• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Untitled story (270l) - a második nekifutás

Új fejlemények! Megmozdult a bal oldali dekor fa.... igen kellemetlen a dolog, mert az egész scape bal oldalát ő tartja. Aggódjak? (2 napja még nem mozgott amikor takarítottam)
Nagyjából 5-6 ponton volt rögzítve. Ebből 2 helyen biztos elengedett. :cry: Tehetnék rá valami követ.. bár anubias-okkal van tele az a rész, ahova esetleg követ tehetek (képeken nem nagyon látszanak azok a bokrok). Az aki júli 24-én indult (azóta van konkrétan víz alatt a fa)... ha jól számolom 16-17 nap?
Van egy redmoor-om másik akiban... az lassan 3 éve van víz alatt, és most is lebeg-mozog, ha hozzáérek. Nem tudom, hogy a "Talawa" fánál mire számítsak...?

Szétszedni nem tudom, hogy újraragasszam. Egyébként Deb Braven szilikonnal ragasztottam... legalább a teljes tégely fele ráment a fákra.
 
Utoljára módosított:
Csak a naplózás végett.
Bezöldült most már egyértelműen a vizem (uv kellene, de nincs rá keret jelenleg). Továbbá a víz teteje sincs teljesen rendben. Régebben már volt felszíni hártya a kis akiban, de ahhoz ha hozzáértem "össze lehetett tördelni" vagy mi, és ennyi. Most ez valami más. Mintha nyálkás szerű lenne (a skimmert is eltömíti kevesebb, mint 1 nap alatt - és ha nem veszem észre, akkor pár óra alatt minden élőlény pipál a felszínen). Eddig rendben volt a víz teteje... a múltkori "szürke porozás" után volt, hogy ott maradtak darabok... de nagyjából akkortól nincs rendben a víz felszíne. Igaz, azt azonnal fel is függesztettem.... szóval szerintem nincs összefüggés.

A tápozás rendben. A fa még a víz alatt (keresem a megfelelő követ a lesúlyozáshoz), co2 megy. Ami változás történt még, hogy a moonlight ledeket feltettem időzítőre, és minden éjjel még 1,5 órát világít a teljes lámpaoltás után.
A dekoron lévő zöld por algaszerűség kiirthatatlan. Kapott a nyakába carbo-t... nem ártott neki. Leecseteltem phytongit-el... arra sem vonult vissza. 3 naponta megy a vízcsere. Ez meg egyre zöldebb. A fákon sokkal erőteljesebb, mint a köveken.
 
A hártyát a liliyvel szét lehet verni.Emeld meg hogy bekeverje a vízbe.

Viszont akkor a co2 is kimegy vele (ráadásul reaktorral oldom be a co2-t).

Ja és majd' elfelejtettem... a Cyperus Helferik leveleinek végén megjelent a Staghorn... :/ Próbáltam leszedni róla... de masszívan majd minden tőn van 1-2 "fertőzött" levél.
 
Csak ne mindig estére maradna... de így alakult már ki a rend :)
Persze gondolom,nem vigasztal:ha dolgozom,bőven el szokott múlni este 11 mire,végzek a napi vízcserével.
A felszínt,meg ahogy @Gottfried Donát is javasolta,csapassad esténként,azt sokat szokott segíteni!Én lámpaoltás után húzom fel és egész reggelig,amíg el nem megyek otthonról,úgy szoktam hagyni!
Alakul ez!(y)
A zöld a dekorokon meg elvileg foszfát hiány,ha minden igaz,lehet,érdemes lenne ránézni.
 
bőven el szokott múlni este 11 mire,végzek a napi vízcserével.

Én éjjel 1-ig világítok. Éjfél körül szoktam nagy általánosságban végezni :D Igaz, én ez mellett valamennyire fordított életet is élek. :D

Én lámpaoltás után húzom fel és egész reggelig,amíg el nem megyek otthonról

Öööö... majd beszerzek egy légpumpát. Illetve van is... de az ideiglenes - ill. bontás előtt váró 60 literesben teszi a dolgát. Nem fog ide átkerülni minden lakó... és élvezik, hogy van rendesen o2. :D

A zöld a dekorokon meg elvileg foszfát hiány

Nem zöld pont alga, hanem elvileg zöld por alga. Pont algám minimális van az üvegen, majdnem a medence aljánál - pontosabban ahol dekorhomok van. Ez is lehet foszfát hiány.
Van PO4 tesztem... általában hullámzóan 0,75-1 közötti az érték. Tápozás után stabilan 1 körül van, de estére már 0,5-ig is képes lemenni. Más tesztem nem igen van... ph (most 6.2) és ammónia (most 0,02) kivételével.
 
