• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Új vagyok, kérdésem van

Egy igazi kezdő kérdéssel fordulok Hozzátok:
Mitől lehet az, hogy a vezetékes víz 7,6 Ph értékű és pár nap (inkább 1 nap) múlva 8,4 Ph-ra beáll?
Mostanában kezd foglalkoztatni a téma, mert lehet a növényeim (lásd az előző hozzászólásom Hygrophyla diformis témában) nem akarnak kellően fejlődni...
egyébként mivel ajánlott csökkenteni a Ph értéket? Olvastam már kénsavtól-citromsav-aszkorbinsavig már mindent. :(
Carbo csökkenti a ph-t bár nem nagy mértkékben és a növények is szeretik! :) Vagy ha rendesen le akarod csökkenteni akkor égertobozt javaslom, bárhol tudsz gyűjteni, az le tudja vinni a ph-t de színezi is a vizet rendesen.
 
Carbo csökkenti a ph-t bár nem nagy mértkékben és a növények is szeretik! :) Vagy ha rendesen le akarod csökkenteni akkor égertobozt javaslom, bárhol tudsz gyűjteni, az le tudja vinni a ph-t de színezi is a vizet rendesen.

az égerdobozt hallottam, de nem szeretném ha még jobban szinesedne a vizem. van benne 3 kissebb szöllőtuskó, azok kellően szineznek :)
Jah Carbot hasznalok 3 ml naponta nettó~ 100 liter közepes-bőséges növényzettel.
60 cm 2835 led 6500 K és 3 x 60 8520 cm led 6500K ~70%-on (ciripel ha fentebb húzom!!) napi 8 órában
és tudom, hogy illene külső szűrő, (de nem lehet, hely+$,€,Ft) egy belső Eheim2012 ami nagyon szépen dolgozik

Így néz ki most, 2 hónapja megy.

34041762013_4d6d97beb1.jpg
 
az égerdobozt hallottam, de nem szeretném ha még jobban szinesedne a vizem. van benne 3 kissebb szöllőtuskó, azok kellően szineznek :)
Jah Carbot hasznalok 3 ml naponta nettó~ 100 liter közepes-bőséges növényzettel.
60 cm 2835 led 6500 K és 3 x 60 8520 cm led 6500K ~70%-on (ciripel ha fentebb húzom!!) napi 8 órában
és tudom, hogy illene külső szűrő, (de nem lehet, hely+$,€,Ft) egy belső Eheim2012 ami nagyon szépen dolgozik

Így néz ki most, 2 hónapja megy.

Szia,

vannak megoldások amiket te is írtál. Égertoboz, tűzegen át szűrés, stb... Ezek a módszerek inkább a halak közérzetére, ívási kedvére vannak pozitív hatással, de nem lesz tartósan savas a ph, folyton el fog mászni lúgos irányba (ha csapvizet használsz akkor esélytelen savas tartományban tartani).

Csak a rendszeres, stabil CO2 beoldás jelent valódi megoldást szerintem.
(De ha már van CO2 akkor legyen több fény is, meg jó külső szűrő és az már high-tech :))

Ha ez most nem opció nálad, akkor marad a carbo és engedd el a savas víz gondolatát.

Ezzel is lehet szép akváriumod (némi ecsetalgával), cserébe le kell mondanod az igényeebb növényekről.
 
Szia!
Nekem már a harmadik juwel szettem van mert nem szeretem a sufnituning megoldásokat.....,gyári bútor,tető,stb.....Minden milliméterre passzol...
Nos,semmi rosszat nem tudok mondani a gyári szettről!
Viszont az tény,hogy a világítás gyenge. Ezt könnyen lehet orvosolni plusz led beépítésével,vagy pl. Aquatlantis power led lámpával,amit arra találtak ki,hogy be tudd rakni a gyári neon foglalatába.
A másik a szűrés.....az is kevés.....
A gyári belső szűrőt én nem vettem ki mert nagyon jól el lehet rejteni a dobozában a skimmert,a fűtőt,a ph controller szondáit,stb....
Nekem most egy trigon 190-es szettem van,plusz 36 watt led világítással és egy Eheim 2075-ős szűrővel,co2 szettel,ph controllerrel,és hamarosan még jön a dózispumpa is.
Működik,elégedett vagyok a szettel!
 
