1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Tudományos kutatásom: Milyen úton hat a Carbo a növények fejlődésére?

Kategória: 'Akvárium és a szén-dioxid (CO2)', témanyitó: Pendulum, téma nyitása: Jan 15, 2018.

1. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum Főkertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    947
    Hely:
    Szeged,Kecskemét
    Sziasztok,

röviden felvázolom mivel foglalkozok mostanában. A glutáraldehid(carbo) hatását vizsgálom a növények és algák fejlődésére, gyári szerekkel és gyári adagban alkalmazva.

Az előzetes közvélemény kutatáson elég vegyes vélemények voltak, és nagyjából fele-fele arányban voltak azok az emberek, akik azt mondták, hogy náluk semmit sem ért, és azok, akiknél volt látható javulás a Carbo adagolás hatására az akváriumaikban.

Kétféle úton vizsgálom a Carbó hatását, in situ és in vitro, tehát rendes akváriumban(kétakváriumos kísérlet), és steril körülmények között, zselés táptalajon.

Eddig vannak részeredményeim:

• A Carbo gátolja az algák szaporodását
    • Bizonyos növényfajokra gátló hatású, akváriumban vizsgálva ( tüskéshínáron volt tesztelve)
    • In vitro még egy enyhébb koncentrációban is gátolta a növény fejlődését, a növény gyökere konkrétan nem akar belenőni a carbós táptalajba. A növény utálja a carbót. :)

Tehát, az eddigi konklúzió, hogy a kompetíció gyengítésével biztosan jótékony a hatása sok növényre, de még éppen nem mérgező a növényre nézve, illetve hogy a növény nem direktben veszi fel, mint mondjuk a cukrot.

További kérdéseim tehát. A glutáraldehid bomlik tovább, és azt veszik fel a növények, vagy egyszerűen csak az algák gyengítésével segíti a növényeket, de maga nem szénforrás?

Jelenleg folyik tovább a két akváriumos kísérlet, de más növényfajokkal.

Ebben kérném összeszedni a meglévő tudást, hogy bomlik-e, és ha igen, mire?

(A téma összefoglalása az Akvárium Magazinban lesz olvasható)

Visitor, ZaCK, xpcxp67 és 16 mások kedvelik ezt.
  2. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum Főkertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    947
    Hely:
    Szeged,Kecskemét
  3. A. Kavicsos
    Épp nem fórumozik ...

A. Kavicsos VIP kertész

Tag:
    Júni 27, 2011
    Kedvelik:
    2,941
    Hely:
    Budapest XV. ker. Vasutasház u. 2
    Map
    Sziasztok!

@Szabó Henrik méregette a lebomlási idejét több szernek spéci műszerrel.
    Az is kérdés hogy van-e a reakciókban, bomlásban, kifejtett hatásban eltérés:
    - vízminőségbeli különbségek (oldott anyagtartalom, Ph),
    - hőmérséklet,
    - fényhatás,
    - külön adagolt CO2,
    - eltérő talajok,
    - növényzet sűrűsége,
    - stb...., estén.

De a kísérlet egy kiindulási alapnak jó lehet!

A.ttila

Victor és Szabó Henrik kedvelik.
  4. Szabó Henrik
    Épp nem fórumozik ...

Szabó Henrik Legenda

Tag:
    Dec 20, 2014
    Kedvelik:
    9,234
    Hely:
    1035.Budapest.Szellő.u.6
    Map
    Igen koszi Ati.
    Egyszeruen mondva a gyartok termekei kozti kulombseget probaltam felfedezni, es csak glutaraldehyde tartalmat, illetve annak felezesi idejet mertem. Tisztan csapvizben, illetve co2-es akvarium vizben. Volt ami nagyon sokaig jelen volt, volt ami egy oran belul negyedere csokkent. Mindket vizben a mert adatok megegyeztek, kulombseg nem volt.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről

Victor, Luigi13 és A. Kavicsos kedvelik.
  5. meleagris
    Épp nem fórumozik ...

meleagris VIP kertész

Tag:
    Okt 4, 2015
    Kedvelik:
    2,550
    Hely:
    Dreieich, Nemetorszag
    Szia!

