• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Új vagyok, kérdésem van

Sziasztok!

Most készülök egy akváriumot indítani, ebben kérném a segítségeteket.
10-15 éve volt már egyszer akváriumom gimis koromban, de az teljesen más világ volt, csak a halak miatt volt, leginkább műanyag növényekkel. :)
Alapvetően most is a halak kedvéért állok neki, de nagyon megtetszett a növényes hobbiból a kristálytiszta víz, és a szép növények :) De ettől függetlenül nem egy fullos növényes akváriumot szeretnék, hanem egy alacsony karbantartás igényű halasat.
Viszont szeretnék füvet, és szeretnék viszonylag hosszú időn keresztül (~10 óra) világítani :) Mit gondoltok megvalósítható ez low-techbe?
73,5x50x50-es lenne az akvárium (180 liter), nem tudom ez mennyire elborult méret, a 45x45 jobb lenne?
Amire gondoltam:
-Világítás: 10x65cm VTAC CRI95 ledszalag, szabályozhatóan
-Szűrés: Tetra EX 1200+, 4,5L mátrix, 100ml Seachem Purigen (esetleg ha valahogy meg tudom győzni a pénztárcámat egy OASE Biomaster 600)
-Élőlények: 30db neon, 10db kubitai törperazbóra, 6db törpe szívóharcsa, 6db süncsiga
-Scape: aktív talaj, Vasfa, meg valamennyi kő, de így netről nem tudtam még eldönteni hogy melyik tetszik
-Növények: nem néztem még ki nagyon konkrétan semmit, de első körben nem szeretnék hetente nyírni és karbantartani

Szóval mennyire megvalósítható egy ilyen projekt low-techben? Mennyire lenne szükséges ide az RO és CO2?
A világítás, szűrés, talajnál próbáltam azt figyelembe venni, hogy ha később high-tech irányt vennék az se legyen probléma.
Hát, nem én vagyok a legszakavatottabb itt, de:

Fényre amit írsz 90lm /l körül van ha jól számolom, levéve már a gyàri túlzást is. (16k lumen összesen). Ez bőven nem low tech ill. nem low energy. Ezt co2 nélkül nem fogod tudni kihasználni (a felét max. kb de az is necces).

Viszont a gyepjellegű növények általában fényigényesek, főleg egy 50cm vízoszlop alján, anélkül inkább megtartani tudod, mint terjeszteni.
Én ebből a konstrukcióból nem spórolnám ki a co2-t, vagy elengedném a gyepet.

Ro nélkül neki lehet menni, érdemes bemérni a csapvized előtte, hogy nincs-e benne vmi ko paraméter hal és növény vonalon se. Hosszabb távon igazából annyit jelent, hogy eggyel több ismeretlen tényeződ lesz ( vízparaméterek változása) az ìdők folyamán. Át lehet állni később, tudtommal növények többsége képes rá pár hét alatt.

10 óra az elején sok, 6-7-tel kezdj az első 3 hónapban és utána fokozatosan emeld, amíg bírja az adott setupban alga nélkül az akva
 
Sziasztok!

Most készülök egy akváriumot indítani, ebben kérném a segítségeteket.
10-15 éve volt már egyszer akváriumom gimis koromban, de az teljesen más világ volt, csak a halak miatt volt, leginkább műanyag növényekkel. :)
Alapvetően most is a halak kedvéért állok neki, de nagyon megtetszett a növényes hobbiból a kristálytiszta víz, és a szép növények :) De ettől függetlenül nem egy fullos növényes akváriumot szeretnék, hanem egy alacsony karbantartás igényű halasat.
Viszont szeretnék füvet, és szeretnék viszonylag hosszú időn keresztül (~10 óra) világítani :) Mit gondoltok megvalósítható ez low-techbe?
73,5x50x50-es lenne az akvárium (180 liter), nem tudom ez mennyire elborult méret, a 45x45 jobb lenne?
Amire gondoltam:
-Világítás: 10x65cm VTAC CRI95 ledszalag, szabályozhatóan
-Szűrés: Tetra EX 1200+, 4,5L mátrix, 100ml Seachem Purigen (esetleg ha valahogy meg tudom győzni a pénztárcámat egy OASE Biomaster 600)
-Élőlények: 30db neon, 10db kubitai törperazbóra, 6db törpe szívóharcsa, 6db süncsiga
-Scape: aktív talaj, Vasfa, meg valamennyi kő, de így netről nem tudtam még eldönteni hogy melyik tetszik
-Növények: nem néztem még ki nagyon konkrétan semmit, de első körben nem szeretnék hetente nyírni és karbantartani

Szóval mennyire megvalósítható egy ilyen projekt low-techben? Mennyire lenne szükséges ide az RO és CO2?
A világítás, szűrés, talajnál próbáltam azt figyelembe venni, hogy ha később high-tech irányt vennék az se legyen probléma.

