• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Untitled story (270l) - a második nekifutás

Chryss

Kertész szaki
Sziasztok!

Új Project. Gondoltam már most elindítom a naplót, hiszen 100%, hogy fogok kérni - és remélhetőleg kapni is hasznos tanácsokat. :) Ez a medence lesz a második próbálkozásom, 60literről váltok most erre.

Technika (amiket már most tudok, illetve eldöntés alatt áll):

Akvárium: 120x50x45 cm, 10 mm (270 l) opti
Világítás: 4x54 w T5 6500K (0.8 w/l) vagy led
Szűrés: Tetra EX1200 + Ex800 vagy JBL CristalProfi e1901
Co2: nagynyomású

Első körben, a medence. Egy kedves ügyfelemnek köszönhetően sikerül hozzájutnom egy ilyen üveghez. Sokat töprengtem, hogy mi legyen a méret. Nagyot szerettem volna, és ez lesz a szoba központi eleme is. Milyen magas legyen? Ha arra hallgatok, hogy NAGY legyen, akkor az 50 cm-es magasság az ami nyer (talán jobb ebben "építkezni" is)... de félek, hogy kevés lesz a fény... egyáltalán le fog-e oda világítani a T5?
A régi akiban 2x24 w ment 60 literre. Az is 0,8-ra jött ki (a parvula imáádta, de a glosso sem tiltakozott, hogy kevés lenne neki a fény). De az a medence csak 33 cm magas volt... ez pedig 50. :) Szóval elég nagy a dilemma. Alulra parvulát mindenképpen tervezek... aztán ki tudja, hogy mi jöhet majd még... glossostigma... még eléggé képlékeny minden. De nem akarok abba a hibába esni, hogy megveszem a 4*54 w-os lámpát, ami kevés lesz. Mivel az üveget hétfőn kezdik el gyártani, most még van mozgásterem. Szerintetek legyen csak 45 magas? Úgy már 0,87 w/l lenne. Vagy működni fog gond nélkül a sima 4*54?

Gondolkodtam azon is, hogy a 4*54 Odyssea armatúrába beledobnék még egy ledcsíkot... nem tudom. A teljesen B verzió pedig az, hogy az akva kap egy Aquasky stílusú világítást. Abba aztán annyi ledet be lehet szerelni, amennyire csak szükség van. Kérdés, hogy az a lámpa ekkora méretben nem mutatna-e sután? Ugye a 10 mm-es üvegvastagsághoz legalább olyan vastag plexi kellene (és akkor a lábazat kialakítását még nem is oldottam meg)... tehát eléggé masszív szerkezet lenne.
Szívesen meghallgatnám a véleményeteket erről.

Szűrés. Van nekem egy Tetra EX800-as szűrőm... első körben ezt gondoltam kiegészíteni egy EX1200-as szűrővel. Mivel a költségek leszorítása lényeges (mivel a belsőt a 0-ról meg kell vegyem), ezért gondoltam a két szűrős megoldásra. A kettő elvileg vígan elviszi ezt a méretet. Vagy itt is jön a B verzió, hogy drágábban belevágok egy JBL e1901-es szűrőbe....

Tudom, nagyon határozatlan vagyok... :facepalm:, de nem akarok már az elején hülyeségeket csinálni. :) (pedig ezeket a lépcsőfokokat régen már végigcsináltam, és össze is állt az első akváriumom...de hát na) :)

A scape-en még agyalok ezerrel. Erről még korai nyilatkozni. Most még a technika van a fókuszban.

Az az egy biztos, hogy jöv. hét elején már szállítják az aki alatti szekrényt. Annak méretein már nem tudok módosítgatni, az 120*45*80 lesz. :D

Azt hiszem hirtelen ezek azok a dolgok, amik nem hagynak nyugodni... mindemellett már nagyon várom, hogy megkezdhessem a "legózást"... Látjátok, lassan hajnali 3 és nem tudom "letenni" a fórumot. :D
 
Sziasztok!

Új Project. Gondoltam már most elindítom a naplót, hiszen 100%, hogy fogok kérni - és remélhetőleg kapni is hasznos tanácsokat. :) Ez a medence lesz a második próbálkozásom, 60literről váltok most erre.