Erdekes a tema, köszi, hogy összefoglalod az eddigi eredmenyeidet.
    Lenne nehany kerdesem:
    Mit takar pontosan a ket akvariumos kiserlet kifejezes? Azt erted ez alatt, hogy ket akvariumot rendeztel be, teljesen egyforma parameterekkel, dekorokkal, talajjal megvilagitassal stb? Egyikben van, a masikban nincsen Carbo adagolas?
    Azt irtad, bizonyos növenyfajokra inhibitorkent müködik..., aztan emlited a tüskeshinart, mely fajokra meg a -tüskeshinaron kivül- hat inhibitorkent?
    A taptalajos kiserlet soran a taptalajba adagoltal carbot, es abba probaltal növenyt ültetni? Ha igen, ez nem ugyanaz, mintha az akvariumba adagolnal carbot, majd ott oldodik.
    Az algak növekedeset gatolja-, emlited, ezt hogyan merted vagy vizsgaltad?

AmegA kedveli.
  6. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum Főkertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    947
    Hely:
    Szeged,Kecskemét
    Na, akkor szépen sorban. :)

Pontosan.

Egyelőre csak a tüskéshínárra volt gátló hatással, de valószínűsítem, hogy más hasonló "egyszerű" növényekre is hasonló lehet. Nem sok növényt teszteltem még, és nem is ez a kísérlet célja.

A szénfelvétel szempontjából nincs különbség. A tesztövény amúgy a növénybiológiai kutatások modellnövénye, az Arabidopsis thaliana volt, szárazföldi növény, de a szén felvétele annyira "ősi", hogy teljesen mindegy, kétéltű, vagy szárazföldi növényt vizsgálunk. (A kétéltű növények emers változata amúgy is szárazföldinek minősül élettanilag). Ezt a főnököm is megerősítette. (egy növénybiológiai laborban dolgozok, ott vizsgálom ezt)

A táptalajba adott cukor nélkül a növény össze-vissza kel magról, és gyengébben is növekszik. Azt feltételeztem, hogy ha a Carbo szénforrás, valamiféle pozitív hatása lesz a növény kelésére és növekedésére. De a növény elkerüli a táptalajt, amibe carbót tettem. Be fogom scannelni a lemezeket.

Az már "csak mellékes", hogy ha kiszámolod, mennyi CO2-re átszámolt glutárt raksz egy aksiba, elhanyagolható a szén mennyisége, tehát szinte kizárt, hogy a carbo, ha hat, akkor az a plusz szén miatt legyen. 3%-os glutárral számolva, 1 ml /30l adag esetén napi egyszeri 0,6 ppm co2-t emelsz. Ennél még a légköri egyensúlyból adódó CO2 is nagyságrendekkel több egy napra vonatkoztatva.

Ezt nagyon egyszerűen vizsgáltam, a két akváriumos kísérletben sokkal több alga volt, amibe nem adtam carbót. Barna, cyano, zöld víz.

7. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum Főkertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    947
    Hely:
    Szeged,Kecskemét

Én eddig azt hittem, a hosszabb lebomlás csak marketingszöveg. Azt esetleg meg tudod osztani, hogy milyen módszerrel vizsgáltad a felezési időt?

8. Szabó Henrik
    Épp nem fórumozik ...

Szabó Henrik Legenda

Tag:
    Dec 20, 2014
    Kedvelik:
    9,234
    Hely:
    1035.Budapest.Szellő.u.6
    Map
    Belenyomtam a gyarilag ajanlott adagot, es vartam. 45 perc mulva mintat vettem, kozel 3000 l/h-s vizforgatasom van. 240 liters az uveg. 6ml seachem 5,5 ppm et mutatott a vizben. Az el carbo 2,4-et. A neptun 2,1 et. A seachem 10 ora mulva 3, 8, carbo nulla, neptun nulla.
    Tiszta csapvizben rovidebb idot mertem. Seachemet nem probaltam, carbo 1 ora alatt 80% ot veszitett, a neptun nem mutathato ki. Fel ora alatt carbo 45%-a volt a vizben, neptun 50%.

Victor és Selfedestroyer kedvelik.
  9. Szabó Henrik
    Épp nem fórumozik ...