Szervusztok!
Ha egy tápoldatnál azt adják meg, hogy pl. 20% Nitrogént (vagy akármit) tartalmaz, akkor azt hogy lehet átszámolni gramm/liter-be? A % ez esetben térfogatszázalék, vagy tömeg százalék ?
(Nagyooon régen jártam iskolába. Bocs. :oops: )
Köszönöm.
 
Szervusztok!
Ha egy tápoldatnál azt adják meg, hogy pl. 20% Nitrogént (vagy akármit) tartalmaz, akkor azt hogy lehet átszámolni gramm/liter-be? A % ez esetben térfogatszázalék, vagy tömeg százalék ?
(Nagyooon régen jártam iskolába. Bocs. :oops: )
Köszönöm.
Ha mondjuk nitrot adagolsz 50 literenként 1ml-t, akkor az 2mg/liter bejuttatott nitrát szintet eredményez.
 
Ha mondjuk nitrot adagolsz 50 literenként 1ml-t, akkor az 2mg/liter bejuttatott nitrát szintet eredményez.
Köszönöm, de...
Azt hiszem, rosszul kérdeztem. Most még nem tartok ott, hogy mennyivel emelkedik (vagy mennyi lesz) a nitrát szint a akváriumban? Ez jobbára egy szorzás/osztás feladat. Egyelőre azt szeretném megtudni, hogyha:
- egy tápoldatnál megadják, hogy a nitrát mennyisége 15g/l. Ez OK. Ezt felfogtam. Ha ebből beleteszek x millilitert-t az y liter vízbe, akkor z mg/liter lesz a koncentráció. Ez tiszta.
- de ha azt írják, hogy 15% nitrogént tartalmaz, akkor azt hogy tudom átszámítani g/l nitrát tartalomra?

Valaha ezt kisujjból kellett kirázni a kegyelem 2-es osztályzatért, de azóta, a tökéletes homály fedi a sötét múltat. :ninja:
 
Szerintem ebbe felesleges belemaszni ha csak nem a memoria frissites a cel. :)
Pl a seachem ecxelnel is a hatoanyag tartalom barmennyi % akkor is max 1ml/40liter az adagolas. Esetleg szarazfoldi noveny kulturakban hasznalt nitrogent tervezel pontosan adagolni akvariumi kornyezetben?
 
Egy igazi kezdő kérdéssel fordulok Hozzátok:
Mitől lehet az, hogy a vezetékes víz 7,6 Ph értékű és pár nap (inkább 1 nap) múlva 8,4 Ph-ra beáll?
Mostanában kezd foglalkoztatni a téma, mert lehet a növényeim (lásd az előző hozzászólásom Hygrophyla diformis témában) nem akarnak kellően fejlődni...
egyébként mivel ajánlott csökkenteni a Ph értéket? Olvastam már kénsavtól-citromsav-aszkorbinsavig már mindent. :(

Ezt az akváriumban mérted, vagy külön egy vödörben? Csak azért kérdem, mert más az ok így és más az ok úgy ;)
 
Szerintem ebbe felesleges belemaszni ha csak nem a memoria frissites a cel. :)
Pl a seachem ecxelnel is a hatoanyag tartalom barmennyi % akkor is max 1ml/40liter az adagolas. Esetleg szarazfoldi noveny kulturakban hasznalt nitrogent tervezel pontosan adagolni akvariumi kornyezetben?
Teljesen járatlan vagyok a témában, és érdekelnek a miértek (bár tudom, a megfelelő mélységű tudás megszerzése sok évtizednyi munka, és ez nem is cél).
Az is egy megoldás, hogy "kell x rész mic + x rész mac + heti vízcsere és minden csodálatosan nő, fejlődik. Ha így csinálod semmi baj nem lehet". De most felvetődött bennem a kérdés, hogy miért pont annyi az annyi? Minden növény pont ugyan annyit kíván minden alapanyagból? Feltehetőleg nem. És ahogy rákérdeztél a szárazföldi növénykultúrákra, úgy tűnik, minden növénycsoporthoz találtak egy optimális arányt a makro tápokból és a mikro tápokból is. ...és furcsa módon, az arányokban nagyon nagy eltérések vannak. A vízinövények is sokfélék lehetnek (szerintem).
Miért nincs hozzájuk többféle, különböző összetételű tápoldat? Vagy egy alaptáp, és egy jó tanács, hogy pl. "ha Acanthaceae féle növényed van, önts hozzá 1 ml foszfátot" (ez butaság, csak egy példa volt.)
Tehát ilyesmi kérdések foglalkoztatnak, nem tehetek róla. :geek:
 