Fűhöz CO2 tuti kell RO nem kötelező az csak könnyít mindenen. 10 óra elég sok, volt ilyen akvám 8 éve, algának kedvez, de nem azt írtam, hogy lehetetlen. Volt zöldalgám, sok és még szerettem is a köveken. Ma már rosszul lennék tőle. Üvegről meg kapargattam. Ha egy 0.5W/L-t lősz be akkor a fű elkaristol CO2-vel. Nem lesz az a bombasztikus terjedés, de össze lehet hozni. Hőmérséklet nagyon oda tud vágni neki. Keveset biztosítasz és ha még a víz is 27 fokos akkor algatenger és elhaló növények lesznek.

70L-be élesztős CO2-vel bombasztikus fű nő itt épp mögöttem. Bár bontom holnap.
 
Viszont szeretnék füvet, és szeretnék viszonylag hosszú időn keresztül (~10 óra) világítani :) Mit gondoltok megvalósítható ez low-techbe?
73,5x50x50-es lenne az akvárium (180 liter), nem tudom ez mennyire elborult méret, a 45x45 jobb lenne?
Amire gondoltam:
-Világítás: 10x65cm VTAC CRI95 ledszalag, szabályozhatóan
Ez sok! Még a 8*65cm is sok lesz low-techben ráadásul egy megoldási problémával nehezebb a megvalósítás az esetleges melegedés miatt. Ha 10 -12 órát akarsz világítani, akkor eleve gyengébb pilács kell.
-Szűrés: Tetra EX 1200+, 4,5L mátrix, 100ml Seachem Purigen (esetleg ha valahogy meg tudom győzni a pénztárcámat egy OASE Biomaster 600)
-Élőlények: 30db neon, 10db kubitai törperazbóra, 6db törpe szívóharcsa, 6db süncsiga
-Scape: aktív talaj, Vasfa, meg valamennyi kő, de így netről nem tudtam még eldönteni hogy melyik tetszik
-Növények: nem néztem még ki nagyon konkrétan semmit, de első körben nem szeretnék hetente nyírni és karbantartani

Szóval mennyire megvalósítható egy ilyen projekt low-techben? Mennyire lenne szükséges ide az RO és CO2?
A világítás, szűrés, talajnál próbáltam azt figyelembe venni, hogy ha később high-tech irányt vennék az se legyen probléma.
A RO csak megkönnyíti a növények életét, javasolni tudom. Az aktív talajos high-tech aljzat meg ordít a co2 után... 😃 Viszont... 🤔 Nem szeretnél sokat nyírni, (alacsony karbantartású akva) így a lehetőséged korlátozottabb. A fű nem lehetetlen, de vagy co2, vagy RO víz, de leginkább mindkettő kellene hozzá, viszont a tervezett alacsonyabb igények miatt lehetetlen vállalkozásnak tűnik. Azt mondanám, hogy egy földes, szűrés nélküli akvában előbb lesz parvula gyeped, mint egy sima Low-techben, de annak kipróbálása nem annyira kezdő feladat, kihívásokkal teli. Ha mindenképpen golfpályát akarsz low- techben, akkor javaslom a jávai mohát, saválló acéhálóra kötve, szép tömöttet lehet létrehozni erősebb tápozással, majd amikor kialakult, akkor csak vékony tápozással hagyni, hogy lelassuljon a fejlődése és kevesebb legyen a nyírása, viszont a nyírást akkor sem tudod megspórolni...
És még valami. Ha csak lassú felődésű növényekkel töltöd meg az akvát, akkor az indítás után olyan problémáid is lehetnek, hogy egy életre elmegy a kedved az egésztől. Én mindenképpen azt javaslom, hogy az indításkor legyen sok igénytelen száras, nyírható növény, amit később apránként lecserélsz a lassabb gazokra(amíg szinte elfogynak), hogy meg lehessen találni az egyensúlyt az elejétől és sikered is legyen. Ez a hobbi türelemjáték és túl drága is ahhoz, hogy néhány hónap után feltedd az egész cuccot az eladó topicok valamelyikébe... 🙂
Üveg... 🤔 Jó lehet, 50cm magasságig viszonylag kényelmesen kezelhető...(nekem is 50cm magas) Bár az alacsonyabb(40cm,vagy alacsonyabb)akvák világítás szempontjából kiegyenlítettebb fényviszonyokkal rendelkeznek vízfelszín-aljzat tekintetében. Minél magasabb a vízoszlopod, annál több fény kell, hogy a legalján is nőnenek a gazok.
 
