• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Újabb külső szűrő

girhes

Tapasztalt kertész
Sziasztok,

a következő oldalakon a saját külsőszűrő építésem szeretném bemutatni. Az alapanyag a sokaknak már bevált KG cső 160-as méretben, mivel ezt a méretet tudtam kisebb darabokban beszerezni. A szűrő 50cm magas lesz, 160-as átmérővel ez 10 liter teljes térfogatot jelent.

A tervezett elosztás 10cm ülepítő, 10cm mechanikai szűrőanyag, 5cm szivacs, 10cm biológiai szűrőanyag, 5cm perlonvatta, végül 10cm szivattyúház. 160-as átmérő esetén 5cm magasság ad ki 1 litert, tehát 2 liter mechanikai és ugyanennyi biológiai szűrőanyag kerül bele.

Az építéshez hőlégfúvót, mikrogépet és vinilfixet használtam.
 
Nekem két kérdésem lenne: az 5 cm perlonvatta nem folytja-e túlságosan? Másrészt pedig hogy oldottad meg a fenék fix és a tető oldható lezárását?
 
Az utolsó tömítésem csak holnap érkezik, így a szűrőkosarak elkészítésével kezdeném.

Ha valaki még nem vágott géppel műanyagot két dolgot mindenképpen szerezzen be mielőtt erre adja a fejét: védőszemüveg és sterimó. Az utóbbi a takarításhoz kell majd :) A viccet félretéve nagyon mocskos meló, egy darab levágása után is tele van minden narancssárga porral, a nagyobb, olvadtan repkedő műanyag darabkákról nem is beszélve. Mivel a cső már alacsony hőfokon meglágyul (ezt ki is fogom használni) a sima korong elég hamar megragad és szétrobban, mindenképpen a nagyobb, üvegszálas korongot használjuk.

Először megjelöltem az egyik csövet azok közül amiket ajándékba kaptam (Köszi Szilárd! (y)). A filctollat annyira nyomtam rá, hogy a korong vágási szélességével megegyező széles csíkot húzzon, és a jelölések széle között mértem a távolságokat. A cső padlólapon viszonylag könnyen forgatható függőlegesen tartva, így a konyhában állítottam be az egyik ajtókeret és a fal közé. A filctollat a kerethez szorítva, a csövet pedig a sarokban forgatva szép, a hossztengelyre merőleges jelöléseket kapott: 2x5cm és 2x10cm a kosaraknak, 4x2-3mm a gyűrűknek a kosarak aljára, és 4x1cm a füleknek. A kosarakat és a gyűrűket egymás alatt felváltva jelöltem be, hogy ha nem sikerülne egyenesen vágni legalább össze lehessen párosítani őket úgy, hogy jól illeszkednek. Ezután újabb jelölés következett: felkerült két egymástól 3cm-re lévő vonal a cső hossztengelyével párhuzamosan a kosarakra és a gyűrűkre.

A vágásokhoz flexibilis szárat használtam, hogy a nagyobb távolságoknál is elférjek. Többnyire szép egyenesek lettek, ahol mégsem ott a géppel egyenesre csiszoltam az éleket. Amikor minden megvolt összepárosítottam a kosarakat és a gyűrűket, majd a merőleges jelölések mentén mindegyikből kivágtam 3-3cm-t. Itt két félkész literes kosár és egy frissen levágott két literes darab látható:

kosar1.jpg


Amikor ez megvolt jöhetett az első ragasztás. Még az elején levágtam egy 4cm körüli darabot a cső végéről, hogy eleve egy szép egyenes vágással induljak. Ezt most egyesével ráhúztam a kosarakra és a gyűrűkre, majd hőlégfúvóval addig melegítettem őket amíg meglágyultak és felvették a kisebb átmérőt. A vastag falból adódó merevség miatt enélkül bajos lenne megragasztani őket a kivágott 3cm-es sávok mentén:

kosar2.jpg


A képen még a melegítés előtti állapot látható, melegítés után szépen felfekszik egymásra a két függőleges él. Ezeket szétfeszítve nyomtam az illesztéshez egy kis vinilfixet, és megvártam amíg minden megszárad. Utána jöhetett az immár 150mm körüli darabok egymáshoz ragasztása. Ehhez ismét a levágott csővéget használtam. A kosárra feldobtam egy 20x20cm-es szúnyogháló darabot, majd ráhúztam a gyűrűt úgy, hogy a szúnyogháló kifeszüljön, de alul még a ragasztandó darab álljon ki. A peremet a hálón keresztül végigkentem vinilfixszel, ráhelyeztem a gyűrűt, majd egy kisebb darab bútorlapot és tizenpár kiló súlytárcsát. Valahogy így néztek ki ragasztás és súlyozás előtt:

kosar3.jpg


Végül jöttek a fülek. Az 1cm széles karikák szélét szép ívesre csiszoltam, majd kivágtam belőlük egy-egy kisebb darabot. A csövek nem teljesen szabályos formájúak, ezért a kosarak tetejébe téve eligazgattam őket, és bejelöltem rajtuk a végleges vágásokat. 2-3mm-t ráhagytam a végeken, hogy a tengelyeket szépen körülölelje majd az anyag. Az egyik nagy kosárból kivágott 3cm-es sávból csíkokat vágtam, amiket szép kerekre csiszoltam, ezekből daraboltam le a kis tengelyeket. Marószárral mélyedéseket csináltam a fülek végébe és a kosarak belsejébe a megfelelő helyeken, majd a kis 5-6mm-es darabkák végét gáz fölött melegítve csipesszel belenyomtam a füleken lévő mélyedésbe. Az eredmény egészen jó lett, a kis pöckök szépen megtartják a tele kosarakat.

kosar5.jpg


Az eredmény, az egyik literes kosár szivaccsal, nyitott és zárt füllel:

kosar7.jpg

kosar6.jpg


Végül a költségek: A kosarakhoz a KG csövet ingyen kaptam, a 140x20cm szúnyogháló csíkot valami 200Ft-ért vettem, a vinilfix pedig 1.300Ft volt - de ebből a kosarakhoz csak minimális mennyiség kellett.
 
Nekem két kérdésem lenne: az 5 cm perlonvatta nem folytja-e túlságosan? Másrészt pedig hogy oldottad meg a fenék fix és a tető oldható lezárását?

Tömítés hiányában még nem tudom, a sűrűbb szivacsot és az 5cm vattát csak tippeltem bele, mert folytani szeretném. 1000l/h-s vízpumpát vettem ami a mérések alapján 8-900l/h között tud üresen, viszont az eredeti terv helyett végül egy kis 50l-es kaváriummal indulok, így olyan 500l/h-t szeretnék kihozni belőle. Ha nagyon megfogja kiveszem az egyik vatta réteget és/vagy cserélem a szivacsot durvábbra.

Ha lenne olyan darabom is amin rajta van a tok akkor a fix fenékre simán bedugnék egy tokzárót, esetleg a peremet vinilfixszel bekenve bár talán anélkül is jól tömít. Nade mivel nincs én mindkét végére csőzárót vettem, ez a kupak ugye. A belsejükbe olyan 150mm körüli egy centi magas peremet akarok tenni mint ahogyan a kosarak is készültek, tehát maga a kupak kívülről, ez a kis perem pedig belülről fog felfeküdni a csőre. A fenéken a fal és a perem között kinyomom vinilfixszel vagy szilikonnal és beleállítom a csövet, az oldható oldalon pedig 150x5-ös o-gyűrű kerül bele és békapánt fogja a helyére szorítani.
 
Ezekkel a színes szúnyoghálókkal csak óvatosan, előtte javaslom a kifőzést, amúgy is fura szaga van. Próbáltam egyszer neonhalakat szaporítani, hagyományos zöld műanyag hálót nem kaptam ikrarácsnak, csak ilyen sötét szövetszerűt. Másnapra mindkét hal elpusztult az akváriumban. Kifőzés után már nem volt gond vele.
"kisfelxbe" lehet kapni 1mm-es vágókorongot azzal is szépen lehet vágni a csövet, valamint vasfűrésszel egyenesen fel lehet hasítani a csövet. Persze mindkét esetben biztos kéz kell hozzá.
 
Még egy kérdést, elnézést: bármi számolást végeztél, mielőtt megcsináltad a szűrőt?
 
Még egy kérdést, elnézést: bármi számolást végeztél, mielőtt megcsináltad a szűrőt?

Mire gondolsz pontosan? Sokat olvasgattam bevásárlás előtt, így a legtöbb ajánlást ismertem.

Amikor kiderült, hogy 200-as csövet csak 2m-es szálban kapok de van egy 50 centis 160-as darab gyorsan kiszámoltam fejben, hogy nettó 6L térfogatra számíthatok. Azt hiszem pont itt olvastam az 5%-os szabályt, ami alapján ez elég kell legyen 120L-ig. Személy szerint ezzel mondjuk vitatkoznék, elvégre nem mindegy, hogy a 6 literből a biológiai szűrésért 2 liter legolcsóbb kerámiagyűrű vagy 4 liter seachem matrix a felelős, de gondoltam ám legyen, ennek megfelelünk :)

Pár hónapja az első gondolatom egy kis garnélás medence volt mattenfilterrel, így az ott használt képletek is megvannak. Az ajánlott 5-10cm/perc vízsebességhez egy külső szűrőnél rettentő alacsony pumpateljeesítmény kellene, 160-as átmérőnél pl. 60-120l/h. Ezzel végül nem foglalkoztam, mert ha csak ilyen sebességek mellett dolgoznának a bacik egyetlen gyári szűrő sem működne, nameg az áramlási sebesség képletei egy mattenfilteres oldal szerint is hibásak.

Végül a vízcserélés - tudom 10x-es az ajánlott, de láttam még az elején komolyabb akváriumokat 4x-es forgatás mellett is. Erre alapozva ha a névleges 1000l/h-ból végül csak 700 marad akkor is elég a mostani medencéhez, illetve (gondolom megfelelő szűrőanyag esetén) elég lehet egy 140 litereshez is. Ha egy ponton túl mégis kevés lenne lehet majd vele legózni, 70cm magassággal nettó 8 literre módosul a térfogat, és egy új kupak is pikk-pakk összerakható egy nagyobb teljesítményű pumpával.
 
Back
Oldal tetejére