Szabó Henrik Legenda

Tag:
    Dec 20, 2014
    Kedvelik:
    9,234
    Hely:
    1035.Budapest.Szellő.u.6
    Map
    Olvastam regebben valahol, hogy lugos vizben gyorsabb a lebomlasi ido mint savasban. Ebben a kis tartomanyban 6,5-7,5 nem eszleltem semmi kulombseget. Altalaban sokat tesztelek tapokat, elettani hatasokat, csupan hobibol, mert szeretem tudni mi miert van. Ha seachem exelt teszteltem, 5ppm-ig fejtette ki a legjobban a hatasat. Felette a novenyek, es halak negativan reagaltak. Az elozoleg irt tesztjeim eredmenyei soran, a tobbivel nem is folytattam a tovabbi teszteket.

Rebal kedveli.
  10. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum Főkertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    947
    Hely:
    Szeged,Kecskemét

5,5 2,4 2,1 ppm mit? CO2? Milyen teszt volt ez?

Szabó Henrik kedveli.
  11. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum Főkertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    947
    Hely:
    Szeged,Kecskemét
    Bocsánat, már leírtad. Tehát glutáraldehid teszttel vizsgáltad a vizet.

Szabó Henrik kedveli.
  12. Szabó Henrik
    Épp nem fórumozik ...

Szabó Henrik Legenda

Tag:
    Dec 20, 2014
    Kedvelik:
    9,234
    Hely:
    1035.Budapest.Szellő.u.6
    Map
    Igen.

13. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum Főkertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    947
    Hely:
    Szeged,Kecskemét

Köszönöm, hogy megosztottad az eredményeidet. Érdekes, hogy a seachem mennyivel nagyobb glutaral koncentrációt ad a vízbe. Még mindig kérdés, mivé bomlik, és az hasznosítható-e a növény számára. De ez már csak elméleti síkon érdekel minket. Tudjuk, hogy a glutáraldehid 60%-a válhat elméletben CO2-vé. 5,5 ppm glutár 3,3 ppm egyszeri CO2 emelést jelent. Tudtommal a légköri CO2 is hasonló érték, de az kimeríthetetlen forrás, magyarul meglepne, ha ez a kicsi szén valóban látható különbséget adna. Én inkább az algák gátlására gondolnék, a carbo az algákra veszélyesebb, és ha azok gyengülnek, a növénynek több energiája marad a növekedésre, ahelyett, hogy az algákkal küzdene.

Szabó Henrik kedveli.
  14. oRphEus
    Épp nem fórumozik ...

oRphEus VIP kertész Legjobb napló

Tag:
    Ápr 16, 2009
    Kedvelik:
    656
    Hely:
    Budapest, II. kerület Adyliget, Tel: 0620 473 1513
    Map
    Ezt mivel tudtad mérni?

15. Szabó Henrik
    Épp nem fórumozik ...

Szabó Henrik Legenda

Tag:
    Dec 20, 2014
    Kedvelik:
    9,234
    Hely:
    1035.Budapest.Szellő.u.6
    Map
    Ne viccelj
    Szerintem masok neveben is megkoszonhetem, hogy ezt a topikot nyitottad es belekezdtel egy ilyen temaban. Sokunkat erdekel es fontos tudnivalok latnak napvilagot.
    Amikor tesztelgettem, 5ppm gd-nel mar rendkivul latvanyos volt az alga halal. Egyedul az ecset volt konok mert a szoros ponponjai megmaradtak, azt fizikailag kellett eltavolitani. Porzik kozben mert a sporai megmaradnak, de mint tudjuk feleslegesen mert a gd a sporak sejtjeit rombolja legeloszor.

16. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum Főkertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    947
    Hely:
    Szeged,Kecskemét
    Pontosan ebben látom a hatását. Mint szénforrás nem annyira jelentős.

Szabó Henrik kedveli.
  17. Szabó Henrik
    Épp nem fórumozik ...

Szabó Henrik Legenda

Tag:
    Dec 20, 2014
    Kedvelik:
    9,234
    Hely:
    1035.Budapest.Szellő.u.6
    Map
    Eloszor egy natur vizelet teszt csikkal, amit egy onkologian dolgozo ismerosom szerzett, gyonyoruen, pontosan mert csak nagyon kis tartomanyban es nagyon higitani kellett. Utana rendeltem nagyobb tartomanyut, 2,5 ppm-est tudtam, ez quantofix volt.

AmegA kedveli.
  18. Szabó Henrik
    Épp nem fórumozik ...

