• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Új vagyok, kérdésem van

A növény táptalaj (az aktív vagy bármilyen talaj alá) viszont miért nem hangzott el a tanácsok közt? Elhangzott már el natural is, de ez nem :)
Pedig nagyjából lehetetlen utólag beletenni. :D szóval érdemes előre eldönteni, hogy szeretne-e.
Én megelőlegezem, hogy csak azért maradt ki már a felsorolásból is, mert ez minden mástól független cucc, nincs is nagyon mit beszélni róla.
Ettől függetlenül szép észrevétel.
 
Szerintem mindenki jó szándékú és hasznos tanácsokat ad. Még ha (megszokott módon) nem is ért mindenki egyet :ROFLMAO: De mindenkiében van igazság.
Én sem akarok vitatkozni, de ezzel nem értek egyet:

Aktív aljzatot láttam már sok low és high tech akvában is. Inkább azt emelném ki ezzel kapcsolatban, hogy sokan szívnak vele az elején (valaki elég sokáig is...) mert szívja magába a foszfátot.
Amúgy minden mással egyetértek amit írtál, ezzel meg különösen:


A növény táptalaj (az aktív vagy bármilyen talaj alá) viszont miért nem hangzott el a tanácsok közt? Elhangzott már el natural is, de ez nem :)
Pedig nagyjából lehetetlen utólag beletenni. :D szóval érdemes előre eldönteni, hogy szeretne-e.
@Szella által javasolt jó kis növények is igényelnék a leírás alapján (bár nem ismerem őket. de lehet, hogy kipróbálom, mert jónak tűnnek, köszi. :) ).
Egyszer használtam csak táptalajt, de akkor nem aktív talajt, hanem kvarchomokot használtam aljzatnak. 2 féle szemcseméretűt kevertem össze.
Most használt talajjal indítottam akváriumot, de veszek majd Tropica tápkapszulát, mert van co2-is és a talajban már biztos nem maradt tápanyag. Azért a Tropica márkát, mert az kapszula formájú.
A Cryptocorynok, Echinodorusok főleg a gyökerükön veszik fel a tápanyagokat, nem a levelükön keresztül, itt érdemes a gyökerekhez tápkapszulát tenni.
Viszont, ha van táptalaj vagy táptabletta a talajban, akkor nagyon vigyázni kell ha a növényeket kiszedjük,áthelyezzük,mert ha a táptalaj vagy a táptabletta a vízoszlopba kerül,akkor könnyen algásodás lehet a vége, az érzékenyebb élőlények-garnélák-sem örülnek neki🤢.
 
Egyszer használtam csak táptalajt, de akkor nem aktív talajt, hanem kvarchomokot használtam aljzatnak. 2 féle szemcseméretűt kevertem össze.
Most használt talajjal indítottam akváriumot, de veszek majd Tropica tápkapszulát, mert van co2-is és a talajban már biztos nem maradt tápanyag. Azért a Tropica márkát, mert az kapszula formájú.
A Cryptocorynok, Echinodorusok főleg a gyökerükön veszik fel a tápanyagokat, nem a levelükön keresztül, itt érdemes a gyökerekhez tápkapszulát tenni.
Viszont, ha van táptalaj vagy táptabletta a talajban, akkor nagyon vigyázni kell ha a növényeket kiszedjük,áthelyezzük,mert ha a táptalaj vagy a táptabletta a vízoszlopba kerül,akkor könnyen algásodás lehet a vége, az érzékenyebb élőlények-garnélák-sem örülnek neki🤢.
Hát mindenkinek igaza van valahol. És mégsem. Egyet nem vesz figyelembe senki. @denes44 nem akar pepecselni állandóan a növények igényeivel. Ha aktív talajjal akar indítani, az pontosan ellentétes azzal, amit szeretne. Nekem szinte csak high tech co2-s üvegeim vannak a gondozásomban (a Rettengő kivételével, ami a kollégámé és hiányzik belőle a fény, hogy igazán szép legyen), ennek ellenére javasoltam az el naturalt. A technika és üveg beszerzése után gyakorlatilag nincs jelentős plusz költség és felesleges pepecselés sem.
Teljesen mindegy mit választ @denes44 a kulcs a masszív gyökértápozás. Az el natural tulajdonképpen nem szól semmi másról. Ott a szükséges co2 is a “táptalajból” oldódik be.
 
