• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Ügyfél project tanulságok

viktorlantos

Alapító
Admin
Épp a tegnapi karbantartás képeket nézem és az jutott eszembe, hogy ha lehetőség van rá és az adott project indokolja, akkor megosztunk majd egy-két történetet a jövőben.

Legyen itt az első sztori....

Az akvárium egy böszme méretű növényesnek indult 1 éve. 2 méter feletti méretével 80cm körüli magasságával már a készítés alatt is jeleztük a kedves ügyfélnek, hogy ezt nem lesz mókás kaban tartani..... Természetesen nem fogadták meg a tanácsot.

A project összeállt időközben. Nagy akvárium, 2db 2080-as szűrővel, CO2, 2db 6 csöves ATI lámpával. Kicsit spórolás volt a berendezést illetően, kevesebb növény kevesebb dekor, de a végeredményt ez nem érintette.

Az akvárium egy új építésű családi házba került be, a falba építve. Az akvárium súlya miatt költöztetőknek kellett segíteni, mert csak hatan tudták tappancsokkal kivinni a helyszínre....

Az ügyfél remekül kitalálta az akvárium helyét a nappaliban, csak akkor még nem vette figyelembe, hogy az akváriummal szemben egy kb 3-4 méteres full üveg terasz ajtó van.... mondanom sem kell ez az akvárium egész élete alatt meghatározza majd a karbantartási mizériát.

Kicsit felpörgetve a sztorit a akváriumot 1 éve telepítettük. Az ügyfél megköszönte, szép lett. Eljöttünk. Mivel akvarista és nem az eső növényese, a karbantartást úgy gondolta felvállalja. Magánéletben egy elfoglalt üzletember, így várható volt, hogy a rendszeres karbantartás nem lesz egy könnyü dolog.

Az elmúlt egy évben sokszor járt nálunk az üzletben tanácsokat kérni. Most miért algásodok mi a nem jó stb stb. Bár a távsegítség a legnehezebb főleg ha ilyen jellgű biológiáról van szó, de kizárásos alapon a legtöbb esetben segítettünk és az akvárium a kezdeti nehéz start után nagyon szépen fejlődött.....

Persze a nappali fény mindig bekavart, az akvárium magassága miatt lehetetlenné vált néhány nyírás, mert a szerszámok nem értek el sok helyre. A merevítők miatt egyébként is nehezen kezelhető az aki.

Így érkeztünk el múlt hétig, amikor az ügyfél megkért, hogy most már menjünk ki és segítsünk neki lenyírni, mert nem bír vele, algás is stb stb.

Sajnos nem készítettem fotót az elhanyagolt állapotról pedig beszédes lenne.

De akkor sorban a problémák:
- A növények olyan szinten felnőttek az akváriumban, hogy a 2 szűrő nem tudta forgatni a vizet
- A nem megfelelő forgatás miatt a CO2 szint az egekben volt 45ppm felett.
- A sok CO2 miatt és az állóvíz miatt fonalalga invázió volt és az ecset is minden dkorfát meghódított.
- A halak inaktívak voltak a sok CO2 miatt beleértve az algázókat is.

Úgyhogy 3 órás nyírás után az alábbi kép készült.

IMG_5295.jpg

Csak hogy magyarázatot is adjak. Hátul és oldalt Crypto Balansea volt kb 80cm-s levelekkel, hátul Aponogeton Crispus Red szintén felszínig érő sűrű levélzettel. Ezeket az algásodás miatt teljesen vissszavágtam.

A bolbitis két oldalon 80cms magasságban volt már, egymásra hozta a növény az új hajtásokat és áthatoolhatatlan bokor lett belőle. Több mint a felét kivágtam.

Elől a microsorum növényeken a gyerekhajtások hógolyó méretű bokrokká nőttek. Ebből volt kb 20! Repültek.

A crypto-k bár messziről jól néztek ki, leveleik nagyon vékonyak voltak súlyos tápanyaghiányt mutatva. Rosssz levelek ki, ritkítás stb.

A 60cm magas Echino RED hatalms leveleit vissszavágtam, hogy fényt kapjanak az alatta lévők is.

A tápozás sima Tropica táp heti rendszerességgel, ami nagyon kevés ekkora növénymasszához és erre fényre CO2-vel kombinálva. Talajkapszulákat toltunk le a Cryptókhoz, hátha észheztérnek a következő hetekben.

Említettem a CO2 túladagolást. Semmit nem állított a tulaj rajta, elég volt hozzá az, hogy szinte semmi nem szökött el a vízből és folyamatosan tolta el a pH-t kedvezőtlen irányba.

