• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Új élőlények karanténozása

hnorbi

VIP kertész
Az akvarizálás egyik alaptézise, hogy mielőtt új lakók kerülnek az akváriumba, legyen az hal, garnéla, rák, csiga, stb., szigorúan min. két hét, de ajánlottan egy hónap karanténozás szükséges, az élőlények megfigyelése és rendszeres vízcserék mellett, lehetőleg az akvárium vízéből, ahova majd fognak kerülni. Mindez azért szükséges, hogy kizárjuk a kórokozók bekerülését az akváriumba.

Kezdő akvaristák általában ezt a szabályt nem tartják be, a díszállat kereskedésből hazaérve az újonnan vásárolt élőlényt egyből zutty, bele az aksiba, aztán majd lesz, ami lesz.

De tegyük a szívünkre a kezünket, gyakorlott akvaristaként is sokan nem karanténozunk, türelmetlenül várjuk, hogy az új jövevényt az akváriumunkban csodálhassuk, így kb fél óra szoktatás után már tesszük is át az állatkát az új lakhelyére.
Növényes akváriumoknál meg főleg gyakran előfordul, hogy
algatámadás esetén be kell vetni egy otocinclus vagy amano csapatot, ilyenkor nincs idő a karanténozásra.

Tehát itt a nagy kérdés: karanténozni vagy nem karanténozni?
 
Házi disz aksiknál szerintem a komoly káránténos megfigyelés kicsit túlzás... Plusz mindenki maga dontse el hogy mennyire bizik a kereskedőjében. Akik megy tényésztenek jól tudjak hogy különböző baktétium kultúrával rendelkező példányok is hatalmas galibát tudnak okozni.
 
Nálam egy 90 főből álló neoncsapat pusztult el mert nem karanténoztam. Pici akváriumot érdemes erre fenntartani, használtan1000 forint környékén lehet kapni, pár száz forint egy levegős szűrő, légpumpa talán többünknél is van elfekvőben. Szóval én a karanténozás mellett vagyok. Viszont ez nálam már a késő bánat kategória, nagy eladva, új beüzemelésének ideje bozontalan, karanténnak vett 22literes meg garnélás lett. De majd változnak a viszonyok, így nekem is kérdésem volna ezzel kapcsolatban, mégpedig, úgy tudom, nem árt ez idő alatt valami gyógyszeres kezelést alkalmazni, de milyent?
 
Hely hiányában Nálam sincs karanténozás, mert nem tudom megoldani. Csak óvintézkedést tudok tenni, új lakó érkezése után másnap kap az akvárium egy metikénkék kúrát, 1-2 nappal később pedig indítóbacit. Szerencsére eddig bevált, semmiféle pusztulásom nem volt darakórtól, vagy egyéb betegségtől.
 
Az akvarizálás egyik alaptézise, hogy mielőtt új lakók kerülnek az akváriumba, legyen az hal, garnéla, rák, csiga, stb., szigorúan min. két hét, de ajánlottan egy hónap karanténozás szükséges, az élőlények megfigyelése és rendszeres vízcserék mellett, lehetőleg az akvárium vízéből, ahova majd fognak kerülni. Mindez azért szükséges, hogy kizárjuk a kórokozók bekerülését az akváriumba.


Én ezt úgy szoktam,hogy már a kereskedésben megfigyelem a kiszemelt élőlényt.Többször be megyek és ha bármi gyanús akkor felejtős a vásárlás.Érdemes a többi akváriumra is egy-két pillantást vetni/a kék víz nem jó jel pl./o_O
 
Abszolúte karanténpárti vagyok, de nem a betegségek miatt. Azok ritkán előzhetőek meg vele, mert általában tünetmentes hordozó hallal érkeznek, vagy éppen a nem alkalmazkodott, egészséges új hal kapja el az akvárium tünetmentes hordozóitól. Kábé csak akkor hatásos, ha az új halaink frissen fertőződtek valamivel, aminek pont akkor jár le a lappangási ideje. Például egyszer gébeket hoztam, amiket karantén után engedtem be a többi hal közé. A többi halam darakóros lett, a bűnösökön egy darab pötty nem nőtt.