Azt biztosan tudom, hogy egy kész fasza akváriumot biztos nem akarok venni, mert azért szeretném magamnak megcsinálni. Másrészt meg ha az lenne az alhatározás, hogy rámutatok egy akvára a GA-ban, akkor már tudnám is hogy mit szeretnék, kell az RO, CO2, minden és had szóljon.
Meg azért pénzem se lenne egy ilyen megoldásra, nyírni meg ezt is ugyan úgy kellene. A költségvetéses dolgokat úgy értettem, hogy ha kell CO2 az akváriumomba akkor veszek rendes palackosat, nem állok neki másnak. Ha nem jó a csapvíz, akkor legyen korrekt RO, stb.

Lehet egyébként, hogy kicsit még érlelnem kellett volna magamban a dolgokat, és utána kérdezgetni, mert valóban van még egy bizonytalan pontja a dolognak, amit nyilván nem tud a fórum megválaszolni, hanem magamnak kell eldöntsem. Kb. ezért nem "mertem" még a GA-ba se elmenni hülyét csinálni magamból egyelőre :D
Ezt se kérdésként teszem most fel, de ha már így belementünk a dolgokba, akkor így állok most, ez a dilemma:
-kezdek egy nagy fény, RO, CO2, stb. nélküli "low-tech/energy" dologgal, alap növényekkel, aztán később tudok továbblépni ha látom hogy ez kevés. itt azt sajnálnám, hogy mivel ezt is megcsinálnám lelkiismeretesen, ha 2 hónap múlva rájövök hogy nekem ez kevés, akkor kezdhetném is elölről a (remélhetőleg)szépen összerakott scape-t (főleg ha aktív talaj nélkül csinálom, amiről én is olvastam, hogy lowtech-be nem feltétlen ajánlott).
-kezdek rögtön hightech-el, ennek leginkább anyagi buktatója lehet, hogy feleslegesen adtam ki annyi pénzt, hogyha alapvetően én az előző opcióval is tök boldog lennék.

A hasznos szűrőtérfogat dolog jogos, valóban fel is írtam magamnak, hogy a Tetra-ba 4,5L mátrixot tudnék tenni ha minden igaz (végigolvastam mind a két szűrő topicját :) ). Ami nagyon csábít egyébként az Oase felé, az a külön kivehető és tisztítható előszűrő rész.

Egyébként a vízben turkálás abszolút opció, nincs bajom azzal hogy minden héten van vele meló, meg mondjuk havonta egy nagyobb, csak olvastam olyanokat is, hogy hightech-ben rendes tápozással annyira tudnak nőni nagy tempóban folyamatosan a növények, hogy minden héten állandóan nyírni meg alakítgatni/rendezgetni kell őket. Őszintén szólva ez most így első hallásra nem annyira hiányzik. :)
Az aktív talajra azért gondoltam, hogy ha pl. lowtech-ben kezdek, de feltekerném a lámpát, és bedugnék egy CO2 csövet, akkor maradhasson a scape, meg minden.
A tápozás pl. nem lenne gond, mert a DIY vezérlőhöz lenne DIY tápadagoló is.
 
olvastam olyanokat is, hogy hightech-ben rendes tápozással annyira tudnak nőni nagy tempóban folyamatosan a növények, hogy minden héten állandóan nyírni meg alakítgatni/rendezgetni kell őket.
"Megnyugtatlak", hogy low techben is hetente kell nyírni az "igénytelenebb" stem növényeket :D Vagy ha nagyon visszametszed akkor 2 hetente. Viszont ahogy @Zsoltiabéka írta nagyon is fontosak ezek a növények, pont a gyors fejlődésük miatt.
De szerintem ez nem lesz probléma, megszereted és gyorsan fog menni egy idő után..
olvastam, hogy lowtech-be nem feltétlen ajánlott
(az aktív talajra írtad)
ez őszintén és minden kötekedés nélkül érdekelne, hogy miért. mert én még nem találkoztam ezzel a nézettel. persze lehet hogy nem olvastam annyira részletesen végig mindent mint te.
én most indítottam egy low techet aktív talajjal és táptalajjal. nyilván még nem tudom mi lesz belőle, de arra számítok, hogy jobb mint a sima vagy kavicsos talaj lenne benne.
 