Mit javasoltunk:

- Kerüljön be egy extra áramoltató a htsó oldalra, mert a szűrőket időnként túlságosan leterheli a nagy növényzet. A szűrőkosarakat rendszeresen ki kell szabadítani.
- A tápozást meg kell növelni és rendszeresen talajtápozni kell a Cryptokhoz
- A CO2 a hasonló problémák elkerülése végett és az ügyfél elfoglaltságához igazítva ajánlott lenne, ha vezérlőre lenne kötve. Így kiküszöbölhető a túladagolás az állandó ingadozás kezelése és a további problémák megjelenése.
- A fonál a nyírsokkal és a rossz levelek eltávolításával megszűnt, de az ecsetre 3 napos blackout kúralett javasolva.
- Easy Carbo túladagolás megszűntetése, mert a fenti dolgok egyensúlyt teremtenek és elég a normális Carbo adagolás nem kell 4x! ahogy az ügyfél tette...
- Rendszeresebb nyírás

A karbantartás alatt azonnal bevágtunk egy levegőztetőt. A vízcsere alatt folyamatosan verettük az esőztetővel a felszínt. Kb 1 óra múlva minden hal felélénkült. Az összes algázó munkához látott, a frissen bekerültek is. Az Otok hasa a teljesen vörösről éppen csak halvány rózsaszínre változott.

Apróságok ezek, de végeredményben ezektől működik majd a rendszer. Most ott van egy óriás növényes egy kiemelt helyen és hiába a jó technika nem hozza azt a látványt amit kellene. Pedig csak apró dolgok választanak e a sikertől és talán egy picit gondosabb előkészület a tervezésben.....

Az ügyfél 1 év után karbantartást kért most még csak a növények rendbetétellére és rendszeres nyírására

Ez a tegnapi történet volt....
 
Nem semmi. Egyébként szépen rendbe raktátok. :D Gondolom nem kis meló lehetett oda beereszkedni. Tényleg nagyon elfoglalt lehet az illető, bár azért ha kicsit olvasott volna a témában itt a fórumon annak ellenére, hogy van múltja a hobbiban...talán nem követ el ekkora baklövéseket. Főleg tápozás és CO2 tekintetében.

Az üveg terasz ajtóra pedig megoldás lehetne akár egy motorral időzített/ programozott reluxa, hogy mégse kapjon telibe nappali fényt az aki. (Napszaknak megfelelően lehetne úgy programoznia reluxát, hogy azért mindig legyen fény a lakásban is).
Mondjuk én az itthoni reluxát biomotorral üzemeltetem...szimplán kézzel. :D

Mindenesetre a bejegyzés nagyon jó, remélem az ügyfeleitek nem veszik zokon, hogy mi itt tanulunk a kárukon. :)
 
Üdv! Azért ez gigászi meló lehetett... gratula (y)

Kérdések:
1. Mennyi időt vett igénybe a művelet?
2. Milyen megfontolás alapján adagol valaki 4x-es carbomennyiséget? Hogy nem lett ebből komolyabb probléma?
3. Mi lett a kivágott bolbitissel és cryptoval? ;)
 
Nem semmi! Gondolom összeszorult a szíved, amikor megláttad a mostani elburjánzott állapotban.

Hiányolom a dzsungeles fényképet, legközelebb, ha hasonló eset lesz, ne feledjétek. Bár lehet a kezdeti sokk volt az oka. :)
 
Én csak egyet nem értek. Ha valakinek nincsen ideje karbantartani sem, akkor miért nem hív valakit aki ért hozzá és megcsinálja helyette.
A technikát elnézve ez nem okozna problémát.
Minden esetre a tanulságot levonhatjuk. Ha baj van kérjünk minél előbb segítséget.
 
Nem semmi. Egyébként szépen rendbe raktátok. :D Gondolom nem kis meló lehetett oda beereszkedni. Tényleg nagyon elfoglalt lehet az illető, bár azért ha kicsit olvasott volna a témában itt a fórumon annak ellenére, hogy van múltja a hobbiban...talán nem követ el ekkora baklövéseket. Főleg tápozás és CO2 tekintetében.

Az üveg terasz ajtóra pedig megoldás lehetne akár egy motorral időzített/ programozott reluxa, hogy mégse kapjon telibe nappali fényt az aki. (Napszaknak megfelelően lehetne úgy programoznia reluxát, hogy azért mindig legyen fény a lakásban is).
Mondjuk én az itthoni reluxát biomotorral üzemeltetem...szimplán kézzel. :D

Mindenesetre a bejegyzés nagyon jó, remélem az ügyfeleitek nem veszik zokon, hogy mi itt tanulunk a kárukon. :)

Ha van egy szép teraszod és az akvárium másodlagos, akkor saja reluxa kizárva.
Fórumot nem olvas az ügyfél, de nem is róla szól inkább a poszt, hanem a problémákól illetve arról, hogyan kellene működnie a rendszernek, hogy eredményesebb legyen.

Üdv! Azért ez gigászi meló lehetett... gratula (y)

Kérdések:
1. Mennyi időt vett igénybe a művelet?
2. Milyen megfontolás alapján adagol valaki 4x-es carbomennyiséget? Hogy nem lett ebből komolyabb probléma?
3. Mi lett a kivágott bolbitissel és cryptoval? ;)

A telepítés hát hogy is mondjam nem volt kényelmes, hónaljba szorított :)
- A telepítés egy 5-6 órás feladat volt anno, ha jól emlékszem. A kevés dekor miatt leginkább az ültetésről szólt. A mostani nyírás pont 3 órát vett igénybe.
- Carbo téma. Ha algás vagy és látod, hogy a dolgok nem használnak, nincs senkinek baja, akkor picit még rálocsolsz hátha megoldódik. Na itt is ez történt. Persze voltak hal elhullások, de ezek lehettek a CO2 miatt is. El tudom képzelni, hogy ilyen vízmennyiségnél kicsit máshogy viselkedik a Carbo is. Nem a nyakukba kapják a halak stb.
- A kivágott növényeket kikukáztam.

Nem semmi! Gondolom összeszorult a szíved, amikor megláttad a mostani elburjánzott állapotban.
Hiányolom a dzsungeles fényképet, legközelebb, ha hasonló eset lesz, ne feledjétek. Bár lehet a kezdeti sokk volt az oka. :)

Há ez úgy történt, hogy nálam volt a fotós cucc, hogy megörökítem. De amikor megláttam eszembe sem jutott elővenni a gépet. Nem is terveztem, hogy lesz a végén kép. Csak ahogy kezdett rendezett formát mutatni gondoltam megörökítem. Így a későbbi tanácsadás stb is könnyebb lesz.

Én csak egyet nem értek. Ha valakinek nincsen ideje karbantartani sem, akkor miért nem hív valakit aki ért hozzá és megcsinálja helyette.
A technikát elnézve ez nem okozna problémát.
Minden esetre a tanulságot levonhatjuk. Ha baj van kérjünk minél előbb segítséget.

Jó kérdés. Egyébként más ügyfeleknél is láttuk ahol simán megengedhették volna maguknak, hogy valamiért nem kérnek segítséget. Talán szeretnek ők is bíbelődni vele. Fene tudja.
Az biztos, hogy nem ez lenne az eredmény, ha a kezdetek óta foglalkoztunk volna vele.

Különben érdekes, van egy kísértetiesen hasonló project amit decemberben csináltunk. A méret kb azonos. Ott diszkoszos vasfás téma készült. Hasonlóan nappaliba, az ügyfél elfoglalt stb, de ezt fel is ismerte és kért automatizálást a probléma megelőzésére. Karbantartást mivel nem magyarországi nem kért, így kíváncsian várom a következő hónapok fejleményeit.

Ő volt az itt épp ültetés közben. Itt a növényeken volt a spórolás a technikán nem és a dekoron sem. Csak dekorból 25 kg vasfa ment bele. :)

IMG_4823-1024x682.jpg
 
Ha már uppolva lett a téma. A bejegyzés elején szereplő monstrum gazdája a héten járt bent nálunk. 2 hét telt el a bevetés óta és a növények szépen regenerálódnak. Az akvárium sokkal szebb lett. A fonál alga eltűnt. Szóval a beavatkozás sikeres volt a beteg azóta ismét a köröket futja:D(y)
 
Szeretnék megosztani veletek egy másik akváriumot, amit teljes egészében egy kedves vevőnk készített. Mi csak a "hozzávalót" adtuk.
Az akvárium adott volt, csak a technika és az egyéb jött tőlünk. Az akvárium elég giga, kb 2 méter hosszú olyan 500 liter körüli.
Az első nekifutás is már jó lett, de érezhetően hiányzott belőle valami.
disc_2.jpg

Szép növények, szép diszkoszok, de nincs meg a növényes feeling. A háttér adott volt, de a dimenziók újra lettek gondolva. Íme 500 liter Holland.

aki_20120723.jpg

Ugye mekkora előrelépés? ;)
 
Nem gyenge. Mondjuk nekem a diszkoszosok amúgy sem nagyon jönnek be
A hollandba kellene egy kicsit több hal szerintem még
 
Nem gyenge. Mondjuk nekem a diszkoszosok amúgy sem nagyon jönnek be
A hollandba kellene egy kicsit több hal szerintem még
A hollnad akik eleve halmentesek lennének, "CSAK NÖVÉNYEK" ,de halakkal szerintem is látványosabb lenne ;) .
 
Back
Oldal tetejére