• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Üdvözlet és a kezdet (18l nano)

daszabo

Főkertész
Sziasztok,
Új vagyok a forumon, ezért egy üdvözléssel kezdem és egy rövid bemutatkozással:
31 vagyok, gyerekkorom óta foglalkoztatnak az akváriumok, többször volt akváriumom, de nem mindig volt lehetőségem arra, hogy megtartsam őket. Általában a halak miatt tartottam akváriumot, de az utolsó tankban, már garnélák is voltak és nagyon megtetszettek a kis lények. Eltelt pár év akvárium nélkül, de visszataláltam...

Kedves Olvasók,
Bemutatom Nektek a kezdeteket, avagy így indultam neki a garnélás életnek:
Technika:
- AD NanoLife Cube Shrimp szett
--25x25x30 cube
-- Haqos Flex-400 akasztós szűrő (ebbe némi biológiai töltetet tervezek)
-- Haqos Stellars 13w csiptetős lámpa

Talaj:
Dennerle Nano Garnelenkies Sunda fehér aljzat
ADA Aqua Soil Amazonia
ADA alatt némi Tropica Substrate növény táptalaj

Dekor:
Red Moor
Fuji kövek

Növény:
Gömb moha
Riccardia chamedryfolia (Fujira és red moorra kötözve)
Sagittaria subulata
Elatine Hydropiper
XXX Hátul megbúvó pár szál háttérnövény – ajándékba kaptam, nem tudom a nevét
XXX Bal oldalt a fuji tövében leveles – ajándékba kaptam, nem tudom a nevét

Rövid leírás:
Az kis kockát alapvetően garnéláknak készítettem, de a növényes akváriumok ihlettek meg pár hete. Akkor gondolkodtam, hogy valami olyat szeretnék, amiben a garnélák jól fogják magukat érezni, de alapvetően a növények is otthonra lelhetnek. Ezért döntöttem a vegyes talaj mellett. Kapóra jött, hogy a zsák amazoniát együtt tudtam felhasználni egy bajtársammal, viszont mindenképpen szerettem volna fehér talajt is. Olcsón vettem márványt és végül nem használtam, mert későn olvastam utána:), de aztán beszereztem a Dennerle talajt is. Remélem az amazonia-t a növények, a dennerle-t a garnélák fogják meghálálni:)
Igyekeztem olyan követ választani, ami nem keményíti a vizet, ezért döntöttem a Fuji mellett. A kő talán jó otthont ad majd a Riccardiának. (a köveket amúgy kalapáccsal formáltam;-)Furcsa módon a Red Moor gyökér volt az első, amit megvettem az akváriumhoz, akkor még nem ismertem a leendő akváriumom méreteit ezért azt hittem, hogy majd az "óriás" red moor - ami GA-tól érkezett postán - őrült jól fog kinézni. Tévedtem, a gyökér 70%-át le kellett fűrészelnem, így is elég markáns darab maradt meg belőle.
Növény választásban sem vagyok gyakorlott. Kerestem a gömbmohát, mert régen voltak garnéláim (egy halas akváriumban) és azt imádták. Abban biztos voltam. Kerestem mohát és kerestem pár nem túl nagyra növő növényt, amit a garnélák majd bogarászhatnak. A növények kapják a GA-s micro/macro tápot, de csak módjával.
Az amazonia miatt pár hétig biztos nem lesznek még benne lakók, de már várja őket egy doboz mandulalevél és "Ebita Breed Quatro II - természetes alapanyagú garnéla táp" is. Red Cherry-t mernék csak bele tenni, de bátrabban választanék, ha gyakorlott szemek azt mondanák, hogy akár mehet bele kényesebb is... CRS? Tudom, hogy a víz minőségén sok múlik, de azt most tudom borítékolni, hogy a munkahelyem íróasztalán lévő nano-nál nem hiszem, hogy PH-t fogok állítani meg keménységet... így? CRS? (eléggé szeretném, de a Red Cherry-vel is boldog leszek:)

És akkor íme pár kép.
8075421661_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

1147891052_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

1344227333_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

A képek egyből a vízzel töltés után készültek, most izgatottan várom a folytatást... Ha alakul a helyzet akkor töltök még képeket.
($CO2-t egyelőre nem tervezek$)

