• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Új vagyok, kérdésem van

Sziasztok!
Ugye mindenki hallott már a szat nitrátkötő gyantáról. Azonban van ebből olyan is, hogy szat clear water plants, ami elvileg annyiban különbözik, hogy nem engedi 15-20 fölé a nitrátot. Növényes-halas akváriumban, ahol sok nagyobb testű hal van, működhet?
 
Sziasztok!
Ugye mindenki hallott már a szat nitrátkötő gyantáról. Azonban van ebből olyan is, hogy szat clear water plants, ami elvileg annyiban különbözik, hogy nem engedi 15-20 fölé a nitrátot. Növényes-halas akváriumban, ahol sok nagyobb testű hal van, működhet?
Szia!
A helyedben nem kínlódnék ilyesmivel. Ha valóban túl sok a hal, akkor inkább többször cserélnék vizet, és/vagy nagyobb, erősebb szűrést használnék. A sóval történő regenerálás szerintem több pepeccsel jár, mint a vízcsere, ráadásul óhatalanul is sót viszel be vele a vízbe, a regenerálás miatt, ami megint nem jó dolog, és sok egyéb káros anyag is felhalmozódhat, amit a szat gyanta nem távolít el.
Egyébként még a nitráttá alakulás előtt is lehetnek problémák az ammónia és a nitrit miatt...
(nem vagyok profi, ez csak egy magánvélemény volt)
 
Sziasztok ismét!
Újabb probléma merült fel: ma sem jön meg a szűrő-fűtő-világítás szentháromság az indítandó akváriumhoz, megcsúszott a cég, csak ma adja át a futárnak, aki persze csak holnap fog erre harácsolni. 😐
Ha belepakolom a növényeket a tisztított aljzatos, mindennélküli tartályba, lesz belőle baj, vagy hagyjam a rendelést és rohanjak el felszerelésért magam?
Kezdek elkeseredni.
 
Sziasztok ismét!
Újabb probléma merült fel: ma sem jön meg a szűrő-fűtő-világítás szentháromság az indítandó akváriumhoz, megcsúszott a cég, csak ma adja át a futárnak, aki persze csak holnap fog erre harácsolni. 😐
Ha belepakolom a növényeket a tisztított aljzatos, mindennélküli tartályba, lesz belőle baj, vagy hagyjam a rendelést és rohanjak el felszerelésért magam?
Kezdek elkeseredni.
Én elindítanám egy pici vízpumpával, hogy legyen egy kis vízmozgás (ne poshadjon be a víz) és tennék fölé egy olvasó lámpát, hogy legyen egy minimális fény is.
Pici vízpumpa, vagy egy kicsi szűrő mindig legyen tartalékba, hogy amennyiben tönkremegy a szűrő, legyen keringetés.
 
Én elindítanám egy pici vízpumpával, hogy legyen egy kis vízmozgás (ne poshadjon be a víz) és tennék fölé egy olvasó lámpát, hogy legyen egy minimális fény is.
Pici vízpumpa, vagy egy kicsi szűrő mindig legyen tartalékba, hogy amennyiben tönkremegy a szűrő, legyen keringetés.
Nagyon köszönöm a választ és a segítséget!
A tartalék szűrő, egy Aquael Fan Mini van itthon, de teljesen döglött, el sem indul. Nem mai darab, úgy emlékeztem hogy működik.
Akkor elszaladok az XXL-es állatos boltba, nézek egy vízpumpát.
Semmi nem lesz egyszerű ebben az indításban. 🥲
 
Sziasztok!
Ugye mindenki hallott már a szat nitrátkötő gyantáról. Azonban van ebből olyan is, hogy szat clear water plants, ami elvileg annyiban különbözik, hogy nem engedi 15-20 fölé a nitrátot. Növényes-halas akváriumban, ahol sok nagyobb testű hal van, működhet?
Szia! @elektrorudi -nak tök igaza van. Annyival egészíteném ki, hogy a halakkal túltelepített akváriumokra van kitalálva pl. a 2hr aquarist APT Zero táp. Nincs benne nitrát. Azt a halak adják. Vannak más gyártók is, illetve lehet variálni a macro monotápokkal, (nitrát, foszfát, kálium, ebből valószínűleg csak a kálium kell ebben az esetben) amihez valamelyik micro tápkombót használhatjuk.
 
Nagyon köszönöm a választ és a segítséget!
A tartalék szűrő, egy Aquael Fan Mini van itthon, de teljesen döglött, el sem indul. Nem mai darab, úgy emlékeztem hogy működik.
Akkor elszaladok az XXL-es állatos boltba, nézek egy vízpumpát.
Semmi nem lesz egyszerű ebben az indításban. 🥲
Életemben nem láttam még Aquael motort tönkrenenni, pedig eddig csak azt használtam. Ami nyugdíjazódott, az is csak azért, mert nem kell akkora méretben. 25+ éves is megy. Esetleg szétszedted? Ha sokszor tetted el a rotor kitakarítása nélkül, akkor a dzsuva száradt be rajta és csak mechanikai akadály van.
 
