• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Új élőlények karanténozása

Tegnap beszereztem még 10 db. amanot a szokásos helyemről, még soha sem volt gondom az ott vásárolt halak rarnik miatt. De, ami miatt írok most az a ppm. 1050 volt a zacsiban, úgy hogy 3 óra múlva ezer öntögetéssel jutottam le lassan az akiban lévő 150-ig. Ha valaki nem is karanténozik, erre azért talán érdemes figyelni, akár a ph különbség miatt is, mert könnyen baj lehet belőle.
 
oh látom már hogy @Szabó Henrik kedvenc topikja ez lesz :ROFLMAO:
na jó elmesélem talán nem sértődik meg... Tegnap hazafele vittem neki néhány halat (állatkereskedésből). Odaadtam neki a zacskót, mire közli hogy kicsit meleg a vizük és betette a zacskót az akváriumba. Azt hittem megjött az esze és megvárja míg kiegyenlítődik a hőmérséklet, bár nem szokott ilyet tenni, úgyhogy szóvá is tettem. Az lett a válasz hogy csak az ollót keresi. És tényleg, zacskó kivág és már várta is hogy a halak elhagyják a zacskót :)
Ez a Henrik féle módszer, ez az hogy "a erősebbek megmaradnak , a gyengébbek meg elhullanak" győzzön a természet. :D
 
Ez a Henrik féle módszer, ez az hogy "a erősebbek megmaradnak , a gyengébbek meg elhullanak" győzzön a természet. :D
Na de vazz, egy Dwayne the "Rock" Johnson halnak is bevérzik a kopoltyúja vagy a sejtmembránja károsodik ha egy fullosan eltérő oldott ásványianyag koncentrátumú vízbe kerül!
Ja,........értem már, a Henrik csak és kizárólag "Chucknorris" halakat vesz!!! :ROFLMAO:
 
Na de vazz, egy Dwayne the "Rock" Johnson halnak is bevérzik a kopoltyúja vagy a sejtmembránja károsodik ha egy fullosan eltérő oldott ásványianyag koncentrátumú vízbe kerül!
Ja,........értem már, a Henrik csak és kizárólag "Chucknorris" halakat vesz!!! :ROFLMAO:
Vagy azokat teszteli.:D
 
igazából én is túlzásnak tartom a csepegtetős módszert... karantént meg szerintem senki nem használ kb.
Mindenki csepegteti a vizet de néhány óra után berakja az új halat a rendes akváriumba, azt ha bármi betegséget vitt haza az úgyis ott lesz. Ki az akinek van karanténakváriuma ahol nézegeti hetekig a halakat, garnikat hogy egészségesek-e? mert akkor van egy akváriuma ami csak azért jár hogyha vesz valamit ideiglenesen bekerüljön az élőlény, de egyébként nincs benne semmi.
A csepegtetés helyett én fél óránként 20% akváriumvizet rakok a hozott vízhez, azt 3-4 ilyen akció után már a hőmérséklet is kiegyenlítődik meg a víz is nagyjából.
De halaknál volt már hogy én is Henrik féle módon csak bedobtam őket az akváriumba (kevésbé érzékenynek tartott halnál, neocaridinánál). Nálam sem lett semmi bajuk.
Viszont volt már garnélám ami az első deci akváriumvíz után dobott egy hátast... azóta sem tudom miért.
 
Ha lassan szoktatod át őket, nem fogják eldobni. Pár órás csepegtetés már bőven jó kell, hogy legyen. Ha el is dobják, hamar újra petések lesznek, ha a vízzel minden rendben van. Ilyenért szerintem felesleges karantént fenntartani. : )

Rosszul fogalmaztam, elsősorban a hálóval hajkurászás okozta pánik okozza az idő előtti pete eleresztést. A két akvárium közti eltérés víz kémiában másodlagos. Van 1mm belső átmérőjű csövem, aminek 1 liter vízhez is másfél óra kell, szóval a szoktatás ütemével nem lenne gond.
 