Üdvözlettel,
daszabo
 
Utoljára módosított:
Szia,
Üdv a fedélzeten. Nagyon pofás kis nanot dobtál össze, nekem tetszik és elfogadnám az asztalomra :)
A redmoort kilógathattad volna nyugodtan az akváriumból, szerintem feleslegesen fűrészelted le az ágakat (bár nem láttam az eredeti formát)
Tápokkal tényleg óvatosan.
CRS-hez szükséges lágy víz, szerintem a csapvized 300-as TDS értéket mutat minimum, azoknak meg ha jól tudom 100-150 között kellene lennie, hogy jól érezzék magukat. Elsőre maradj az igénytelenebb fajoknál. Szépek az RC-k és olcsók/ingyenesek. Egy szebb lépcső (az én véleményem) sakura/yellow fire garnéla. Esetleg blue rili (a red rilinél szerintem szebb a sakura), csoki sakura is nagyon szép, annak az igényeit nem ismerem. Ezekkel a fajokkal egy szép színes nanot tudsz csinálni. Én mindenképpen valami erősebb színezetű garnélát javaslok.
 
Köszi Bálint! Igen, ha egyben maradhatott volna a redmoor, akkor szépen ki is lógott volna. Ehhez a 18 liter kevés volt sajnos. Legalább duplázni kellett volna. Így viszont csak az érdekesebb ágakat tudtam lefűrészelni. Gondoltam, hogy CRS-ről valaki le fog beszélni, de valójában kicsit bíztam is benne,hogy ez fog történni:) a garnélák érdekében:)
 
Szép kezdet ! A növényesek között a nanohoz: Gratula.....
RC-t biztosan találsz majd ingyé is. :) Én is itt kaptam. Sajnos általában 20-nál kezdenek kiadni :). Mire haza értem közben az egyik még hozzá babázott 25-öt. Megmaradt abból is tíz.
Ők megvannak a csapvízben is nálam. Már szépen színesednek és mászkálnak a halak között is.
Nekem mind kezdőnek sikerem volt az RC-kell. Majd egy idő után jöhetnek az igényesebbek, amikor megtanultuk a tartásukat.
Üdv a fedélzeten.(y)
 
Szép kezdet ! A növényesek között a nanohoz: Gratula.....
RC-t biztosan találsz majd ingyé is. :) Én is itt kaptam. Sajnos általában 20-nál kezdenek kiadni :). Mire haza értem közben az egyik még hozzá babázott 25-öt. Megmaradt abból is tíz.
Ők megvannak a csapvízben is nálam. Már szépen színesednek és mászkálnak a halak között is.
Nekem mind kezdőnek sikerem volt az RC-kell. Majd egy idő után jöhetnek az igényesebbek, amikor megtanultuk a tartásukat.
Üdv a fedélzeten.(y)

Nagyon köszi!:)
Hát az fix, hogy RC igen szapora, ami a populációt illeti:)
Üdv, Dávid
 
Szia!

Üdv az akihoz! Én is 18 L csinálom a kertészkedést! Nekem most kb 20-25 gari van benne és 3 neon hal... sajnos a (jó nanohalat még nem találtam meg számomra) Garnival 4 kezdtem aztán születtek... és megint jönnek az utódok! Ha esetleg szükséged lesz garnira szólj!
De ha bármi másba nyugodtan írj!
Már kezdem kiismerni a 18 L fortélyait :D
Az alapoktól kezdtem Low-technek indult és most már high-tecben tart :D Ez egy ördögi kör! Nem lehet vele le állni! De ha pénztárca engedi nem is szabad!

További szép napot!

Ha gondolod olvass bele a naplómba!
 
Szia!

Üdv az akihoz! Én is 18 L csinálom a kertészkedést! Nekem most kb 20-25 gari van benne és 3 neon hal... sajnos a (jó nanohalat még nem találtam meg számomra) Garnival 4 kezdtem aztán születtek... és megint jönnek az utódok! Ha esetleg szükséged lesz garnira szólj!
De ha bármi másba nyugodtan írj!
Már kezdem kiismerni a 18 L fortélyait :D
Az alapoktól kezdtem Low-technek indult és most már high-tecben tart :D Ez egy ördögi kör! Nem lehet vele le állni! De ha pénztárca engedi nem is szabad!

További szép napot!

Ha gondolod olvass bele a naplómba!

Szia Péter,
Köszi a felajánlást és mindenképpen megnézem az akváriumodat!:)
Igen, látom én is, hogy egy mini, egy nano is nyeli a pénzt, ha van... :)
Üdv,
Dávid
 
Ma reggel megláttam a zöld foltokat az akvárium hátfalán. Jönnek a vízcserék és a nagy ijedtség miatt rögtön be is szereztem a substrat-pro szűrőanyagot. Algától majd megtisztítom az üveget. Két nappal az indítás után, ennyi amazoniával nem kell csodálkoznom azt hiszem. Kevés növény, "sok" fény és csomó ammonia... Most várom a hatást türelemmel.
 
