• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Útkeresés

kopygege

Kertész szaki
Sziasztok!

Nem rabolnám az időtöket a bemutatkozással, mert azt már a megfelelő topicban megtettem.

Néhány dolgot szeretnék leírni, mielőtt a konkrétumokba belemennék.
Nem akarok méltatlan lenni az aquakertesz.hu oldalhoz, és rontani sem szeretném a törzsgárda naplóinak magas színvonalát.
Ezért sokáig úgy éreztem, a lehetőségeimmel és azzal a mentalitással, amit a bemutatkozómban leírtam, nem kellene naplót kezdenem.

Aztán sok kérdésem és az azokra kapott nagyon jó szándékú válaszaitokat követően (ezeket ezúton is hálásan köszönöm Nektek: @bamboocha46, @Bálint Nagy, @Verhó, @Zuzmi, @Gyukker, @Keinrath Adrian) végül bamboocha46 válasza adta meg a végső lökést ahhoz, hogy új alapokra helyezzem a témához való hozzáállásomat és végül úgy döntöttem, ölbe hullott kínai szettel (újra)kezdőként nem fog menni.

Viszont az tény, hogy világéletemben igyekeztem jól elkölteni a pénzt és helyesen viszonyulni az anyagiakhoz, addig nyújtózkodva, míg a takaróm ér, tekintve, hogy két gyerekem van és elsősorban az ő jövőjükért vagyok felelős, ezért a saját hobbimnak a család nem láthatja kárát. Emiatt valószínűleg nem sikerül majd egyik napról a másikra ehhez hasonló csodákat alkotni – nem titkolom, hogy az alap inspirációt az @Molnár Máté videói és aztán a naplója adták.

Mindenesetre törekedni szeretnék arra, hogy az anyagiakat megfelelően felhasználva hozzak létre alkalmas élőhelyet új lakóim számára.
Lehet, hogy mindez hiú ábránd, de ha nem kezdem el, akkor biztosan nem sikerül.

Egy azonban biztos: egyedül nem fog menni, ezért szeretnék segítséget kérni a sok-sok év tapasztalatával rendelkezőktől, vagyis Tőletek a helyes irányok kijelöléséhez, megtalálásához.
Az építő kritikát örömmel veszem, kérlek, jelezzétek, ha valami nem jó irányban halad, és elfogadom, ha nem sikerül felnőnöm a feladathoz; akkor pedig majd megkérem a kedves adminokat, hogy töröljék a naplót.

Mivel ez a felütés is jó hosszúra sikeredett, ezért a konkrét dilemmáimat a következő bejegyzésben fogom részletezni.


Köszönöm, hogy benéztél és előre is köszönöm szépen a jóindulatot, megértő hozzáállást.

Gergő
 
hát ahogy belinkelted a topic-okat és megidézted az akvakertészeket név szerint, már teljesen profi vagy a fórumon :D
Nem fog minden elsőre menni, de ne vegye el a kedved.
A jó pénz elköltés alapja a fórumon, hogy előbb kérdezz aztán várd meg a válaszokat (amik persze többfélék lesznek) és az alapján érdemes beszerezni a hozzávalókat. Mondom mindezt úgy hogy én előbb vettem ami tetszett azt mikor nem ment kezdhettem az egészet előlről, már tapasztaltabban és a fórumon lévők segítségével (na persze továbbra is vannak 'pénzkidobásnak ítélt vásárlások, de hát ez előfordul).
Másfelől érdemes lesz a fórumon nézelődni, itt elég jó áron, megbízható minőségű használt cuccokat lehet beszerezni (technika, élővilág), csak türelem és szerencse kell hozzá! 🤝
 
Nagyon szépen köszönöm a sok-sok kedvességet, biztatást! Érzem, hogy jó lesz ez, már az útért megéri, amin végigmegyek Veletek! 😊

Az alapok:

A hely kérdése. Sajnos annyira bezsúfoltuk a nappalit, hogy egy 40x27-es alapterületű szekrényke maradt szabadon. A 20 litert látszólag gond nélkül bírta (kb. két napig volt feltöltve, hogy hátha vállalható hangja lesz a beépített szűrőnek, nem lett…) Azon gondolkoztam, hogy talán egy 45x24x30-as akvárium még nem esne le róla. A szekrényt szerintem meg tudom annyira erősíteni, hogy a 30 liter + dekor + technika + élővilág se legyen gond.

Az első nagy eldöntendő kérdés, mivel a 32 literrel „kinyílik a világ”, azaz már nem kell csak Bettában gondolkoznom (bár nagyon dekoratív és külön érdekes amiket lehet róla olvasni, hogy kb. kézhez szoktatható és milyen egyéniségek). Mondjuk ennek feltétlenül fedettnek kell lennie, s gondolom a linkelt akváriumhoz még külön kellene valami tetőt/üveget szereznem.
A másik irány egy nanohalas társas, de persze tisztában vagyok vele, hogy itt sem koráltanok a lehetőségek és bár a gyerekek miatt elgondolkoztam egy Endler guppisban, mert milyen poén, hogy szaporodnak (jó esetben) de mit csinálok a kishalakkal? Max. felajánlom ingyen, de elég macera a szervezés.
A társason belüli másik irány egy békés ikrás: 2-3 törpe coryra és 4-6 törpe razbórára gondoltam.
Ha a fentieket sikerül kitalálni, akkor térnék rá a dekorra és a technikára, hiszen, ha jól gondolom elsősorban a fentiek határozzák meg a továbbiakat.

Még egyszer mindenkinek köszönöm szépen a pozitív reakciókat, hasznos indító tanácsokat! 🙂
 
Nagyon szépen köszönöm a sok-sok kedvességet, biztatást! Érzem, hogy jó lesz ez, már az útért megéri, amin végigmegyek Veletek! 😊

Az alapok:

A hely kérdése. Sajnos annyira bezsúfoltuk a nappalit, hogy egy 40x27-es alapterületű szekrényke maradt szabadon. A 20 litert látszólag gond nélkül bírta (kb. két napig volt feltöltve, hogy hátha vállalható hangja lesz a beépített szűrőnek, nem lett…) Azon gondolkoztam, hogy talán egy 45x24x30-as akvárium még nem esne le róla. A szekrényt szerintem meg tudom annyira erősíteni, hogy a 30 liter + dekor + technika + élővilág se legyen gond.

Az első nagy eldöntendő kérdés, mivel a 32 literrel „kinyílik a világ”, azaz már nem kell csak Bettában gondolkoznom (bár nagyon dekoratív és külön érdekes amiket lehet róla olvasni, hogy kb. kézhez szoktatható és milyen egyéniségek). Mondjuk ennek feltétlenül fedettnek kell lennie, s gondolom a linkelt akváriumhoz még külön kellene valami tetőt/üveget szereznem.
A másik irány egy nanohalas társas, de persze tisztában vagyok vele, hogy itt sem koráltanok a lehetőségek és bár a gyerekek miatt elgondolkoztam egy Endler guppisban, mert milyen poén, hogy szaporodnak (jó esetben) de mit csinálok a kishalakkal? Max. felajánlom ingyen, de elég macera a szervezés.
A társason belüli másik irány egy békés ikrás: 2-3 törpe coryra és 4-6 törpe razbórára gondoltam.
Ha a fentieket sikerül kitalálni, akkor térnék rá a dekorra és a technikára, hiszen, ha jól gondolom elsősorban a fentiek határozzák meg a továbbiakat.

Még egyszer mindenkinek köszönöm szépen a pozitív reakciókat, hasznos indító tanácsokat! 🙂
Üdv a fórumon!

A nagyobb akváriummal biztos hogy nagyobb lesz a mozgástered.
A 45*24*30=40*27*30
Én nem lógatnám le a szélét az akváriumnak ( ha jól értem)
Az akvárium méretet a lámpával együtt nézd, nem mindegyiket tudod több méretre rátenni. Vagy függeszheted bizonyos típusokat.

Amikor nekem bettám volt egyszer sem akart evolúciós ugrást végrehajtani a nyitott akváriumból. És szerintem szebb is a nyitott akva.
Ha tartod a növényes paramétereket akkor szinte mindegy hogy milyen halak lesznek. Csak a betta igényel melegebb vizet ill nem szereti az erős áramlást. De ezeket megvalósíthatod szinte ugyanazzal a technikával.
 
bár a gyerekek miatt elgondolkoztam egy Endler guppisban, mert milyen poén, hogy szaporodnak
endler guppi nem rossz, de maradj szerintem a hímeknél. Ha a gyerekek miatt gondolkodsz hogy szaporodjon valami, akkor valami egyszerű garnéla (neocaridina) lehet jó megoldás. Abból jó sok elfér kis helyen (így szaporodhatnak egy ideig) és még látványosabb hogy bepetésedik a nőstény és aztán elengedi a kis garnélákat ;)
 
Elevenszülőt ne, vagy csak hímeket, ahogyan azt előttem is írták. Nekem a gyerekek imádták Rambót, a bettát, de mikor az örök vadászvizekre evezett, nem pótoltam... A garnélák csakugyan szórakoztatóak a gyerekek számára, és ilyen kis helyen a tőlük érkező gyermekáldás több, mint elég.
Én valami egyszerű neocaridina plusz nano hal kombóra szavaznék. Akkor a hal és a NatGeoHome is ki van pipálva :)
 
Üdv a fórumon!