Azt biztosan tudom, hogy egy kész fasza akváriumot biztos nem akarok venni, mert azért szeretném magamnak megcsinálni. Másrészt meg ha az lenne az alhatározás, hogy rámutatok egy akvára a GA-ban, akkor már tudnám is hogy mit szeretnék, kell az RO, CO2, minden és had szóljon.
Meg azért pénzem se lenne egy ilyen megoldásra, nyírni meg ezt is ugyan úgy kellene. A költségvetéses dolgokat úgy értettem, hogy ha kell CO2 az akváriumomba akkor veszek rendes palackosat, nem állok neki másnak. Ha nem jó a csapvíz, akkor legyen korrekt RO, stb.

Lehet egyébként, hogy kicsit még érlelnem kellett volna magamban a dolgokat, és utána kérdezgetni, mert valóban van még egy bizonytalan pontja a dolognak, amit nyilván nem tud a fórum megválaszolni, hanem magamnak kell eldöntsem. Kb. ezért nem "mertem" még a GA-ba se elmenni hülyét csinálni magamból egyelőre :D
Ezt se kérdésként teszem most fel, de ha már így belementünk a dolgokba, akkor így állok most, ez a dilemma:
-kezdek egy nagy fény, RO, CO2, stb. nélküli "low-tech/energy" dologgal, alap növényekkel, aztán később tudok továbblépni ha látom hogy ez kevés. itt azt sajnálnám, hogy mivel ezt is megcsinálnám lelkiismeretesen, ha 2 hónap múlva rájövök hogy nekem ez kevés, akkor kezdhetném is elölről a (remélhetőleg)szépen összerakott scape-t (főleg ha aktív talaj nélkül csinálom, amiről én is olvastam, hogy lowtech-be nem feltétlen ajánlott).
-kezdek rögtön hightech-el, ennek leginkább anyagi buktatója lehet, hogy feleslegesen adtam ki annyi pénzt, hogyha alapvetően én az előző opcióval is tök boldog lennék.

A hasznos szűrőtérfogat dolog jogos, valóban fel is írtam magamnak, hogy a Tetra-ba 4,5L mátrixot tudnék tenni ha minden igaz (végigolvastam mind a két szűrő topicját :) ). Ami nagyon csábít egyébként az Oase felé, az a külön kivehető és tisztítható előszűrő rész.

Egyébként a vízben turkálás abszolút opció, nincs bajom azzal hogy minden héten van vele meló, meg mondjuk havonta egy nagyobb, csak olvastam olyanokat is, hogy hightech-ben rendes tápozással annyira tudnak nőni nagy tempóban folyamatosan a növények, hogy minden héten állandóan nyírni meg alakítgatni/rendezgetni kell őket. Őszintén szólva ez most így első hallásra nem annyira hiányzik. :)
Az aktív talajra azért gondoltam, hogy ha pl. lowtech-ben kezdek, de feltekerném a lámpát, és bedugnék egy CO2 csövet, akkor maradhasson a scape, meg minden.
A tápozás pl. nem lenne gond, mert a DIY vezérlőhöz lenne DIY tápadagoló is.
Anno a 112literes akváriumomat egy 900l/h-s szűrővel vettem, de később, kellett a nagyobb szűrő, végül egy 1200l/h-s szűrő lett, ami tökéletes választás volt.
Igazad van- lámpából vehetsz dimmelhetőt, ha mégis magasabb fokozatra kapcsolsz, akkor hozzá tudod igazítani a fényt is.
Simán mehet az aktív talaj akkor is, ha nincs co2.
Én örülök,hogy low tech akváriummal kezdtem, mert úgy megismerhettem a növényeket. Melyik mekkorára nő meg, mennyi helyet foglal el, hogyan kell nyírni stb.
High tech akváriumban minden gyorsabb. A baj is.
 
Nekem ugyanez volt a dilemmám. Szerintem a kockázatot is jól látod a high energy vonalon. De ha lowval kezdesz, akkor is tanulsz egy csomó mindent, és bármikor felupgradelhetsz ha úgy gondolod arra van igényed. ReScapetől ne tarts, szerintem az alapvető élményfaktor el fog tartani addig, amikor már úgyis újjá akarod majd építeni.

