• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Út a természetben

tamasgp

Tapasztalt kertész
Sziasztok!


Pár hete megszületett a gondolat, hogy szeretnénk egy akváriumot. Nekem még sosem volt, pároméknak kis csak kiskorában, úgyhogy megvolt az egyetértés. Két héttel ezelőtt meg neki is indultunk, bevásároltunk és belevetettük magunkat a melóba. Így született az alábbi scape:
https://drive.google.com/file/d/1DZOPJWyLkktm9G0080R288tzmwn1rXor/view?usp=sharing
1DZOPJWyLkktm9G0080R288tzmwn1rXor

Bár a fotó nem ebből a célból készült (nem tudtam még, hogy naplót fogok indítani), de talán látható nagyjából a lényeg.
Mivel életem első akváriuma, biztosan lesztek páran, akiknek ez-az szúrja a szemét, de most már ez van, így sikerült, ezzel kell tovább élnünk.
Paraméterei:
  • 112l színtelen ragasztásos üveg (sajnos nem opti)
  • OASE Biomaster Thermo 350 szűrő
  • Aquamorf 100 cm LD4 típusú led világítás + TC421 vezérlő
  • Nagynyomású CO2 rendszer
  • Eheim Skim 350
  • Chihiros Doctor 3rd gen
Az aljzat:
  • ADA Powersand M vékonyan az alján
  • Bacter 100-zal megszórva
  • ADA Amazonia 9l
  • ADA Amazonia Powder a tetejére
 
Persze az élet nem habostorta, hiába igyekeztem mindent a nagykönyv szerint csinálni, megjelent az ellenség... A fára és sziklákra kötözött mohák 4-5 nap után a napi >50%-os vízcsere ellenére elkezdtek barnulni, és (gondolom én) algásodni.
open

open

open

Mivel mindenhol azt olvastam, hogy ez normális, egyelőre nem foglalkoztam vele, de nagyon bántja a szemem.
 
Persze az élet nem habostorta, hiába igyekeztem mindent a nagykönyv szerint csinálni, megjelent az ellenség... A fára és sziklákra kötözött mohák 4-5 nap után a napi >50%-os vízcsere ellenére elkezdtek barnulni, és (gondolom én) algásodni.
open

open

open

Mivel mindenhol azt olvastam, hogy ez normális, egyelőre nem foglalkoztam vele, de nagyon bántja a szemem.
A képek feltöltésével van valami baj? Tegyek inkább linkeket be?
https://drive.google.com/file/d/1VqbkG7LUwkbzxtVwnS0VA5rSZyfKrijd/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1hlh6_xl0dkscq09TDwPhmHZnHMsurqPY/view?usp=sharing
https://drive.google.com/open?id=1zyd-KEo5KcYQRQtzrP3HV2LyDtcNfAYR
 
És ha mindez nem lett volna elég, erősítsetek meg, de felütötte fejét a barna alga is..
https://drive.google.com/file/d/1IxTh-zNvAzXzcujZ9A_07wUSDNqxOLRB/view?usp=sharing
https://drive.google.com/open?id=1VFRBbRB7crS_nn9mZ0KOCyf5eO5z9qQh
https://drive.google.com/open?id=1JLjM8_RgOgGAcNBGvownjw_8v5c2_N1K
https://drive.google.com/open?id=1iJKhj4VPozmEym7A9ewgqk3iyb6h_4Tq

Ez egy kicsit több, mint 1 hét után történt. Mivel a felszerelésem, és ezzel a szűrőm használtan vettem (be van járatva), meg mertem kockáztatni, hogy betelepítem az első takarító brigádot 10 amano személyében. Eleinte kicsit zavarodottak voltak, de a mért vízparaméterek alapján nem találtam problémát. Mára már dolgoznak 1000-rel, sőt kaptak még 10 társat is. Egész nap kapirgálnak, de érdekes, a fényképeken lévő algatengerbe nem másznak bele... Vajon miért?
 