Van egy műanyag talajporszívóm, a kézi pumpálós fajta. Szétszedhető darabjaira, van egy hosszú műanyag cső része. A garnéla kiszedő pipa mintájára szoktam vele dolgozni, teteje befog, lassan megközelítem az áldozatot, elengedem az ujjam, és beszippantja a vízzel. Testesebb garnikhoz, ahol fennáll a veszélye, hogy nekiütődhet a cső nyílásának, inkább átlátszó műanyagpohárral szoktam hajkurászni. Fel se tűnik nekik. Ez nyilván egy 50+ literes akváriumban macerás, de ha karanténakváriumnak egy kisebbet használsz, és kellően leengeded belőle a vizet, nem tart sokáig.
 
én pont fordítva csinálom a beszoktatás végét... az edény amiben vannak abból szívom le a vizet (az alja zaccal együtt és a végén a néhány csepp maradék vízzel kerülnek be az állatok a helyükre.
Így sem jut több hozott víz az akváriumba mint hálóról vagy bármi egyéb módon viszont kevesebb esélye van hogy valami élősködő a zaccból benne maradjon. És persze így nincs kergetés, nincs hálóba akadás, kiugrás az öntés közben.
 
én pont fordítva csinálom a beszoktatás végét... az edény amiben vannak abból szívom le a vizet (az alja zaccal együtt és a végén a néhány csepp maradék vízzel kerülnek be az állatok a helyükre.
Így sem jut több hozott víz az akváriumba mint hálóról vagy bármi egyéb módon viszont kevesebb esélye van hogy valami élősködő a zaccból benne maradjon. És persze így nincs kergetés, nincs hálóba akadás, kiugrás az öntés közben.
Ja, én ezt nem beszoktatásnál szoktam csinálni, olyankor én is minimális mennyiségű hozott vizet öntök csak az akváriumba. Félek is néha, hogy kiöntöm a csapba a jövevényeket, pedig vigyázok. :ROFLMAO: Vízcseréknél szoktam felszippantani a növendékeket, aztán a használt vizes tálban vadászom őket a csővel. Nagyobb garnikat akkor kellett csak műanyagpohárral zaklatnom, amikor áttelepítettem őket, vagy ki kellett szedni egy nagyobb átültetés miatt. Most a legutóbbinál mindenki maradt a helyén, útban is voltak, mindenkinek ott volt dolga, ahol én akartam kotorászni. :D
 
Van egy műanyag talajporszívóm, a kézi pumpálós fajta. Szétszedhető darabjaira, van egy hosszú műanyag cső része. A garnéla kiszedő pipa mintájára szoktam vele dolgozni, teteje befog, lassan megközelítem az áldozatot, elengedem az ujjam, és beszippantja a vízzel. Testesebb garnikhoz, ahol fennáll a veszélye, hogy nekiütődhet a cső nyílásának, inkább átlátszó műanyagpohárral szoktam hajkurászni. Fel se tűnik nekik. Ez nyilván egy 50+ literes akváriumban macerás, de ha karanténakváriumnak egy kisebbet használsz, és kellően leengeded belőle a vizet, nem tart sokáig.
Hát nézd, 12 literes a karantén, tehát elég kicsi ahhoz, hogy ne férjen bele semmilyen pohár, ráadásul pont a hatalmas Amano nőstényem az egyik petés, tehát könnyebb lenne leszívni az aljzatot, kivenni az Anubiasokat meg a technikát, majd abba csepegtetni a vizet, és egybe átönteni miután akklimatizálódtak! :ROFLMAO:

Tervbe van egy nagyobb, ~30 literes karantén, de az nem mostanában lesz, mert gondjaim adódtak az OTP-vel, ami átvisz a következőre:

igazából én is túlzásnak tartom a csepegtetős módszert... karantént meg szerintem senki nem használ kb.
Mindenki csepegteti a vizet de néhány óra után berakja az új halat a rendes akváriumba, azt ha bármi betegséget vitt haza az úgyis ott lesz.
Én azért tartok karantént, mert mostanában nem engedhetem meg magamnak, hogy egy 2100 forintos beruházás miatt hulljon el az előző huszonvalahány ezer forintos beruházás. Már akkor sem szerettem pazarolni, mikor volt mit, most meg már annak örülök, ha meg tudom venni a heti 10 liter desztillált vizet, hogy csapvízzel keverve megkapjam a ~270 PPM-et a vízcseréhez. Még nem tudom mi lesz, ha elfogy a folyékony táp 2-3 hónapon belül. Nagyon pórul jártam az utóbbi 3 hónapban.