Mind a két út járható.

Én a végén beruháztam minden tankönyv szerinti földi jóra, mert így (egyben) szerettem volna tanulni és el akartam kerülni, hogy minden új elemnél újrakezdhessem az egyensúly keresését. Ennek megvan az előnye is, de azért a hátránya is (jobban érteném mi történik, ha pár növényről már tudnám hogy viselkedik az "alapbeállításokkal"). Böszme sokat olvastam itt és máshol is, de ez csak elmélet. Arra jó, hogy van mihez nyúlni, de édekevès a boldoguláshoz gyakorlat nélkül.

Sőt, mivel sose volt akváriumom elôtte, èn biza ga-s segítsèget kértem az összeállításhoz. De ez a kettő döntés független egymástól. Nem tudom mikor akarod indítani, majd 2 hónap múlva megmondom még mindig így csinálnám-e :)
 
ez őszintén és minden kötekedés nélkül érdekelne, hogy miért. mert én még nem találkoztam ezzel a nézettel. persze lehet hogy nem olvastam annyira részletesen végig mindent mint te.
én most indítottam egy low techet aktív talajjal és táptalajjal. nyilván még nem tudom mi lesz belőle, de arra számítok, hogy jobb mint a sima vagy kavicsos talaj lenne benne.
Annyi mindent olvastam az utóbbi időkben, hogy nehéz visszaemlékezni az okokra és a miértekre, inkább csak az azokból leszűrt következtetéseimre.
De ha jól emlékszem, valami olyasmi volt a dolog, hogy a low-techbe való kisebb igényű növényeknek nem is igazán van szüksége rá, ellenben az a tulajdonsága, hogy módosítja a víz paramétereit, eléggé össze tudja zavarni a kezdő low-tech akvaristát.
 
Kb. ezért nem "mertem" még a GA-ba se elmenni hülyét csinálni magamból egyelőre :D

Pedig azért vagyunk, hogy segítsünk. Még senkit sem ettünk meg :) Na jó lehet Balázs már megevett valakit korábban :)
Nem várható el, hogy mindent tudj a hobbiról és így érkezz hozzánk. A mi feladatunk, hogy tájékoztassunk a lehetséges költségekről, felmerülő problémákról és az életviteledhez megfelelő akváriumot javasoljunk vagy épp ne javasoljunk. 👍
 
[/QUOTE]
73,5x50x50-es lenne az akvárium (180 liter), nem tudom ez mennyire elborult méret, a 45x45 jobb lenne?
Szia!
Milyen magas bútoron lesz az akvárium és Te milyen magas vagy, illetve oldalról is hozzáférsz majd az akvához?
Azért kérdem mert én 170 cm magasan a 70 cm magas bútoron lévő 35 cm széles 40 cm magas 80 cm hosszú akvám belső (fal felőli) üvegét csak úgy tudtam jól tisztítani (algakaparás+Tetra kendővel áttörlés), hogy mindkét oldalüveg felől is hozzáfértem. Csak szemből a hátsó falat nagyon nehézkesen tudtam volna takarítani.
Ültetésről, növények metszéséről/ritkításáról , mulmozasról stb. nem is beszélve.
Egy 50 cm széles 50 cm magas akvát biztosan nem vállalnék be ezért.
Remélem érthető a felvetésem.
(Bár aki jegyzetel az létrára is mászhat, ugye @tsokee 🤣)
 
Utoljára módosított:
Pedig azért vagyunk, hogy segítsünk. Még senkit sem ettünk meg :)
Azt hogy nem mertem, inkább úgy értem, hogy nem akartam anélkül, hogy legalább már nagyjából tudnám, hogy mit akarok, mert ha még azt sem tudom, akkor nehéz segíteni, hogy ahhoz mi kell. :)

Milyen magas bútoron lesz az akvárium és Te milyen magas vagy, illetve oldalról is hozzáférsz majd az akvához?
Én 182 centi, a bútor meg 90 (eredetileg 100-ról indult). Egyszer már kartondobozból megépítettem a bútor meg az akváriumot is, akkor dönöttem az 50-es akva magasságon 90-es bútorral.
A nappali közlekedő részén lesz, az egyik oldalán az előszobába, a másikon a konyhába lehet átmenni, és ugyan a kanapén ülve is lehet látni, de szeretném hogy ha előtte/körülötte állok, akkor minél magasabban legyen. Inkább állok sámlira cserébe... :)
 
