• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Útkeresés

Köszönöm szépen a sok információt!
Gondolom azért is kaptam a javaslatot a semleges kavicsaljzatra, hogy ne fussak vízkezelési hibákba az aktív talajjal. Ezt abból is gondolom, hogy a víztesztekről is lebeszéltek, mondván, hogy kezdőként elég lesz a Seachen prime és akkor nem lesz gondom másra... Közben pedig egyre-másra azt olvasni, hogy milyen fontos szerepe van az aktív talajnak a biológiai szűrésben. Hát nem könnyű letenni a voksot, mert mindennek van előnye, hátránya.
Ha vízkezelési hiba ekkora gond lenne aktív talajoknál, akkor miért használják ezeket számos high-tech módszernél (is)? Az adagolt CO2 gáz nem semlegesít mérgező anyagokat ilyen esetben.

Víztesztekkel kapcsolatban. Azt érdemes lenne kideríteni, hogy kb. milyen összetételű a csapvized. Ne csak a keménységet nézd, hanem egyéb, a garnélák és halak számára mérgező anyagokat. (Pl réz, ammónia stb). Előfordulhat, hogy a csapvíz elég sok NO3-at tartalmaz (Jelenlegi csapvíz limit 50 mg/l, ez már nem elhanyagolható mennyiség és ha folyékony tápozásban gondolkodsz, ezt érdemes belekalkulálni) Ha szerencsés vagy, a vízmű honlapján találsz részletes adatokat olyan mintavevő helyen, ami közel van hozzád. Ezeket elvileg analitikai laborban készítik, tehát illik megbízhatóbbnak lenniük mint az olcsóbb otthoni teszteknek.
Kis szerencsével csapvíz fronton és jó low-tech módszer választásával esetleg meg tudod úszni, hogy RO rendszerrel kelljen pepecselned.
 
Utoljára módosított:
Köszönöm szépen a sok információt!
Gondolom azért is kaptam a javaslatot a semleges kavicsaljzatra, hogy ne fussak vízkezelési hibákba az aktív talajjal. Ezt abból is gondolom, hogy a víztesztekről is lebeszéltek, mondván, hogy kezdőként elég lesz a Seachen prime és akkor nem lesz gondom másra... Közben pedig egyre-másra azt olvasni, hogy milyen fontos szerepe van az aktív talajnak a biológiai szűrésben. Hát nem könnyű letenni a voksot, mert mindennek van előnye, hátránya.
Ha még elfogadsz egy gondolatot itt egy általános javaslat (nem dw, nyugi):
1/A: Alulra tegyél porózus kőzetet. Tipikusan a vulkanikus kőzetek ilyenek. Fillérekért lehet kapni ekkora mennyiségben. Ennek előnye, hogy bacik könnyen megtelepednek benne és jó vízmozgást biztosít.
1/B: morzsolj rá egy kis aktív szenet és tápgolyót. Én morzsolt aktív szenet mindig teszek az üvegeim aljára. Morzsolt tápgolyó biztosítani fogja a növények kezdeti igényeit, ráadásul a növényeid elhelyezkedése és igényeihez is jól tudsz igazolni így.
1/C: Ez teljesen opcionális, de én mindig teszek talajbaci indító kultúrát is az aljzatba.
2: Most jöhet az általános növényes agyagos talaj.

Ha jól csinálod, ennek kb 10e forintból ki kell jönnie nálad.
 
1/A: Alulra tegyél porózus kőzetet.
csak felvetésként... elég apró szemű kőzet kell hogy ne vegye el a 30cm-es akvárium magasságból feleslegesen a helyet.
Valamint ha belenő a gyökér ezekbe a kavicsokba gondot okozhat a növény kiemelése. Crypto-nál ami volt a növénylistában ha jól rémlik, ez brutál bontást okozhat (bár a Crypto gyökere magában egy fél akváriumbontás kiemelésnél :D )
 
Ha még elfogadsz egy gondolatot itt egy általános javaslat (nem dw, nyugi):
1/A: Alulra tegyél porózus kőzetet. Tipikusan a vulkanikus kőzetek ilyenek. Fillérekért lehet kapni ekkora mennyiségben. Ennek előnye, hogy bacik könnyen megtelepednek benne és jó vízmozgást biztosít.
1/B: morzsolj rá egy kis aktív szenet és tápgolyót. Én morzsolt aktív szenet mindig teszek az üvegeim aljára. Morzsolt tápgolyó biztosítani fogja a növények kezdeti igényeit, ráadásul a növényeid elhelyezkedése és igényeihez is jól tudsz igazolni így.
1/C: Ez teljesen opcionális, de én mindig teszek talajbaci indító kultúrát is az aljzatba.
2: Most jöhet az általános növényes agyagos talaj.