Low tech egy hibás és félrevezető szó. Helyette akár nevezhetnénk Kiskunfélegyházának is, az sem fejezné ki jobban a körülírni kívánt dolgot. Low energy sokkal jobban kifejezi.
Jaj, de jó, már azt hittem, mindig egyet fogunk érteni. :p
Szóval, ha már az egész világon terminus technicus lett a Low-Tech kifejezés, szerintem, jobb, ha beletörődsz.

Sziasztok!

Most készülök egy akváriumot indítani, ebben kérném a segítségeteket.
10-15 éve volt már egyszer akváriumom gimis koromban, de az teljesen más világ volt, csak a halak miatt volt, leginkább műanyag növényekkel. :)
Alapvetően most is a halak kedvéért állok neki, de nagyon megtetszett a növényes hobbiból a kristálytiszta víz, és a szép növények :) De ettől függetlenül nem egy fullos növényes akváriumot szeretnék, hanem egy alacsony karbantartás igényű halasat.
Viszont szeretnék füvet, és szeretnék viszonylag hosszú időn keresztül (~10 óra) világítani :) Mit gondoltok megvalósítható ez low-techbe?
73,5x50x50-es lenne az akvárium (180 liter), nem tudom ez mennyire elborult méret, a 45x45 jobb lenne?
Amire gondoltam:
-Világítás: 10x65cm VTAC CRI95 ledszalag, szabályozhatóan
-Szűrés: Tetra EX 1200+, 4,5L mátrix, 100ml Seachem Purigen (esetleg ha valahogy meg tudom győzni a pénztárcámat egy OASE Biomaster 600)
-Élőlények: 30db neon, 10db kubitai törperazbóra, 6db törpe szívóharcsa, 6db süncsiga
-Scape: aktív talaj, Vasfa, meg valamennyi kő, de így netről nem tudtam még eldönteni hogy melyik tetszik
-Növények: nem néztem még ki nagyon konkrétan semmit, de első körben nem szeretnék hetente nyírni és karbantartani

Szóval mennyire megvalósítható egy ilyen projekt low-techben? Mennyire lenne szükséges ide az RO és CO2?
A világítás, szűrés, talajnál próbáltam azt figyelembe venni, hogy ha később high-tech irányt vennék az se legyen probléma.
Olyan kérdéseket tettél fel, amiket már mérhetetlenül sokszor és sokféleképp ki lett vesézve. Kérlek, hogy vedd a fáradtságot, és előbb olvasgass a fórumon, pl.
- El Natural & Low Tech témák
- Akvárium világítás
- Akváriumi növények

Azután gyere konkrét kérdésekkel.
Lábjegyzet, a rendszeres heti karbantartást, ha meg akarod úszni, akkor szerintem ne indíts növényes akváriumot, jó lesz a műanyag növény is. Vizet viszont akkoris kell hetente cserélni, és minden nap meg kell etetni a halakat.
 
Jaj, de jó, már azt hittem, mindig egyet fogunk érteni. :p
Szóval, ha már az egész világon terminus technicus lett a Low-Tech kifejezés, szerintem, jobb, ha beletörődsz.


Olyan kérdéseket tettél fel, amiket már mérhetetlenül sokszor és sokféleképp ki lett vesézve. Kérlek, hogy vedd a fáradtságot, és előbb olvasgass a fórumon, pl.
- El Natural & Low Tech témák
- Akvárium világítás
- Akváriumi növények

Azután gyere konkrét kérdésekkel.
Lábjegyzet, a rendszeres heti karbantartást, ha meg akarod úszni, akkor szerintem ne indíts növényes akváriumot, jó lesz a műanyag növény is. Vizet viszont akkoris kell hetente cserélni, és minden nap meg kell etetni a halakat.
Hát pedig lehetséges a dolog. El natural-t kell indítani. @Zsoltiabéka szívemből beszélt. El naturál kicsit magasabb energiával működik, mint egy low energy és a masszív gyökértápanyag felvétel/0 folyékony táp kombináció miatt nyírás is ritkábban kell. Ráadásul összességében több hal kerülhet/kell hogy kerüljön az üvegbe. Pont ilyet szeretne @denes44 .
 
