• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Új vagyok, kérdésem van

megláttam ezt a követ, ami nagyon tetszik de sajna semmit nem tudok róla...
Így ránézésre mi a véleményetek a kőről?
Fakőnek hívják. Teljes biztonsággal használható, nem oldódik ki belőle semmi.
Viszont nehéz változatosan felhasználni, szinte csak az erezet függőlegesen állításával működik, ezért nem találkozni vele olyan gyakran.
Van a fórumon is néhány ilyen napló régebbről, most hirtelen a két legnépszerűbb jut eszembe:

1. https://akvakertesz.hu/threads/the-new-era.4719/

22076599_eaba0de415746491dd69c7fa2d6f938a_xxl.jpg

2. https://akvakertesz.hu/threads/huangshan-tiandu-fen.6230/

02e5a2ee4128ebda9ebd30f861fee95f.jpg
 
Utoljára módosított:
Élőben nem láttam még, de ránézésre igen, annak tűnik.
Őőőő... mit kellene mérni? :)
Szilikàtot mivel attól félsz, biztos. :D Én beáztatnék vízbe pár darabot és elkezdenék co2-t adagolni, hogy a KH változást nézzem pár hétig. Ha nincs co2, akkor csak simán nélküle. Én vettem anno ilyet, és kipróbáltam ecettel, más savakkal és baromi sok mészkő van benne.
 
Szilikàtot mivel attól félsz, biztos. :D Én beáztatnék vízbe pár darabot és elkezdenék co2-t adagolni, hogy a KH változást nézzem pár hétig. Ha nincs co2, akkor csak simán nélküle. Én vettem anno ilyet, és kipróbáltam ecettel, más savakkal és baromi sok mészkő van benne.
Az a helyzet, hogy az első növényes akvám lesz. Mivel eddig csak halakkal foglalkoztam, így zéró tapasztalatom van e téren (is).
Ezért igyekszek minimalizálni az összes olyan kockázatot, amiről tudomást szerzek és később fejfájást okozhat. Ha "csak" a mészkő a probléma, arra nem orvosság a heti 50% vízcsere? Egyáltalán, csapvíz esetén számít a mészkőből kioldódó plusz keménység? A szilikátról sem tudok semmit, milyen probléma lehet belőle... A CO2 pár hét múlva lesz meg, lehet, hogy ezt a próbát még megérné.
 
Az a helyzet, hogy az első növényes akvám lesz. Mivel eddig csak halakkal foglalkoztam, így zéró tapasztalatom van e téren (is).
Ezért igyekszek minimalizálni az összes olyan kockázatot, amiről tudomást szerzek és később fejfájást okozhat. Ha "csak" a mészkő a probléma, arra nem orvosság a heti 50% vízcsere? Egyáltalán, csapvíz esetén számít a mészkőből kioldódó plusz keménység? A szilikátról sem tudok semmit, milyen probléma lehet belőle... A CO2 pár hét múlva lesz meg, lehet, hogy ezt a próbát még megérné.
szilikáttól jó sok algád lehet...
 
nekem a fakővel nincs tapasztalatom, csak a szilikáttal, mert amikor szilikátos volt a vizem, rengeteg algám volt...
ha a köved tényleg fakő, akkor csak az előbbi hozzászólásom miatt ne vesd el... 😊
 
Az a helyzet, hogy az első növényes akvám lesz. Mivel eddig csak halakkal foglalkoztam, így zéró tapasztalatom van e téren (is).
Ezért igyekszek minimalizálni az összes olyan kockázatot, amiről tudomást szerzek és később fejfájást okozhat. Ha "csak" a mészkő a probléma, arra nem orvosság a heti 50% vízcsere? Egyáltalán, csapvíz esetén számít a mészkőből kioldódó plusz keménység? A szilikátról sem tudok semmit, milyen probléma lehet belőle... A CO2 pár hét múlva lesz meg, lehet, hogy ezt a próbát még megérné.
Pont csapvíznél számít igazán. Brutál kemény vizet "varázsol" a mésztartalmú kő. Van olyan növény, ami ezt is bírja, de a többség nem fejlődik rendesen ilyen körülmények között. Persze nem mindegy, pontosan mennyi mész oldódik ki. RO-val, heti 50% vízcsere mellett kezelhető lenne a probléma szerintem.
Szilikátot nem mértem soha, nem tudom, mennyire okoz problémát. Ha kvarcot (sódert) használsz, abban biztosan van. Minden a részleteken múlik :)
 