Ha jól csinálod, ennek kb 10e forintból ki kell jönnie nálad.
Ez kb egyenlő talán a szenet kivéve egy bolti tóföldel.
Ami amúgy nem rossz megoldás...
Erre mondjuk mehet innert talaj is ha nem akarunk ph-t állítani
 
Sziasztok, en mar le lettem egy parszor osztva, de tobb low tech akvariumot inditottam, tropika taptalajjal es elozoleg amazonia lighttal, most shrimp kinggel. Nalam nagyon bevalt mind a ketto, szeretem. Es bar valakinek szent meggyozodese, hogy csak a szep dolgokat rakom fel es akkor fotozok, amikor epp megtomom az akvariumot a high akvambol( ami nem igaz), betartva a vizcsereket, keves GA micmac-tapokkal algamentesen elvagyok. Keves ecsetem volt, amit aramlas beallitassat, szuropucolassal orvosoltam.
Persze en a lusta hobbista vagyok aki nem szeret mindenfele tapertekeket meregetni, es a talajt is csak megveszem az akvarisztikai boltban es beleontom az uveg aljara.
 
Úgy gondolom, hogy egy 10 kg-os zsák elég lesz Neked a 20 literesbe
Fú, nem nagyon sok az? Sajnos a GA oldalán már nem elérhető a talajszámító segéd, de találtam egy képletet, miszerint 4 cm talajhoz nekem 4 liter kellene:
40x25x4/1000.

Lehet visszafele kéne idulni. Mi a cél? Milyen berendezés vagy látvány.
Hirtelen ötlettől vezérelve - meg a dekorárakon okulva - ma elmentünk a fiammal a bogdányi andezitbányához és szerváltunk pár kiló követ.
De a növényeknek meg látványnak talán egy fa/gyökér nem lenne rossz. Eléggé meglepő volt élőben szembesülni a bolti látogatáskor, hogy a red moor ágai milyen kicsik, akkor már inkább a vasfa habitusa tetszene, de abból nem találtam olyat, amire egyből azt mondtam volna, hogy na igen, ez kell nekem...
Ajánlottak ADA kötözőt, de teljesen korrektül elmondták, hogy sima damil is alkalmas lehet a feladatra. Honnan lehet tudni, hogy már levágható, mert a növény megkapaszkodott a dekoron? Ragasztani nem szeretnék, vagy a mohákat csak úgy lehet?
 
Holnap végre elhozom a szűrőt és a növénykéket és reményeim szerint hétvégén indul az akvárium.

Kérdésem: a növények gondolom meg tudnak fázni, nem érdemes megkockáztatni a BKV-t velük GA-tól a Batthyány térig? Vagy ha viszek valami melegebb dobozt, bélelt táskát, akkor kibírhatják?
 
Holnap végre elhozom a szűrőt és a növénykéket és reményeim szerint hétvégén indul az akvárium.

Kérdésem: a növények gondolom meg tudnak fázni, nem érdemes megkockáztatni a BKV-t velük GA-tól a Batthyány térig? Vagy ha viszek valami melegebb dobozt, bélelt táskát, akkor kibírhatják?
Kérj melegítő párnát amit a csomagokhoz adnak.
 
Az ültetésen, kötözésen túl vagyok, vízben vannak a növények, de az Experience beüzemelésének majd holnap, pihenten állok neki, mert látom, azért van néhol hibalehetőség benne.
Lenne ezzel kapcsolatban egy kérdésem: a leírás a vazelines kenést kifejezetten a csőcsatlakozó adapterénél írja, de másol olvastam, hogy minden gumialkatrésznek jót tesz: a szűrőkosarak csatlakozásánál is gumitömítések vannak, azokat is célszerű bekenni a géllel?
 