Két dologgal kiegészíteném az előttem szólókat:
A tervezett világítás tényleg nagyon erős. Említetted is, hogy szabályozhatóra építenéd. Így ez nem jelent majd problémát. Alacsonyabb teljesítményen kevésbé fog melegedni.
A fűszerű gyep megvalósítása nem könnyű. Helyette javasolnám a HM-et. Abból is lehet szép talajtakarót nevelni, ráadásul kevesebb fénnyel, CO2 nélkül.
 
Szóval mennyire megvalósítható egy ilyen projekt low-techben? Mennyire lenne szükséges ide az RO és CO2?
A világítás, szűrés, talajnál próbáltam azt figyelembe venni, hogy ha később high-tech irányt vennék az se legyen probléma.
Szűrőből olyat válassz, amibe több szűrőanyag fér, jó lesz. Világításban szerintem jó, hogy bőven számolsz tartalékkal.
RO-val könnyebb algamentesen maradni és vízköves sem lesz az akvárium, de simán el is hagyható. CO2-vel szebbek a növények és sokkal nagyobb a választék, de ezen ráérsz gondolkodni, a későbbi beüzemeléshez is csak fényből kell több - amivel meg kalkuláltál.

73,5x50x50-es lenne az akvárium (180 liter), nem tudom ez mennyire elborult méret, a 45x45 jobb lenne?
A sztenderd szélességméreteknek több előnye is van (áramlás belövése, gyári lámpák és bútorok stb.). A mélységet felesleges növelni, hacsak valamiért nem indokolt. A nagy magasság pedig a karbantartás és a fényhasznosulás miatt előnytelen. Így én inkább 90x45x45-öt javasolnék ugyanerre a literszámra. De ha a szélességet növeled a mélység rovására, mutatósabb is lehet (amennyiben nem tervezel részletere épített mély hardscape-et).

Viszont szeretnék füvet, és szeretnék viszonylag hosszú időn keresztül (~10 óra) világítani :) Mit gondoltok megvalósítható ez low-techbe?
Vannak magasra növő fűfélék, amik kevésbé fényigényesek (itt ugye az az összefüggés, hogy a több fényhez már kell CO2). A parvula (~3 cm) is jobban sűrűsödik és szebb CO2-vel, de lehet tartani nélküle is.
A 10 óra világítás sok. Ha mindenképp sokat akarsz, érdemes az első és/vagy utolsó órákban halványra venni a fényt, úgy működhet.
 
Sziasztok!

Ami a fórum olvasgatást illeti, pont hónap elején kezdtem beleásni magam a dolgokba, azóta minden nap olvasgatok, így ezek nálam már az olvasgatás utáni konkrét kérdések lennének. :)
Egyébként a növényes akváriumok látványa után alapvetően egy high-tech eszközlistát kezdtem el magamnak összerakni, RO-val, CO2-vel, mindennel, csak amikor láttam hogy bútor nélkül már 600 fölött járok, felmerült bennem hogy nincs-e másik út ha amúgy is halakon lenne a hangsúly, nem a növényeken.

Ami a világítást illeti, a mennyiséget úgy terveztem, hogy high-tech-ben is elég legyen kb. 70%-on világítani a melegedés miatt, szóval olyan nincs hogy sok lenne. Persze ha soha nem lesz szükségem a sok fényre, akkor feleslegesen vettem annyi LED szalagot.

A mérettel kapcsolatban, az akvárium és a bútor is egyedi gyártás lesz, mert egy olyan falrészre kerülne ami két oldalról egy átjáró a konyhába és az előszobába, ez adja a 73,5 centis szélességet. Feleslegesen nem szivatnám magamat az egyedi méretre való gyártással.

Nyilván a karbantartást se úgy értettem, hogy nem akarom a halakat etetni, meg vizet se cserélni, csak növényekből szeretnék olyat, amiket nem kell minden héten nyírni.
 
Látszott a listából, hogy át van gondolva.
Ha ktgsvetési okok miatt részletekben teszed össze, akkor próbáld mindenből a végső állapotot venni (pl. Szűrésen ne spórolj) és utána tedd hozzá, amit külön is lehet (co2, ro, stb), ne pedig mindent egyszerre kompromiszumokkal.

