a kövön: megbarnulnak, leválnak ill. szétmállanak a levelek:

View attachment 89282

Az úszónövény, a moha, a Crypto és a Hygrophila corymbosa elvannak, az előbbi kettő kifejezetten szépen fejlődik, de Crypto és a Hygro elviselne szerintem több macrot, mint amit a rákok tudnak biztosítani, úgyhogy lehet, hogy rászánom magam egy welness-csomagra, amíg még kihozza a futár...
Vagy a 7 óra világítást visszaveszem 5-6-ra, szerintetek melyiket lenne érdemes megpróbálni?
Nem biztos, hogy elpusztult, lehet csak vedlett 😁
 
Nem akarom túlfilozofálni, de érdekes amikor az ember azt hiszi, hogy könnyedén uralhatja a természetet, mert mennyi mindet kitalált, felfedezett már. Aki állattartásra adja a fejét hamar megtapasztalja, amivel most az egész világ küzd: bizony a természet erőit nem tudjuk mindig úgy irányítani ahogy mi szeretnénk. Szerintem megfelelő alázattal kell hozzáállni minden olyan dologhoz, amitől a civilizáció miatt eltávolodtunk. Ezzel azt hiszem, mindenki, aki egy néhány tíz literes üvegben szeretné reprodukálni a természet ökoszisztémáját, szembesül valamilyen szinten. Hiába a számos technikai vívmány, fejlődés, bizony megfelelő alázat nélkül nem megy.
Eddig az "elmélet" és akkor a konkrétumok:

1. garnélák: A hétvégi vízcsere után megörültünk a fiammal, mert 9-et sikerült egyben összeszámolnunk az etetéskor. Eddig a jó hír.
Tegnap viszont kihalásztam az első friss tetemet. Utána gyors vízcsere következett 3 nappal az előző után. Megint szembesültem vele, hogy sajnos nem sikerült megint jól keresnem a neten, mert akár itt a fórmutopicok között is csomó jó információ van, csak meg kell találni. Hiába, úgy tűnik, ez a jövő és hozzá kell szoknom, hogy nincs nyomtatott "RC-biblia", amit leveszek a polcról és van egy fejezet a viselkedésük jelezte problémákról és azok megoldásairól.
No de vissza a tünetekhez: a vízcseréket követő napokban az állatkák egyre "kedvetlenebbek" lettek: volt, hogy csak álldogáltak és a hátukat matatták. Ha előbb megtalálom az infót, kiderül, hogy ez valamilyen táptúladagolás következménye lehet. Aki ezt leírta nitrát, foszfátot jelzett, de a Profitoban pont ezek nincsenek, viszont van benne többek között réz, ami szintén nem a rákok barátja. Sajnos én a sárguló levelek miatt másfélszeres adagokat adtam be minden reggel, ami azt követően, hogy ott, ahonnan jöttek, egyáltalán nem volt növénytápozás, biztos, hogy nem tett jót nekik. A szülőhelyükön viszont volt levegőbeoldás, ami azért gondoltam, hogy nálam is elég, mert az esőztető ugyan víz alatt van, de úgy van állítva a hátsó falra, hogy fodrozza szépen a vizet, így azt gondoltam, elegendőt old be. Ami egyébként lehet, hogy így is van, a fűtést kikapcsoltam, hogy több oldott oxigén maradjon bent nekik és a növénytápot visszavettem napi tíz cseppre (0,5 ml)...

2. Növények: ...merthogy azért a növényeknek is jó lenne jót tenni, hiszen így lenne szép az ökoszisztéma, ezért nem hagynám el teljesen a tápot. Viszont, az Anubias valamiért nem érezte jól magát, a fán lévő teljesen szétrohadt, a helyére viszont jó lenne valami - a képen sárga "körrel" jelölve - már csak a garnélák, meg a látvány miatt is. Első körben Microsorum petropus petite-re gondoltam, mint nem igényes bujkálós-kötözős. De ha van egyéb ötletetek erre a vonalra, azt szívesen veszem, megköszönöm!

IMG_20200325_124648.jpg

Mindenkinek jó egészséget kívánok!
 