A nagyobb akváriummal biztos hogy nagyobb lesz a mozgástered.
A 45*24*30=40*27*30
Én nem lógatnám le a szélét az akváriumnak ( ha jól értem)
Az akvárium méretet a lámpával együtt nézd, nem mindegyiket tudod több méretre rátenni. Vagy függeszheted bizonyos típusokat.

Amikor nekem bettám volt egyszer sem akart evolúciós ugrást végrehajtani a nyitott akváriumból. És szerintem szebb is a nyitott akva.
Ha tartod a növényes paramétereket akkor szinte mindegy hogy milyen halak lesznek. Csak a betta igényel melegebb vizet ill nem szereti az erős áramlást. De ezeket megvalósíthatod szinte ugyanazzal a technikával.
Köszönöm szépen! Igen, a világítás lesz a következő nehéz etap, mert abban eddig nem kellett gondolkodnom, és ez egy külön tudomány...

A bettáról sok helyen olvasni, hogy a labirintja miatt kell fedett akva neki, mert ha a 26 fokos víz fölött urambocsá 22 fokos levegőt szív be, megfázhat miatta. De valószínű, hogy nem a fedés lesz a legszűkebb keresztmetszet.
 
Elevenszülőt ne, vagy csak hímeket, ahogyan azt előttem is írták. Nekem a gyerekek imádták Rambót, a bettát, de mikor az örök vadászvizekre evezett, nem pótoltam... A garnélák csakugyan szórakoztatóak a gyerekek számára, és ilyen kis helyen a tőlük érkező gyermekáldás több, mint elég.
Én valami egyszerű neocaridina plusz nano hal kombóra szavaznék. Akkor a hal és a NatGeoHome is ki van pipálva :)

Akkor a hal és a NatGeoHome is ki van pipálva
😁
Köszönöm szépen, igen, azt hiszem, inkább ezen a vonalon maradnék, majd ha megunjuk a víziovit, áttérünk a decens Bettára.

A garnéla talaj csak színében más mint az általános növényes aljzatok, vagy van benne valami speciális összetevő, ami miatt jobb a kis rákok számára?

És ha már garnélák: ezek miatt kellene tető, vagy csak extrém esetben szöknek? Azzal semmiképp sem sokkolnám a családot, hogy a szoba közepén kelljen találkozniuk egy kis sakurával...
 
😁
Köszönöm szépen, igen, azt hiszem, inkább ezen a vonalon maradnék, majd ha megunjuk a víziovit, áttérünk a decens Bettára.

A garnéla talaj csak színében más mint az általános növényes aljzatok, vagy van benne valami speciális összetevő, ami miatt jobb a kis rákok számára?

És ha már garnélák: ezek miatt kellene tető, vagy csak extrém esetben szöknek? Azzal semmiképp sem sokkolnám a családot, hogy a szoba közepén kelljen találkozniuk egy kis sakurával...
Szerintem csak akkor szöknek, ha nagyon nem okésak nekik a vízparaméterek.
Vagy véletlenül kiugranak, nekem ilyen volt egy vagy kettő. Gondolom a békatutajon legelészhetett a kis RC, amikor valamelyik hal megriaszthatta, ugrott egyet, csak nem jó irányba 😆
 
Növények és a világítás:

Rájöttem, hogy elsőként illetlenül a halakra koncentráltam egy akvakertész fórumon (ejnye), pedig a világítást alapvetően az ő igényeik határozzák meg. Igyekeztem alacsony gondozási igényű növényeket választani, akik co-rendszer nélkül is talán eléldegélnek:
Anubias nana, barteri; Cryptocoryne wendtii; Bacopa caroliniana; Valisneria; Limnobium Laevigatum; Hydrocotyle Tripartita; Limnobium Laevigatum.
Jó ötletek a növényválasztással kapcsolatban is szívesen fogadok!

A világításban két utat látok:
1. A két oldalon feltámaszkodó.
2. Az egy oldalról belógó.

Gondolom az egyenletes fényeloszlást a hosszúkás tartályban az első típussal lehetne inkább megoldani. A második pedig azért tetszene, mert a gondozáshoz nem kellene állandóan levenni.
 