Utoljára módosított:
Teljesen járatlan vagyok a témában, és érdekelnek a miértek (bár tudom, a megfelelő mélységű tudás megszerzése sok évtizednyi munka, és ez nem is cél).
Az is egy megoldás, hogy "kell x rész mic + x rész mac + heti vízcsere és minden csodálatosan nő, fejlődik. Ha így csinálod semmi baj nem lehet". De most felvetődött bennem a kérdés, hogy miért pont annyi az annyi? Minden növény pont ugyan annyit kíván minden alapanyagból? Feltehetőleg nem. És ahogy rákérdeztél a szárazföldi növénykultúrákra, úgy tűnik, minden növénycsoporthoz találtak egy optimális arányt az makro tápokból és a mikro tápokból is. ...és furcsa módon, az arányokban nagyon nagy eltérések vannak. A vízinövények is sokfélék (szerintem).
Miért nincs hozzájuk többféle, különböző összetételű tápoldat? Vagy egy alaptáp, és egy jó tanács, hogy pl. "ha Acanthaceae féle növényed van, önts hozzá 1 ml foszfátot" (ez butaság, csak egy példa volt.)
Tehát ilyesmi kérdések foglalkoztatnak, nem tehetek róla. :geek:

A Green Aqua Micro+Macro tápozás EI tápozás. Talán ez a legjobb leírás róla: http://www.nigro.hu/2008/11/11/az-algasodas-megfekezese-es-a-novenytapozas-uj-elmelete-tom-barrtol/

Szárazföldi növények családonkénti/fajonkénti tápozása azért kivitelezhető, mert lehetséges őket külön közegbe tenni. Ha egy akváriumban is monokultúrát hoznál létre, ki lehetne tapasztalni a növények igényét és úgy tápozni (világítani, CO2-t beoldani, ültetőközegbe tenni), de mi van amikor 10-15 vagy akár 40 féle növény van az akváriumban? Itt már nem lesz jó az egy HC-nak, mint ami egy Echinonak vagy Cryptonak.
 
A Green Aqua Micro+Macro tápozás EI tápozás. Talán ez a legjobb leírás róla: http://www.nigro.hu/2008/11/11/az-algasodas-megfekezese-es-a-novenytapozas-uj-elmelete-tom-barrtol/

Szárazföldi növények családonkénti/fajonkénti tápozása azért kivitelezhető, mert lehetséges őket külön közegbe tenni. Ha egy akváriumban is monokultúrát hoznál létre, ki lehetne tapasztalni a növények igényét és úgy tápozni (világítani, CO2-t beoldani, ültetőközegbe tenni), de mi van amikor 10-15 vagy akár 40 féle növény van az akváriumban? Itt már nem lesz jó az egy HC-nak, mint ami egy Echinonak vagy Cryptonak.
Köszönöm a válaszod. Az ajánlott olvasmányt már olvastam, de elolvasom még többször is, mert nagyon sokat segít a dolgok megértésében.
A monokutúráról írtakat megértettem. Erre nem is gondoltam. Ám (lehet tévedek), de lehet az akvarisztikának olyan ága is, ahol "összetartozó" flóra és fauna megvalósítás a cél. Azaz nem teszek össze HC-t Echion-nal és sügérekkel, mert a természetben ilyen nem nagyon van. Egy adott területen (megint csak szerintem) 4-5 fajta növény élhet együtt, aminek viszonylag hasonlóak lehetnek az igényei. De az is elképzelhető, hogy éppen azért férnek meg egymás mellett, mert ami tápanyag az egyiknek nem kell, az a másiknak éppen jól jön.

A napomat arra szántam, hogy próbáljam saját magam megválaszolni az eredeti kérdésemet, de úgy tűnik, a kérdés rossz volt, jó válasz nem lehetséges.
 