Az algák leküzdése érdekében változtattam egy kicsit a flow-n. Megcseréltem a szűrő kifolyó és befolyó ágát (hátra került a befolyó), mert a háttérben a jobboldali kő mögött volt a beszívója, úgy éreztem, hogy emiatt nem áramlik rendesen.
Ezen kívül csökkentettem a világítás időtartamán 6h-ra, visszavettem a fényerőből, viszont kiegészítettem a világítást egy full spectrum led-ekből készített fénnyel, ami elvileg a 450 és 660 nm körüli fénnyel világít legintenzívebben (a pink színű világítás a képen). Kíváncsi leszek, hogy számít-e...
M5zwCG2ZhRRLw&fl=&r=491bccff-1f0d-425c-b87c-2474a34eed7a-1&ckc=com.apple.clouddocs&ckz=com.apple.jpg
 
Folyamatosan méricskélem a vizet az akváriumban, bár amit nézni tudok, az csak NH4+, KH, és pH.
Ezek már jópár napja kb:
  • NH4+: a tartós teszten a "safe" zónában van, cseppentős teszttel a minimum, amit mérni tud
  • KH: ~5 nk
  • pH: 6.9-7.2
  • CO2: csak DC-vel tudom nézni, próbálom optimalizálni, de még sosem volt lime zöld, inkább csak simán zöld mire hazaérek (kb akkor kapcsol le)
Ezért úgy gondoltam, hogy nem lehet nagy baj, ha szerzek az amano-k mellé egy kis segítséget 5 oto személyében. Irány a hozzám közelebb eső bolt a Thököly-n és már hoztam is haza. 50-60% vízcsere, egy pár óra zacskós úsztatás és aki-víz adagolás, majd mehettek úszkálni.

A baj persze beütött, és nem tudom mire gondoljak.. Az 5 oto-ból már csak 1 maradt meg és ő sem biztos, hogy sokáig húzza, mert nem eszik, csak gubbaszt az üvegen.
A CO2-t pedig lejjebb vettem és mikor láttam, hogy valami nem stimmel, próbáltam levegőztetni a vizet (lily pipe-ot felemeltem, sőt még elfutottam egy légpumpáért is), de úgy néz ki nem segített. Ahogy azt már több helyen olvastam, pirosas volt a kopoltyújuk környéke, de ennél jobban már nem tudtam levegőt adagolni.
A meleg miatt (most 27-28 fokos a víz sajnos) éjszakára járatom a levegőpumpát, de reggelre sem lett jobb bőrben az 1 megmaradt oto.

Mit ronthattam el? Mi lehet a vízben, ami az amano-kat nem zavarja, de szegény oto-k végét okozta? Szerintetek mit próbáljak mérni és valamivel javítani?
 
Utoljára módosított:
A tapasztalatom szerint algával nem érdemes az elején foglalkozni, megjelennek, aztán ha jó pár hét, 1-2 hónap után eltűnnek.
Ha olvastad az oto-s fórumot, szerintem ezeket a halakat nem érdemes az elején venni, csak kudarc lesz belőle.
+ a vízparaméterek között nem írod a legfontosabbat (szerintem) a keménység. Ha csapvíz, akkor lehet akár 20 is, otoknak pedig 5-10 a jó elviekben.
 
A tapasztalatom szerint algával nem érdemes az elején foglalkozni, megjelennek, aztán ha jó pár hét, 1-2 hónap után eltűnnek.
Ha olvastad az oto-s fórumot, szerintem ezeket a halakat nem érdemes az elején venni, csak kudarc lesz belőle.
+ a vízparaméterek között nem írod a legfontosabbat (szerintem) a keménység. Ha csapvíz, akkor lehet akár 20 is, otoknak pedig 5-10 a jó elviekben.
Mivel csak KH-s szettem van, csak arról tudok nyilatkozni sajnos: a csapvizem 8.5nk-s, GH mérésre alkalmas tesztet meg veszek legközelebb, ha olyan helyen járok.
 
