• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Útkeresés

Kb. két év után - pont a héten - cseréltem is mindkettő, kosarak közötti gumigyűrűt az eXperience 2422es szűrőmön.
Bocsánat, nagyon zöldfülű vagyok, de miért Te cserélted? Nem 3 év a gari a szűrőre, vagy nem újonnan vetted, vagy erre nem vonatkozik a garancia?
 
Bocsánat, nagyon zöldfülű vagyok, de miért Te cserélted? Nem 3 év a gari a szűrőre, vagy nem újonnan vetted, vagy erre nem vonatkozik a garancia?
Nem tudom, hogy vonatkozik-e rá.
Nem néztek ki jól, és nem is simultak rá a csonkra.
Főleg a felső kosáron lévő.
 
Hát végre elindult...
Egyelőre ez nagyon kezdetleges.
Keresztben hátul a nagy zöld EHEIM feliratú befolyócső nagyon nem szép, azt nem sokáig nézegetném, no meg a fűtőt is idővel takarnom kellene, de örülök, hogy végre valahogy összeállt...

A csapvíz GH 26, KH 17, ph kb. 8. Nem tudom, ebből mi fog kisülni hosszú távon.
A talaj Shrip King Active Soil lett végül, kíváncsi vagyok, ez mennyire befolyásolja majd a víz értékeit.

Bacopát végül nem kaptam, de nem bánom, mert azt már nem tudtam volna hátul elhelyezni.
A vasfát sikerült elméreteznem, lehetett volna nagyobb, egyelőre kísérleti alanyként talán jó lesz...

IMG_20200229_161812.jpg

IMG_20200229_171426.jpg

IMG_20200229_171443.jpg
 
Megvolt az első 50%-os vízcsere. Egyelőre kísérletet teszek a Seachem Prime (csapvíz) + Profito kombinációra, aztán kiderül, mit bírnak ezek a növénykék.

A nagy dilemmám, hogy a flow-t hogyan csökkentsem úgy, hogy a szűrő minél kevésbé lássa kárát és a nagy zöld esőztető is eltűnjön a hátfalról...
A leírásában az van és volt rá utalás a fórumon is, hogy lehet a kimenő ágat fojtani, de ha a felére leveszem, már durvul a hangja, meg gondolom a készüléknek sem kimondottan tesz jót. Viszont lehet, hogy egy lily felrakása sem kifejezetten jó megoldás a szűrő szempontjából...? A vízcserekor kihúztam a szűrőt, az újraindulása után kicsit emelkedett a hangja, pedig tegnap még úgy örültem, hogy tényleg szinte semmi nem hallatszik ki a szekrényből és áldottam minden fórumtársat, aki rábeszélt az eXp-re...:)
 
No, picit sem szakszerű, vagyis, gondolom nem az, de én úgy oldottam meg a flow-esőztető problémát fojtás nélkül, hogy ferdén az üvegre irányítottam az esőztetőt, mondjuk kb 45 fokos szögben, felfelé. Így már nem spriccel ki az akváriumból, és ahogy visszaverődik a falról a víz, az épp elég áramlást biztosít. Lefelé nem akartam volna irányítani ugyanígy, mert gondolom, a mulmot szépen felkavarná. De ez így remekül működik nálam a Mordorban. Fojtani sem kellett, de mégis meg van törve a lendület.
Mondjuk az én akváriumomban elég speckó viszonyok vannak, szóval, nem tudom, másnál hogy válik ez be.
 
No, picit sem szakszerű, vagyis, gondolom nem az, de én úgy oldottam meg a flow-esőztető problémát fojtás nélkül, hogy ferdén az üvegre irányítottam az esőztetőt, mondjuk kb 45 fokos szögben, felfelé. Így már nem spriccel ki az akváriumból, és ahogy visszaverődik a falról a víz, az épp elég áramlást biztosít. Lefelé nem akartam volna irányítani ugyanígy, mert gondolom, a mulmot szépen felkavarná. De ez így remekül működik nálam a Mordorban. Fojtani sem kellett, de mégis meg van törve a lendület.
Mondjuk az én akváriumomban elég speckó viszonyok vannak, szóval, nem tudom, másnál hogy válik ez be.
Köszönöm szépen a javaslatot, meg fogom próbálni, bár egy hangyányit tartok a vízkőtől, amit odarak pluszban a falra, de valamit valamiért... :D
 
Ma volt az utolsó napi 50%-os vízcsere. A JBL csíkteszt - ami tudom, nagyon elnagyolt képet ad és profik mellőzik - szerint jól alakulnak a vízparaméterek. Tegnap nagy hibát követtem el: Neptun Ph csepptesztet vettem nem olcsón és semmi különbséget nem sikerült megállapítani a csapvíz és az akvárium Ph-ja között, de a csíkteszt szerint egyértelműen javult a helyzet az általános talaj miatt (gondolom).