Növények és a világítás:

Rájöttem, hogy elsőként illetlenül a halakra koncentráltam egy akvakertész fórumon (ejnye), pedig a világítást alapvetően az ő igényeik határozzák meg. Igyekeztem alacsony gondozási igényű növényeket választani, akik co-rendszer nélkül is talán eléldegélnek:
Anubias nana, barteri; Cryptocoryne wendtii; Bacopa caroliniana; Valisneria; Limnobium Laevigatum; Hydrocotyle Tripartita; Limnobium Laevigatum.
Jó ötletek a növényválasztással kapcsolatban is szívesen fogadok!

A világításban két utat látok:
1. A két oldalon feltámaszkodó.
2. Az egy oldalról belógó.

Gondolom az egyenletes fényeloszlást a hosszúkás tartályban az első típussal lehetne inkább megoldani. A második pedig azért tetszene, mert a gondozáshoz nem kellene állandóan levenni.
Bacopa nálam nyáron a 27-28 fokra felmelegedő vizet nem bírta, a békatutaj meg a világ összes tápanyagát képes beszívni, amúgy nagyon jó 😊
Anubiast nem szokás ültetni, dekorra kötözős, a crypto-k okék. Másik kettőm nem volt.
 
Nagyon köszi mindenkinek! Sajnos ezt a bejegyzést is elvitte a hév, mert egy akkori gyűjtésből emeltem át, amikor még Betta volt fókuszban, ezért úszónövények nem tűnnek annyira létkérdésnek, és nem feltétlenül lenne nagyon meleg a víz sem. Szóval ha nanos-neocardiniás társas vonalon haladunk tovább, akkor még mi lenne alkalmas alacsony igényű növényke?

Anubiast nem szokás ültetni, dekorra kötözős
Köszönöm, igen, tervezek dekort, de ez is egy újabb témakör... Eddig vasfában gondolkodtam, de a red moor izgalmas formái is érdekelnének. Most nem akarom ennyire elvinni ebbe az irányba, hátha még van egy-két javaslatotok nem túl igényes növényekre.

Előre is köszönöm!
 
A fő kérdés, hogy milyen sűrűn szeretnéd nyírni. Az úszónövények nagyon hasznosak, mert segítenek az algásodás megfékezésében, én mindenképpen javaslom. Ha költséghatékonyan szeretnél építeni és nem tervezel folyamatos átültetéseket, érdemes lenne az el natural vonalat is végiggondolni. @Z1234 naplóiban hasznos infókat találhatsz a kerti (táp)talajos metódusról. A Diana Walstad metódusú akváriumokhoz ráadásul böszme vízforgatás sem kell. Youtubeon rengeteg videót találhatsz. Pl.: MD Fish Tanks
 
A fő kérdés, hogy milyen sűrűn szeretnéd nyírni. Az úszónövények nagyon hasznosak, mert segítenek az algásodás megfékezésében, én mindenképpen javaslom. Ha költséghatékonyan szeretnél építeni és nem tervezel folyamatos átültetéseket, érdemes lenne az el natural vonalat is végiggondolni. @Z1234 naplóiban hasznos infókat találhatsz a kerti (táp)talajos metódusról. A Diana Walstad metódusú akváriumokhoz ráadásul böszme vízforgatás sem kell. Youtubeon rengeteg videót találhatsz. Pl.: MD Fish Tanks
Mindenképpen javaslom Diana Walstad Ecology of the Planted Aquarium című könyvének elolvasását. Nagyon sok hasznos info van benne.
 
Mindenképpen javaslom Diana Walstad Ecology of the Planted Aquarium című könyvének elolvasását. Nagyon sok hasznos info van benne.
(újra)Kezdőknek nem biztos hogy ajánlanám a tóföldes indulást. Sok lehet benne a bizonytalan dolog. A lassabb növekedés is lehet elbizonytalanító tényező.
Mivel jelen esetben még a növény választás is nagy kérdés ezért biztos hogy lesz olyan ami nem tetszik vagy szeretne mégtöbbet.
Az adok veszek topik nagyon csábító tud lenni.
Ettől függetlenül a könyv jó lehet. De az alap információkat máshonnan is össze lehet szedni.
 