Technika (amiket már most tudok, illetve eldöntés alatt áll):

Akvárium: 120x50x45 cm, 10 mm (270 l) opti
Világítás: 4x54 w T5 6500K (0.8 w/l) vagy led
Szűrés: Tetra EX1200 + Ex800 vagy JBL CristalProfi e1901
Co2: nagynyomású

Első körben, a medence. Egy kedves ügyfelemnek köszönhetően sikerül hozzájutnom egy ilyen üveghez. Sokat töprengtem, hogy mi legyen a méret. Nagyot szerettem volna, és ez lesz a szoba központi eleme is. Milyen magas legyen? Ha arra hallgatok, hogy NAGY legyen, akkor az 50 cm-es magasság az ami nyer (talán jobb ebben "építkezni" is)... de félek, hogy kevés lesz a fény... egyáltalán le fog-e oda világítani a T5?
A régi akiban 2x24 w ment 60 literre. Az is 0,8-ra jött ki (a parvula imáádta, de a glosso sem tiltakozott, hogy kevés lenne neki a fény). De az a medence csak 33 cm magas volt... ez pedig 50. :) Szóval elég nagy a dilemma. Alulra parvulát mindenképpen tervezek... aztán ki tudja, hogy mi jöhet majd még... glossostigma... még eléggé képlékeny minden. De nem akarok abba a hibába esni, hogy megveszem a 4*54 w-os lámpát, ami kevés lesz. Mivel az üveget hétfőn kezdik el gyártani, most még van mozgásterem. Szerintetek legyen csak 45 magas? Úgy már 0,87 w/l lenne. Vagy működni fog gond nélkül a sima 4*54?

Gondolkodtam azon is, hogy a 4*54 Odyssea armatúrába beledobnék még egy ledcsíkot... nem tudom. A teljesen B verzió pedig az, hogy az akva kap egy Aquasky stílusú világítást. Abba aztán annyi ledet be lehet szerelni, amennyire csak szükség van. Kérdés, hogy az a lámpa ekkora méretben nem mutatna-e sután? Ugye a 10 mm-es üvegvastagsághoz legalább olyan vastag plexi kellene (és akkor a lábazat kialakítását még nem is oldottam meg)... tehát eléggé masszív szerkezet lenne.
Szívesen meghallgatnám a véleményeteket erről.

Szűrés. Van nekem egy Tetra EX800-as szűrőm... első körben ezt gondoltam kiegészíteni egy EX1200-as szűrővel. Mivel a költségek leszorítása lényeges (mivel a belsőt a 0-ról meg kell vegyem), ezért gondoltam a két szűrős megoldásra. A kettő elvileg vígan elviszi ezt a méretet. Vagy itt is jön a B verzió, hogy drágábban belevágok egy JBL e1901-es szűrőbe....

Tudom, nagyon határozatlan vagyok... :facepalm:, de nem akarok már az elején hülyeségeket csinálni. :) (pedig ezeket a lépcsőfokokat régen már végigcsináltam, és össze is állt az első akváriumom...de hát na) :)

A scape-en még agyalok ezerrel. Erről még korai nyilatkozni. Most még a technika van a fókuszban.

Az az egy biztos, hogy jöv. hét elején már szállítják az aki alatti szekrényt. Annak méretein már nem tudok módosítgatni, az 120*45*80 lesz. :D

Azt hiszem hirtelen ezek azok a dolgok, amik nem hagynak nyugodni... mindemellett már nagyon várom, hogy megkezdhessem a "legózást"... Látjátok, lassan hajnali 3 és nem tudom "letenni" a fórumot. :D
HQI világításban nem gondolkoztál? Az bőven levinné a fényt az 50-es mélységbe.
A szűréshez annyit, hogy esztétikailag jobb az 1 szűrős megoldás, de praktikussági okok miatt én mégis a 2 szűrőt javasolnám:
- míg az egyiket takarítod, a másik működik és nagyobb a mozgástered.
- egyik elromlik, a másik "elviszi" amíg javíttatod a szűrőd.
- jobb lesz a flow is 2 szűrővel.
 
HQI világításban nem gondolkoztál?
Sajna lógatós lámpák nem igen játszanak (nem lehet a menyót megfúrni), illetve eléggé fő szempont az ár (sajnos), de a t5 40 körül meglenne ahogy néztem a GA oldalát, a LED-es megoldásból pedig effektíve csak a ledek kerülnének pénzbe. A plexit megmunkálom magam. :D Szóval szerinted a t5 felejtős? :(

Szűrő. Elromlik? :) Ne is mondj ilyet, (kopp-kopp) eddig nem volt gondom vele. Viszont valóban jó ez a megközelítés. De való igaz, kérdéses, hogy esztétikailag milyen lenne a 2 szűrős megoldás.
 
Sajna lógatós lámpák nem igen játszanak (nem lehet a menyót megfúrni), illetve eléggé fő szempont az ár (sajnos), de a t5 40 körül meglenne ahogy néztem a GA oldalát, a LED-es megoldásból pedig effektíve csak a ledek kerülnének pénzbe. A plexit megmunkálom magam. :D Szóval szerinted a t5 felejtős? :(

Szűrő. Elromlik? :) Ne is mondj ilyet, (kopp-kopp) eddig nem volt gondom vele. Viszont valóban jó ez a megközelítés. De való igaz, kérdéses, hogy esztétikailag milyen lenne a 2 szűrős megoldás.
T5 helyett akkor már inkább LED. (de ez ízlés kérdése is)
A szűrő kérdés esztétikailag nyilván annyi, hogy ha veszel hozzá üveg ki-befolyót, akkor nem sokat ront a kinézeten. Ha műanyag csövezést használsz, akkor bizony sokat ronthat.
 