A növények:

Amiről egyértelműen el tudom mondani, hogy jól érzi magát, az a Limnobium: egyértelműen fial és a gyökerei nagyon megnőttek, kiszőrösödtek.

IMG_20200307_120751.jpg

Annak is örülök, hogy a Crypto csak az első két napon kezdett tipikus tüneteket mutatni, a levélvégek bár még nem tökéletesek, de a barnultság megszűnt, talán nem lesz gond vele.

IMG_20200307_121252.jpg

IMG_20200307_121229.jpg


Viszont a többi kapcsán merülnek fel kérdések...
Az Anubias és főleg a jávai moha szerintem nem jól lett felkötözve. Félek, hogy soha nem fognak ránőni a dekorra. Arra mondjuk kíváncsi vagyok, hogy a GreenWorks damil valóban elbomlik-e amikor már elvileg meg kell, hogy tapadjon a növény a dekoron.

IMG_20200307_121304.jpg

IMG_20200307_121330.jpg

Azt nem tudom, hogy normális-e hogy a Hygrophila corymbosa elkezdett színváltósat játszani és van amelyik levél már pirosas és van sárgás is.

IMG_20200307_121422.jpg


Ha a nyájas olvasóknak van javaslata a fentiekkel kapcsolatban azt is nagyon köszönöm! De alább felteszek konkrétabb kérdéseket is, amiben számítok a javaslataitokra!

Én konzekvensen lámpaoltás után adom a tápot, mert olvastam, hogy így szokás, de aztán rájöttem, hogy az a carbora vonatkozik. A profitot bármikor lehet adni?

Az egy hónap letelte még odébb van, de azért elkezdtem nézelődni, hogy konkretizáljam az állatkákat.
A sárga/narancs Neocardinia biztos, mert miattuk lett - többek között - sötét, garnélás talajom. Mivel a lányom minden nap megkérdezi, hogy mikor jöhetnek a "halak", így kezdek én is kicsit engedékenység felé hajlani és ha nem romlanak a paraméterek, akkor esetleg a 3. hét végén jöhetne a garnélahad...?

Halat is szeretnénk. Korábban már kifejtettem, felelős állattartóként miért nem tervezek elevenszülőket, de a garnélák miatt eléggé leszűkül a 30 literesbe tehető, igénytelenebb ikrázók kerete. Konkrétan a Kéksávos törperazbóra/dánió maradna, de valamiért hónapok óta nem látom elérhető állapotban - érdeklődtem a GA-nál, de még nem érkezett válasz. Ha esetleg tudtok egyéb beszerzési forrást, szóljatok, illetve ha én találok, jelentkezem, mert úgy láttam, @Bálint Nagy is ilyeneket keres.

Előre is köszönöm az építő hozzászólásokat!
 
Ma volt az utolsó napi 50%-os vízcsere. A JBL csíkteszt - ami tudom, nagyon elnagyolt képet ad és profik mellőzik - szerint jól alakulnak a vízparaméterek. Tegnap nagy hibát követtem el: Neptun Ph csepptesztet vettem nem olcsón és semmi különbséget nem sikerült megállapítani a csapvíz és az akvárium Ph-ja között, de a csíkteszt szerint egyértelműen javult a helyzet az általános talaj miatt (gondolom).

A növények:

Amiről egyértelműen el tudom mondani, hogy jól érzi magát, az a Limnobium: egyértelműen fial és a gyökerei nagyon megnőttek, kiszőrösödtek.

View attachment 88683

Annak is örülök, hogy a Crypto csak az első két napon kezdett tipikus tüneteket mutatni, a levélvégek bár még nem tökéletesek, de a barnultság megszűnt, talán nem lesz gond vele.

View attachment 88684

View attachment 88685


Viszont a többi kapcsán merülnek fel kérdések...
Az Anubias és főleg a jávai moha szerintem nem jól lett felkötözve. Félek, hogy soha nem fognak ránőni a dekorra. Arra mondjuk kíváncsi vagyok, hogy a GreenWorks damil valóban elbomlik-e amikor már elvileg meg kell, hogy tapadjon a növény a dekoron.

View attachment 88686

View attachment 88687

Azt nem tudom, hogy normális-e hogy a Hygrophila corymbosa elkezdett színváltósat játszani és van amelyik levél már pirosas és van sárgás is.

View attachment 88688


Ha a nyájas olvasóknak van javaslata a fentiekkel kapcsolatban azt is nagyon köszönöm! De alább felteszek konkrétabb kérdéseket is, amiben számítok a javaslataitokra!