Én éjjel 1-ig világítok. Éjfél körül szoktam nagy általánosságban végezni :D Igaz, én ez mellett valamennyire fordított életet is élek. :D
Öööö... majd beszerzek egy légpumpát. Illetve van is... de az ideiglenes - ill. bontás előtt váró 60 literesben teszi a dolgát. Nem fog ide átkerülni minden lakó... és élvezik, hogy van rendesen o2.
Elvileg a lilys verzió hatékonyabb,mint a légpumpa,illetve az már eleve rendelkezésedre áll,próbáld ki egy darabig,persze csak akkor,ha nem felejted el állítgatni a lilyt!
Előbbiben meg nyertél! :D
 
Várom, hogy lecsorogjon az ozmó víz az esti cseréhez... gondoltam, akkor essünk neki az akinak... unalmamban megnyestem a parvulát, mert már kezdett hátul túlontúl hosszú lenni.
És rájöttem, hogy ekkora területre már nem túl praktikus a körömolló (ahogy a régi medencében igenis az volt)... itt már csak szenvedés. Be kell szerezzek egy jó kis kanyargós ollót... :)

Előbbiben meg nyertél!
:whistle: ;)
 
Úgy ítéltem meg, hogy a dekorhomokot is kellene frissíteni. Egyrészt jó sokat leszívtam már belőle - amikor az Amazonia-tól akartam megtisztítani, másrészt kissé algás az is.
Ti hogyan szoktátok a homokot visszatölteni? Gondolok itt a kis hasadékokra..stb a kövek mentén. Szárazon tök okés... de a víz alatt...? Még az is kihívás, hogy ha a homokba nyúlok ne szóródjon mindenfelé... :D
 
Nekem eMZé korábban javasolta, hogy kis kupakba töltve, annak száját ujjal befogva nyúlj le vele a talajig és közelről csorgasd a homokot a helyére. Ezt én annyival fejlesztettem tovább, hogy más eszközt használok. Egy pumpás gagyi talajporszívóról levettem a vastag fejet, ez ugye tölcsérszerű, kb 1-2 dl űrtartalmú. Ebbe töltöm a homokot, a keskeny végét lefelé tartom, alulról ujjal befogom. Óvatosan víz alá merítem míg feltelik vízzel, innentől kezdve nem kell annyira óvatoskodni. Felülről nyitva van, nem tud vákuum kialakulni. Ahogy az ujjamat elhúzom az alsó lyukról, csorog a homok... (Hatékonyabb, ha kiveszem a kis lyukacsos kör alakú "szűrőt" a tölcsér belsejéből)
szerk: szerintem ezen az elven bármivel működik a dolog, akár zacskóval is (mint a tortakrém), csak az a lényeg, hogy ne legyen vákuum (lyukak) és kedved szerint tudd "elzárni a csapot"...
 
Utoljára módosított:
Nekem eMZé korábban javasolta, hogy kis kupakba töltve, annak száját ujjal befogva nyúlj le vele a talajig és közelről csorgasd a homokot a helyére. Ezt én annyival fejlesztettem tovább, hogy más eszközt használok. Egy pumpás gagyi talajporszívóról levettem a vastag fejet, ez ugye tölcsérszerű, kb 1dl űrtartalmú. Ebbe töltöm a homokot, a keskeny végét lefelé tartom, alulról ujjal befogom. Óvatosan víz alá merítem míg feltelik vízzel, innentől kezdve nem kell annyira óvatoskodni. Felülről nyitva van, nem tud vákuum kialakulni. Ahogy az ujjamat elhúzom az alsó lyukról, csorog a homok... (Hatékonyabb, ha kiveszem a kis lyukacsos kör alakú "szűrőt" a tölcsér belsejéből)

Akkor eszkábálok valamit, és kipróbálom! Köszönet! ;)
 
Az elkövetkezendő időszakra ez lesz valószínűleg az utolsó bejegyzésem. Az aki nincs olyan állapotban, hogy fotózzam. Elvileg minden oké, a technika megvan, de mégis valami nem stimmel.
Július 24-én indítottam a medencét... ami lassan teljes restartra érik lassan.

