• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural Trió (virágföld teszt)

scitek

Főkertész
Csak nem hagy nyugodni ez a virágföldes téma. Nekem valahogy nem akarnak a virágföldes akváriumok az elvárt szinten teljesíteni. Ezért most nekilátok összehasonlítani őket.
Az első forduló csak a teszt tesztje lesz. Később olyan földeket akarok összehasonlítani, amikbe belecsavarok pár mosás-szárítás ciklust. Valamint lehet még keverni hozzá bentonit-ot, esetleg manado-t.

1.7 literes befőttesüveg, 2cm virágföld, 2cm kavics (1-1.5mm), csapvíz. A föld úgy került bele, ahogy a csomagban volt.

1. Compo Sana kaktuszföld: Maga DW adta a tippet az egyik fórumon. Kinézetre tőzeg, homok és fölszerű anyag keveréke. Szervesanyagtartalom 12%, N 0.03%, P 0.01%, K 0.03%.
2. LandForce általános földkeverék: Végre! Az első virágföld ami földnek néz ki (próbáltam már néhányat). Semmi szálas tőzeg vagy aprított fahulladék. Pár kavics és náddarabka azért van benne. Szervesanyagtartalom 40%, N 1%, P 0.2% K 0.3%.
3. TekLand szarvasmarha trágya: Ez is földnek néz ki, nem trágyának. Nem is büdös. Szervesanyagtartalom 50%, N 1%, P 0.5%, K 0.5%.

Hogy mire lesz jó ez az egész nem tudom. Két héten belül algatelepet várok, talán a kaktuszföld ebben jobban teljesít.

IMG_20201017_012810.jpg
 
Csak nem hagy nyugodni ez a virágföldes téma. Nekem valahogy nem akarnak a virágföldes akváriumok az elvárt szinten teljesíteni. Ezért most nekilátok összehasonlítani őket.
Az első forduló csak a teszt tesztje lesz. Később olyan földeket akarok összehasonlítani, amikbe belecsavarok pár mosás-szárítás ciklust. Valamint lehet még keverni hozzá bentonit-ot, esetleg manado-t.

1.7 literes befőttesüveg, 2cm virágföld, 2cm kavics (1-1.5mm), csapvíz. A föld úgy került bele, ahogy a csomagban volt.

1. Compo Sana kaktuszföld: Maga DW adta a tippet az egyik fórumon. Kinézetre tőzeg, homok és fölszerű anyag keveréke. Szervesanyagtartalom 12%, N 0.03%, P 0.01%, K 0.03%.
2. LandForce általános földkeverék: Végre! Az első virágföld ami földnek néz ki (próbáltam már néhányat). Semmi szálas tőzeg vagy aprított fahulladék. Pár kavics és náddarabka azért van benne. Szervesanyagtartalom 40%, N 1%, P 0.2% K 0.3%.
3. TekLand szarvasmarha trágya: Ez is földnek néz ki, nem trágyának. Nem is büdös. Szervesanyagtartalom 50%, N 1%, P 0.5%, K 0.5%.

Hogy mire lesz jó ez az egész nem tudom. Két héten belül algatelepet várok, talán a kaktuszföld ebben jobban teljesít.

View attachment 97077

Ez érdekesnek ígérkezik, várjuk, hogy mi sül ki belőle!
 
Az utolsó fejezetét átfutottam a könyvnek, de abban semmi titkot nem árul el. Többször nekikezdtem az elejétől, de nem elég hogy angolul van, még nem is túl érdekes. Eddig az összes virágföldes próbálkozásom kudarc lett. Olvass bele ebbe a naplóba.
 