Oto-t nem ajánlatos friss akváriumba tenni. Első halnak pláne. Egyébként is hullanak, mint a legyek. Csapvízbe Oto-t rakni elég rizikós. Meleg csapvízbe még inkább. Azt írod van Eheim skimmered. Cseréld ki a szivacsot benne perlonra (vágj bele egy megfelelő darbot) és engedd a skimmernek, hogy levegőt is szívjon. Hatékonyabb, mint bármi más. Percek alatt apró levegőbubik ezrei fognak úszni a vízben. A perlont akvától függően pár naponta érdemes cserélni. Menjen napközben mindenképp. A szűrésednek is kell az oxigén. Oxigénhiányos vízeben nem beszélherünk biológiai szűrésről.
 
Oto-t nem ajánlatos friss akváriumba tenni. Első halnak pláne. Egyébként is hullanak, mint a legyek. Csapvízbe Oto-t rakni elég rizikós. Meleg csapvízbe még inkább. Azt írod van Eheim skimmered. Cseréld ki a szivacsot benne perlonra (vágj bele egy megfelelő darbot) és engedd a skimmernek, hogy levegőt is szívjon. Hatékonyabb, mint bármi más. Percek alatt apró levegőbubik ezrei fognak úszni a vízben. A perlont akvától függően pár naponta érdemes cserélni. Menjen napközben mindenképp. A szűrésednek is kell az oxigén. Oxigénhiányos vízeben nem beszélherünk biológiai szűrésről.
A skimmert én is járattam már folyamatosan, de mindig összeszed 5-6 amano-t :) Ha meg teszek rá hálót, akkor a felszínen úszó cuccot nem szedi össze, bár levegőt valóban ad, ez igaz!
 
Hazaértem, és nagy örömömre az utolsó ottóka még megvan. Nem túl aktív, de legalább él: néha úszik, de az idő nagy részében az üvegen dekkol. Nagyjából ilyen, ha esetleg ebből valaki meg tudja mondani, hogy ez már piros "toroknak" számít-e:
g5d2JXhPG28mA&fl=&r=887adb4c-186f-40ad-bd21-c1197ac10dba-1&ckc=com.apple.clouddocs&ckz=com.apple.jpg

A másik kérdés, még mindig az alga. Ez tényleg magától el fog tűnni?! Minden vízcserekor letakarítom, amennyire lehet, de másnapra mintha mégtöbb jönne...

J_DZ3CPmYYhCQ&fl=&r=c9892e4f-ff32-48ee-a186-bed480a49c4d-1&ckc=com.apple.clouddocs&ckz=com.apple.jpg

Továbbá van két bokor Altemanthera Reinecki mini-m, amin fura elváltozások vannak. Nyomom a GA tápot (micro & macro) naponta (egyelőre 2x3ml). Mi hiányozhat neki? Vagy csak idő kell neki?
nxYkfnVgHtSKw&fl=&r=307085fc-687c-4775-9dc0-8d0696738d0b-1&ckc=com.apple.clouddocs&ckz=com.apple.jpg
 
A skimmert én is járattam már folyamatosan, de mindig összeszed 5-6 amano-t :) Ha meg teszek rá hálót, akkor a felszínen úszó cuccot nem szedi össze, bár levegőt valóban ad, ez igaz!

Dryvit hálót tegyél rá, vagyis bele. Én egy 5x5 (kiskocka) részt vágók ki belőle. Sarkosan teszem bele a skimmer tetéjbe, pont úgy, hogy egy picit kilógjanak a háló darabja (pont ezért teszem a sarkaival) ott ahol a vizet szívja a skimmer. Homorú legyen és álljon jó stabilan benne. Nem fog összeszedni semmilyen élőlényt, de minden mást igen. Szépen lehet mosni, illetve cserélni időnként. Így mehet állandóan.
 
Hazaértem, és nagy örömömre az utolsó ottóka még megvan. Nem túl aktív, de legalább él: néha úszik, de az idő nagy részében az üvegen dekkol. Nagyjából ilyen, ha esetleg ebből valaki meg tudja mondani, hogy ez már piros "toroknak" számít-e:
View attachment 60741

A másik kérdés, még mindig az alga. Ez tényleg magától el fog tűnni?! Minden vízcserekor letakarítom, amennyire lehet, de másnapra mintha mégtöbb jönne...