Szűrést azért emeltem ki, mert GA-sok (és páran még a fórumon 10xeshez közelítő szűrést javasolnak, ez még a biom600-val is alulról súrolod)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Most készülök egy akváriumot indítani, ebben kérném a segítségeteket.
10-15 éve volt már egyszer akváriumom gimis koromban, de az teljesen más világ volt, csak a halak miatt volt, leginkább műanyag növényekkel. :)
Alapvetően most is a halak kedvéért állok neki, de nagyon megtetszett a növényes hobbiból a kristálytiszta víz, és a szép növények :) De ettől függetlenül nem egy fullos növényes akváriumot szeretnék, hanem egy alacsony karbantartás igényű halasat.
Viszont szeretnék füvet, és szeretnék viszonylag hosszú időn keresztül (~10 óra) világítani :) Mit gondoltok megvalósítható ez low-techbe?
73,5x50x50-es lenne az akvárium (180 liter), nem tudom ez mennyire elborult méret, a 45x45 jobb lenne?
Amire gondoltam:
-Világítás: 10x65cm VTAC CRI95 ledszalag, szabályozhatóan
-Szűrés: Tetra EX 1200+, 4,5L mátrix, 100ml Seachem Purigen (esetleg ha valahogy meg tudom győzni a pénztárcámat egy OASE Biomaster 600)
-Élőlények: 30db neon, 10db kubitai törperazbóra, 6db törpe szívóharcsa, 6db süncsiga
-Scape: aktív talaj, Vasfa, meg valamennyi kő, de így netről nem tudtam még eldönteni hogy melyik tetszik
-Növények: nem néztem még ki nagyon konkrétan semmit, de első körben nem szeretnék hetente nyírni és karbantartani

Szóval mennyire megvalósítható egy ilyen projekt low-techben? Mennyire lenne szükséges ide az RO és CO2?
A világítás, szűrés, talajnál próbáltam azt figyelembe venni, hogy ha később high-tech irányt vennék az se legyen probléma.
Szia.
Szerintem máris sikerült annyi hozzászólást gyűjtened a kérdésedhez, hogy érdemes lenne egy naplót indítani a leendő akváriumodnak.😉
Akvárium naplók-új bejegyzés írása. Itt adsz egy címet a naplódnak.
A fű helyett, ami valószínűleg a parvula, alacsonyabb igényű az Echinodorus tenellus vagy a Hellanthium tenellum.
Ez magasabbra nő, kevésbé fűszerű mint a parvula. Cserében elvan co2 nélkül is.
 
Sziasztok!

Most készülök egy akváriumot indítani, ebben kérném a segítségeteket.
10-15 éve volt már egyszer akváriumom gimis koromban, de az teljesen más világ volt, csak a halak miatt volt, leginkább műanyag növényekkel. :)
Alapvetően most is a halak kedvéért állok neki, de nagyon megtetszett a növényes hobbiból a kristálytiszta víz, és a szép növények :) De ettől függetlenül nem egy fullos növényes akváriumot szeretnék, hanem egy alacsony karbantartás igényű halasat.
Viszont szeretnék füvet, és szeretnék viszonylag hosszú időn keresztül (~10 óra) világítani :) Mit gondoltok megvalósítható ez low-techbe?
73,5x50x50-es lenne az akvárium (180 liter), nem tudom ez mennyire elborult méret, a 45x45 jobb lenne?
Amire gondoltam:
-Világítás: 10x65cm VTAC CRI95 ledszalag, szabályozhatóan
-Szűrés: Tetra EX 1200+, 4,5L mátrix, 100ml Seachem Purigen (esetleg ha valahogy meg tudom győzni a pénztárcámat egy OASE Biomaster 600)
-Élőlények: 30db neon, 10db kubitai törperazbóra, 6db törpe szívóharcsa, 6db süncsiga
-Scape: aktív talaj, Vasfa, meg valamennyi kő, de így netről nem tudtam még eldönteni hogy melyik tetszik
-Növények: nem néztem még ki nagyon konkrétan semmit, de első körben nem szeretnék hetente nyírni és karbantartani

Szóval mennyire megvalósítható egy ilyen projekt low-techben? Mennyire lenne szükséges ide az RO és CO2?
A világítás, szűrés, talajnál próbáltam azt figyelembe venni, hogy ha később high-tech irányt vennék az se legyen probléma.
Győzd meg a pénztárcádat, a BioM600 jó választás hozzá.
 
