• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Újrakezdés Nano méretben

Szabó Balázs

Kertész szaki
Sziasztok!
Úgy esett a dolog, hogy az öcsémmel gyerekkorunkban rengeteg akváriumunk volt, közöttük hatalmasak is. Főként pontylazacokat tartottunk, de szinte minden megfordult a kezünk alatt. Szép volt, vége lett. Aztán néhány évtized múlva, most karácsonyra kaptunk tőle egy Dennerle NanoCube Complet Plus szettet, a 30 literes változatot. Lázas keresésbe kezdtem a neten, hol is tart ma az akvarisztika :), és csakhamar rátaláltam erre az akvakertész-növényes világra. Nekem sok új dolog volt itt (CO2 rendszerek, garnélák, Wabi-Kusa, stb.). Megtaláltam ezt a fórumot is, remélem hogy majd segítetek ha megakadok...
 
Az előkészületek...


31183690874_cf6d79e9f1_c.jpg

December 29-én raktam össze a Nano-t, miután meglátogattuk a Green Aqua boltot. Nem biztos hogy jó helyre került az akvárium, mert éri természetes fény is, de sajnos nemigen találtunk más helyet neki a lakásban. A táptalaj a szettben található Dennerle Nano Deponit Mix volt, abből 2 csomag (2 kg) ment bele kissé lejtősen.
 
Utoljára módosított:
Szintén a csomagban volt 2x1kg Dennerle Nano garnéla aljzat, a "Sulawesi" típus, amiből én egy kicsit túlzásnak gondoltam volna az összeset betenni, így csak 1,5 kg került bele. A GA-nál vásárolt gyökeret tettem még bele, illetve 3 db lapos bazaltkövet, amit előző nap a badacsonyi kirándulásunkon szedtünk. Került bele még egy CO2 rendszer is (Aquario NEO CO2), eredetileg nem ezt akartam, de végül a boltban rábeszéltek, hogy ez az igazi.

31907482271_93e02442f9_c.jpg
 
A növényekkel kapcsolatban dilemmáim voltak, fogalmam sem volt, hogy mit kell egy ilyen mérető akváriumba venni. Persze elolvastam a neten amit tudtam, de végül is inkább ami megtetszett-alapon döntöttem. Három zselés növényt vettem (még életemben nem használtam ilyesmit):

Nymphoides spec. ´Taiwan´
Ranunculus inundatus
Micranthemum spec. ´Montecarlo'
Alternanthera reineckii ´Mini´

Az ültetés simán ment, bár a Montecarlo és a Ranunculus nagyon megszenvedte a zselé lemosását és az előkészítést, fogalmam sincs, hogy mi lesz majd belőle....

31214617593_8a730ebc85_c.jpg
 
A vegyszerek közül raktam bele még:
Ma tartunk a 4. napnál, a víz átlátszósága rettenetesen pocsék, opálos. A CO2 rendszer beindult, szobahőmérsékleten is megy, melegítés nélkül. A tápokat és az Easy Carbo-t minden nap adagolom. A telepítés utáni 2. napon annyira felbosszantottam magam, hogy csináltam egy 30%-os vízcserét, de különösebben nem javult a víz áttetszősége. Közben a gyökéren kocsonyás trutymó jelent meg.

Reménykedem...
 
Nagyon kis szép lesz gratula. Én a monte carlot picikét ritkábbra (kisebb növény csoportokba tettem volna) de nem követtél el hibát csak így hajlamosabb a bebarnulásra. A difiben a lehető legjobbat választottad viszont a helyét nem tartom szerencsésnek. Látom esőztetőt használsz ami nem rossz így a difit alátenném be, hogy a kiáramló bubik ne egyenesen felfelé menjenek hanem egyből sodrásba így a buborékok több időt töltenének a vízben. Hatékonyabb beoldással. Jó kis szettet dobtál össze (y)
 
Nagyon kis szép lesz gratula. Én a monte carlot picikét ritkábbra (kisebb növény csoportokba tettem volna) de nem követtél el hibát csak így hajlamosabb a bebarnulásra. A difiben a lehető legjobbat választottad viszont a helyét nem tartom szerencsésnek. Látom esőztetőt használsz ami nem rossz így a difit alátenném be, hogy a kiáramló bubik ne egyenesen felfelé menjenek hanem egyből sodrásba így a buborékok több időt töltenének a vízben. Hatékonyabb beoldással. Jó kis szettet dobtál össze (y)

Köszi a tippet, este átteszem, úgy is megint vízcsere lesz... :(
 
Köszi a tippet, este átteszem, úgy is megint vízcsere lesz... :(
Olyan helyet találj neki ahol tisztán látszik , hogy a bubik nem felfelé szöknek hanem szinte minden vagy csak egy irányba, de nem felfelé és egyből ki az akváriumból.
Menni fog nem egy ördöngös dolog.
 