Utoljára módosított:
Nem akarom túlfilozofálni, de érdekes amikor az ember azt hiszi, hogy könnyedén uralhatja a természetet, mert mennyi mindet kitalált, felfedezett már. Aki állattartásra adja a fejét hamar megtapasztalja, amivel most az egész világ küzd: bizony a természet erőit nem tudjuk mindig úgy irányítani ahogy mi szeretnénk. Szerintem megfelelő alázattal kell hozzáállni minden olyan dologhoz, amitől a civilizáció miatt eltávolodtunk. Ezzel azt hiszem, mindenki, aki egy néhány tíz literes üvegben szeretné reprodukálni a természet ökoszisztémáját, szembesül valamilyen szinten. Hiába a számos technikai vívmány, fejlődés, bizony megfelelő alázat nélkül nem megy.
Eddig az "elmélet" és akkor a konkrétumok:

1. garnélák: A hétvégi vízcsere után megörültünk a fiammal, mert 9-et sikerült egyben összeszámolnunk az etetéskor. Eddig a jó hír.
Tegnap viszont kihalásztam az első friss tetemet. Utána gyors vízcsere következett 3 nappal az előző után. Megint szembesültem vele, hogy sajnos nem sikerült megint jól keresnem a neten, mert akár itt a fórmutopicok között is csomó jó információ van, csak meg kell találni. Hiába, úgy tűnik, ez a jövő és hozzá kell szoknom, hogy nincs nyomtatott "RC-biblia", amit leveszek a polcról és van egy fejezet a viselkedésük jelezte problémákról és azok megoldásairól.
No de vissza a tünetekhez: a vízcseréket követő napokban az állatkák egyre "kedvetlenebbek" lettek: volt, hogy csak álldogáltak és a hátukat matatták. Ha előbb megtalálom az infót, kiderül, hogy ez valamilyen táptúladagolás következménye lehet. Aki ezt leírta nitrát, foszfátot jelzett, de a Profitoban pont ezek nincsenek, viszont van benne többek között réz, ami szintén nem a rákok barátja. Sajnos én a sárguló levelek miatt másfélszeres adagokat adtam be minden reggel, ami azt követően, hogy ott, ahonnan jöttek, egyáltalán nem volt növénytápozás, biztos, hogy nem tett jót nekik. A szülőhelyükön viszont volt levegőbeoldás, ami azért gondoltam, hogy nálam is elég, mert az esőztető ugyan víz alatt van, de úgy van állítva a hátsó falra, hogy fodrozza szépen a vizet, így azt gondoltam, elegendőt old be. Ami egyébként lehet, hogy így is van, a fűtést kikapcsoltam, hogy több oldott oxigén maradjon bent nekik és a növénytápot visszavettem napi tíz cseppre (0,5 ml)...

2. Növények: ...merthogy azért a növényeknek is jó lenne jót tenni, hiszen így lenne szép az ökoszisztéma, ezért nem hagynám el teljesen a tápot. Viszont, az Anubias valamiért nem érezte jól magát, a fán lévő teljesen szétrohadt, a helyére viszont jó lenne valami - a képen sárga "körrel" jelölve - már csak a garnélák, meg a látvány miatt is. Első körben Microsorum petropus petite-re gondoltam, mint nem igényes bujkálós-kötözős. De ha van egyéb ötletetek erre a vonalra, azt szívesen veszem, megköszönöm!

View attachment 89580

Mindenkinek jó egészséget kívánok!
Microsorum petropus petite szerintem egy kicsit nagy lenne bele. Miért nem valami háttérnövényt teszel be? Azzal is lehet dzsungelesíteni.
 
Microsorum petropus petite szerintem egy kicsit nagy lenne bele. Miért nem valami háttérnövényt teszel be? Azzal is lehet dzsungelesíteni.
Konkrétan mire gondolsz? Egyébként a képen nem látszik, de a fa kanyarjában van egy is üreg, oda tök jól lehetne valami kötözőst feltenni, némi talaj is van benne szerintem, de talán ültetősnek kevés lenne, azért gondoltam valami dekorra tehető növényre.
 