Szabó Henrik Legenda

Tag:
    Dec 20, 2014
    Kedvelik:
    9,234
    Hely:
    1035.Budapest.Szellő.u.6
    Map
    Ez iranyba nem mentem meg.

19. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum Főkertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    947
    Hely:
    Szeged,Kecskemét

Az, hogy meddig van a vízben az algaírtó hatása miatt fontos. Viszont szénforrás csak akkor lehet, ha lebomlik. De mint fentebb már kifejtettem, a szén mennyisége annyira kicsi, hogy nehezen hinném, hogy ez befolyásolná a növények növekedését.

Szerinted a seachem ugyanazt az anyagot használja, csak nagyobb koncentrációban?

Szabó Henrik kedveli.
  20. Z1234
    Épp nem fórumozik ...

Z1234 VIP kertész

Tag:
    Aug 19, 2015
    Kedvelik:
    1,106

Pár ötlet, nem értek hozzá.

Én nem hiszem el olyan könnyen azt a marketing jellegű fogást, hogy a vizinövények a carbot (GA és hasonló vegyületek) közvetlenül felveszik és szénforrásként használják.

Low Tech és High Tech akváriumok összetett rendszerek és a carbo lehet, hogy elég kacskaringós, indirekt módon hat a növényekre:

Pár ötlet:
    • Algaellenes hatású (bizonyított). Emiatt lehet, hogy az a CO2 és CaCO3- (bikarbonátok), amit nem az alga fotoszintetizál el, a növényeknek számára lehetséges szénforrás. Az a C, ami nem az algának a tömegét növeli, potenciálisan tömeg nyereség a növények számára. Tehát minél több algát pusztít el a szer, annál több marad a növényeknek CO2 limitált környezetben (tipikus low tech akvárium).
    • GA mikrobaellenes hatású (kórházban pl sterilizáló szer), ezért a biológiai szűrésre és mindenféle mikrobára is lehet hatása. Ammóniáért (NH4+) a vízinövények és (bizonyos) mikrobák, baktériumok is versenyeznek. Ammóniában levő Nitrogént a legtöbb (?) vízinövény sokkal jobb hatásfokkal, kisebb energiabefektetéssel tudja hasznosítani, mintha N más formában lenne (pl NO3). Minél kevesebb ammónia N jut a mikrobáknak, ez annál több lehet ez a nyereség a növényeknek, még akkor is, annak ellenére, ha N más formában sokkal nagyobb mennyiségben rendelkezésre áll. (ezért mikrobák, biológiai szűrő "enyhe kiütése" például erősen CO2 adagolt akváriumban is lehet magyarázat, miért kedvez a carbo a növényeknek)
    • A carbo miatt elpusztult algák, mikrobák lebomlásuk során is CO2-t adhatnak le, ami ugyancsak a növényeknek kedvezhet CO2 limitált low tech akváriumban.
    • GA szerves vegyület, van benne C. Lehet, hogy előbb-utóbb a lebomlása során CO2 (és ebből bikarbonát) keletkezik belőle, amit már a növények közvetlenül fel tudnak venni. Ha tényleg ez történik, ki lehet számolni, napi Carbo adagban körülbelül mennyi C atom van, és ebből lehet adni egy felső becslést mekkora lehet a maximális CO2 nyereség ebből. (Nem túl sok, de nem is teljesen elhanyagolható.)
    Összegezve, lehet, hogy a carbo nem is direkt a növénynek kedvez, hanem indirekt módon a versenyt a növények, algák és mikrobák között a növények javára fordítja CO2 limitált környezetben.
    Szóval valószínű, hogy a carbo akváriumban nem egy túl "barátságos" szer, de nyilván a dózis úgy került meghatározásra, hogy a garnélák és halak számára az akut mérgezés valószínűsége nagyon alacsony legyen.

Még egy érdekes kérdés jutott eszembe. Gyenge, kis dózisú sterilizáló szereknek a "mellék" hatása lehet, hogy szelektálhat bizonyos baktériumokra. Ha nem egy "természetes" baktériumflóra alakul ki, akkor lehetséges, hogy valamilyen "masszívabb dög" esetleg korokozó fog elszaporodni, ami bírja a "kiképzést"?

Utoljára módosított: Jan 15, 2018

Aktuális oldal megosztása