• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural Trió (virágföld teszt)

A kockatrió üvege szépen algásodik. A szemcsemérettel arányosan. Naponta cserélek vizet. Fejenként öt litert. Elő kellesz venni az algakaparót. A kavicsosban van még dolga a garnéláknak, a másik ketőben lassan etetni kellesz.

Az előző verzió szépen kitisztult. Ideiglenesen a földön volt, de most vettem alá egy éjjeliszekrényt. A mozgatás megint vízcserével járt.
Megigazítottam a HM-et, mert vízszintesen bekúszott mindenhova. Mást eddig nem kellett csinálni vele.
Pajzscsigák és kagylósrákok lakják. Most, hogy megették az algát, lehet kéne nekik enni adni.

IMG_20210224_154907.jpg
 
Elég nehezen indult. Már azt hittem ki kellesz dobni. Próbáltam a gyári belső szűrőt belerakni, de sehogysem tettszett. Kis akaszós szűrőt kaptak.
A víz kitisztult és az üvegről is eltünt az alga. Gyanús.
A tisztulási folyamat a kavicsossal kezdődött, már a szűrő beüzemelésekor is egész jól nézett ki. A homokos lett az utolsó.
Most a HM hisztizik. Leginkább a homokosban, legkevésbé a kavicsosban. Hullik a levele.

IMG_20210402_092731.jpg
 
Elég nehezen indult. Már azt hittem ki kellesz dobni. Próbáltam a gyári belső szűrőt belerakni, de sehogysem tettszett. Kis akaszós szűrőt kaptak.
A víz kitisztult és az üvegről is eltünt az alga. Gyanús.
A tisztulási folyamat a kavicsossal kezdődött, már a szűrő beüzemelésekor is egész jól nézett ki. A homokos lett az utolsó.
Most a HM hisztizik. Leginkább a homokosban, legkevésbé a kavicsosban. Hullik a levele.

View attachment 104243
Nem keveri ki nagyon a co2-t az akasztós?
 
Szerintem az utolsó képeden lévő üveg is jól néz ki. Low tech keretekhez képest kiváló. Ha 1-2 növény hisztizik, kár aggódni, ez előfordul. Összességében szépen nőnek, ez a lényeg.

Nagyobb darabokat én is ki szoktam dobni a földből, de valószínűleg teljesen mindegy.
 
Azt hiszem, hétvégén elbontom.
Összegzés röviden:
- ez a virágföld nem vált be
- a fedőréteg szemcsemérete nem befolyásol jelentősen

Nagyon lassan indultak be az akváriumok. Sokáig ködös volt a víz és algásodott. A kavicsos volt a legalgásabb.
Aztán mintha egy kapcsolót átállítottak volna, kitisztult a víz és eltűnt az alga. Szerencsétlen módon ekkor vettem szűrőt. A kavicsos már szinte kitisztult mikor beüzemeltem a szűrést. Szerintem jó lett volna nélüle is.
Most meg a növények szenvednek.
A fedőrétegek között lényeges külömbség nem nagyon van. A kavicsosban hamarabb, erősebben és gyorsabban játtszódott le az algásodási folyamat. A homokos algásodott legkevésbé, de ez tisztult ki a legkésőbb. Viszont a HM itt kezdte el a leghamarabb ledobálni a tetejét. A szines 1-2 mm-es kőörleményest azért nem emlegetem, mert nemcsak a szemcseméretben van a kavicsos és a homokos között. De midhárom hasonló pályát járt be, egy hét plusz-minusz lényegtelen.
Kertészkedés szempontjából egyértelműen a homokos a nyerő. Sokkal könnyebb be és legfőképp kiültetni a növényeket. Az aprófűféle sem nagyon kedvelte a kavicsost.

Pár szenvedő növény: leszáradt tetejű HM, sápadt végű myriophyllum, pigmenthiányos saláta.

trio_20210427.jpg
 
Tegnap megcsináltam a következő összeállítást.
- Garri virágföld vizi növényeknek
- Garri bioföld általános
- Garri bioföld zöldségekhez, palántákhoz
Két és fél centi virágföldre került öt centi szűrőhomok. Kb.
A növények betelepítése még folyamatban. Aprófüvet most nem teszek bele.

DSC06734.jpg
 
Tegnap megcsináltam a következő összeállítást.
- Garri virágföld vizi növényeknek
- Garri bioföld általános
- Garri bioföld zöldségekhez, palántákhoz
Két és fél centi virágföldre került öt centi szűrőhomok. Kb.
A növények betelepítése még folyamatban. Aprófüvet most nem teszek bele.

View attachment 147614
Arra volnék kíváncsi, hogy amikor egy ilyen földes akvát bontottál, akkor a növények gyökérzete melyik talajrétegben volt a legfejlettebb,
pontosabban a virágföldben lévő részek, vagy fölötte, a homokban lévők.
 