Ha kvarcot (sódert) használsz, abban biztosan van. Minden a részleteken múlik :)
A tiszta kvarc nem enged szilikátot. Az egyetlen oldószere a fluorsav. A gyári kvarcalapú talajok sem. Le kell savazni. (Sósav) Utána beáztatod és 1 hét után rámérsz szilikát teszttel. A legtöbb kvarc alapú ásvány tök stabil. A kovasavas kötésű homokkő már lehet gyanús...
 
Sziasztok! Előre is elnézést az amatőrködéseimért de gondolom már láttatok ilyet :) Kb 10év szünet után ismét elindítottam a 20L-es nanomat, ezzel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Régen sem voltam túlzottan sikeres, most hátha változik. Villámgyorsan leírom mi a setup és mi a kínom. Mérsékelten olvasok a témában, megpróbáltalak belőle kihagyni titeket de túl sok az infó, ez van.
akvárium: 20l dennerle
Szűrés: Tetratec ex400-as, alulról felfelé a töltetek: alsó kosárban durva fekete gyári szivacs, siporax, felső kosárban seachem matrix és végül perlonvatta
Világítás: Wave Cosmos 20W-os (még ősrégen a greenaquától), de nem emlékszem hány lumen. Napi 8 órát megy
Co2: palackos, kerámia diffúzor, egy órával a lámpa előtt kapcsol be és a lámpával együtt kapcsol ki, olyan másfél bubi/mp-vel üvölt, a difi úgy veszem észre elég gyatrán végzi a dolgát az le lesz cserélve
Táptalaj/talaj: táptalaj tropica, rendes talaj is tropica, a 3L-es zsák ment bele
Növények: rotala rotundifolia, rotala green, althernathera reienickii mini, staurogyne repens, eleocharis pusilla, anubias nana
Hardscape: van seiryu kő is meg egy kis fa is
Táp: TF planter / TF macro / Easy Carbo
Víz: Csapvíz vízelőkészítővel. Debrecenről van szó, tehát kemény.
Kicsit több, mint egy hónapja indítottam. Vízcserék első héten 7, 2.-on 3., 3.-on 2x és most már heti 1x cserélek olyan 30% körül.
Szerintem minden leírtam, főleg a tápozással vannak problémáim (vagyis biztos nem csak azzal, de szerintem ez a legfőbb). A rotalák nőnek mint a gomba egész nap bubiznak, a stau is bár nem annyira. A reineckii bubizgat a fonákján, növöget de inkább felfelé törekszik (kevés lenne a világítás?), mint oldalra, pirosodik de nem virít azért. Az eleocharis meg, hát mintha semmi nem történt volna mióta beültettem, látok valamit, hogy kúszna de nagyon satnya kis szálakat csinál magából. Olyan ordas nagy probléma nincs, mostanra jelent meg egy kis barna alga az üvegen de semmi egyéb. Viszont a növények többsége azt látom vegetál. Napi fél ml planter megy bele, meg 10 csepp easy carbo. A macroval pedig elkezdtem próbálkozni azt hiszem második héten, azt is egy fél ml-vel naponta, hogy majd lassan emelgetem, de egyből rosszabbra fordult a helyzet: fekete pöttyök a leveleken, stau régi levelei bár, de elkezdtek foszlani nagyon csúnyán, a reineckii levelei elkezdtek kunkorodni. Szóval a macroval leálltam visszaállt egy "szebb" állapot és most így vagyunk, viszont nem is nagyon akarnak kiugrani a növények bőrükből. Állatok nincsenek, most akarok majd amano garit, otociclust beküldeni, hogy a kis algával birkózzanak.
Ennyi van, nincs semmi egyebem tehát sem tesztem, sem dc-m. Lehet így akkor nem is mond nektek sok mindent, de egyelőre ezzel tudok szolgálni.
Mi lenne szerintetek a legfontosabb, mit mérjek vagy mit vegyek vagy milyen paramétert változtassak, hogy tudjak tovább haladni és kideríteni, hogy hogy lehetne ez jobb. Nem rossz éppen így sem, de azt látom, hogy egyáltalán nem 100as. Köszönöm mindenkinek a türelmét és a válaszokat/tippeket is! Üdv, Barna
 