Átszereltem ahogy javasoltad, de még aznap éjjel vissza tettem az eredeti helyére, mert a drága feleségem szerint fura hangja lett, "kruttyog". Remek móka volt...
Most egy kicsit megakasztja a buborékokat a gyökér, sőt az alsó részén egy kis depó is keletkezett.

Nagyon lassan tisztul a víz, ma ismét részleges vízcsere lesz...


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
7. nap
Egyelőre nem igazán látom, hogy megindultak volna a növényeim, most éppen azon agyalok, hogy nem kevés-e a gyári szetthez adott Dennerle Nano Light 9W-os fénycső... Kb. reggel 7.30 és este 22.30 között megy világítás. Szerintetek?
Szia
De igen, vsz kevés a fény. Ez egy 600 lm lámpa, amiből nem is hasznosul mind a 360°-os sugárzás miatt - a jó reflektor ellenére sem. Amúgy minden bizonnyal alkalmas a feladatára, csak minden lassabban történik mellette. Ha növeled a fényt, minden más is felpörög, fontold meg.

A zselés növényeknek előbb át kellene alakulnia, ennek nyomait sem látod? (foszlás stb.) Gyökerezést sem?
 
Szia
De igen, vsz kevés a fény. Ez egy 600 lm lámpa, amiből nem is hasznosul mind a 360°-os sugárzás miatt - a jó reflektor ellenére sem. Amúgy minden bizonnyal alkalmas a feladatára, csak minden lassabban történik mellette. Ha növeled a fényt, minden más is felpörög, fontold meg.

A zselés növényeknek előbb át kellene alakulnia, ennek nyomait sem látod? (foszlás stb.) Gyökerezést sem?
De igen, a meggyötört levelek már elkezdtek szétrohadni, a Montecarlo kiritkult, de talán a hajtáscsúcsokon mintha látnék valami mozgolódást. A Nymphoides és a Rannunculus bokrok megzakkantak, és 1-1 levél mintha kilőtt volna, és 3 cm-t is nőtt, de az egész olyan szerencsétlen. Az Alternanthera csak van mint a befőtt, tegnap láttam gyökereket, amik a talaj fele megindultak.

Milyen típusú és teljesítményű világítást érdemes venni ehhez a 30-as Nano-hoz?
 
De igen, a meggyötört levelek már elkezdtek szétrohadni, a Montecarlo kiritkult, de talán a hajtáscsúcsokon mintha látnék valami mozgolódást. A Nymphoides és a Rannunculus bokrok megzakkantak, és 1-1 levél mintha kilőtt volna, és 3 cm-t is nőtt, de az egész olyan szerencsétlen. Az Alternanthera csak van mint a befőtt, tegnap láttam gyökereket, amik a talaj fele megindultak.

Milyen típusú és teljesítményű világítást érdemes venni ehhez a 30-as Nano-hoz?
Nálam egy 11W-os kompakt van és egy 4W-os led körte + a napfény. 5 órát világítok. Ha ez segít valamit.
 
De igen, a meggyötört levelek már elkezdtek szétrohadni, a Montecarlo kiritkult, de talán a hajtáscsúcsokon mintha látnék valami mozgolódást. A Nymphoides és a Rannunculus bokrok megzakkantak, és 1-1 levél mintha kilőtt volna, és 3 cm-t is nőtt, de az egész olyan szerencsétlen. Az Alternanthera csak van mint a befőtt, tegnap láttam gyökereket, amik a talaj fele megindultak.

Milyen típusú és teljesítményű világítást érdemes venni ehhez a 30-as Nano-hoz?

Akkor elvileg rendben minden. A kevés fény miatt előfordulhat, hogy némelyik növény nem éli túl (pl. reinickii, vagy mc levelek egy része) meg amúgy is, de szerintem lassan beindul majd minden.
A zselé lemosását azért sínylették meg a növények, mert alaposan lemostad, ugye? ;) :)

Ez jó lehet:
http://www.greenaqua.hu/hu/dennerle-scapers-light-24w-8000k-lampa.html

Esetleg nézd meg még az Aquaskyt, vagy a Chihiros lámpáját (A301) ;)
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére