• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Túlfeszültségvédő elosztó vagy szünetmentes tápegység

kipser

Főkertész
Sziasztok!

Az akváriumhoz keresek jól működő, megbízható túlfeszültségvédő elosztót vagy szünetmentes tápot.
Szerintem minimum 8 dugalj kellene, hogy legyen tehát ha tudtok valami ilyet, ami bevált akkor kérem jelezzétek.

köszi
 
Sziasztok!

Az akváriumhoz keresek jól működő, megbízható túlfeszültségvédő elosztót vagy szünetmentes tápot.
Szerintem minimum 8 dugalj kellene, hogy legyen tehát ha tudtok valami ilyet, ami bevált akkor kérem jelezzétek.

köszi
A tulfeszultseg vedelmet nem oda kellene tervezni hanem a biztositek tablaba. A helyi tulfesz vedelemmel az a baj, hogy alapbol ha meg is vedi a fogyasztokat, abbol is csak azokat amin van vedofold. Akvariumi fogyasztoknal nem igazan szokott lenni.
Lehet kapni olyan asztali elosztokat amibe benne van alapbol. Abba dughatod az akvas fogyasztokat, a lenyeg, hogy az asztali eloszto foldelt dugaljba csatlakozzon.
 
A tulfeszultseg vedelmet nem oda kellene tervezni hanem a biztositek tablaba. A helyi tulfesz vedelemmel az a baj, hogy alapbol ha meg is vedi a fogyasztokat, abbol is csak azokat amin van vedofold. Akvariumi fogyasztoknal nem igazan szokott lenni.
Lehet kapni olyan asztali elosztokat amibe benne van alapbol. Abba dughatod az akvas fogyasztokat, a lenyeg, hogy az asztali eloszto foldelt dugaljba csatlakozzon.
Bocs, de én úgy hallottam, hogy nem csak a biztosítéktáblába kell, hanem oda IS kell túlfeszültség védelem. Azaz, a lényeg a koordinált túlfeszültség védelem. A túlfeszültség levezetőnek csak akkor van értelme, ha rendszerben gondolkodunk, és minden szinten beavatkozunk, elkezdve a "villámhárítóval" (nem véletlenül tettem idézőjelbe).
A koordinált túlfesz védelem többek között azt is jelenti, hogy kb. 10 méterenként el kell helyezni egy túlfeszültség védő eszközt, amely lehet 1 + 2 + 3 szintű vagy más gyártó szerint: B + C + D.
- az 1 (B) a fogyasztásmérőhöz kell,
- a 2 (C) a lakáselosztóba
- a 3 (D) a dugaszoló aljzathoz
A dugaszoló aljzathoz telepített túlfeszvédelem sem csak a földelt fogyasztókat védi meg, hanem a megerősített szigetelésűeket is, mert N és fázis vezetőről is levezeti a földelőbe a feszültséget. Tehát a fogyasztóhoz már eleve nem jut ki a túlfesz.

A kérdésre válaszolva:
Mindegyikben kb. ugyan azok az alkatrészek vannak. Ha nagyobb biztonságot akarsz, akkor keress egy bármilyen márkás elosztót: APC (Schneider), Eaton, Legrand. Nem lehet rangsort felállítani.
Az UPS-ek általában el vannak látva "D" védelmi szinttel.
Még annyit, hogy bármilyen villám/túlfeszültség védelem 97-98%-nál nem jobb!
 
Bocs, de én úgy hallottam, hogy nem csak a biztosítéktáblába kell, hanem oda IS kell túlfeszültség védelem. Azaz, a lényeg a koordinált túlfeszültség védelem. A túlfeszültség levezetőnek csak akkor van értelme, ha rendszerben gondolkodunk, és minden szinten beavatkozunk, elkezdve a "villámhárítóval" (nem véletlenül tettem idézőjelbe).
A koordinált túlfesz védelem többek között azt is jelenti, hogy kb. 10 méterenként el kell helyezni egy túlfeszültség védő eszközt, amely lehet 1 + 2 + 3 szintű vagy más gyártó szerint: B + C + D.
- az 1 (B) a fogyasztásmérőhöz kell,
- a 2 (C) a lakáselosztóba
- a 3 (D) a dugaszoló aljzathoz
A dugaszoló aljzathoz telepített túlfeszvédelem sem csak a földelt fogyasztókat védi meg, hanem a megerősített szigetelésűeket is, mert N és fázis vezetőről is levezeti a földelőbe a feszültséget. Tehát a fogyasztóhoz már eleve nem jut ki a túlfesz.

A kérdésre válaszolva:
Mindegyikben kb. ugyan azok az alkatrészek vannak. Ha nagyobb biztonságot akarsz, akkor keress egy bármilyen márkás elosztót: APC (Schneider), Eaton, Legrand. Nem lehet rangsort felállítani.
Az UPS-ek általában el vannak látva "D" védelmi szinttel.
Még annyit, hogy bármilyen villám/túlfeszültség védelem 97-98%-nál nem jobb!
Lattad mar azokat a vedelmeket ami bele van szerelve? Es, hogy hogyan mukodik?
 
Lattad mar azokat a vedelmeket ami bele van szerelve? Es, hogy hogyan mukodik?
Melyik védelemre gondolsz? Szikraközösre vagy varisztorosra? Mindkettőt láttam már. Igaz, működni egyiket sem láttam még... :) ... hál' Istennek. Optimális esetben, ha jól van méretezve a rendszer, a varisztoros SPD-nek nincs is látható nyoma.
Mindkettőnek megvan az előnye és hátránya. Azért használják őket ott, ahová való.
Nem vagyok villámvédelmi szakember, nincs Vn jogosultságom, de kb. tisztában vagyok a működésükkel. Ennek alapján írtam azt, amit.
 
Sziasztok!

Az akváriumhoz keresek jól működő, megbízható túlfeszültségvédő elosztót vagy szünetmentes tápot.
Szerintem minimum 8 dugalj kellene, hogy legyen tehát ha tudtok valami ilyet, ami bevált akkor kérem jelezzétek.
köszi
Túlfeszültségvédelem védőérintkezős dugaszolóaljzatokhozOBO.jpg

Schrack-Info
A Schrack védelmi elemek alkalmazhatók új és meglévő süllyesztett dugaszolóaljzatokhoz. A védelem
túlterhelődése esetén a beépített jeladó hibás védelmi készüléket jelez. A dugaszolóljzat ekkor is üzemképes.
Ideális megoldás üzemelő dugaszolóaljzatokhoz a Schrack finomvédelmi adapter (III osztály). A kombinált
adapter védi a kisfeszültségű tápellátást és az adatátviteli vonalakat is (F csatlakozó TV antenna hálózathoz, RJ11
csatlakozó telefon hálózathoz).

Ha ilyen túlfeszültség levezetőt építesz be a dugaszoló aljzatodba, akkor mindent megtettél az adott szinten. Ez (bár nem látom jól) de szerintem OBO gyártmány. Magyarországon pillanatnyilag három cég van, aki széles körben elismert villámvédelem tekintetében:
DEHN, OBO, PHOENIX CONTACT. Ezeknek a cégeknek a termékeit építik be a korábbi levelemben említett gyártók a készülékeikbe. Ha ezek közül választasz, nem tudsz nagyon mellélőni.
Megismétlem: ha nem építesz ki koordinált túlfeszültség védelmet, akkor ez (vagy bármelyik) dugaszoló aljzatba, elosztóba, készülékebe épített túlfeszültség levezető túrót sem ér! Túlfeszültség esetén felrobban, a védendő készülék pedig tönkremegy, mintha ez ott sem lett volna!
 
En ezt szoktam beepiteni es erosen ajanlani, ami az elso kepen van. A kistestveret meg az aljzatokba, de azt csak ha kulon igeny van ra. A visszajelzesekbol itelve nem volt meg tevesztes. A telephelyunkon (Foton) rendszeres a reszleges aram szunet vagy kimaradas. Volt egy eve egy vedelembol kihagyott kor, (sporolas) ott csunya munkat csinalt a tulfeszultseg. Hamar potolva lett a vedelem. Az elso kepen amit lattok. 45b7c766f63dbc2ff00fd869181105e7.jpg394c8328d4b056383577f0ebce545e40.jpg
 
Igen ez korrekt megoldás.
Az egész megvan 70 ezerből + dugaljhoz a T3. típus 15 ezer, és tökéletes a biztonság. (y)
1 millas kar lett a legutobbi tulfeszbol. A vedett vonalon viszont csak kilokte az olvado betetet. Csere 1 mozdulattal. Ahol nagy koltsegu cuccok vannak, nem lehet ezen sporolni. Tobb szezezres elektronikai eszkozok egy irodaba.... Nem kell ezt tul ragozni pontosan tudod mirol szol ez. Egyszeri beruhazas es jelzi illetve eszleled, hogy volt valami.
 
Akkor azt mondjátok, hogy ezek túlfeszültségvédős elosztó címen árult hosszabbítók önmagukban csak parasztvakítások? Otthoni hálózat és használat mellett.
 
Akkor azt mondjátok, hogy ezek túlfeszültségvédős elosztó címen árult hosszabbítók önmagukban csak parasztvakítások? Otthoni hálózat és használat mellett.
Azt nem mondanam, de nekem sajna volt vele bajom. Ketto darabra volt kotve ket nagyerteku futotest. Mind ketto vezerlese hosi halalt halt. Ez mondjuk aggregatorrol uzemelt, amiben szinten van tulfesz vedelem, es a problema abbol is adodhatott, hogy a kezelonk rendszeresen nem foldeli le az aggrit. Igy pedig foldeles hianyaban nem tudja levezetni a tulfeszt. 85k-ba fajt a kezelonek ez a muvelet.
Kerdesedre a valasz "szerintem" egy db tulfeszvedett asztali eloszto, nem egy garancia erre a dologra.
 
Azt nem mondanam, de nekem sajna volt vele bajom. Ketto darabra volt kotve ket nagyerteku futotest. Mind ketto vezerlese hosi halalt halt. Ez mondjuk aggregatorrol uzemelt, amiben szinten van tulfesz vedelem, es a problema abbol is adodhatott, hogy a kezelonk rendszeresen nem foldeli le az aggrit. Igy pedig foldeles hianyaban nem tudja levezetni a tulfeszt. 85k-ba fajt a kezelonek ez a muvelet.
Kerdesedre a valasz "szerintem" egy db tulfeszvedett asztali eloszto, nem egy garancia erre a dologra.
Az összes cuccunk rá van kötve különböző márkájú túlfeszvédett elosztókra, de nyilván mindegyik a falban lévő aljzaton van. Az egyik (APC a kis drága) még jelzi is, ha nem földelt aljzatba van dugva. Hát remélem, hogy nem lesz semmi gondunk, mert ha az akváriumok okoznak valamit, akkor elbúcsúzhatok a hobbitól. :notworthy:
 
Az összes cuccunk rá van kötve különböző márkájú túlfeszvédett elosztókra, de nyilván mindegyik a falban lévő aljzaton van. Az egyik (APC a kis drága) még jelzi is, ha nem földelt aljzatba van dugva. Hát remélem, hogy nem lesz semmi gondunk, mert ha az akváriumok okoznak valamit, akkor elbúcsúzhatok a hobbitól. :notworthy:
Az akvariumok nem okozhatnak ilyesmit. A baj kintrol jon a halozatrol.
 
Az akvariumok nem okozhatnak ilyesmit. A baj kintrol jon a halozatrol.
De az akvárium cuccai a nap 24 órájában mennek. A lámpa csak nappal nyilván. Szívem szottya pedig betegesen retteg attól, hogy valami hálózaton hagyott dolog kigyullad, ezért egy időben minden ki lett húzva, lekapcsolva, amikor eljöttünk otthonról. Nagyon-nagyon erősnek kellett lennie, hogy beleegyezzen az akváriumba, és a 24/7-ben működő szűrőbe. És amikor megjött az első normális világításom, ami úgy kapcsolódik fel, hogy nem vagyunk otthon? Hajaj... Nem lepődnék meg, ha titokban nyugtatókat szedne. :ROFLMAO:
Többek között azért is nem hajlandó régebbi családi házat venni, mert ott a vezetékek teljes cseréjével kellene kezdeni. :p

Sziasztok!

Az akváriumhoz keresek jól működő, megbízható túlfeszültségvédő elosztót vagy szünetmentes tápot.
Szerintem minimum 8 dugalj kellene, hogy legyen tehát ha tudtok valami ilyet, ami bevált akkor kérem jelezzétek.

köszi
Hogy a te kérdésedre is válaszoljak, bár nem szakmai szempontból... Az APC-nek vannak különböző dugalj számú elosztói, az otthoniak közül az a legszimpatikusabb, és a legprofibbnak tűnő márka. Van még HAMA, ezen vannak az akvárium cuccai, egyenként kapcsolható, én ezért választottam ezt. Van egy Philips, ennek a fekete, koaxos verziója, meg egy Belkin 8 dugaljos. Mindegyik papíron túlfeszültségvédős, egyelőre otthon nem volt gond, nem tudom, hogy működnek. :')
 
Akkor azt mondjátok, hogy ezek túlfeszültségvédős elosztó címen árult hosszabbítók önmagukban csak parasztvakítások? Otthoni hálózat és használat mellett.
Nem pont így, és nem pont ezt mondtuk.
Csak akkor lenne parasztvakítás, ha azt írnák a Használati utasításában, hogy önmagában is megfelelő védelmet nyújt. De ilyet nem írnak (tudtommal). A lakásod elosztójába kell a Henrik által mutatott készülék, és akkor lesz a védelem maximális. Lehet, hogy egy olcsóbb megoldás is elég lehet (T2), ha mondjuk a fogyasztásmérődben van már egy T1. Ha rácuppantál a témára, és nem tudod, hogy mit is tegyél, érdemes egy villanyászt hívni.
 
Utoljára módosított:
Nem pont így, és nem pont ezt mondtuk.
Csak akkor lenne parasztvakítás, ha azt írnák a Használati utasításában, hogy önmagában is megfelelő védelmet nyújt. De ilyet nem írnak (tudtommal). A lakásod elosztójába kell a Henrik által mutatott készülék, és akkor lesz a védelem maximális. Lehet, hogy egy olcsóbb megoldás is elég lehet (T2), ha mondjuk a fogyasztásmérődben vagy már egy T1. Ha rácuppantál a témára, és nem tudod, hogy mit is tegyél, érdemes egy villanyászt hívni.
Ugy ugy
 
Pedig jolenne ha megnyugodna es megszokna, hogy nem a vilagvege ha valami bedugva marad, mert belegondolni is rossz ha majd lesz autotok minden indulas elott beszereni az akkumulatort, erkezeskor meg ki. Fel evente sarucsere stb.
Ilyet ne is említs neki! :D Már egészen megbarátkozott azért a dolgokkal, megy 2 szűrő, 2 fűtő (ebből 1-et már lekapcsoltam), 1 lámpa, hamarosan 2 fog, ott a terrárium melegítő világítása, meg egy melegítő lap az alján. Haladunk. (y)
Nem jogtalan azért a félelme, családban gyulladt ki ház elektromos készülék hibája miatt. Viszont én csak azóta parázok kicsit, amióta ő rám ragasztotta ezeket a dolgokat. Végül is nem volt elég fóbiám, odaadta a sajátjait is. :D

Nem pont így, és nem pont ezt mondtuk.
Csak akkor lenne parasztvakítás, ha azt írnák a Használati utasításában, hogy önmagában is megfelelő védelmet nyújt. De ilyet nem írnak (tudtommal). A lakásod elosztójába kell a Henrik által mutatott készülék, és akkor lesz a védelem maximális. Lehet, hogy egy olcsóbb megoldás is elég lehet (T2), ha mondjuk a fogyasztásmérődben vagy már egy T1. Ha rácuppantál a témára, és nem tudod, hogy mit is tegyél, érdemes egy villanyászt hívni.
Azt nem tudom, hogy mit írnak pontosan a leírásokban, de a laikus azt hiheti, hogy vesz 10-20k-ért egy ilyen védelemmel ellátott hosszabbítót, és jöhet a villámcsapás is (erősen sarkítok nyilván). Ohh én nem fogok bogarászni a villannyal, ide szakember kell. Vagyis ide már nem, mert nem költünk más házára, ha nem fizeti ki, de majd a sajátunk atombiztosra lesz megcsinálva.
 
Az villamossag nem jatek. Lehet figyelni ra, hogy ne razzon meg, de ott meg nincs vege. Csak olyan cuccokat szabad hasznalni ami megbizhato. Egy elet munkaja szellhat el egy pillanat alatt. Vezetek halozat tip-top legyen, es csak megbizhato fogyasztok.
 
Back
Oldal tetejére