A fő kérdés, hogy milyen sűrűn szeretnéd nyírni. Az úszónövények nagyon hasznosak, mert segítenek az algásodás megfékezésében, én mindenképpen javaslom. Ha költséghatékonyan szeretnél építeni és nem tervezel folyamatos átültetéseket, érdemes lenne az el natural vonalat is végiggondolni. @Z1234 naplóiban hasznos infókat találhatsz a kerti (táp)talajos metódusról. A Diana Walstad metódusú akváriumokhoz ráadásul böszme vízforgatás sem kell. Youtubeon rengeteg videót találhatsz. Pl.: MD Fish Tanks
Köszi szépen a javaslatot! Őszintén szólva akkor szembesültem ezzel én is, amikor a naplónak címkét kellett választani és közte volt az el natural is. Érdekes volt erről olvasni, hogy mennyire egyszerűnek tűnik és aki belevágott, szinte csak pozitív tapasztalatról számolt be. Lehet, hogy minden más csak a jó marketingnek köszönhető? Mindenesetre nagyon érdekes, @Z1234 naplóját végignéztem, és kísérletként nagyon tetszik, de azért ez egy szoba "dísze" lenne, és fontos lenne a "csobogó" funkció, amihez azért kell a szűrő is.
 
(újra)Kezdőknek nem biztos hogy ajánlanám a tóföldes indulást. Sok lehet benne a bizonytalan dolog. A lassabb növekedés is lehet elbizonytalanító tényező.

Ez nem "tóföldes" vonal, szerintem mielőtt kritizálsz valamit, érdemes elmélyedni a témában. Nálam ezek az NPT akváriumok produkálták mindig is messze a leggyorsabb növekedést low-tech, nem CO2 adagolt körülményekhez képest. A föld, ami belekerül eleinte elég sok CO2-t adhat le, ami a növények számára biztosíthatja a gyors fejlődést. Robusztusabb stemek kb 1-2 hónap alatt el szokták érni a vízfelszínt, és mondjuk 3-4-5 hónap alatt "dzsungel" stílusúnak lehet nevezni a scape-et.
Földel kapcsolatos kockázatok szerintem nagyon fel vannak nagyítva, ráadásul az egész módszer nagyon precízen dokumentálva van az Ecology of the Planted Aquarium (D. Walstad) könyvben, közel 200 oldalon. Szerintem kezdőknek kifejezetten ajánlható ezeknek az akváriumoknak a lelki világának a tanulmányozása (autentikus forrásból), mivel jópár "alap" kémiai és biológiai folyamat bemutatásra kerül, ami más rendszerű akváriumokra is érvényes.
Tutorial jelleggel itt található egy leírás:

https://dianawalstad.files.wordpress.com/2017/10/shrimprcs2017.pdf

De ez persze nem helyettesíti a könyv információ tartalmát.
azért ez egy szoba "dísze" lenne, és fontos lenne a "csobogó" funkció, amihez azért kell a szűrő is.

Ezekben az akváriumokban nem szokott "csobogó" funkció lenni, mivel bizonyos körülmények között a növények növekedését gátolhatná, ha a vízoszlop CO2 tartalmára negatívan hatna.
@habee naplója 6 literben példaként mutatja, hogy mit lehet elérni akár ilyen reménytelennek tűnő kis méretben is.
https://akvakertesz.hu/threads/6-literes-goemboec-el-natural-style.8177/
 
Utoljára módosított:
Nálam ezek az akváriumok produkálták mindig is messze a leggyorsabb növekedést low-tech vonalon. A föld, ami belekerül eleinte elég sok CO2-t adhat le, ami a növények számára biztosíthatja a gyors fejlődést. Robusztusabb stemek kb 1-2 hónap alatt el szokták érni a vízfelszínt, és mondjuk 3-4-5 hónap alatt "dzsungel" stílusúnak lehet nevezni a scape-et.
Földel kapcsolatos kockázatok szerintem nagyon fel vannak nagyítva, ráadásul az egész módszer nagyon precízen dokumentálva van az Ecology of the Planted Aquarium (D. Walstad) könyvben, közel 200 oldalon. Szerintem kezdőknek kifejezetten ajánlható a módszer.
Tutorial jelleggel itt található egy leírás:

https://dianawalstad.files.wordpress.com/2017/10/shrimprcs2017.pdf

De ez persze nem helyettesíti a könyv információ tartalmát.


Ezekben az akváriumokban nem szokott "csobogó" funkció lenni, mivel bizonyos körülmények között a növények növekedését gátolhatná, ha a vízoszlop CO2 tartalmára negatívan hatna.
Én úgy érzem hogy itt az igények nem fedik az ntpvel megvalósítható akváriumok tartalmát/kinézetét.
Lehet vele kisérletezni de nem hiszem hogy egy ujrakezdő akváriumnak ez megfelelő lenne.
Már csak azért sem mert ez nagyjából az összerakom nem piszkálom verzió.
Első akváriumnál még sok lesz a belepiszka. Új növény, rossz helyen lévő növény vagy dekor mozgatása stb.

Mellesleg hogy lehet pontosan dokumentálni egy ismeretlen összetételű földet?
 
Back
Oldal tetejére