• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Tree of Life

Úgy tudom, hogy - legalábbis a GA-s srácok - a GH 6, KH 4 értékeket preferálják, egyébként szerintem GH 6-tól 10-ig simán jó, és KH legyen a GH kb. 2/3-a. GH-nál a Ca:Mg arány 3:1 legyen. pH 7 körül mindenkinek ideális, néhány szigorúan savas vizet kedvelő élőlény kivételével. De javítson ki valaki, ha hülyeséget mondok.

Hát a semmi fény :)

Akkor nagyjából úgyis jó volt az elképzelésem a Gh max 10 Kh 4-6 Ph 7 gondolattal. Viszont a Ca:Mg arány egy érdekes információ uh ezt nagyon köszönöm.

Azért azt nem gondoltam volna h a közvetlen fény hiánya elég ehhez, mert azért anyag keletkezik bőven és a szűrés elég gyenge. De akkor már ezt is tudom. És ezt is köszönöm. :)
 
Akkor nagyjából úgyis jó volt az elképzelésem a Gh max 10 Kh 4-6 Ph 7 gondolattal. Viszont a Ca:Mg arány egy érdekes információ uh ezt nagyon köszönöm.

Azért azt nem gondoltam volna h a közvetlen fény hiánya elég ehhez, mert azért anyag keletkezik bőven és a szűrés elég gyenge. De akkor már ezt is tudom. És ezt is köszönöm. :)
Én is ilyesmire szeretném belőni az enyémet.:)
Valószínűleg csak idő kérdése és beindul az algásodás, ha kis mértékben is, mert valamennyi fény csak éri. Nem véletlen nagyágyú a blackout az egyes algák elleni harcban. Szeretik a fényt az biztos!
 
Üdv!

Kezdek nagyon kétségbe esni, mert nemhogy nem javul a szakállalga támadásom, hanem egyre rosszabb. :(:(:(:( A világítási idő lerövidült a @Nigro blogján leírt számítás alapján, a Co2 megy minden nap rendesen. Vízcserekor az aljzatról leszívom amit lehet, de pár nap és mindig visszajön. A moha meg egész egyszerűen már szinte alig látszik a sok algától. Viszont mellette meg fejlődik is mert a legutóbbi képhez képest sokkal nagyobb. Nem értem. Lágyítottam a vízen amennyit tudtam, mert édesapám által hozzájutottam Gh: 6-os vízhez. Általában 20 liter körül cserélek, most azt kevertem felesbe. Igaz, hogy így is Gh: 21, de az már jobb mint a 30. :)

Tudnátok javasolni valamit, hogy mit kezdjek ezzel a helyzettel, mert lassan szakáll alga gyepem nem lesz parvula! :oops:

Ha sikerül legyőznöm az algásodást ki kell találnom valami mást helyette, mert egyáltalán nem látok rajta semmi fejlődést!

Köszi hogy bekukkantottál és elolvastad!

DSC_0085.JPG
 
Hőmérséklet, NO3, PO4, KH, pH mennyi? CO2 szint OK? Algaevőket nem nagyon látok benne.
 
Hőmérséklet 24°C , Kh: 15 körül, a többit sajnos csak Ph-t tudok mérni, de csak csíkteszttel, ami nem biztos, hogy pontos, de friss mérés alapján, 7,2 és 8 között van. Drop checker reagenset még vennem kell. Szóval jelenleg csak nyomatom bele a Co2-t de nem mérem igazából. A hétvégén tervezek felutazni a GA-ba, de nem biztos, hogy összejön, és akkor veszek teszteket is, a többi dolog mellé. Algaevőm van csak bujkálnak. 6db Oto, 6db Amano, 3db blue carbon rili, 1db sakura és nem tudom hány red cherry. Elvileg red cherry-ből már a második generáció növekszik, mert több apróságot is látok közbe-közbe.
 
Szűrő mikor volt pucolva? Hány órát világítász? Vízcsere milyen sűrűn van?
 
A szűrőm még újnak mondható, mert áprilisban került beüzemelésre. Azóta 2x tisztítottam, ami abból állt, hogy a Bio Rio kivételével mindent kimostam. A kerámia gyűrűket, a szivacsokat és a vékony vattát is. Ez legutóbb kb 2-3 hete történt. Vízcsere heti 50%. 2x 18W ledpanellel világítok napi 8 órában (12-20h) Co2 előtte egy órával indul és egyel előbb áll le!
 
A szűrőm még újnak mondható, mert áprilisban került beüzemelésre. Azóta 2x tisztítottam, ami abból állt, hogy a Bio Rio kivételével mindent kimostam. A kerámia gyűrűket, a szivacsokat és a vékony vattát is. Ez legutóbb kb 2-3 hete történt. Vízcsere heti 50%. 2x 18W ledpanellel világítok napi 8 órában (12-20h) Co2 előtte egy órával indul és egyel előbb áll le!