Ki az akinek van karanténakváriuma ahol nézegeti hetekig a halakat, garnikat hogy egészségesek-e?
Videó naplót vezetek napi felvételekkel. Van ez a fertőzés aminek nem tudom a nevét magyarul, ami a garnéláknál zöld vattaszerű lerakódást okoz a testükön majd elhullnak, egyelőre gyógyíthatatlan, és még azt sem tudják biztosra megmondani, hogy fertőző-e. Amikor először hallottam róla youtube videóban, már el is döntöttem, hogy 2 hónapig tartom a garnélákat karanténban, ez most telt le.
 
Hát nézd, 12 literes a karantén, tehát elég kicsi ahhoz, hogy ne férjen bele semmilyen pohár, ráadásul pont a hatalmas Amano nőstényem az egyik petés, tehát könnyebb lenne leszívni az aljzatot, kivenni az Anubiasokat meg a technikát, majd abba csepegtetni a vizet, és egybe átönteni miután akklimatizálódtak! :ROFLMAO:

Tervbe van egy nagyobb, ~30 literes karantén, de az nem mostanában lesz, mert gondjaim adódtak az OTP-vel, ami átvisz a következőre:


Én azért tartok karantént, mert mostanában nem engedhetem meg magamnak, hogy egy 2100 forintos beruházás miatt hulljon el az előző huszonvalahány ezer forintos beruházás. Már akkor sem szerettem pazarolni, mikor volt mit, most meg már annak örülök, ha meg tudom venni a heti 10 liter desztillált vizet, hogy csapvízzel keverve megkapjam a ~270 PPM-et a vízcseréhez. Még nem tudom mi lesz, ha elfogy a folyékony táp 2-3 hónapon belül. Nagyon pórul jártam az utóbbi 3 hónapban.


Videó naplót vezetek napi felvételekkel. Van ez a fertőzés aminek nem tudom a nevét magyarul, ami a garnéláknál zöld vattaszerű lerakódást okoz a testükön majd elhullnak, egyelőre gyógyíthatatlan, és még azt sem tudják biztosra megmondani, hogy fertőző-e. Amikor először hallottam róla youtube videóban, már el is döntöttem, hogy 2 hónapig tartom a garnélákat karanténban, ez most telt le.
te vagy a ritka kivétel. Én karanténakváriumnak nevezem a legkevésbé féltett garnélás akváriumomat, ha valami gyanús az oda költözik. :)
 
Hát nézd, 12 literes a karantén, tehát elég kicsi ahhoz, hogy ne férjen bele semmilyen pohár, ráadásul pont a hatalmas Amano nőstényem az egyik petés, tehát könnyebb lenne leszívni az aljzatot, kivenni az Anubiasokat meg a technikát, majd abba csepegtetni a vizet, és egybe átönteni miután akklimatizálódtak! :ROFLMAO:
És ki akarod keltetni azokat az amano petéket?
 
pont a hatalmas Amano nőstényem az egyik petés

Ha nem tervezed kikelteni, akkor miatta ne parázd túl, mert édes vízben a lárvák úgyis a halál fiai, csak brakkvízben tudnak felnevelkedni.
Ja nálam a petés tigris is simán vészelte a költözködést az új akvába. Hálóval vadásztam le őket, nem kapott sokkot tőle.
 