Nagyon pofás kis doboz! Kíváncsi leszek mi lesz belőle. A dekorhomok nekem egy kicsit bántja a szemem. A színe és az elrendezése is. Azt hiszem sok gondod lesz még vele! :)

Üdv a fórumon
 
Ma reggel megláttam a zöld foltokat az akvárium hátfalán. Jönnek a vízcserék és a nagy ijedtség miatt rögtön be is szereztem a substrat-pro szűrőanyagot. Algától majd megtisztítom az üveget. Két nappal az indítás után, ennyi amazoniával nem kell csodálkoznom azt hiszem. Kevés növény, "sok" fény és csomó ammonia... Most várom a hatást türelemmel.

Hát ez fura, hogy 2 nap alatt jön az alga...sztem a szőrés nem lesz elegendő! Nekem is ez a szettem volt, és amíg akasztós szűrőm volt én is kinlódtam vele! Az a baj hogy hiába tömöd meg el fog dugulni kb 2 naponta, és vissza kell venned a szűrés teljesítményéből is! És ez nem vezet jó dolgokhoz. Ha olvastad a naplóm ezt én is végig zongoráztam! Aztán jött a külső szűrő, és kb 1 nap alatt kipucolt minden ilyen dolgot! A fényeddel nem hiszem hogy gond lenne! nekem 2x ennyi van! A szűrés legyen sztem az első dolog amit megoldasz! ;)
 
Szia!
Üdv a fórumon! Kicsit aggódok a hőmérséklet miatt. Egy ilyen kis csöppség pár fokkal hűsebb csak, mint a kellemes fűtött irodai levegő, ami főleg így indításkor Amazoniával pláne, igencsak megnöveli gondokat! 27-28 fokos víz sok, 24-26-on kéne tartani.
Szorítok!
Amíg nem áll be a (külső) szűrésed, átmenetileg telepíts "stem" azaz futó növényeket.
 
Szia!
Üdv a fórumon! Kicsit aggódok a hőmérséklet miatt. Egy ilyen kis csöppség pár fokkal hűsebb csak, mint a kellemes fűtött irodai levegő, ami főleg így indításkor Amazoniával pláne, igencsak megnöveli gondokat! 27-28 fokos víz sok, 24-26-on kéne tartani.
Szorítok!
Amíg nem áll be a (külső) szűrésed, átmenetileg telepíts "stem" azaz futó növényeket.

Szia Lewis,
Egy másik akváriumban (tőlem két méterre) mérjük a hőt és 24 fokot mutat most is hőmérő. Mindenesetre egy apró hőmérőt most betettem az akváriumba - biztosa, mi biztos - és itt is 24 fok van:)
Igen sokat mond a zárójeles "külső" szó... :) Teljesen igazad van, úgyis lesz majd külső szűrő egyszer, csak idő kérdése:)
Köszönöm a tanácsot, figyelek majd a víz hőmérsékletére!
Üdvözlettel,
Dávid
 
Nem lehet, hogy csak simán éri a nap? Attól is jön a zöld alga az üvegre.

A délutáni órákban néha süti, néha nem. Azt mondanám, hogy így télen van rá esély, hogy a délutáni órákban van sansz némi napsütésre. Az év többi részében nem lesz gond, mert lombok takarnak. Egyébként én is gondoltam rá, de azt nem értem, hogy miért nem az akva elejére nő és miért a hátuljára. Arra gondoltam, hogy elől nincsen amazonia - ami az ammonia forrása most - hátul viszont van. Számíthat ez?
 
Perlon nem ferne meg be a vegere valahova? A vegere kene meg.
Kompromisszum kérdése szerintem. Van most benne egy kis szivacs (függőleges fekete vonal) és az sincs igazán jó helyen.. Ha a szivacs utáni kis rekeszből kiveszem a substratot, akkor odaférne a perlon. Így értetted a végét, ugye? Mármint az visszafolyó résznél. Vagy arra a részre lenne célszerű, ahová a víz megérkezik az akváriumból?
 
Az utolso szures kene legyen a perlon igen. A fekete szivacsot lattam. Az megfogna a kis koszokat ami bejon a szurobe. De mivel ott a fem racs igy az maradhat ott is. Vagy probald meg a fekete szivacsot a halo moge tenni es utana a substrat.
 
Back
Oldal tetejére