View attachment 60742

Továbbá van két bokor Altemanthera Reinecki mini-m, amin fura elváltozások vannak. Nyomom a GA tápot (micro & macro) naponta (egyelőre 2x3ml). Mi hiányozhat neki? Vagy csak idő kell neki?
View attachment 60743
Az Oto nem egy "dísz"hal. Volt, hogy hónapokig(!) a négyből csak 1-2 darabot láttam. ... és amikor már elkönyveltem, hogy biztosan megették a garnélák a tetemet, akkor előjött mond a négy.
 
Az Oto nem egy "dísz"hal. Volt, hogy hónapokig(!) a négyből csak 1-2 darabot láttam. ... és amikor már elkönyveltem, hogy biztosan megették a garnélák a tetemet, akkor előjött mond a négy.
Örülnék, ha így lenne, de itt más a szitu.. Magam vettem ki őket, mikor megtaláltam.
 
A másik kérdés, még mindig az alga. Ez tényleg magától el fog tűnni?! Minden vízcserekor letakarítom, amennyire lehet, de másnapra mintha mégtöbb jönne...

Nekem ez nem barna algának, hanem rhizocloniumnak tűnik sokkal inkább. a legutóbbi akva indításnál nálam is felütötte a fejét, a szűrésem bejáratott volt ugyan, de sikerült visszafojtanom rettenetesen, valamint szétlőttem fénnyel az akvát.
Csak a manuális alga csipegetés nem fogja eltüntetni, valóban 2-szer aannyi jött vissza, mint volt.
Nálam ami segített, H2O2 az algás területekere, ez megtépte annyira, haogy a garnélák meg tudták enni. Persze emellett a szedegetést sem szabad elhanyagolni. Erre kiváló eszköz egy kimustrált (és persze jól kimosott) szempillaspirál. A vattacukor-szeű szálak jól bealekapaszkodnak, szépen fel lehet tekerni rá.
 
Minél magasabb a víz hőmérséklete az akváriumban, annál kevesebb az oldott oxigéntartalom. Ilyenkor mindig menjen egy légpuma a legfinomabb bubikat eregető porlasztóval.
Egyidejűleg emeld meg a lillyt hogy minél nagyobb legyen a vízfelszín agitációja.
 
Minél magasabb a víz hőmérséklete az akváriumban, annál kevesebb az oldott oxigéntartalom. Ilyenkor mindig menjen egy légpuma a legfinomabb bubikat eregető porlasztóval.
Egyidejűleg emeld meg a lillyt hogy minél nagyobb legyen a vízfelszín agitációja.
A pumpát eddig éjszaka járattam, nehogy a co2-t kihajtsa a vízből. De megpróbálom természetesen!
 
Nekem ez nem barna algának, hanem rhizocloniumnak tűnik sokkal inkább. a legutóbbi akva indításnál nálam is felütötte a fejét, a szűrésem bejáratott volt ugyan, de sikerült visszafojtanom rettenetesen, valamint szétlőttem fénnyel az akvát.
Csak a manuális alga csipegetés nem fogja eltüntetni, valóban 2-szer aannyi jött vissza, mint volt.
Nálam ami segített, H2O2 az algás területekere, ez megtépte annyira, haogy a garnélák meg tudták enni. Persze emellett a szedegetést sem szabad elhanyagolni. Erre kiváló eszköz egy kimustrált (és persze jól kimosott) szempillaspirál. A vattacukor-szeű szálak jól bealekapaszkodnak, szépen fel lehet tekerni rá.
Köszönöm, megpróbálom a peroxid kúrát. Csak félek, hogy ezzel tüneti kezelés lesz csak :( Remélem meggyengül, és az amanok ráugranak, mert most rá sem hederítenek.
Azt olvasom, hogy a szilikátok is lehetnek okozói. Lehet, hogy a homok okozza? (Zsákos JBL, nem a homokozóból vettem :) )
 
Back
Oldal tetejére