Szerintem ha nem HQI akkor mindenképpen a T5 Ezt a mélységet a sima LED nem tudja átvilágítani csak valami nagy teljesítményű de azt meg nem tudod plexire szerelni a hűtés miatt.
 
Még lehet 5cm-el alacsonyabb az aki. Nem éri meg a nagyobb magasság ha az aljzatot nem tudom rendesen megvilágítani és ha ez miatt ott nem lesz rendes fejlődés.
 
Saját tapasztalat: 100x40x50 cm-es (50 cm a magasság) akváriumom van, felette 6*39 W T5 DIY világítással és az MC szépen fejlődik, mint minden más is. Mivel az aljzat min. 7-8 cm, így a lámpának nem 50 cm-t, hanem 40-egy-két cm-t kell bevilágítania max.
 
Jelenleg teljes bizonytalanságban vagyok. :D
Már a 6*54 w-os t5-ön elmélkedek (ha egyáltalán lehet ilyet kapni).... illetve akkor 120*50*50-es méretben. Igaz, az már 300 l.
A nagyobb mélység is jól jönne... csak akkor már ott tartok, hogy egy horror lesz (pénzben) a technika meg már a berendezés is. Valahogy ugyanott vagyok, mint két éve, hogy hopp ez még egy 50-es, az még 40...stb. Illetve így már két tetra 1200-et kellene beüzemelni. Nem tudom-nem tudom. :)

Pedig amikor pár napja ezt az egészet megálmodtam... annyira, de annyira egyszerűnek tűnt minden! :)
 
Ma megérkezett a kész akvárium! Nagyon szép, és hatalmas! :D
A végső méretei picit változtak, ami a magasságot érintette... 45 cm lett végül, de viszont a mélysége 50 cm. Az 50 cm-es magasság nem fért volna bele a 10mm-es opti üvegbe, kockáztatni pedig nem akartam egy esetleges szétesést. Tehát 120 széles * 45 magas * 50 mély lett a végső méret.

Az asztalos holnap jön. Végül a szekrény méretén is sikerült még módosítanom az utolsó utáni pillanatban. Szóval minden halad a maga útján.
A szűrésen is sokat agyaltam... végül úgy döntöttem, hogy inkább legyen felülméretezve az is, minthogy kevés legyen egyszer csak. Így 2 db Tetra Ex 1200-as fog dolgozni a szűrésen. Ez már több, mint elég szerintem.
 
Ma megérkezett a kész akvárium! Nagyon szép, és hatalmas! :D
A végső méretei picit változtak, ami a magasságot érintette... 45 cm lett végül, de viszont a mélysége 50 cm. Az 50 cm-es magasság nem fért volna bele a 10mm-es opti üvegbe, kockáztatni pedig nem akartam egy esetleges szétesést. Tehát 120 széles * 45 magas * 50 mély lett a végső méret.

Az asztalos holnap jön. Végül a szekrény méretén is sikerült még módosítanom az utolsó utáni pillanatban. Szóval minden halad a maga útján.
A szűrésen is sokat agyaltam... végül úgy döntöttem, hogy inkább legyen felülméretezve az is, minthogy kevés legyen egyszer csak. Így 2 db Tetra Ex 1200-as fog dolgozni a szűrésen. Ez már több, mint elég szerintem.

Szerintem nagyon jól döntöttél hogy két 1200-ast raksz alá és nem egy 1200 - 800 párost. Nagyon meg fogja hálálni az akvárium (y)
 
ÁMEN! :D

Már csak a fény ami kérdés. Továbbra is az Odyssea 4*54w-ján gondolkodok.
Ez így 0,8w/L.. mondjuk azt, hogy szerintem a határ. Simán csak ültetni tudom az üvegre... így viszont kérdés, hogy elég lesz-e majd neki?
A függesztés sajna nem játszik... van egy lámpa felette, és attól nem férne el a huzalozás - meg a kábelezés sem.

Nigro azt mondta múltkor - igaz, akkor még 120*50*50-es méretben gondolkodtam, hogy vegyek mellé még egy dual csöveset... igazából 5*54w már pont hozná az 1w/L-t, de az meg olyan otrombán nézne ki, ha 2 lámpa ülne az üvegen. :/
 
ÁMEN! :D

Már csak a fény ami kérdés. Továbbra is az Odyssea 4*54w-ján gondolkodok.
Ez így 0,8w/L.. mondjuk azt, hogy szerintem a határ. Simán csak ültetni tudom az üvegre... így viszont kérdés, hogy elég lesz-e majd neki?
A függesztés sajna nem játszik... van egy lámpa felette, és attól nem férne el a huzalozás - meg a kábelezés sem.