Ami miatt viszont nagyon is hasznos, hogy a karantén alatt fokozatosan hozzászoktathatjuk az új halakat az akvárium eltérő vízminőségéhez. A növényes akváriumokra például jellemző a lágy víz. Az egyetlen általam ismert bolt, ahol állandó jelleggel lehet lágy vízben tartott halakat venni, az a GA. Az összes többiben kemény vízben tartják az eladó halakat, kivéve a néhány nagyon kényes fajt, de van ahol még a diszkoszokat is tiszta szívvel bedobják a csapvízbe. A kemény vízből hirtelen lágyba került hal veséje hatalmas terhelés alá kerül, teljesen felkészületlenül, ez akár meg is ölheti. Fordítva kevésbé veszélyes, de az sem egészséges. Szóval ez egy nehezen megkerülhető probléma a halvásárlásnál, és ezen a karantén segít.
 
A jelenleg kapható díszhalak többsége import. Tenyésztett változatok is vannak, de elenyésző mennyiségben a mostani felhozatalhoz.

A halakat amit manapság kereskedésben meg lehet venni már lekaranténozták az import után. Ha olyan kereskedésben vásároltok, akik közvetlen hoznak importból meg kell kérdezni, hogy a karantén megvolt-e.
NEM szabad elhozni amíg nem történt meg.

- Mi pl nem hozunk direktbe csak nagykerektől ahol ez megtörténik. Ha direktbe hoznánk szükségünk volna 10x ennyi akváriumra az érkeztetés / karanténozás / tárolás miatt.

Ha egy import karanténozott hal a nagyker után bekerül a boltba az még nem jelent 100% biztonságot.
Nagyon sok érzékeny hal van, ami sajnos talán a nem megfelelő tartás miatt nagy számban hullik, esetleg olyan sérülést szenvedtek az import miatt, hogy a karantén után is hullanak.

A boltos a nagykertől elhozott általában begyógyszerezett halakat ritkán gyógyszerezi tovább. Persze van néhány dolog ami ellen védekezni kell.
Aztán itt van az hogy a legtöbb boltban nincs rendszer akvárium, mert ahogy a fresi xxl-en is látszik ez nem a boltos kategória (borzalmas drága egy ilyen rendszer).
Ezért az UV sincs mindenre rákötve általában csak időszakonként van használva.

A halak kis méretben vagy legyengülten jönnek be az országba. És majd a boltban nevelkedik tovább. Itt a kajáltatás is bejátszik.

Otthoni karantén még egy biztonsági lépcső, de mindentől ez sem óv meg.
 
Én is a "többször megnézem" módszert használom.Csak pár helyről szoktam halat venni(igazából kettő),megbízom a szavukban.ha ők azt mondják 3-4 hete ott van,és ebből én is láttam kettőt,akkor olyan nagy baj nem lehet.Nem reklámnak szánom,mert másban meg van velük bajom,de az ADban pl sokszor látom,hogy a friss halak gyógyszeres karanténban vannak,volt hogy 2hetet kellett várnom náluk oto-ra.Másik hely a GA,ott se futottam még bele halpusztulásba.Ma a Fresiben XXL-ben azt mondta a srác,hogy a nagykerben le van karanténozva,de náluk is előbb külön kerülnek,lévén,hogy soronként közös rendszerre van kötve náluk a fal,és csúny bukta lenne,ha ott bekerülne valami.
Viszont amit Moszat mond arra én is jobban oda fogok figyelni az érzékenyebb halaknál.Sajnos az utóbbi időben több algázót is vesztettem saját hibámból.Ma tettem fel a pontot az i-re.Hazahoztam négy sziámit,feles vízzel belógattam a zacsikat fél órára,oszt hadd menjenek.Tíz perc múlva az oldalán volt mindegyik,nem bírták a co2-t.szerencsére időben reagáltam,mindegyik rendben van,de azért kicsit aggódom,hogy reggelre a kanapén lesz valamelyik.A jövőben erre több gondot fogok fordítani.
 