Látszott a listából, hogy át van gondolva.
Ha ktgsvetési okok miatt részletekben teszed össze, akkor próbáld mindenből a végső állapotot venni (pl. Szűrésen ne spórolj) és utána tedd hozzá, amit külön is lehet (co2, ro, stb), ne pedig mindent egyszerre kompromiszumokkal.

Szűrést azért emeltem ki, mert GA-sok (és páran még a fórumon 10xeshez közelítő szűrést javasolnak, ez még a biom600-val is alulról súrolod)
inkább úgy mondanám minimum 5x forgatás, ettől célszerűbb nagyobbat venni. :)
 
Gondoltam már arra is, hogy rögtön a bútor tervezéssel meg az egyéb tervekkel nyissak-e egy naplót, de azt néztem hogy általában azt akkor nyitják az emberek, amikor már szinte be van rendezve az akvárium.

Az Oase szűrőtől meg azért félek, mert egyrészt több mint 1,5x annyiba kerül mint a Tetra, másrészt meg akkor a 600-asnál már csak 15 ezerrel több a 850-es, amit valszeg vétek lenne kihagyni, akkor meg már ott járunk, hogy kétszer annyi az Oase mint a Tetra :D Persze nem is állítom, hogy ugyan azt tudná a kettő.
Egyébként azt olvastam itt a fórumban, hogy halas akváriumnál inkább fontosabb a minél nagyobb szűrőkosár térfogat, amiben meg még a OASE Biomaster 850-nél is jobb a Tetra.

Ami a költségvetést illeti, elsősorban nem is az lenne a probléma hogy elsőre megvegyek mindent, hanem hogy egyáltalán akarok-e olyan akváriumot, amihez ezekre majd mind szükségem lesz a jövőben.
Nem azzal lenne a probléma, hogy nem tudnám csak x idő után megvenni az egyik elemet, mert hogy ha arra jutok, hogy ahhoz az akváriumhoz amit szeretnék, akkor már alapból azzal indítanék, annak nem látom értelmét hogy az elején himihumizzak egy pár hónapot más technikával.
Szóval tényleg azon vívódom most, hogy egy halas alap növényes akváriumhoz meg kell-e vegyek mindent IS. :) Ez az amit nagyon nehezen tudok eldönteni egy hónap után is, hogy melyik irány válna be majd nekem hosszútávon.
Azon is gondolkozom, hogy lehet hogy elsőre egy fű nélküli scape-et kellene csináljak "könnyű" növényekkel, mind a kettőre találtam már igazából példát ami nagyon megtetszett.
Csak félek, hogy utána hiányolnám a füvet, de nem is szeretnék félévente teljes akvárium átépítést. :)
 
Gondoltam már arra is, hogy rögtön a bútor tervezéssel meg az egyéb tervekkel nyissak-e egy naplót, de azt néztem hogy általában azt akkor nyitják az emberek, amikor már szinte be van rendezve az akvárium.

Az Oase szűrőtől meg azért félek, mert egyrészt több mint 1,5x annyiba kerül mint a Tetra, másrészt meg akkor a 600-asnál már csak 15 ezerrel több a 850-es, amit valszeg vétek lenne kihagyni, akkor meg már ott járunk, hogy kétszer annyi az Oase mint a Tetra :D Persze nem is állítom, hogy ugyan azt tudná a kettő.
Egyébként azt olvastam itt a fórumban, hogy halas akváriumnál inkább fontosabb a minél nagyobb szűrőkosár térfogat, amiben meg még a OASE Biomaster 850-nél is jobb a Tetra.