Én konzekvensen lámpaoltás után adom a tápot, mert olvastam, hogy így szokás, de aztán rájöttem, hogy az a carbora vonatkozik. A profitot bármikor lehet adni?

Az egy hónap letelte még odébb van, de azért elkezdtem nézelődni, hogy konkretizáljam az állatkákat.
A sárga/narancs Neocardinia biztos, mert miattuk lett - többek között - sötét, garnélás talajom. Mivel a lányom minden nap megkérdezi, hogy mikor jöhetnek a "halak", így kezdek én is kicsit engedékenység felé hajlani és ha nem romlanak a paraméterek, akkor esetleg a 3. hét végén jöhetne a garnélahad...?

Halat is szeretnénk. Korábban már kifejtettem, felelős állattartóként miért nem tervezek elevenszülőket, de a garnélák miatt eléggé leszűkül a 30 literesbe tehető, igénytelenebb ikrázók kerete. Konkrétan a Kéksávos törperazbóra/dánió maradna, de valamiért hónapok óta nem látom elérhető állapotban - érdeklődtem a GA-nál, de még nem érkezett válasz. Ha esetleg tudtok egyéb beszerzési forrást, szóljatok, illetve ha én találok, jelentkezem, mert úgy láttam, @Bálint Nagy is ilyeneket keres.

Előre is köszönöm az építő hozzászólásokat!
Klasszul alakul 👍😊

A mohák miatt szerintem ne aggódj, azok benőnek mindent, ha nem akarod akkor is 🤣

Ha rendben vannak a vízparaméterek, akkor 2-3 hét után szerintem nyugodtan beköltözhetnek a lakók, főleg ha valami neocaridináról van szó.

A kéksávos amit linkeltél szerintem elég ritka még manapság is, nem biztos hogy pár héten belül be tudsz szerezni. Lehet érdemes valami B tervet kieszelni 😉
 
Klasszul alakul 👍😊

A mohák miatt szerintem ne aggódj, azok benőnek mindent, ha nem akarod akkor is 🤣

Ha rendben vannak a vízparaméterek, akkor 2-3 hét után szerintem nyugodtan beköltözhetnek a lakók, főleg ha valami neocaridináról van szó.

A kéksávos amit linkeltél szerintem elég ritka még manapság is, nem biztos hogy pár héten belül be tudsz szerezni. Lehet érdemes valami B tervet kieszelni 😉


Köszi szépen a biztató szavakat!

Hosszú távon nem biztos, hogy megmarad a lágyabb víz, meg egyelőre tényleg kísérlet ez az üveg és ha jól alakul, lehet finomítani - már most látom, mi mindent csinálnék másként, ha újból kezdeném (pl. berendezés).
Az Endlerek tűnnek még garnibarát, nem túl igényes fajnak, max. megpróbálok csak hímeket beszerezni...
 
Lehet, csak elírtad, de a Carbot lámpagyújtás után adagold, ne lámpaoltás előtt :)
Nekem az első lowtechben a jávai úgy ránőtt a fára, hogy szerintem ha akarnám, se tudnám maradéktalanul leszedni, max valami sósavval. Szóval, ezen tényleg ne rágódj.
Én nagyon szeretem a brigiket (Boraras brigittae), és mivel nano halak, szerintem a 30asba is elférnének. Nálam is pont narancs sakurákkal laknak együtt, teljes békességben.
 
Én nagyon szeretem a brigiket (Boraras brigittae), és mivel nano halak, szerintem a 30asba is elférnének. Nálam is pont narancs sakurákkal laknak együtt, teljes békességben.
Nekem is brigi van sárga sakurákkal. Ezek szó szerint nano halak, úgyhogy biztos nem bántják a garnélákat, a kicsiket sem. Nálam van garnéla szaporulat, úgy hogy 5 panda cory is rendezi a medencét. Egyébként azok sem bántják a garnélákat.
A brigik nálam nem félénkek, sőt inkább kíváncsiak. Szép halak, de tényleg nagyon kicsik.
 
Lehet, csak elírtad, de a Carbot lámpagyújtás után adagold, ne lámpaoltás előtt :)
Nekem az első lowtechben a jávai úgy ránőtt a fára, hogy szerintem ha akarnám, se tudnám maradéktalanul leszedni, max valami sósavval. Szóval, ezen tényleg ne rágódj.
Én nagyon szeretem a brigiket (Boraras brigittae), és mivel nano halak, szerintem a 30asba is elférnének. Nálam is pont narancs sakurákkal laknak együtt, teljes békességben.
Köszönöm szépen! És persze a múltkori, esőztetőre vonatkozó javaslatodat, azóta így van (45 fokban a hátfalra irányítva) és úgy tűnik, bevált!