Ezt az akváriumban mérted, vagy külön egy vödörben? Csak azért kérdem, mert más az ok így és más az ok úgy ;)
nem gondoltam volna, hogy oda kellene írnom, hogy nem vödörben mértem pár nap múlva :p (bár abban is mértem és elhanyagolható a változás ;), de az nem érdekel)
az első ( vezetékes víz) pihentetés után betöltés előtt, de a ph akkor is annyi volt, mint a csapból kifolyó :)
a pár nap után az akvában mértem.
Műszeres, hitelesített mérés volt, üveg edényben volt a minta beszállítva (az is erre használatos, tehát nem csak kiváncsiságból vittem be a melóhelyre.. nekem nincs pénzem ilyen drága kütyüre :(
 
Utoljára módosított:
Köszönöm a válaszod. Az ajánlott olvasmányt már olvastam, de elolvasom még többször is, mert nagyon sokat segít a dolgok megértésében.
A monokutúráról írtakat megértettem. Erre nem is gondoltam. Ám (lehet tévedek), de lehet az akvarisztikának olyan ága is, ahol "összetartozó" flóra és fauna megvalósítás a cél. Azaz nem teszek össze HC-t Echion-nal és sügérekkel, mert a természetben ilyen nem nagyon van. Egy adott területen (megint csak szerintem) 4-5 fajta növény élhet együtt, aminek viszonylag hasonlóak lehetnek az igényei. De az is elképzelhető, hogy éppen azért férnek meg egymás mellett, mert ami tápanyag az egyiknek nem kell, az a másiknak éppen jól jön.

A napomat arra szántam, hogy próbáljam saját magam megválaszolni az eredeti kérdésemet, de úgy tűnik, a kérdés rossz volt, jó válasz nem lehetséges.
Amiről írsz, azt Biotóp akváriumnak nevezik. A diszhal infon lehet földrészek alapján keresni, Dél-Amerika, Ázsia stb. Egy fekete vizes-Amazonasi akváriumot egyszer én is összeraknák.
 
nem gondoltam volna, hogy oda kellene írnom, hogy nem vödörben mértem pár nap múlva :p (bár abban is mértem és elhanyagolható a változás ;), de az nem érdekel)
az első ( vezetékes víz) pihentetés után betöltés előtt, de a ph akkor is annyi volt, mint a csapból kifolyó :)
a pár nap után az akvában mértem.
Műszeres, hitelesített mérés volt, üveg edényben volt a minta beszállítva (az is erre használatos, tehát nem csak kiváncsiságból vittem be a melóhelyre.. nekem nincs pénzem ilyen drága kütyüre :(

Ebben az esetben a keménységet is meg kéne mérned, mert ha a keménység emelkedett, az lehet oka a megemelkedett pH-nak is.
 
Ebben az esetben a keménységet is meg kéne mérned, mert ha a keménység emelkedett, az lehet oka a megemelkedett pH-nak is.

Ez részleges csere előtt volt, ugyan olyan mint amikor belerakom... sztem olyan kemény, minden fajtája, hogy csákánnyal közlekednek a halak.. :(

34132757024_119a058473_n.jpg
 
Nos, elképzelhető, hogy a hálózati vized oldott CO2 mennyisége tegyük fel 15 mg/l. Ezt a növénykéid szépen elhasználják és a CO2 szint 5 mg/l-re csökken.

picture_1.png
 
Utoljára módosított:
Nos, elképzelhető, hogy a hálózati vized oldott CO2 mennyisége tegyük fel 15 mg/l. Ezt a növénykéid szépen elhasználják és a CO2 szint 5 mg/l-re csökken.

View attachment 32229
Akkor ha CO2 boldás lenne, akkor csökken a ph..
Elvégre ha szóda víz is gyenge sav...
Ezen még ábrándozok egyet :) Jelenleg nyaralásra kell gyüjteni, talán ősszel befigyel egy CO2 rendszer. Vagy kipróbálom a citromsavas CO2 rendszert.
De először a dimmer zümmögését kell megszüntetni, mert hiába van sztem fénybőség, ha zajos :( (DIY rendszer, 2 méter 8520 leddel+ 60 cm 2835 LED, 6500K)
 
Az előző bejegyzésemhez (kemény víz - ph érték - CO2) kapcsolódó kérdésem lenne:
A DC keményebb vízben is "hitelesen" mutatja a CO2 szintet?
A táblázat különböző telítettségeket mutat különböző szinteken...
 
Az előző bejegyzésemhez (kemény víz - ph érték - CO2) kapcsolódó kérdésem lenne:
A DC keményebb vízben is "hitelesen" mutatja a CO2 szintet?
A táblázat különböző telítettségeket mutat különböző szinteken...
Igen, mivel a DC beállított keménységű löttyben van és a vízzel nem érintkezik. Tehát csakis a CO2 szintet érzékeli, az akváriumvíz keménység nem befolyásolja.
 
Back
Oldal tetejére