Ami a költségvetést illeti, elsősorban nem is az lenne a probléma hogy elsőre megvegyek mindent, hanem hogy egyáltalán akarok-e olyan akváriumot, amihez ezekre majd mind szükségem lesz a jövőben.
Nem azzal lenne a probléma, hogy nem tudnám csak x idő után megvenni az egyik elemet, mert hogy ha arra jutok, hogy ahhoz az akváriumhoz amit szeretnék, akkor már alapból azzal indítanék, annak nem látom értelmét hogy az elején himihumizzak egy pár hónapot más technikával.
Szóval tényleg azon vívódom most, hogy egy halas alap növényes akváriumhoz meg kell-e vegyek mindent IS. :) Ez az amit nagyon nehezen tudok eldönteni egy hónap után is, hogy melyik irány válna be majd nekem hosszútávon.
Azon is gondolkozom, hogy lehet hogy elsőre egy fű nélküli scape-et kellene csináljak "könnyű" növényekkel, mind a kettőre találtam már igazából példát ami nagyon megtetszett.
Csak félek, hogy utána hiányolnám a füvet, de nem is szeretnék félévente teljes akvárium átépítést. :)
Ahogy @mmccannon is írta, először az alapokat kellene magadban tisztázni.
Úgy vettem le az írásodból, elsőre egy végleges megoldást szeretnél, de nem tudod mi is lenne az? Valamint, ha jól értem, nem akarsz filléreskedni, de egy optimális, költséghatékony, szinte gondozásmentes megoldást keresel.
Sosem írtam még ilyet a fórumra, de most azt javasolnám, menj be G.A. -ba, mondd el, hogy mit szeretnél, milyen költségkerettel, válassz egy szimpatikus elrendezést a kiállított akváriumokból és rendelj egy komplett, berendezett akváriumot!
100%-ig biztos vagyok benne, hogy legjobbat fogod kapni, amit ki lehet hozni az adott keretből.
... És, hogy mit nyersz vele, mit kapsz érte? Az összes bizonytalansági tényezőt kizárhatod, amit itt az előzményekben részleteztél. Lesz egy gyönyörű akváriumod, amiben csak vizet kell cserélni és valami tápot adni a növényeknek. Hónapokig nem kell majd hozzányúlnod.
 
@elektrorudi Hát ez eléggé lesajnáló lett :)
Tökre látszik hogy érdekli a hobbi, szereti megtervezni, szereti maga összeválogatni a komponenseket, technikailag érteni a miérteket, lámpát készül építeni stb. Csak maga a vízben turkálás, növény-babuzsgatás nem érdekli annyira. Miért olyan nehéz ezt elfogadni?

Egyébként azt olvastam itt a fórumban, hogy halas akváriumnál inkább fontosabb a minél nagyobb szűrőkosár térfogat, amiben meg még a OASE Biomaster 850-nél is jobb a Tetra.
Némelyik szűrőnél vödörméretet írnak, másutt meg szűrőanyag térfogatot, a kettő nem ugyanaz, nekem mégis úgy tűnik mintha olykor tévesen felcserélnék a kifejezéseket. Az Atman szűrők leírásában pl. egyértelmű, a 3338-nál régebben úgy szerepelt: "űrtartalom: 12,5 liter, Hasznos szűrőtérfogat: 7,5 liter" most pedig így: "Vödör méret: 12l, Szűrőkosár: 3 (kb. 2,5 liter / kosár)". Szóval nem vagyok benne biztos, hogy a Tetrának lényegesen nagyobb lenne a térfogata, sőt. És ahogy látod, itt van alternatívának az Atman márka is, ez talán a legolcsóbb és sokan esküsznek rá. Én magam nem ismerem (ahogy az Oase-t se), Tetrát használok. Az Oase érzékelhetően jobb minőségű anyagokból van, szebb a formatervezése és elő van készítve dolgokra amikre a Tetra nincs, ezért (is) drágább. A Tetrának a feltöltő (légtelenítő) gombja gyorsan beragad, ezen kívül nincs rá panaszom, megelégedéssel használom.
 
Némelyik szűrőnél vödörméretet írnak, másutt meg szűrőanyag térfogatot, a kettő nem ugyanaz
Na, találtam egy táblázatot, ahol ez egyértelműen kiderül. Természetesen nincs benne minden szűrőtípus, de jól látható hogy a Tetra 1200-asnak a 12 literes űrtartalmára 6 liter szűrőanyagot írnak, ami igazából kevesebb, mint az Oase 600 esetében a 6,8 (+0,6) liter...

 
Nem a lesajnálás volt a célom, és remélem, hogy mások sem erre a következtetésre jutottak a hozzászólásomból. Miből gondolod, hogy nem fogadom el a céljait? Engem sem a növények babusgatása vagy a kövek-gyökerek rendezgetése köt le, inkább a technikai része érdekel. Nálam is minden DIY, sőt... Nem is értem a megszólításomat ilyen formában... Mindössze a véleményemet/javaslatomat voltam bátor leírni. De talán nem kellett volna...