Az üvegek egyébként megvannak. A víz tetején zöldes takony alakult ki. Amint lesz időm lekanalazom és vizet cserélek.
A HM algásodik mindhárom üvegben. Bár csoda hogy megmaradt, mert több mint egy hétig zacskóban volt. De növekszik és a friss hajtások nem algásak.
A tripartita hasonló cipőben jár, itt is már a zacskó aljáról kellett választanom, mert a stóc teteje fonnyadt volt.
A bacopa valamiért feküdni akar, remélem mihamarabb észhez tér.
A zosterifolia is jol néz ki. Ő és a bacopa friss zselés növények.
Alig vártam, hogy a süllőhínár kiegyenesedjen, de már nem fog. Túl hosszú lett. Lehet nyírni kéne.

A legjobban a virágföldes teljesít, de ő van középen. Lehet hogy számít világítás szempontjából.
A marhatrágyás csak érzésre van lemaradva, mintha kevésbé pezsegne.
A kaktuszos a legalgásabb. A tetején is több és zöldebb a takony.

Egyelőre nincs algatelep.
IMG_20201028_092301[1].jpg
 
Érdekesek ezek a kísérletek. Pont azt a verziót hagytad ki, amivel nekem a legjobb tapasztalataim vannak, a 0,3-0,1-0,3(újabban 0,1) N-P2O5-K2O tartalmút. Az 1% nitrogénes nekem nem vált be.

Ennek a földjét mondjuk nem tudom milyen NPK tartalmú, mert nem írja a zacskóján, de elég jól bevált. (Igaz itt van egy kevés folyékony rátápozás is)


Ja, amúgy úgy tudod kiküszöbölni azt hogy esetleg mások a fényviszonyok középütt és a széleken hogy naponta cserélgeted az üvegek helyzetét, mindegyik üveg legyen mindenhol egyenletesen, és 1-2 hónap múlva le tudod szűrni így az eredményt.
 
Ennek a földjét mondjuk nem tudom milyen NPK tartalmú, mert nem írja a zacskóján, de elég jól bevált. (Igaz itt van egy kevés folyékony rátápozás is)

Figyelemmel kísérem az üvegedet, de a "A táptalaj obiban vett palántaföld 0.3-0.1-0.3 N-P2O5-K2O tartalommal, pH-ja enyhén savas." nehezen beazonosítható.
De próbáltam már 0.3-0.1-0.3-as földet. A csigás piko-ban az volt és a halas téglában még mindig az van. Tápozás nélkül pusztulnak a növények.
Lehet csak ezek a prémium bio-földek szivatnak.
 
Figyelemmel kísérem az üvegedet, de a "A táptalaj obiban vett palántaföld 0.3-0.1-0.3 N-P2O5-K2O tartalommal, pH-ja enyhén savas." nehezen beazonosítható.
De próbáltam már 0.3-0.1-0.3-as földet. A csigás piko-ban az volt és a halas téglában még mindig az van. Tápozás nélkül pusztulnak a növények.
Lehet csak ezek a prémium bio-földek szivatnak.

Egészen konkrétan ilyen:
Utólag megnézve nem találom már hogy 0,3-as kategória lenne. De pl. a tóföldek is jók voltak: garri, compo sana. Sokan a florimo-t dicsérik még.
122536584_368228107706524_986910754699695377_n.jpg
 
Az első kudarc a garri tóföld volt. :)
Vicc, de ez a három befőttesüveg eddig jobban teljesít mint bármelyik eddigi virágföldes akváriumom.
Lehet hogy valamit túlgondoltál, vagy másként csináltál mint kellett volna. Ha jól lövöd be kb. a dolgokat(fény, vízértékek, növényzet) ezek majdnem maguktól mennek. A saját kerti komposzttal volt eddig olyan, hogy első hónapban ammónia volt a vízben és leginkább csak az alga nőtt, de 1 hónap után beállt és hasított. A napló még valahol megvan a fórumon, de az előző törölt felhasználóm alatt fut már :D Ott pl. annyi kellett volna, hogy tovább hígítom és esetleg mineralizálom is a földet, mert egyszerűen túl koncentrált volt tápanyagokkal.
 