Nekem is mondta a Fresiben a srác, hogy van oto, de karanténozzák őket, ezért nincs. :D
 
Másik hely a GA,ott se futottam még bele halpusztulásba

Pedig sajnos időnként előfordul. Nem tőlünk függ.

Az országban egyébként van x nagyker / importőr és a legtöbb boltban ugyanazt a választékot látod.
Pl AD, GA, Fresi XXL ebben némileg közös. De szerintem a többi nagyot is ide lehetne tenni.
Van 3-5 forrás és mindenki onnan vesz, máshogy nem is működne. A fresiben megfizeted a drága üzletet és a szuper halas falat. De végeredeményben azt veszed ami nálunk is van. Ugyanonnan kapjuk. :)
 
Ugyanonnan kapjuk.

Tudom.ez a hobbi nem tartana el több nagykert.az épp aktuális szállítmány minőségen múlik (majdnem) minden.de szerintem annyi szerepe lehet a boltnak,ha nem egyből vágják ki árulni a friss szállítmányt,akkor a "szállítássérült" halak kihullanak mielőtt vásárlóhoz kerülhetnének.
 
Azért az nagy különbség, hogy "ugyanazt" a halat/egyebet hogyan kezelik a boltban. Ismerek olyan jóembert, aki csapvízből árulja a CRS-eket és a diszkoszokat, és valamiért még mindig vannak vevői, akik újra és újra megveszik az újat a felfordult helyére. Jellemzően a plázás és a nagy diszkont jellegű üzletekben bánnak a legrosszabbul a halakkal. Egyszerűen olyan kicsi a hal értéke és akkora az árrés, hogy meg sem erőltetik magukat, hogy legalább úgy tűnjön, mintha számítana. Szinte mindig látok összehúzott úszójú elevenszülőket(fátyolbetegség), egy kis úszórothadást, meg ammóniamérgezés-gyanús eseteket. És ezek a halak már eleve egy jó kis interkontinentális utazástól meggyötörten érkeznek a nagykerbe. Ha minden igaz, ma már a halak zöme Ázsiából jön. Az ilyen lestrapált hal aztán hiába kerül a világ legjobb akváriumába, sosem szedi össze magát igazán.

A másik dolog, amit nem árt észben tartani, hogy ekkora import mellett szinte normális az egzotikus halnyavalyák feltűnése. Olyan tünetekről mesélnek mostanában az ismerőseim, hogy még a halbetegségek képes bibliájában sem találok róluk semmit. Hallottam már gennyes pattanásról, nagy fekete foltokról a hal izomzatában, kifehéredő belsőségekről és kilyukadó hasfalról, meg hasonló finomságokról.
 
Szerintetek a csigákat kell karanténozni vagy valamit csinálni velük, mielőtt bekerülnek a garnélákhoz?
Mit kell egy csigán figyelni karantén közben?:confused:
 
Én már 2x megjártam egy törpegurámi párral és egy kakadusúgér párral. ugyan abban a boltban vettem öket 3 honap eltéréssel. mind a kétszer hasvizkorosak lettek és 1 hét alatt elpusztultak.és 8 halam pusztult el utána. amelyikek már fél egy éve itt voltak. Azota vettem egy 15 literes akit berendeztem növénnyekkel kis szürövel és egy kis automata fütövel , ha veszek halat akkor 3 hétig ott figyelem öket és csak akkor van használatban. gurámi párt vettem azota, az egyik a 3. hét végén feladta de a párja jol van ennek 4 honapja.tehát az egyik beteg lehetett. már akkor amikor vettem öket, de semmi nem látszott külsöleg rajta mielött feladta.azota abban a boltban nem veszek semmit
 