Konkrétan mire gondolsz? Egyébként a képen nem látszik, de a fa kanyarjában van egy is üreg, oda tök jól lehetne valami kötözőst feltenni, némi talaj is van benne szerintem, de talán ültetősnek kevés lenne, azért gondoltam valami dekorra tehető növényre.
Háttérnövényként Hottonia Palustris. Fára kötözhetőnek petite helyett inkább trident, de az is olvadhat. Egyenlőre az Anibiast ne vedd ki. Rizómáról újra indulhat.
 
Egy hónapos lett az aki és amivel szembesültem, hogy külső szűrő ide, rendszeres vízcserék oda, tényleg kell a beálláshoz ez a 30 nap. Szegény rákok szívták ezzel meg egy kicsit (konkrétan ugye egy nem is élte túl), ha visszamehetnék az időben, akkor a beköltözésük előtt visszavettem volna a Profitoból és fokozatosan növeltem volna vissza az adagot a normál szintre. Azért reménykedem, hogy az életben maradtak jól vannak, mert a petések rendületlenül legyeznek és láthatóan nő a hasuk és bennük az apróságok.

Egy hónap után nem nyúlnék még a szűrőhöz a biológiai egyensúly miatt, de mi a tapasztalat, mennyi időnként illik egy nagytakarítás? Olyat is hallottam, hogy elég, amikor már érezhetően csökken a flow. Na az egyelőre nem fenyeget, de vannak-e félreérthetetlen jelek, amik mutatják, hogy bizony ideje a karbantartásnak? Persze nem csak a biológia, hanem a tekintélyes árú szűrő miatt is kérdezem: azt is kímélném és ugye a csapvíz nem a legjobb barátja a forgó alkatrészeknek.

Sokat gondolkodtam, hogy megrendeljem-e a javasolt növénykét, nagy a kísértés, a látványnak mindenképpen jót tenne, de szeretném kímélni a futárt, és nem 1001. címe lenni arra a napra ebben a helyzetben. Ami miatt viszont mégis jó a kényszerű takarékoskodás, hogy halakat sem tudok venni, így a születendő kis rákok nem lesznek zsenge élőeleséggé számukra.

Köszi, hogy benéztél!
Mindenkinek jó egészséget!

IMG_20200331_154123.jpg
 
Rég voltam erre...
Igyekszem a lényeget röviden összefoglalni:
1. Egyre több pici rák rohangál, nem gondoltam, hogy ilyen piciként születnek, és hogy ők a kicsik,
2. mert sajnos megjelentek pár hete fura, cérnavékonyságú fonalszerű fehér férgek, és azt hittem először, hogy azok az apróságok is hozzájuk köthetők, de már van egy két éppenhogyszínes, ami már pár milliméteres, így azok már az akiban maradnak és nem a szűrőben nőnek tovább. Arra gondoltam, ha nem kell valamiért hamarabb, május közepén nézem meg, hogy mi újság a szűrőkosarakban, hátha onnan vissza lehet majd telepíteni a már nagyobbacska növendékeket, akik még túl kicsiként tapadtak a szűrőhálóra, mert szerintem, azok tuti ott bandáznak a szűrőanyagon (ha egyáltalán élnek...)
3. Sajnos újabb 3 felnőttel lettem szegényebb, szerintem a növénytáppal nem jönnek ki jól, de ha azt elhagyom, akkor a növények fognak pusztulni: az úszónövény egyértelmű hiánytüneteket mutat, amint elhagyom a napi tápozást (foltosodik, illetve sárgul) valamint s vízi kehely egyre nagyobb, de kezdenek barnulni a levelei. Most azt gondoltam ki, hogy felére veszem a tápozást és 3-4 naponta cserélek vizet. Most vártam egy hetet a vízcserével, hogy minél kevesebb apró rák legyen áldozata ennek, de végül is elég vastag hálót tettem a cserecsőre, talán fennakadnak rajta, de már több felnőttet nem szeretnék elveszíteni, legalább amíg az utódok meg nem erősödnek.

Azért jó lenne ammónia-, meg rézteszt, hogy tényleg az-e a bajuk a vízzel és emiatt kezdtek pusztulni. De a vásárlás messzi, ködös homályba vész egyelőre...

Mindenkinek jó egészséget, vigyázzatok Magatokra!
 
Back
Oldal tetejére