Ha nem tervezed kikelteni, akkor miatta ne parázd túl, mert édes vízben a lárvák úgyis a halál fiai, csak brakkvízben tudnak felnevelkedni.
Ja nálam a petés tigris is simán vészelte a költözködést az új akvába. Hálóval vadásztam le őket, nem kapott sokkot tőle.
Jut eszembe, de kicsit off tema...
Masfel hete bombaztam szet az etkezöben a 72 literest. Ily un. garnelaszippantom nincsen, igy haloval!! szedtem ki a garnikat az ideiglenes tarhelyükre. Meg 40-50-db-ig szamoltam is, de aztan feladtam. Vagy 2,5 ora volt, mire a kb. 100 garnélát a 2 cm-estöl a 3 mm-ig kifogdostam, a vegen mar nem is lattam:eek:, de sikerült!
Szerintem egy sem maradt az akvaban.
Most is megvan az allomany, igaza a legaprobbak eltüntek a visszatelepites mag tarolas alatt. A halaknak is kellett valami...:(
 
Jut eszembe, de kicsit off tema...
Masfel hete bombaztam szet az etkezöben a 72 literest. Ily un. garnelaszippantom nincsen, igy haloval!! szedtem ki a garnikat az ideiglenes tarhelyükre. Meg 40-50-db-ig szamoltam is, de aztan feladtam. Vagy 2,5 ora volt, mire a kb. 100 garnélát a 2 cm-estöl a 3 mm-ig kifogdostam, a vegen mar nem is lattam:eek:, de sikerült!
Szerintem egy sem maradt az akvaban.
Most is megvan az allomany, igaza a legaprobbak eltüntek a visszatelepites mag tarolas alatt. A halaknak is kellett valami...:(
Ha nem hirtelen felindulásból jön a szétbombázás ötlete, akkor garnéla csapdázni kell. :D
 
Ha nem tervezed kikelteni, akkor miatta ne parázd túl, mert édes vízben a lárvák úgyis a halál fiai, csak brakkvízben tudnak felnevelkedni.
Ja nálam a petés tigris is simán vészelte a költözködést az új akvába. Hálóval vadásztam le őket, nem kapott sokkot tőle.
Igazad van, de van petés RCS is, bár ha nálad a tigris átvészelte, akkor tuti nem lesz probléma nálam se. :)

Még meg is könnyítené a dolgomat, ha a karantént fel tudnám számolni, mert akkor csak egy akváriumot kell féregirtanom. Egy 5g-os fenbendazol kezelést már túléltek, azóta meg túl is szaporodtak. :arghh:

planaria_woodstock.jpg

Ezt a mennyiséget naponta törlöm le szivaccsal. Nem tudom hogyan szaporodnak ilyen gyorsan, de szerencsére @Luigi13 a segítségemre sietett, most kapnak repetát! :)

Ha nem hirtelen felindulásból jön a szétbombázás ötlete, akkor garnéla csapdázni kell. :D
Cseles (az alákevert happy hardcore viszont nagyon figyelemelterelő, háromszor kellett visszapörgetnem)! :D
 
Nalam a karantenozas szuksegessege attol fugg, hogy honnan jottek az elolenyek. Ha ismerostol akkor nem szoktam. Ha viszont boltbol akkor a halaknak adok egy 10 perces furdot egy HydroPlex nevu cuccban, amit erre talaltak ki. Ezutan minimum 2 hetig vannak kulon akvariumban a halak. Volt mar tobbszor olyan, hogy leivtak a karantenban a halak es fol is sikerult nevelnem az utodok egy reszet (meggyhasu sugerrel meg egy Procatopus fajjal volt ilyen). Egyebkent kb. egy eve hasznalom ezt a 'martast' a halakra es azota nem volt semmi gond. Elotte volt, hogy kijott a darakor a karantenban.
 
Sziasztok.

A karantén medence mennyivel lehet kisebb, mint az adott halnak ajánlott?

Konkrétan neonnak min. 80 cm hosszú kell. Nekem lesz 15db neon viszont csak egy 25l-s akváriumom van itthon...
 
Back
Oldal tetejére