Lehet, hogy félreérthető voltam: nem adagolok egyelőre Carbot, csak Profitot, arra vonatkozott az adagolási kérdésem.

Eleinte a Boraras b. volt nálam is a favorit, de nem biztos, hogy hosszú távon tudom biztosítani számára a lágy, savanyú vizet.
 
Köszönöm szépen! És persze a múltkori, esőztetőre vonatkozó javaslatodat, azóta így van (45 fokban a hátfalra irányítva) és úgy tűnik, bevált!

Lehet, hogy félreérthető voltam: nem adagolok egyelőre Carbot, csak Profitot, arra vonatkozott az adagolási kérdésem.

Eleinte a Boraras b. volt nálam is a favorit, de nem biztos, hogy hosszú távon tudom biztosítani számára a lágy, savanyú vizet.
Nálam csapvízben lubickolnak :)
 
Nekem is brigi van sárga sakurákkal. Ezek szó szerint nano halak, úgyhogy biztos nem bántják a garnélákat, a kicsiket sem. Nálam van garnéla szaporulat, úgy hogy 5 panda cory is rendezi a medencét. Egyébként azok sem bántják a garnélákat.
A brigik nálam nem félénkek, sőt inkább kíváncsiak. Szép halak, de tényleg nagyon kicsik.
Köszönöm szépen! Szerintem a múltkor a fiammal pont azt néztük a GA-ban járva, hogy ezek annyira nanok, hogy nem is látszanak. :)
De főleg amiatt szorultak kicsit háttérbe, mert kicsit igényesebbek a vízminőségre mint a Kéksávos vagy az Endler és még ha "el is vannak" középkemény vízben, kínozni nem akarom őket.
 
Eltelt egy újabb hét.
Vízcserék kétnaponta, gondolom emiatt is jelent meg az oldalfalon az alga, ami az eddigiekhez képest újdonság volt és kicsit meg is ijedtem.

A növényeknél is van némi változás:

- A limnobium szára már a talajig ér. Ezeket vegyem ki vagy esetleg vágjam vissza a szárakat, vagy azt tilos?

IMG_20200314_143605[1].jpg

A másik pedig, hogy a legendásan igénytelen növény hírében álló Anubias kezd megbarnulni és néhány levelet elengedett.

IMG_20200314_143546[1].jpg

A többi növény viszont tényleg jól van, a Crypto mintha új hajtást hozott volna: a talajból új levélkék nőttek ki. A mohák tényleg növögetnek, ahogy mondtátok és a Hygrophilia is mintha kicsit nőtt volna...

A jövő héten - ha nyitva lesz bármi - beszerzem a garnikat, a kedvükért már tettem be cappata kérget, meg van etetőtáljuk és kétféle eleséget is beszereztem.

Úgy döntöttem, hogy amilyen színűt kapok, ahhoz fogom választani a halakat. Ha sikerül red cherryket beszerezni, akkor Amandalazacok lesznek mellettük, ha csak valami sárga árnyalatú neocardiniát, akkor viszont a Türkizcsíkú/verébrazbóra kell, hogy megszokja a körülményeket.

Ti hol szerzitek be a fagyasztott eleséget, mert ha razbórák lesznek, nekik mindenképp akarok adni, nehogy cardiniahúsra fájjon a foguk...
Előre is köszönöm a javaslataitokat!
 
Szia!
Ezeket vegyem ki vagy esetleg vágjam vissza a szárakat, vagy azt tilos?
Ezek a növény gyökerei. Próbáld meg levágni hátha bírja vagy válogasd ki azokat, amiknek még rövidebb a gyökere a többit pedig ajándékozd oda valakinek.

Anubias kezd megbarnulni és néhány levelet elengedett.
Elő szokott fordulni, hogy új helyre ültetés-kötözés esetén eldob néhány levelet. Nekem legutóbb vagy 5 "tő" el is olvadt és nem tudtam meghatározni hogy pontosan miért is.

Ti hol szerzitek be a fagyasztott eleséget
Általában egy tök egyszerű díszhalas boltban is szokott lenni fagyasztott eleség.
 
Szia Kopygege!

Nagyon jó volt olvasni a naplódat, mert én is a
igyekeztem jól elkölteni a pénzt és helyesen viszonyulni az anyagiakhoz, addig nyújtózkodva, míg a takaróm ér
elvet vallom, és mivel az akváriumot még a szüleim finanszírozzák, az ő meglátásaikat is figyelembe kell vennem e téren... :D
Örülök, hogy taposod előttem ezt az útvonalat, remélem nemsokára én is követlek!

már most látom, mi mindent csinálnék másként, ha újból kezdeném
Van esetleg ezek közül olyan, ami számomra, és a többi "követőd" számára hasznos lehet a későbbiekben?
 
Back
Oldal tetejére