Az elmúlt évek alatt sok olyan naplót láttunk itt a fórumon, ami lelkesen indult, és néhány kudarc miatt véget ért. Nekem úgy tűnt, hogy ez az akvárium, valahol a hightech és a lowtech határmezsgyéjén mozogna (bár első olvasatban a lowtech van megcélozva). Úgy gondolom, hogy kezdőként ez lehet a legkockázatosabb felállás. Ha egy jó alapról indulna, akkor abból szerintem könnyebb lenne továbblépni bármelyik irányba. A jó alapot elsőre eltalálni, a sok hasznos tanács ellenére is nehéz. Tudjuk, hogy egy dunsztosüvegben is lehet csodákat létrehozni, de ez nem túl gyakori, pláne nem elsőre. Meg is tapsoljuk, akinek sikerül. Attól még, hogy egy szakboltban segítenek helyben összeválogatni a legfontosabb összetevőket, még nem zárja ki, hogy saját lámpát, vagy akármit csináljon valaki. ...Vagy összevásáról (készít) különböző, dolgokat, ami együtt vagy működnek, vagy nem, függetlenül attól, hogy mennyire tájékozódott valaki előtte a kérdésben. Persze egy ilyen"félrevásárlás" sem okoz mindenkinél problémát, inkább insprirál a hiba kijavítására. Ez viszont gyakran a "vízben turkálással" jár együtt. Ám ez most nem opció (ha jól értem).

Végül is, ez csak egy vélemény volt, se több, se kevesebb.
Kiszálltam.
 
Lehet hogy nem a legjobb szóválasztás volt, de felesleges áldozati pózba vágni magad, csak az egyet nem értésemet próbáltam kifejezni - talán valóban rosszul. És hát az enyém is ugyanúgy csak egy vélemény mint a tiéd, az is lehet hogy sokkal kevesebbet ér. Mindenesetre azért véletlenül se tartsd vissza a sajátodat, mert az enyém nem tetszik.
Ha nem kell hitelt felvenni a bevásárláshoz, az még nem jelenti hogy nem számít a pénz, csupán azt hogy már elsőre - nagyon helyesen - felmérte azt is, hogy ha köztes félmegoldásokat választ, pont hogy az lesz kidobott pénz.
Tisztán látszott, hogy az alapok megválasztása mögött van bőven tájékozódás, lelkesen tervez és kalkulál, megvan a DIY szándék is és a fórumozási (naplózási) szándék is. Kiválasztani a komponenseket pedig saját maga szeretné az alternatívákkal való ismerkedést követően, nem pedig szakértői bemondásra. A hozzászólás és kérdés is összeszedett volt, visszakérdezgetések nélküli válaszadásra teljesen alkalmas infókkal. Ha valamikor nem mondanám azt, hogy menj be a boltba és rendelj egy berendezett kész akváriumot, akkor ez pontosan az a helyzet. Te valamiért mégis életedben először éppen most láttad erre elérkezettnek az időt, én pedig véleményeztem. A drámai "kiszálltam" bejelentéssel talán nem arra próbáltál célozni, hogy már nekem sem lett volna szabad egy másodikat(!) írnom, így hát éltem a lehetőséggel..
 
Szerintem mindenki jó szándékú és hasznos tanácsokat ad. Még ha (megszokott módon) nem is ért mindenki egyet :ROFLMAO: De mindenkiében van igazság.
Én sem akarok vitatkozni, de ezzel nem értek egyet:
Az aktív talajos high-tech aljzat meg ordít a co2 után... 😃
Aktív aljzatot láttam már sok low és high tech akvában is. Inkább azt emelném ki ezzel kapcsolatban, hogy sokan szívnak vele az elején (valaki elég sokáig is...) mert szívja magába a foszfátot.
Amúgy minden mással egyetértek amit írtál, ezzel meg különösen:
Ha csak lassú felődésű növényekkel töltöd meg az akvát, akkor az indítás után olyan problémáid is lehetnek, hogy egy életre elmegy a kedved az egésztől. Én mindenképpen azt javaslom, hogy az indításkor legyen sok igénytelen száras, nyírható növény

A növény táptalaj (az aktív vagy bármilyen talaj alá) viszont miért nem hangzott el a tanácsok közt? Elhangzott már el natural is, de ez nem :)
Pedig nagyjából lehetetlen utólag beletenni. :D szóval érdemes előre eldönteni, hogy szeretne-e.
@Szella által javasolt jó kis növények is igényelnék a leírás alapján (bár nem ismerem őket. de lehet, hogy kipróbálom, mert jónak tűnnek, köszi. :) ).
 
Back
Oldal tetejére