Nigro azt mondta múltkor - igaz, akkor még 120*50*50-es méretben gondolkodtam, hogy vegyek mellé még egy dual csöveset... igazából 5*54w már pont hozná az 1w/L-t, de az meg olyan otrombán nézne ki, ha 2 lámpa ülne az üvegen. :/
Esetleg egy ilyen: ATI Sun Power T5 - 4x54W függesztett dimmelhető lámpa - 121cm, 141 690,00 Ft Green Aqua Green Aqua
Bar egy "kicsit" drágább :S
 
Igen, ezt én is néztem, de azon felül, hogy függesztett.... az ára az, ami kiábrándító. :(
Bár ez is 4*54 W. Nem tudom mivel több fényileg? Ok, dimmelhető, szép kijelző...stb, de a wattszám azonos. A reflektorok persze biztos jobbak (írja is, hogy a legjobb ami elérhető).
És ugye ebbe még kell 4 cső - igaz, a másikba is azonnal cserélném.

Használtan még csak-csak... de 140e ft-ért sajna nem fér bele a keretbe.
 
Igen, ezt én is néztem, de azon felül, hogy függesztett.... az ára az, ami kiábrándító. :(
Bár ez is 4*54 W. Nem tudom mivel több fényileg? Ok, dimmelhető, szép kijelző...stb, de a wattszám azonos. A reflektorok persze biztos jobbak (írja is, hogy a legjobb ami elérhető).
És ugye ebbe még kell 4 cső - igaz, a másikba is azonnal cserélném.

Használtan még csak-csak... de 140e ft-ért sajna nem fér bele a keretbe.
Hopp... A 6 csöveset akartam belinkelni. Igaz az még drágább. Bár építhetsz is egyet....
 
Elektonikailag nem vagyok egy szaki :D szóval marad a gyárilag összerakott... nomeg holnap már jó lenne nekikezdeni legózni, illetve valamikor a hét vége felé teljesen összerakni az akit. Így is félek, hogy a legózással sok napom el fog menni. :) Mert hiába van már tapasztalat, ez azért édeskevés - szerintem. Pláne 60 literről 270-re lépni :D
 
Ha nincs pénzed megvenni az ATI-t,akkor rakj össze egy DIY cuccot.
A többiről annyira nincs mit beszélni.Illetve Giesemann és más prémium világítást leszámítva.
Tehát egy quad annyit tud,amennyit te DIY összeraksz.Persze ha értesz hozzá.
Lehet kövezni....
 
Nem összehasonlítható a quad es az ATI. Vagyis de, de csúnya vege lenne. :)

De mindkettőben ugyanaz a t5 X wattos cső világít nem? A cső meg nem tud jobban-vagy rosszabbul világítani.
A reflektorok (fényvisszaverő) tuti jobb meg minden, illetve ahogy olvastam elektronikailag 100%, hogy ezerszer jobb az ATI, de a cső akkor is ua. a kettőben.

Saját építés. Aquasky stílusú lámpát tudnék csinálni, de feljebb említette valaki, hogy abba már olyan bika ledek kellenének, amik egyrészt igencsak melegszenek, másrészt meg kérdés, hogy elég erős-e a fénye... T5-höz armatúrát nem tudok gyártani (ami nagyon jól is nézne ki) bírja a hőt (mert a t5 is tud melegíteni) stb. + nem vagyok nagyon elektronikai szaki :(

Akkor szerintetek befürdök ezzel az odyssea lámpával? Még van idő átgondolnom... holnap venném meg. :D
 
Csalóka ám ez az 1 W/l szabály... minél nagyobb az akvárium víztérfogata, annál lazábban lehet kezelni.

Egyrészt számolj inkább lm/l-t. Másrészt az akváriumod hosszú és alacsony, ám a LED szerintem sem játszik, illetve ahhoz, hogy jó legyen, a beker. költsége nagyon nagy lesz. Harmadrészt HQI sem kell, 50 cm-ig simán elviszi a T5 - tapasztalatból mondom -, a 4*54 w bőven jó. Inkább barkácsolj egy szép világítást, és tegyél fölé igazi tükröket, tuti sikered lesz.

Ha 120*40*45 (216 l) lenne az akva, akkor megnyugtatna az 1 w/l? Most mivel több az akváriumod? 10 cm szélességgel :) Tehát nem vízoszlopot kell bevilágítanod, hanem felületet. Pontosan azt a fényt fogod ezen a 10 cm-en felhasználni, ami a 40 cm szélesség mellett kijönne az akva oldalán és a szobát világítaná.
 
Back
Oldal tetejére