Megjelent a Cyano. Van pontalga - az utóbbi 2 napban rettenetes mennyiségben. Mindenhol. Dekoron, kövön, üvegen, növényen. Minden növényen. Ja és a víz is zöld.
2 napja - illetve eddig is a staut dicsértem, hogy ő milyen jól van. Mára kipusztult (du. szedegettem le a leveleit). A MC olvad - pedig ő is elkezdett jól lenni - ahol meg nem olvad ott a cyano fogja szerintem megölni. A víz tetején olyan nyálka van, hogy kb. 12 óra alatt eltömíti a skimmert - a halak pipálnak... illetve volt egy elhullás is tegnap. :(

Vízparaméterek.

PO4: 1
NO3: 18
NO2: 0,25
GH: 4
KH: 4,5
PH: 6,6
CO2: 30 mg/l
Ammónia a Seachem teszt szerint nincs.
Stabilan 25 fokos a víz. Jobban se a klíma, se a venti nem viszi le.
TDS jelen pillanatban: 148

Twinstar megy.
Tápozás rendben + carbo napi 13ml - most már az algára (270 literre).
Világítás 8 órában.
Moonlight led világítás után még 1,5 órát.
Szűrésnek megy a 2 db tetra 1200-es.
Ma kapott a medence egy UV-t is. Bypass-al bekötve.
CO2 is elvileg ok, reaktorról.
RO vízzel cserélek, illetve csere után phyton git.
Vízcsere: hétfő-szerda-péntek-vasárnap-kedd-csütörtök.....stb.

Ma cseréltem perlont is. Az egyik barnás volt, a másik fekete. A purgenek szintén így oszlottak meg színileg... 400ml van a két szűrőben összesen.

Áramlás: elvileg ez is oké. A twinstar 'füstje' elér mindenhova. A hátsó taktusba meg a skimmer nyomja a vizet.

Ha valaki szeretne képet látni, privátban szívesen küldök a részletekről, ide nem tenném ki jelenleg az állapotok miatt.
Nem jövök rá mi a gond.
 
Utoljára módosított:
Miért cserélsz vizet még mindig kétnaponta

Kimaradt 1 nap a vízcserék között... oto, amano is hullott. Olyan szinten jön a nyálka a víz tetejére, hogy nem tudom eltüntetni, csak vízcserével. Az nem megoldás, hogy pár óránként takarítom a skimmert, mert eldugul. Valószínű a vízterheltségtől... bomlanak le a növények. Vízcsere után 1 napig kihúzza nyák nélkül és skimmer eldugulás nélkül.
Ami táp kijön, azt vissza is teszem. Nem megy táp nélkül az aki.

Azt még nem próbáltam, hogy betenni egy légpumpát... a kihúzott lily sem oldotta meg igazán a levegő gondot, csak habzott tőle a víz teteje. Lehet estére beteszek egy légpumpát.

Visszatérve, próbálhatom elhúzni a cserét, viszont pl. az üvegek 1 nap alatt olyan algásak, hogy folyamat törölgetni kell. Nem csak kicsit algás. Nagyon. Apró kis szálai vannak... nem tudtam befotózni, mert makro-ban nem jeleskedik a telóm. De van rajta pontalga is a talaj/dekorhomok közelében.

Nem jövök rá, hogy mit csinálok rosszul... mert valamit rosszul csinálok... különben nem lenne ez. Nem jövök rá az okokra.
 
Igen, szerintem is felesleges ennyit cserélni. Elég lenne heti egy vagy két alkalommal. Mondjuk közben azért figyelgetném a halakat, hogy reagálnak erre. Jelenleg így a szűrőknek sem jut akkora terhelés, hogy kialakuljon egy Istenes bacikultúra benne. A jelszó! Ne baszogasd annyit.....ezzel a technikával ennek működni kell! :cool:
A növényekkel már nem lehet mit tenni, ami elolvadt, elolvadt! Most hagyd, hogy egy kicsit működjön a biológia benne mert egy idő után fog működni csak ki kell várni! Türelem.............mentsd ki a halakat(ha ki kell) és várj, hadd jöjjön az alga meg minden, a lényeg, hogy ennél többet kell, hogy bírjon ez az akvárium 2 akkora szűrővel. Tápozd rendesen, szépen lebontva napi adagokra és cserélj ezen a héten kétszer aztán pedig csak heti egyszer! Úgy is az lenne a cél, hogy csak heti egyszer cserélj később. Aztán amikor beállt minden, vissza lehet rakni a garnikat meg a többi algázót és a többi halat. ;)
Bármennyire is mesterségesen alakítasz ki egy ilyen rendszert azért ez mégis csak egy szelet a természetből.........nem ugyanazokkal a dimenziókkal működik, mint a mi felgyorsult világunk, a lényeg az egyensúly, a zen! Sokkal inkább figyelni kell rá, mint belepiszkálni pl a sok vízcserével. Fel a fejjel, működni fog ez csak hagyd!(y)
 