Hány lumen, hány kelvin?
 
Összesen 2560 Lumen, 6000 kelvin! És 15 cm magasan van az aki felett!

A DIY ledcsíkokhoz nem értek, de ha más is használta ezt konkrét fajtát akkor lehet ezt is kizárnám. Vízparamétert kéne nézni, hogy tovább lehessen vizsgálódni.
Direkt napfény nem éri az akit? Szűrés ugye megy éjjel-nappal?
 
A DIY ledcsíkokhoz nem értek, de ha más is használta ezt konkrét fajtát akkor lehet ezt is kizárnám. Vízparamétert kéne nézni, hogy tovább lehessen vizsgálódni.
Direkt napfény nem éri az akit? Szűrés ugye megy éjjel-nappal?

Ez annyiban más csak h itt egy álmennyezetbe süllyeszthető panel szélén fut körbe a ledszalag amit egy fehér fényáteresztő lap takar. Elég erős fénye van, de lehet, hogy csak a 10W-os tetővilágítás után tűnik olyan erősnek. De ezzel kijön a 0,8W/liter, ami a 0,22-nél jóval jobb. Direktbe nem kap fényt és a szűrés persze megy 0-24. (Tetra ex600)
 
Üdv!

Kezdek nagyon kétségbe esni, mert nemhogy nem javul a szakállalga támadásom, hanem egyre rosszabb. :(:(:(:( A világítási idő lerövidült a @Nigro blogján leírt számítás alapján, a Co2 megy minden nap rendesen. Vízcserekor az aljzatról leszívom amit lehet, de pár nap és mindig visszajön. A moha meg egész egyszerűen már szinte alig látszik a sok algától. Viszont mellette meg fejlődik is mert a legutóbbi képhez képest sokkal nagyobb. Nem értem. Lágyítottam a vízen amennyit tudtam, mert édesapám által hozzájutottam Gh: 6-os vízhez. Általában 20 liter körül cserélek, most azt kevertem felesbe. Igaz, hogy így is Gh: 21, de az már jobb mint a 30. :)

Tudnátok javasolni valamit, hogy mit kezdjek ezzel a helyzettel, mert lassan szakáll alga gyepem nem lesz parvula! :oops:

Ha sikerül legyőznöm az algásodást ki kell találnom valami mást helyette, mert egyáltalán nem látok rajta semmi fejlődést!

Köszi hogy bekukkantottál és elolvastad!

View attachment 14660

Brutál az algafád, és kemény az algamező is! Ennek is van egyfajta szépsége:rolleyes: olyan scifi-be illő a kép
A világításhoz: nálam mindkét akvánál van diy led világítás (is). Adatok:
30 liter - 11W (900 lumen, 6500K) compact + 4W (320 lumen, 6000K) led körte ~ 40 lumen/liter - 5 óra világítás (de ablak mellett van, közvetve éri fény egész nap)
112 liter - 2x18W (2600 lumen, 6500K) T8 gyári fénycső + 24W (3240 lumen, 6500K) 8520-as led szalag (kb. 50%-ra dimmelve) ~ 40lumen/liter - 7 óra világítás
Nagy algagondjaim nincsenek, de tele van stemekkel mindkét akva (low tech, lágy(uló) vizes).
LED-eknél szerintem jobb lumen/literben számolni. Úgy tudom, hogy high tech-hez 60 lumen/liter felett kellene lenned...:rolleyes: mondjuk akkor még szebb lenne az algaparadicsom...
Nálam is volt fonalalga, de ahogy beszabadult a 4 molly, mind leették... őket merem ajánlani, pár fiatal példány beférne hozzád amíg dolgoznak(y)
Jah, és univerzális táp megy mindkettőbe + carbo, (macro tápom nincs, csak halak és garnélák)
 
Egy nagy takarítás után blackout a javaslatom.
Továbbá ilyen kevés és lassú növényhez kevesebb táp is elég lesz. Mielőtt kitakarítod az akváriumot, mérj kérlek egy NO3, PO4 és Fe szintet. Hátul az a szivacs a szívóágon van? Azt gyorsan vedd le róla, mert lehet az a ludas. Kb minden kosz a szűrő helyett az akváriumban a szivacson maradhatott....
 
Üdv látogatók!