Sziasztok! Előre is elnézést az amatőrködéseimért de gondolom már láttatok ilyet :) Kb 10év szünet után ismét elindítottam a 20L-es nanomat, ezzel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Régen sem voltam túlzottan sikeres, most hátha változik. Villámgyorsan leírom mi a setup és mi a kínom. Mérsékelten olvasok a témában, megpróbáltalak belőle kihagyni titeket de túl sok az infó, ez van.
akvárium: 20l dennerle
Szűrés: Tetratec ex400-as, alulról felfelé a töltetek: alsó kosárban durva fekete gyári szivacs, siporax, felső kosárban seachem matrix és végül perlonvatta
Világítás: Wave Cosmos 20W-os (még ősrégen a greenaquától), de nem emlékszem hány lumen. Napi 8 órát megy
Co2: palackos, kerámia diffúzor, egy órával a lámpa előtt kapcsol be és a lámpával együtt kapcsol ki, olyan másfél bubi/mp-vel üvölt, a difi úgy veszem észre elég gyatrán végzi a dolgát az le lesz cserélve
Táptalaj/talaj: táptalaj tropica, rendes talaj is tropica, a 3L-es zsák ment bele
Növények: rotala rotundifolia, rotala green, althernathera reienickii mini, staurogyne repens, eleocharis pusilla, anubias nana
Hardscape: van seiryu kő is meg egy kis fa is
Táp: TF planter / TF macro / Easy Carbo
Víz: Csapvíz vízelőkészítővel. Debrecenről van szó, tehát kemény.
Kicsit több, mint egy hónapja indítottam. Vízcserék első héten 7, 2.-on 3., 3.-on 2x és most már heti 1x cserélek olyan 30% körül.
Szerintem minden leírtam, főleg a tápozással vannak problémáim (vagyis biztos nem csak azzal, de szerintem ez a legfőbb). A rotalák nőnek mint a gomba egész nap bubiznak, a stau is bár nem annyira. A reineckii bubizgat a fonákján, növöget de inkább felfelé törekszik (kevés lenne a világítás?), mint oldalra, pirosodik de nem virít azért. Az eleocharis meg, hát mintha semmi nem történt volna mióta beültettem, látok valamit, hogy kúszna de nagyon satnya kis szálakat csinál magából. Olyan ordas nagy probléma nincs, mostanra jelent meg egy kis barna alga az üvegen de semmi egyéb. Viszont a növények többsége azt látom vegetál. Napi fél ml planter megy bele, meg 10 csepp easy carbo. A macroval pedig elkezdtem próbálkozni azt hiszem második héten, azt is egy fél ml-vel naponta, hogy majd lassan emelgetem, de egyből rosszabbra fordult a helyzet: fekete pöttyök a leveleken, stau régi levelei bár, de elkezdtek foszlani nagyon csúnyán, a reineckii levelei elkezdtek kunkorodni. Szóval a macroval leálltam visszaállt egy "szebb" állapot és most így vagyunk, viszont nem is nagyon akarnak kiugrani a növények bőrükből. Állatok nincsenek, most akarok majd amano garit, otociclust beküldeni, hogy a kis algával birkózzanak.
Ennyi van, nincs semmi egyebem tehát sem tesztem, sem dc-m. Lehet így akkor nem is mond nektek sok mindent, de egyelőre ezzel tudok szolgálni.
Mi lenne szerintetek a legfontosabb, mit mérjek vagy mit vegyek vagy milyen paramétert változtassak, hogy tudjak tovább haladni és kideríteni, hogy hogy lehetne ez jobb. Nem rossz éppen így sem, de azt látom, hogy egyáltalán nem 100as. Köszönöm mindenkinek a türelmét és a válaszokat/tippeket is! Üdv, Barna
Szia!