Kevés növényt veszek ki gyökerestől, és nem is figyeltem különösebben. Bontáskor tőben vágok és egy külső szűrővel felporszívózom a garnélákat.
De a kedvedért most kivettem egy rotala bonsai-t a pikóból. Itt is 2.5 centi föld és 5 centi homok van. Nem a legjobb példa, mert egyszerű a gyökere.
Bontáskor majd figyelni fogom a gyökereket.

IMG_20210508_150822.jpg
 
Épp "kertészkedek", és akadt még egy példa. A gyökerek bőven hosszabbak a talajvastagságnál.

View attachment 147770
Köszönöm!!
Az a gyanúm merült fel ugyanis, hogy esetleg nem túlerős e a növényeknek a virágföld, és emiatt csak a felsőbb rétegekben tudnak gyökerezni,
mert tapasztalataim szerint szobanövények esetében a virágföldek keverés (hígítás) nélkül kiégették a növények gyökérzetét.
Vagyis, hogy nem e lenne jó esetleg a virágföldet szegényebb kertifölddel keverni.
 
Üzemeltem akváriumot marhatrágyában is. Az első trióban is volt marhatrágya.
Köztünk is van (elnézést, nem ugrik be a neve) aki kertifölddel keveri a virágföldet.
Listán van a keriföld is, de most a vastag homokborításra vagyok kíváncsi. Reményeim szerint ebből már ki lehet venni a növényeket anélkül, hogy a virágföld felszínre kelülne.
Van olyan nézet is, hogy virágföld rész legyen minnél töményebb, a növények pedig gyökerezzenek a felette lévő, legalább öt centi homokban.
 
Üzemeltem akváriumot marhatrágyában is. Az első trióban is volt marhatrágya.
Köztünk is van (elnézést, nem ugrik be a neve) aki kertifölddel keveri a virágföldet.
Listán van a keriföld is, de most a vastag homokborításra vagyok kíváncsi. Reményeim szerint ebből már ki lehet venni a növényeket anélkül, hogy a virágföld felszínre kelülne.
Van olyan nézet is, hogy virágföld rész legyen minnél töményebb, a növények pedig gyökerezzenek a felette lévő, legalább öt centi homokban.
Értem! Köszi az infót! A reményeim szerint nyáron induló Low techbe komolyan gondolkodom valamilyen hasonló megoldáson.
Te, mint "régi motoros" melyiket javaslod ?
 
Értem! Köszi az infót! A reményeim szerint nyáron induló Low techbe komolyan gondolkodom valamilyen hasonló megoldáson.
Te, mint "régi motoros" melyiket javaslod ?

A valódi régi motorosok azt mondják akármilyen virágföldet használhatsz és lefeded valamivel, jó lesz. D.W. javaslata az iránymutató, 1-2 inch általános virágföld borítva 1-2 inch apró kaviccsal. Kerti földet is szokott használni. Úgy emlékszem a kettő keverését nem javasolja.
Én úgy gondolom nem mindegy, ezért futtatom a triót. Az alső két forduló haszontalan, mert úgy látom számít az akvárium mérete. Az előző forduló is félrement, mindhárom akvárium hiánytünetet mutatott.
A mostani forduló már mondani fog valamit. A vizinövényes földdel már egyszer befürödtem, de gyanítom most jól fog teljesíteni. A három közül az általános bioföld a legszimpatikusabb. A csavar a dologban, hogy nem aprókavicsot használok, hanem homokot.
A marhatrágya nem vált be, hiánytünetet produkált, meg is borult, bontottam. A compo sana krautererde igéretes volt, de most az is hiánytünetet produkál. Remélem nem valami tavaszi növényhiszti viccelődik velem.
Három akvárium fut még tőzeg, marhatrágya, virágföld, osmocote keverékkel. Közülük kettö gözerővel megy, a harmadikat most indítottam.

Még nagyon az elején vagyok. Szóval nem javaslok semmit. Esetleg annyit, hogy várjál két hónapot, a mostani forduló talán segít.
 
Hát ez elég nehezen alakul.
Az úszó növények tönkrementek és a víz is ködös lett. A szűrőket is beüzemeltem lassan egy hónapja. Az egyik már kitisztult, a masik kettő még hagy némi kivánnivalót.
A tüskéshínár nőtt mint a gomba, de valami fehér port válaszott ki a levelein. Lecseréltem pénzlevelű lizinkára.
Garnélák is kerültek bele. A szaporulat már cseperedik.
A ködösségen kívül nincs külömbség az akváriumok között.

IMG_20210629_182826.jpg
 
Hát ez elég nehezen alakul.
Az úszó növények tönkrementek és a víz is ködös lett. A szűrőket is beüzemeltem lassan egy hónapja. Az egyik már kitisztult, a masik kettő még hagy némi kivánnivalót.
A tüskéshínár nőtt mint a gomba, de valami fehér port válaszott ki a levelein. Lecseréltem pénzlevelű lizinkára.
Garnélák is kerültek bele. A szaporulat már cseperedik.
A ködösségen kívül nincs külömbség az akváriumok között.

View attachment 151167
Nagyon szép, érdekes viszont. hogy a tündérrózsa pigmenthiányos, ami tápanyaghiányra utal.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére