• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Új akvárium indítása

Nem csak az infuzorium az ok.Sajnos a talajban valószínüleg erős bomlási folyamatok vannak.Sima homok vastagon. Ja és találtam egy piócát benne😅! Elvitt a fertőzés jónéhány állatot is. Az egyik ancimat is :cry:. Jobban utána olvasva én is úgy látom hogy nem akkora a baj ha az ember időben észleli és tud reagálni. Sajnos napi 14 órát nem vagyok itthon sokszor. Rosszúl időzített a fertőzés. Ha minden jól megy jövőhét ilyenkor mehetnek vissza a halak az akiba. Tudom kicsit korai de az algázók és a rákokon kívűl csak csiga meg néhány neon van.
Egyetértek Gézával, és úgy érzem, kicsit túllihegted az egészet. MOndjuk ez a lecke kellett Neked - ahogy korábban mindannyiunknak -, hogy fejlődj.
Szerintem indíts egy naplót az akváriumodnak, mert
1) szétoffolunk egy topikot, amit más célból hoztak létre
2) ott mindent rögzíteni tudsz (mikor mit változtttál), és akkor a galibákat is hamarabb meg lehet oldani.
3) fotókat is tölts fel, mert vakon igyekszünk segíteni, de nem árt ha van egy pixelhalmaz, ami a segíteni akarókat eligazítja.
 
Szerintem egy kicsit túlreagálod a dolgot. Az infuzórium egysejtű organizmus, nem pedig halálos betegség. Ha megszűnik a kiváltó ok, visszaszorul. Valószínűleg állandóan jelen van a vízben (sok egyéb mikroorganizmussal és spórával együtt). Éppen emiatt felesleges a fertőtlenítés (ha kedvező feltételeket talál, úgyis újra elszaporodik). A növényekre szerintem nincs semmilyen hatással.
Én alaposan átmosnám a talajt, esetleg a köveket is. Vegyszert nem használnék. A Neomagnol elég erős fertőtlenítő, biztos, hogy kipusztítaná a szűrő baktériumokat. Ha a jelenlegi szűrőt az ideiglenes akváriumban járatod, megóvhatod a benne élő baktériumflórát.
Köszönöm. Nem fertőtlenitek. De keresek másik topikot az újraindításhoz. Végezetül azért még annyi hogy kivettem a köveket és oriás buborékok jönnek az aljzatból. Tehát már adott is a kedvező feltétel (talajban rothad valami). Homokot semmiféle képpen nem hagynám bent. Köszönök mindent mindenkinek.
 
Köszönöm. Nem fertőtlenitek. De keresek másik topikot az újraindításhoz. Végezetül azért még annyi hogy kivettem a köveket és oriás buborékok jönnek az aljzatból. Tehát már adott is a kedvező feltétel (talajban rothad valami). Homokot semmiféle képpen nem hagynám bent. Köszönök mindent mindenkinek.
Hát igen, ezzel kezdtem. Olyan aljzatot válassz, ami nagyobb szemcseméretű, esetleg agyagalapú. Finomszemcsés homokkal semmiképpen ne fedd le vastagon. Mert elzárja az oxigéntől és az áramlástól.
Használd az aljzatot. Nagyon sok hasznos baktérium tud megtelepedni a szemcséken. Én például hónapokig üzemeltettem egy kisebb guppis akvát minden szűrés nélkül, de imtenzív levegőztetéssel, bejáratva. Az összes szűrőbaktérium nyilván az aljzat szemcséin élt.
 
Erről jut eszembe, hogy végülis én indítottam ezt a topicot, úgyhogy elmondom, mi történt az elmúlt öt-hat hétben.
A Denerle baktériumkultúráját használtam, az ajánlott maximális dózisban. És az ajánlásnak megfelelően adagoltam a tápoldatot még egy hétig.
Az indítás másnapján beraktam 8 kisebb méretű halat. (pontylazacok)
Két hét múlva 5 Otocinclus, 5 Süncsiga, 3 piros versenycsiga, 2 Zebracsiga, 5 Amano.
Újabb egy hét múlva 5 Petitella, 2 fekete neon, még néhány lazac.
A negyedik héten , 5 Black Molly, 10-12 guppy, 1 törpe narancsrák, 10 kis Petitella.

Az első hét után vékony barnás bevonat lepett el mindent, azt gondolom, hogy ez az erőltetett baktériumindítás következménye. Az üvegekről levakartam, a többi helyről magától idővel elmúlt.
A 2.-3. héten zöld fonalas alga jelentkezett. Kifejezetten a mohákból indult ki, rövid és hosszú változatban is. Ez elég idegesítő volt, mert ha megpróbáltam az ujjaimmal a mohából kidörzsölni, akkor szakadtak le a mohaszálak is. Úgyhogy feladtam. De egy hét után magától elmúlt. Közben láttam a GA algaevős videóját, amiből kiderül, hogy a Black Mollyk megeszik a fonalas algát. Ezért gyorsan beszereztem öt közepes méretűt. Akik az első sokk után gyorsan munkához is láttak. Igazából akkorra már nem volt nagy probléma, de megerősíthetem, hogy a Black Molly serényen eszi a fonalas algát, úgyhogy arra számítok, hogy ilyen problémám már nemigen lesz.
Növények:
Weeping és Spiky moha. Kizárólag pillanatragasztót használtam, fára ragasztva. Őszintén meg kell, hogy mondjam, hogy bár rendkívül nagyra értékelem a GA munkálkodását, csupa jó cuccot vettem náluk eddig, a mohafronton most ez nem volt az igazi. Dobozos, kicsit állott és megbarnult mohát kaptam. De mivel még soha nem láttam mohát korábban, nemigen tudtam, hogyan kellene kinéznie.
Mindegy, felragasztottam csomókban. Két hét kellett és a mohacsomók csodálatos módon kizöldültek és növekedésnek indultak. Low tech aqva, CO2 nincs, de ez szemlátomást nem zavarja őket.
Három hét után már nyírni kellett, mostanra besűrűsödött és kövér csomókat alkot.
Törpe fű. Eleocharis acicularis mini. Legalábbis azt hiszem így hívják. Szétszedtem kisebb csomókba és egymástól 2-3 cm-re ültettem el. Mostanra kezdenek a csomók összenőni. Azt mondták, ez hightech aqva növény, kell neki a CO2, kicsit féltem is tőle, ráadásul pár hét után kifehéredett szálakat láttam a csomókból kinőve. Azt hittem, a fúszálak kezdenek meghalni, ezért csipesszel próbáltam kiszedni. De hamar rájöttem, hogy a csomó indákat kezdett el növeszteni, amiből pár centinként kis, zöld hajtások nőnek ki. Úgyhogy a csipeszezést felfüggesztettem.
Ami baromira nem jött be, az a Microsorium. Szépen fejlődik ugyan, de az összeset megfertőzte az ecsetalga. Más növényen nincs, de a Microsorium levelei tele vannak vele.
Még nem döntöttem el, hogy mi legyen vele.

Összességében tehát sikerült a gyakorlatban igazolni, hogy új akvárium indításnál ha megfelelő mennyiségben használunk baktérium kultúrát, nem kell heteket várni a heterotrófok betelepítésével.
Nem történt sem ammónia, sem alga katasztrófa.
Csigák, rákok, tehát elvileg érzékenyebb élőlények 2. héttől jelen vannak, semmi bajuk.

20210404_190540.jpg
 
Hát igen, ezzel kezdtem. Olyan aljzatot válassz, ami nagyobb szemcseméretű, esetleg agyagalapú. Finomszemcsés homokkal semmiképpen ne fedd le vastagon. Mert elzárja az oxigéntől és az áramlástól.
Használd az aljzatot. Nagyon sok hasznos baktérium tud megtelepedni a szemcséken. Én például hónapokig üzemeltettem egy kisebb guppis akvát minden szűrés nélkül, de imtenzív levegőztetéssel, bejáratva. Az összes szűrőbaktérium nyilván az aljzat szemcséin élt.
Köszönöm! Remélem nem olyan nagy gond hogy ide írtam.Itt találtam a bacikról hozzászólást.Kb 50 keresés után találtam egy infuzorium topikot. Egy bejegyzéssel két éve.Az új aljzat jbl mandano lesz.
 
Sziasztok! Nem találtam olyan topikot ahol meg lehetne mutatni az akva elrendezését ezért itt szeretném ha ránéznétek vagy átirányitanátok a megfelelő helyre.Nagyon szívesen fogadom a kritikákat.Tervezett növények előre balra monte carlo, jobbra micranthemum micranthemoides (hogy ennek miért nics valami rendes neve),kettő közé kis mezőre anubias nana.Hátra Balról jobra tündérhínár,rotala green,alternanthera reineckii (a másodkő mögé) és valamilyen hygrophilia (pontosan nem tudom)a legmagasabb sarokba.A hozzászólásokat előre is köszönöm.

 

Attachments

  • IMG_20210409_162052.jpg
    IMG_20210409_162052.jpg
    186.8 KB · Megtekintések: 19
Sziasztok!

Feleségem erősen ellenzi, de nagyon gondolkodom egy bruttó 13 literes nano akva elindításán garnélák és pár oto - lehet őket egyáltalán ilyen kicsi akváriumba tenni? - számára a közeljövőben elkészülő hálószobai komódra.

Adott egy 35 x 15 x 25 cm (sz x mé x ma) akvárium, amihez három világításon gondolkodom:
  1. Dennerle Style M LED 6w - 500 lumen
  2. Chihiros C201 LED dimmerrel - 750 lumen
  3. Valami DIY
Szűrésnek egy EHEIM 2211 a maximális mennyiségű 1liternyi Mátrixxal tömve. Mivel elég kicsi a medence ezért válsztanám ezt. GA ajánlás max 20literre szól.

CO2 a fal másik oldalán van a 120literes akvárium mellett. A fal egy válaszfal, amit viszonylag egyszerűen átfúrnék és a CO2 is megoldott lenne. Viszont hogy a difi ne foglalja az amúgy is szűkös helyet ezért az inline megoldás lenne a célszerű.

Táptalajnak Tropica, talajnak meg amazonia. Dekornak redmoor főleg az otok rágási kedve miatt, vagy pedig csak valami kő - sárkány vagy frodo - de akkor nem tennék bele otokat.

Szerintetek a technika ilyen formában jó lehetne? Mit lenne érdemes változtatni rajta?

Növényeken, lakókon nem gondolkodtam pontosan még, mert az approve nincs meg 😁😁😁
 
Szerintem ez így nem jó párosítás...
Azért is kérdeztem, hogy lehet-e?

Ez a projekt úgyis majd valamikor nyáron fog elindulni..ha egyáltalán. Szeretném az eszközöket élőlenyeket növényeket összeszedni gondosan, nem pedig kapkodva.
 
Azért is kérdeztem, hogy lehet-e?

Ez a projekt úgyis majd valamikor nyáron fog elindulni..ha egyáltalán. Szeretném az eszközöket élőlenyeket növényeket összeszedni gondosan, nem pedig kapkodva.
Törvényileg sem engedett, szép lehet csak garnikkal is.
 
Sziasztok!

Feleségem erősen ellenzi, de nagyon gondolkodom egy bruttó 13 literes nano akva elindításán garnélák és pár oto - lehet őket egyáltalán ilyen kicsi akváriumba tenni? - számára a közeljövőben elkészülő hálószobai komódra.

Adott egy 35 x 15 x 25 cm (sz x mé x ma) akvárium, amihez három világításon gondolkodom:
  1. Dennerle Style M LED 6w - 500 lumen
  2. Chihiros C201 LED dimmerrel - 750 lumen
  3. Valami DIY
Szűrésnek egy EHEIM 2211 a maximális mennyiségű 1liternyi Mátrixxal tömve. Mivel elég kicsi a medence ezért válsztanám ezt. GA ajánlás max 20literre szól.

CO2 a fal másik oldalán van a 120literes akvárium mellett. A fal egy válaszfal, amit viszonylag egyszerűen átfúrnék és a CO2 is megoldott lenne. Viszont hogy a difi ne foglalja az amúgy is szűkös helyet ezért az inline megoldás lenne a célszerű.

Táptalajnak Tropica, talajnak meg amazonia. Dekornak redmoor főleg az otok rágási kedve miatt, vagy pedig csak valami kő - sárkány vagy frodo - de akkor nem tennék bele otokat.

Szerintetek a technika ilyen formában jó lehetne? Mit lenne érdemes változtatni rajta?

Növényeken, lakókon nem gondolkodtam pontosan még, mert az approve nincs meg 😁😁😁
Lámpának egy chihiros AII351-et tennék rá. Csájnából tudsz rendelni, ha itthon nem kapsz. Én garnikat és süncsigákat tennék csak bele.
 
Jaja, onnantól szívás...
Nem biztos...egy rakás kínai store-nak már most is van lerakata EU-ban, nyilván elkezdik keresni majd a kiskapukat.
Az adminisztrációs terhek pedig így is óriásiak, kíváncsi leszek én arra, hogy mennyire bírják majd a hatóságok (nemcsak a magyar, hanem más EU-s országban is) azt az irdatlan adminisztrációs munkát, ami ezzel jár. Mind IT, mind humánerőforrás, mind logisztikai téren...
Majd meglátjuk! ;)
 
Nem biztos...egy rakás kínai store-nak már most is van lerakata EU-ban, nyilván elkezdik keresni majd a kiskapukat.
Az adminisztrációs terhek pedig így is óriásiak, kíváncsi leszek én arra, hogy mennyire bírják majd a hatóságok (nemcsak a magyar, hanem más EU-s országban is) azt az irdatlan adminisztrációs munkát, ami ezzel jár. Mind IT, mind humánerőforrás, mind logisztikai téren...
Majd meglátjuk! ;)
Bezony.
 
Back
Oldal tetejére