Hát igen. Én még csak most gyűjtöm a tapasztalatot.
A következő forduló már érdekesebb lesz. Az olcsó virágföld és marhatrágya most "mineralizálódik", valamint egy adag bioföld már készen is van.
 
Szépen nőnek a növények mindhárom üvegben.
Víz is szép tiszta.
Meglepetések nincsenek.

Esetleg lehetne hagyni, hogy kinőjenek az üvegből azok a növények, amiknek van emers formájuk. Vagy talán pár úszónövény tovább növelhetné a stabilitást.
 
Szépen nőnek a növények mindhárom üvegben.
Víz is szép tiszta.
Meglepetések nincsenek.

Esetleg lehetne hagyni, hogy kinőjenek az üvegből azok a növények, amiknek van emers formájuk. Vagy talán pár úszónövény tovább növelhetné a stabilitást.
Tehetek bele úszó növényt, de eddig azok voltak az elsők amik kipusztultak.
A bacopa-t és a tripartita-t ki lehetne növeszteni a vízből, de akkor hova teszem a világítást? Nem akarom bonyolítani az összeállítást.
 
Tehetek bele úszó növényt, de eddig azok voltak az elsők amik kipusztultak.
A bacopa-t és a tripartita-t ki lehetne növeszteni a vízből, de akkor hova teszem a világítást? Nem akarom bonyolítani az összeállítást.
Akkor valami nagyon félrecsúszott. Az úszónövények indikátorok. Mindig megmutatják mi a helyzet a vízben.
 
Ha a tápanyag a talajban van és nem a vízoszlopban, szegény úszónövények mit egyenek?
Vagy nem elég szellős a fedőréteg és nem oldódik ki elég tápanyag a vízbe?
Eddig csak foszfát kioldódását tapasztaltam a talajból.
 
Oldódik be. Csinálj egy tesztet növények nélkül. Egy hét után mérj rá.
A halkajából is sok tápanyag jut be. Mutatok egy képet.
DAE21FF0-D3F2-43C7-8A75-9E4146E9A91A.jpeg

A kép jobb oldalán szemmel láthatóan dúsabb és üdébb a gyepnövényzet. Ez azért van mert itt landol az összes halkaja. Nem mind eszik meg.
 
Megkapta az első karbantartást.
Megnyírtam a süllőhínárt. A HM-et kicseréltem, mert rosszul nézett ki. Tettem bele sagittaria-t, valamint a tetejére salvinia-t és red root floater-t.
Mértem vizet is.

Kód beillesztése:
       VF    MT    KF
NO3:   15    30    30
PO4:   0     0     0.6
Fe :   0     0     0

VF: virágföld
MT: marhatrágya
KF: kaktuszföld
 
Megkapta az első karbantartást.
Megnyírtam a süllőhínárt. A HM-et kicseréltem, mert rosszul nézett ki. Tettem bele sagittaria-t, valamint a tetejére salvinia-t és red root floater-t.
Mértem vizet is.

Kód beillesztése:
       VF    MT    KF
NO3:   15    30    30
PO4:   0     0     0.6
Fe :   0     0     0

VF: virágföld
MT: marhatrágya
KF: kaktuszföld
Fú, ez de izgalmas. Ezeket az értékeket nem gondoltam volna. Kérlek tegyél fel aktuális képet is, mert a növényi massza mennyisége nélkül ez kevés.
 
Elég nyugdíjas tempóban üzemel a trió. Algásodni mindhárom algásodik, viszont az üveg csak a kaktuszföldesben. A marhatrágyás orhosszal vezet a virágföldes előtt.
A HM egyikben sem néz ki valami fényesen és az úszónövények sem néznek ki valami jól. A növények mérete és növekedése meg sem közelíti a low-tech társait.
Mindháromba tettem kagylósrákokat szombaton. Mára eltünt az összes alga. A kaktuszosban még az üvegről is lerágták. Adtam nekik garnélatápot.
Mérés és vízcsere nem tudom mikor lesz. A többi akva ad elég elfoglatságot.
 
Back
Oldal tetejére