Ahogy nálam is, konkrét mérések, számok nélkül csak mindenki tapogatózik, konkrétan nem igen tudnak segíteni. Ajánlom készíts egy naplót az akvádnak és az alap tesztekre nitrát, foszfát, vas fektes be amint lehet. Tápozás terén is csak akkor tudnak konkrétan segíteni, amúgy amiket leírtál jó úton haladsz szerintem :) türelem és kitartás kell már csak :)
 
Sziasztok! Előre is elnézést az amatőrködéseimért de gondolom már láttatok ilyet :) Kb 10év szünet után ismét elindítottam a 20L-es nanomat, ezzel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Régen sem voltam túlzottan sikeres, most hátha változik. Villámgyorsan leírom mi a setup és mi a kínom. Mérsékelten olvasok a témában, megpróbáltalak belőle kihagyni titeket de túl sok az infó, ez van.
akvárium: 20l dennerle
Szűrés: Tetratec ex400-as, alulról felfelé a töltetek: alsó kosárban durva fekete gyári szivacs, siporax, felső kosárban seachem matrix és végül perlonvatta
Világítás: Wave Cosmos 20W-os (még ősrégen a greenaquától), de nem emlékszem hány lumen. Napi 8 órát megy
Co2: palackos, kerámia diffúzor, egy órával a lámpa előtt kapcsol be és a lámpával együtt kapcsol ki, olyan másfél bubi/mp-vel üvölt, a difi úgy veszem észre elég gyatrán végzi a dolgát az le lesz cserélve
Táptalaj/talaj: táptalaj tropica, rendes talaj is tropica, a 3L-es zsák ment bele
Növények: rotala rotundifolia, rotala green, althernathera reienickii mini, staurogyne repens, eleocharis pusilla, anubias nana
Hardscape: van seiryu kő is meg egy kis fa is
Táp: TF planter / TF macro / Easy Carbo
Víz: Csapvíz vízelőkészítővel. Debrecenről van szó, tehát kemény.
Kicsit több, mint egy hónapja indítottam. Vízcserék első héten 7, 2.-on 3., 3.-on 2x és most már heti 1x cserélek olyan 30% körül.
Szerintem minden leírtam, főleg a tápozással vannak problémáim (vagyis biztos nem csak azzal, de szerintem ez a legfőbb). A rotalák nőnek mint a gomba egész nap bubiznak, a stau is bár nem annyira. A reineckii bubizgat a fonákján, növöget de inkább felfelé törekszik (kevés lenne a világítás?), mint oldalra, pirosodik de nem virít azért. Az eleocharis meg, hát mintha semmi nem történt volna mióta beültettem, látok valamit, hogy kúszna de nagyon satnya kis szálakat csinál magából. Olyan ordas nagy probléma nincs, mostanra jelent meg egy kis barna alga az üvegen de semmi egyéb. Viszont a növények többsége azt látom vegetál. Napi fél ml planter megy bele, meg 10 csepp easy carbo. A macroval pedig elkezdtem próbálkozni azt hiszem második héten, azt is egy fél ml-vel naponta, hogy majd lassan emelgetem, de egyből rosszabbra fordult a helyzet: fekete pöttyök a leveleken, stau régi levelei bár, de elkezdtek foszlani nagyon csúnyán, a reineckii levelei elkezdtek kunkorodni. Szóval a macroval leálltam visszaállt egy "szebb" állapot és most így vagyunk, viszont nem is nagyon akarnak kiugrani a növények bőrükből. Állatok nincsenek, most akarok majd amano garit, otociclust beküldeni, hogy a kis algával birkózzanak.
Ennyi van, nincs semmi egyebem tehát sem tesztem, sem dc-m. Lehet így akkor nem is mond nektek sok mindent, de egyelőre ezzel tudok szolgálni.
Mi lenne szerintetek a legfontosabb, mit mérjek vagy mit vegyek vagy milyen paramétert változtassak, hogy tudjak tovább haladni és kideríteni, hogy hogy lehetne ez jobb. Nem rossz éppen így sem, de azt látom, hogy egyáltalán nem 100as. Köszönöm mindenkinek a türelmét és a válaszokat/tippeket is! Üdv, Barna
Szia!
Legfontosabb lenne megtudni a víz keménységét!
Gh, Kh teszt beszerzése ajánlott. A csapvized lehet akár még szikes is.
Ha rendben a Gh-Kh arány akkor kezdenék csak CO2-öt nyomatni
 
mérd meg a vized, azzal lesz a gond szerintem...
ha nem csapvizet használnál, hanem full RO vizet visszasózva, kicsattannának a növényeid az egészségtől... 😊
 
Utoljára módosított:
mérd meg a vized, azzal lesz a gond szerintem...
ha nem csapvizet használnál, hanem full RO vizet visszasózva, kicsattannának a növényeid az egészségtől... 😊
sejtettem, hogy nem úszom meg, azért megpróbáltam. Akkor első körben rendbe rakom a vizet. Szerencsére van egy barátom, aki sörfőzdét üzemeltet úgyhogy gyakorlatilag korlátlan mennyiségben tudok fordított ozmó vizet szerezni. Kár hogy 150km-el arrébb van de valahogy megoldjuk :)
Köszi a segítséget!
 
Sörfőzdéje van és te vizet kérsz tőle. :(
igaz. Megpróbálom sörrel, végülis abban már alapból van co2, így nem kell a palack. De nem lesz rossz a halaknak?
Na de viccen kívül, söröm van dögivel, hálistennek el szokott látni :) Most az aksiba kell víz, meg azért a kávéfőzőbe sem lesz rossz, hogy nem kell állandóan vízkőtleníteni.
 
Sziasztok!

Most készülök egy akváriumot indítani, ebben kérném a segítségeteket.
10-15 éve volt már egyszer akváriumom gimis koromban, de az teljesen más világ volt, csak a halak miatt volt, leginkább műanyag növényekkel. :)
Alapvetően most is a halak kedvéért állok neki, de nagyon megtetszett a növényes hobbiból a kristálytiszta víz, és a szép növények :) De ettől függetlenül nem egy fullos növényes akváriumot szeretnék, hanem egy alacsony karbantartás igényű halasat.
Viszont szeretnék füvet, és szeretnék viszonylag hosszú időn keresztül (~10 óra) világítani :) Mit gondoltok megvalósítható ez low-techbe?
73,5x50x50-es lenne az akvárium (180 liter), nem tudom ez mennyire elborult méret, a 45x45 jobb lenne?
Amire gondoltam:
-Világítás: 10x65cm VTAC CRI95 ledszalag, szabályozhatóan
-Szűrés: Tetra EX 1200+, 4,5L mátrix, 100ml Seachem Purigen (esetleg ha valahogy meg tudom győzni a pénztárcámat egy OASE Biomaster 600)
-Élőlények: 30db neon, 10db kubitai törperazbóra, 6db törpe szívóharcsa, 6db süncsiga
-Scape: aktív talaj, Vasfa, meg valamennyi kő, de így netről nem tudtam még eldönteni hogy melyik tetszik
-Növények: nem néztem még ki nagyon konkrétan semmit, de első körben nem szeretnék hetente nyírni és karbantartani

Szóval mennyire megvalósítható egy ilyen projekt low-techben? Mennyire lenne szükséges ide az RO és CO2?
A világítás, szűrés, talajnál próbáltam azt figyelembe venni, hogy ha később high-tech irányt vennék az se legyen probléma.
 
Back
Oldal tetejére