És ilyenkor mit kell csinálni, lehet kérni hogy ne hozzá kerüljön az ember, vagy figyelni kell melyik ablaknál jelenik meg a sorszám, és ha nála, akkor úgy kell tenni mint ha nem az enyém lenne? ;) :p
Tisztára mint egyetemen, amikor ment a taktika, hogy melyik vizsgáztatóhoz kerüljön az ember. :)
Vicceltek, ő sem fog megenni. Csak 3 napig ülteted a fűmennyiséget, amit kapsz :D
 
Hát amennyiben "kapsz" és nem "vetet veled", akkor annyi baj legyen... :D :D
Ez egy jó kérdés amúgy, hogy mennyi növényt...
Nem feltétlen kell abból kiindulni, amit a GA csatornán látunk az akvák berendezésénél. Nekik olyan szempontokat is figyelembe kell venni, minthogy a galériában van kiállítva, szem előtt van, minél hamarabb mutatósnak kell lennie. Egyébként ez többször is elhangzik (még Balázstól is azt hiszem, de Tomitól biztosan), hogy egy otthoni akváriumnál nem feltétlen kell ennyire megpakolni új növényekkel. Annyi az előnye, hogy hamarabb durran be, gyorsabban lesz "kész" az akva ill. a több növény miatt a kezdetektől fogva stabilabb lesz.
Saját példámat felhozva, ha jól emlékszek amikor legelőször ültettem Monte Carlot előtérnek szerintem volt majdnem 2 hónap, mire szép összefüggő szőnyeget alkotott (80 cm széles akva). De mindösszesen talán 1, de max 2 doboz zseléssel indítottam. Miközben szerintem Balázs egy ilyesmi méretűbe belenyomott volna minimum 10 dobozzal, de lehet még többet. Úgyhogy ezt az összeget szerintem érdemesebb hardscape elemekre, jobb technikára, tesztekre, CO2 rendszerre...stb költeni.
Pl korábban felmerült itt a szűrő kérdés - Tetra vs Oase...senki nem figyelte az "Eheim-őrültek" közül azt hiszem, vagy csak átsiklottak felette.
De én pl elgondolkodnék egy Eheim 2275 prof. 4+ 600-ason. Árban az Oase 600-as szintjén van, minőségben, megbízhatóságban meg legalább ugyanott. Semmi bajom a Tetrával, főleg hogy nincs is tapasztalatom vele, de a szűrőn pont nem szabad spórolni, hosszútávú befektetés.
Saját tapasztalat ez is...annak idején Tomi győzködött a GA-ban, hogy kicsi lesz a szűrő, amit kinéztem, de én persze mentem a saját fejem után (jó lesz a kisebb, olcsóbb). Aztán pár hónappal később persze cseréltem is, mert valóban gyenge volt a szűrésem.
 
Ez egy jó kérdés amúgy, hogy mennyi növényt...
Nem feltétlen kell abból kiindulni, amit a GA csatornán látunk az akvák berendezésénél.
Igen, ez megmaradt nekem is a videókból, hogy a pénzt lehet időre váltani :)

Pl korábban felmerült itt a szűrő kérdés - Tetra vs Oase...senki nem figyelte az "Eheim-őrültek" közül azt hiszem, vagy csak átsiklottak felette.
De én pl elgondolkodnék egy Eheim 2275 prof. 4+ 600-ason. Árban az Oase 600-as szintjén van, minőségben, megbízhatóságban meg legalább ugyanott.
Eheim-et is néztem annó, olvasgattam sokat, videók, stb. Írtak arról is sok rosszat, hogy abba is sok a gagyi műanyag, úgyh abban maradtam magammal, hogy jó lesz nekem a Tetra is.
Most az Oase is igazából a külön kivehető előszűrő rész fogott meg (meg a beépíthető fűtő, bár arar nem hiszem, hogy szükségem lesz). Szóval ha drágább szűrőt vennék, akkor ilyesmi plusz funkció miatt, nem elsősorban a jobb márka miatt.
 
Back
Oldal tetejére