Az ültetésen, kötözésen túl vagyok, vízben vannak a növények, de az Experience beüzemelésének majd holnap, pihenten állok neki, mert látom, azért van néhol hibalehetőség benne.
Lenne ezzel kapcsolatban egy kérdésem: a leírás a vazelines kenést kifejezetten a csőcsatlakozó adapterénél írja, de másol olvastam, hogy minden gumialkatrésznek jót tesz: a szűrőkosarak csatlakozásánál is gumitömítések vannak, azokat is célszerű bekenni a géllel?
A kosarak kozotti gumit en kidobaltam. Azok nelkul is tokeletesen mukodik. Esetleg egy darab 3/4" slaggal tudod potolni a hianyat, kevesebb gondot fog okozni, jobban fog szolgalni.
A fejtomitest is erdemes jol bekenni...
 

Attachments

  • 20200228_211855.jpg
    20200228_211855.jpg
    131.4 KB · Megtekintések: 21
A kosarak kozotti gumit en kidobaltam. Azok nelkul is tokeletesen mukodik. Esetleg egy darab 3/4" slaggal tudod potolni a hianyat, kevesebb gondot fog okozni, jobban fog szolgalni.
A fejtomitest is erdemes jol bekenni...
Nagyon köszi! A kidobálással lehet, hogy megvárom a 3 évet, amikor lejár a gari, addig nem nagyon mókolnék benne, de az ötletet nagyon köszönöm, bár kicsit megijedtem, hogy így meg esetleg gondot okozhat...?
A fejtömítés az amit a négy sarkán lévő csat húz a helyére? Ott egy nagyon vékony gumirész van, eddig észre sem vettem, köszönöm, hogy szóltál, akkor azt is bekenem. Lehet, hosszú távon érdemes spray-t beszerezni, bár elég húzós az ára (a WD-40 negyed ennyibe kerül :giggle:), de gondolom jó darabig elég lehet.
 
Nagyon köszi! A kidobálással lehet, hogy megvárom a 3 évet, amikor lejár a gari, addig nem nagyon mókolnék benne, de az ötletet nagyon köszönöm, bár kicsit megijedtem, hogy így meg esetleg gondot okozhat...?
A fejtömítés az amit a négy sarkán lévő csat húz a helyére? Ott egy nagyon vékony gumirész van, eddig észre sem vettem, köszönöm, hogy szóltál, akkor azt is bekenem. Lehet, hosszú távon érdemes spray-t beszerezni, bár elég húzós az ára (a WD-40 negyed ennyibe kerül :giggle:), de gondolom jó darabig elég lehet.
A legjobb megoldas a gyogyszertari vazelin. Parszaz ft, evekig eleg.
 
Az eheim kenő spray szerintem megéri az árát.
Három szűrőhöz ( eheim classicok) 3 évre volt elegendő 1 flakon. Egyiken sem kellet még tömítést cserélnem, igaz lágyvizes akvák alatt voltak/vannak.
A hozzá adott csővel a nehezen hozzáférhető helyeket is jól és könnyen lehet kezelni.
A eXperience szűrőmhöz eheim vazelint használtam.
Az nem tetszik, mert nehezebben vihető föl. A kosarak közötti gyűrűkre "lerakódik", ettől kissé elvetemedtek plusz egy fehér nyányóréteg képződött, amit körömmel lekapirgálni nem szimpi.
 
Az eheim kenő spray szerintem megéri az árát.
Három szűrőhöz ( eheim classicok) 3 évre volt elegendő 1 flakon. Egyiken sem kellet még tömítést cserélnem, igaz lágyvizes akvák alatt voltak/vannak.
A hozzá adott csővel a nehezen hozzáférhető helyeket is jól és könnyen lehet kezelni.
A eXperience szűrőmhöz eheim vazelint használtam.
Az nem tetszik, mert nehezebben vihető föl. A kosarak közötti gyűrűkre "lerakódik", ettől kissé elvetemedtek plusz egy fehér nyányóréteg képződött, amit körömmel lekapirgálni nem szimpi.
Nagyon szépen köszönöm! Pont ezen filóztam, mert máshol is olvastam, hogy a vazelin egy idő után megmerevedik és mintha pont az ellenkező hatást váltaná ki mint kellene neki - ahogy Te is írod: megvetemedik tőle a tömítés/gumi.
 
Nagyon szépen köszönöm! Pont ezen filóztam, mert máshol is olvastam, hogy a vazelin egy idő után megmerevedik és mintha pont az ellenkező hatást váltaná ki mint kellene neki - ahogy Te is írod: megvetemedik tőle a tömítés/gumi.
Kb. két év után - pont a héten - cseréltem is mindkettő, kosarak közötti gumigyűrűt az eXperience 2422es szűrőmön.
 
Back
Oldal tetejére