Nálam az a baj, hogy elkezdenek szaporodni a karanténban. Február óta bitorolják a helyet a garnéláim a karanténban, mert márciusban petés lett az összes nőstény, azokat nem merem átszoktatni, hátha idő előtt dobják a petéket, szóval meg kell várnom míg a karantén összes lakója képes crustagran-on élni, mielőtt áttelepíteném. Azért 3-4 hónap karantén kényszerből kicsit sok. Ha a halaim eljátsszák ugyanezt, akkor legalább másfél év lesz, míg mindenki a helyére kerül, addigra meg nagyjából kezdődik az egész elölről.
 
oh látom már hogy @Szabó Henrik kedvenc topikja ez lesz :ROFLMAO:
na jó elmesélem talán nem sértődik meg... Tegnap hazafele vittem neki néhány halat (állatkereskedésből). Odaadtam neki a zacskót, mire közli hogy kicsit meleg a vizük és betette a zacskót az akváriumba. Azt hittem megjött az esze és megvárja míg kiegyenlítődik a hőmérséklet, bár nem szokott ilyet tenni, úgyhogy szóvá is tettem. Az lett a válasz hogy csak az ollót keresi. És tényleg, zacskó kivág és már várta is hogy a halak elhagyják a zacskót :)
 
Nálam az a baj, hogy elkezdenek szaporodni a karanténban. Február óta bitorolják a helyet a garnéláim a karanténban, mert márciusban petés lett az összes nőstény, azokat nem merem átszoktatni, hátha idő előtt dobják a petéket, szóval meg kell várnom míg a karantén összes lakója képes crustagran-on élni, mielőtt áttelepíteném. Azért 3-4 hónap karantén kényszerből kicsit sok. Ha a halaim eljátsszák ugyanezt, akkor legalább másfél év lesz, míg mindenki a helyére kerül, addigra meg nagyjából kezdődik az egész elölről.
Ha lassan szoktatod át őket, nem fogják eldobni. Pár órás csepegtetés már bőven jó kell, hogy legyen. Ha el is dobják, hamar újra petések lesznek, ha a vízzel minden rendben van. Ilyenért szerintem felesleges karantént fenntartani. : )

oh látom már hogy @Szabó Henrik kedvenc topikja ez lesz :ROFLMAO:
na jó elmesélem talán nem sértődik meg... Tegnap hazafele vittem neki néhány halat (állatkereskedésből). Odaadtam neki a zacskót, mire közli hogy kicsit meleg a vizük és betette a zacskót az akváriumba. Azt hittem megjött az esze és megvárja míg kiegyenlítődik a hőmérséklet, bár nem szokott ilyet tenni, úgyhogy szóvá is tettem. Az lett a válasz hogy csak az ollót keresi. És tényleg, zacskó kivág és már várta is hogy a halak elhagyják a zacskót :)
Ha van valakinek lehetősége karanténra, ártani nem árthat a dolog. Még mindig jobb, mintha véletlenül bevisz valami fertőzést egy szépen bejáratott akvába. Bár ezt mondom, én is a Henrik féle módszert alkalmazom, egy kis finomítással, nálam kapnak még előtte 2 deci akvárium vizet a sajátjukhoz, majd pár perc után öntöm őket be. Hétfőn kicsit sokkot kaptam mondjuk én is, meg szerintem az az 5-ös csapat uro is. Rámértem a zacskós vízre, 300 TDS, az enyém 170. Biztos nem esett nekik jól a változás, de egyelőre élnek és virulnak. :D Persze az sem mindegy, hogy honnan vannak a halak, nyilván kell valami bizalom a kereskedés irányába. Egy hullákkal teli akváriumból kapott halat még zacskóval együtt se raknék be a meglévők közé.
 
Back
Oldal tetejére