Kimaradt 1 nap a vízcserék között... oto, amano is hullott. Olyan szinten jön a nyálka a víz tetejére, hogy nem tudom eltüntetni, csak vízcserével. Az nem megoldás, hogy pár óránként takarítom a skimmert, mert eldugul. Valószínű a vízterheltségtől... bomlanak le a növények. Vízcsere után 1 napig kihúzza nyák nélkül és skimmer eldugulás nélkül.
Ami táp kijön, azt vissza is teszem. Nem megy táp nélkül az aki.

Azt még nem próbáltam, hogy betenni egy légpumpát... a kihúzott lily sem oldotta meg igazán a levegő gondot, csak habzott tőle a víz teteje. Lehet estére beteszek egy légpumpát.

Visszatérve, próbálhatom elhúzni a cserét, viszont pl. az üvegek 1 nap alatt olyan algásak, hogy folyamat törölgetni kell. Nem csak kicsit algás. Nagyon. Apró kis szálai vannak... nem tudtam befotózni, mert makro-ban nem jeleskedik a telóm. De van rajta pontalga is a talaj/dekorhomok közelében.

Nem jövök rá, hogy mit csinálok rosszul... mert valamit rosszul csinálok... különben nem lenne ez. Nem jövök rá az okokra.

Nemrég hoztál be egy RO cuccot. Ezt használod már?
Ennek mi volt az eredete? Édesvizi akváriumhoz használták? Vagy tengeri?

A technikád és a recept szerint működnie kellene. Én a környezetben keresném a bibit.
Víz, RO, meleg. Döglött halak, túletetés stb.
 
Igen, használom. Mivel nem volt sóm visszasózni, így kezelt csapvízzel lőttem be a TDS-t.
Az eredetét nem tudom (mármint, hogy milyen akihoz használták). RO vízzel cserélek mióta megvan a gép.

Víz hőfok: most a nagy melegben 0-24 ment a klíma. + a ventik a medence felett. Stabilan 25 fok volt a víz. Ma kinyomtam a klímát délutánig - így felment 26-26,5 fokra. Amint észrevettem - szerintem elég gyorsan - azóta ismét megy a klíma.

RO - fent megtárgyaltuk.

Döglött halak - ezt max akkor nem látom, ha éjjel pusztulnak el. :( De egyébként 0-24 monitorozom őket, próbálom számolni is, hogy mindenki megvan-e?
Etetés - erre is nagyon figyelek. Az átmeneti - régi - 60 literesben szinte bármennyit felzabálnak a guppik... már csak ők vannak ott, míg nem találok nekik helyet/befogadót. Az új akiban kb. annyit adok enni, ami az ujbegyemre rátapad. :D Tehát belenyomom az ujjam, és 2 ilyen adagot kapnak. Ekkor leállítom a skimmert is, hogy az ne szívja be.... nagyjából 4-5 perc alatt elfogy minden. Utána skimmer vissza.

A medence buzerálásra visszatérve: minden alkalommal kapja a bacikultúrát... a csapvíz vödörből kezelten megy bele (prime).
 
Nemrég hoztál be egy RO cuccot. Ezt használod már?
Ennek mi volt az eredete? Édesvizi akváriumhoz használták? Vagy tengeri?

A technikád és a recept szerint működnie kellene. Én a környezetben keresném a bibit.
Víz, RO, meleg. Döglött halak, túletetés stb.
Nem tök mindegy, hogy mihez használták???? Ha húsleves főzéshez, akkor se az a problémája, hogy az ro készülékét mihez használták előtte...
Ez csak mismásolás!
 
Back
Oldal tetejére