A hétvégén tettem egy gyors látogatást a GA-s fiúknál és NO3, PO4 tesztekkel tértem haza (többek közt). Ma meg is mértem gyorsan az értékeket és a teszt szerint a NO3 szint 10-15 mg/l ( a teszten két értékskála is található és nem egészen világos, hogy az alsót vagy a felsőt kell nézni, ezért a tól-ig eredmény) A PO4 szint 0,2 mg/l. Még korábban @ilk.balazs és @kmisi említették a nitrát: foszfát 10 az 1-hez ideális arányt. Ez alapján erős foszfáthiányban szenved a vizem, ha jól értelmezem. Ami akár okozhatja is a brutális algafámat :) Van valakinek valami ötlete, hogy ez lehet-e a baj vagy esetleg valami más vagy más IS!
 
Üdv látogatók!

A hétvégén tettem egy gyors látogatást a GA-s fiúknál és NO3, PO4 tesztekkel tértem haza (többek közt). Ma meg is mértem gyorsan az értékeket és a teszt szerint a NO3 szint 10-15 mg/l ( a teszten két értékskála is található és nem egészen világos, hogy az alsót vagy a felsőt kell nézni, ezért a tól-ig eredmény) A PO4 szint 0,2 mg/l. Még korábban @ilk.balazs és @kmisi említették a nitrát: foszfát 10 az 1-hez ideális arányt. Ez alapján erős foszfáthiányban szenved a vizem, ha jól értelmezem. Ami akár okozhatja is a brutális algafámat :) Van valakinek valami ötlete, hogy ez lehet-e a baj vagy esetleg valami más vagy más IS!

Nem sok sanszot adok neki, hogy emiatt van. Ennél magasabb nitrát és alacsonyabb foszfát mellett is üzemeltetünk szép akváriumokat.

De minimális munka letesztelni mondjuk 2-3 hétig. Hátha rácáfol a dolog.
 
Összesen 2560 Lumen, 6000 kelvin! És 15 cm magasan van az aki felett!
2560 lument tud a leded ,vagy annyit ad le a fényáteresztő papíron átszűrődve? Szerintem ez a watt mennyiség sok lesz. Nekem van egy 55 literes akim azt 30 wattnyi leddel kalibráltam jóra 3200 lumen fényárammal 35 cm magas az akva 20 cm magasan van a fényforrás. B.O után (ne hagyd ki) emelnék a forrás magasságán,visszáb vennék a tápon.mert nagyon kevés növényed van benne,vagy ideiglenesen pár tő steam-et tennék bele ,hogy felrántsa a többletet,és ahogy fejlődik a moha illetve az alj növényzet, úgy csökkenteném a kisegítő csoportok mennyiségét. És a black molly valóban csodákra képes ;)
 
Nem sok sanszot adok neki, hogy emiatt van. Ennél magasabb nitrát és alacsonyabb foszfát mellett is üzemeltetünk szép akváriumokat.

De minimális munka letesztelni mondjuk 2-3 hétig. Hátha rácáfol a dolog.

Most akkor teljesen össze vagyok zavarodva. A héten a tápozást napi 1-1 mlre módosítottam, az excel megy a 2ml továbbra is. És így most nem tért vissza olyan erősen, de azért így is van még bőven. Tegnap hoztam tőletek egy 9x9-es parvula kockát amit egyenlőre csak ideiglenesen beledobtam mielőtt talaj csere és ültetés lesz, ma már azon is megjelent. De akkor ha nem ez akkor nem tudom mi lehet az oka.
 
2560 lument tud a leded ,vagy annyit ad le a fényáteresztő papíron átszűrődve? Szerintem ez a watt mennyiség sok lesz. Nekem van egy 55 literes akim azt 30 wattnyi leddel kalibráltam jóra 3200 lumen fényárammal 35 cm magas az akva 20 cm magasan van a fényforrás. B.O után (ne hagyd ki) emelnék a forrás magasságán,visszáb vennék a tápon.mert nagyon kevés növényed van benne,vagy ideiglenesen pár tő steam-et tennék bele ,hogy felrántsa a többletet,és ahogy fejlődik a moha illetve az alj növényzet, úgy csökkenteném a kisegítő csoportok mennyiségét. És a black molly valóban csodákra képes ;)

Ezt pontosan nem tudom megmondani de a technikai leíráson az szerepel h 18W és 1280 lumen a fényereje. Ebből van kettő az aki fölött 15 cm magasan. Azóta tettem bele egy crypto-t ami egy hét alatt annyit fejlődött h most már6 külön darabra szedtem szét. Azóta nem is tért vissza olyan erősen a szakál. Tervezek most egy átalakítást mert a fa elrothadni látszik néhány helyen uh még mielőtt nagyobb baj lenne belőle kiszedem. Így változni fog a scape és a növény lista is bővül. Addig meg próbálkozom.
 
Back
Oldal tetejére