Életemben nem láttam még Aquael motort tönkrenenni, pedig eddig csak azt használtam. Ami nyugdíjazódott, az is csak azért, mert nem kell akkora méretben. 25+ éves is megy. Esetleg szétszedted? Ha sokszor tetted el a rotor kitakarítása nélkül, akkor a dzsuva száradt be rajta és csak mechanikai akadály van.
Nekem is furcsa, az Aquael élethosszig tart, nekem sem volt velük bajom soha. Ezért is örültem, amikor megtaláltam.
Sosem volt szétszedve, sem birizgálva. Legalább 15 éve nem volt használva. 😳
 
Nekem is furcsa, az Aquael élethosszig tart, nekem sem volt velük bajom soha. Ezért is örültem, amikor megtaláltam.
Sosem volt szétszedve, sem birizgálva. Legalább 15 éve nem volt használva. 😳
Óvatosan pattintsd le a rotort fedő műanyagot. Előtte áztasd be vízkőoldóba(citromsav, vagy ecet). Mivel öreg a műanyag, könnyebben törik hidegen. Javaslom 40 fokos vízben akklimatizálni egy kicsit, hogy a pattintós rész törés nélkül jöjjön le. Utána próbáld egy ültető csipesszel kihúzni a rotort. Ez még fix fém tengelyes lesz, elméletileg a tengely és a rotor is cserélhető lenne, csak a hazai beszállítók nem görcsölnek vele, mert nincs rá igény, az emberek inkább újat vesznek. Ettől függetlenül forognia kell, max. zörög egy kicsit.
 
Szerintem az a fontosabb, hogy a növények némi fényt kapjanak. A szűrőt/vízmozgást kevésbé tartom lényegesnek, enélkül még elvannak a növények. Emiatt ne menj szűrőt venni, ha egyébként nincs rá szükséged :) Még egy napot kibírnak a csomagolásban is. Ha hétvégén nem tudod elindítani az akváriumot, az már gázosabb dolog, akkor mindenképpen kellene valami ideiglenes megoldás.
Nem kell elkeseredni, nem olyan tragikus a helyzet. Általában senkinél sem sima ügy, szoktak lenni bukkanók. Annál jobban fogsz majd örülni a végeredménynek :)
 
Szerintem az a fontosabb, hogy a növények némi fényt kapjanak. A szűrőt/vízmozgást kevésbé tartom lényegesnek, enélkül még elvannak a növények. Emiatt ne menj szűrőt venni, ha egyébként nincs rá szükséged :) Még egy napot kibírnak a csomagolásban is. Ha hétvégén nem tudod elindítani az akváriumot, az már gázosabb dolog, akkor mindenképpen kellene valami ideiglenes megoldás.
Nem kell elkeseredni, nem olyan tragikus a helyzet. Általában senkinél sem sima ügy, szoktak lenni bukkanók. Annál jobban fogsz majd örülni a végeredménynek :)
Induló stresszes növényeknél én mindenképpen javaslom a keringetést. Főként, hogy valószínűleg a növények jó része emers.
 
Tyűű, mennyi segítség és hasznos tanács, nagyon szépen köszönöm mindet! 🤘
A kis régi Aquael sajnos addig jut így tisztítás után, hogy elindul, iszonyúan zörög-kerreg pár percig, aztán le is áll, és utána semmi. Ezt párszor eljátszottam vele, de én sajnos nem tudom megmenteni. Rettenetes hangja van.
Viszont jó hír, hogy a felszerelések biztosan megérkeznek holnap, addig elrendezem az új akvát. Az olvasólámpámban egy atomvillanáshoz mérhető erősségű LED izzó van, azt átmenetileg megkapják az új növények.
Én minimum 250-es vérnyomással élem meg az indításokat, úgy izgulok mint egy hiperaktív kisgyerek, közel 30 évesen. 😄
 
Sziasztok :)
Kezdő vagyok egyszer próbálkoztam akváriummal eddig és szépen életben is maradt 2 évig! (vállveregetés) Költözés miatt sajnos fel kellett számolnom, de most megint van helyem és lehetőségem újrakezdeni :3
Eredetileg egy teleszkópszemű aranyhalból indult ki a dolog, de megtetszett anno 🤩 Jövő hónapban újraindítom a dolgot, de ezúttal floráliumnak, és majd csak fél év-egy év múlva rakok bele csak halacskát, vagy lehet megpróbálkozom pár garnélával bele. 60literessel kezdem és leginkább kissebb növénykéket és mohákat akarok bele egy bonsai-al. Nem csináltam még gyepesítést így ez is újdonság lesz. Lámpa van, alánövényföldezek természetesen.
Annak a lombosítását most nem damillal fogom csinálni hanem ki akarom próbálni a ragasztót. Várom már előre az eredményeket, nagyon izgulok! 😆
Lenne értelme a kavicsok mellé még homokot is rakni? Mire kéne leginkább figyelnem?

Tervezett növények:
Gömbmoha (Cladophora aegagropila)
Marsilea crenata
Hemianthus callitrichoides
Ludwigia senegalensis
Hygrophila corymbosa
Ammania sp. Bonsai
Anubias nana
Anubias Paxing
Flame moss
 
Back
Oldal tetejére