• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Tranquility

Egy hete indítottam a wabimat. Úgy tűnik, jól alakul. Eddig folyamatosan takartam, most megpróbálom majd napi néhány percre levenni a fóliát. A betelepített növényekből mindegyik megvan, bár láthatóan nem egyformán viselik a változást.

Legjobban a bucephalandra bírja, egy kis sérülésen kívül nem látni rajta változást.
DSC01117.JPG

A Pogostemon erectus is szépen néz ki. Mellette jobbra a rotalák is fejlődtek valamennyit.
DSC01118.JPG

Titkos reménység a Ludwigia palustris. Nem sikerült jól a kép, de a lényeg látható: a régi leveleket ledobálja, és új hajtások jelennek meg.
DSC01119.JPG

A Hydrocotyle tripartita és a Lobelia cardinalis mini is megmaradt, talán növekedtek is.
DSC01120.JPG

Hygrophila polisperma rosanervig szép színes leveleket hozott. Ebből arra következtetek, hogy kap elegendő fényt.
DSC01121.JPG

Legrosszabbul a Bucephalandra sp. Red és Bucephalandra velvet leaf néz ki. Bízom benne, hogy nem adják fel :)
DSC01123.JPG

A párásítás során lecsapódott, el nem párolgott vizet a képek készítése után leszívtam.
 
Rendbe tettem a békás akváriumomat. Kiderült, hogy több hónapig szűrés nélkül ment, mert a legutóbbi takarításkor elfelejtettem visszadugni a belső szűrőt. Fel sem tűnt a hiánya :) Tudom, hogy itt egy kicsit kilóg a sorból, de nekem tetszik ez a retro megjelenés. Többféle anubias és cryptocoryne van benne, meg néhány hatalmasra nőtt úszónövény. Karbantartási igénye a nullához közelít.

Íme néhány kép a lakóról:
DSC01134.JPG
DSC01132.JPG
DSC01137.JPG
DSC01140.JPG
 
Rendbe tettem a békás akváriumomat. Kiderült, hogy több hónapig szűrés nélkül ment, mert a legutóbbi takarításkor elfelejtettem visszadugni a belső szűrőt. Fel sem tűnt a hiánya :) Tudom, hogy itt egy kicsit kilóg a sorból, de nekem tetszik ez a retro megjelenés. Többféle anubias és cryptocoryne van benne, meg néhány hatalmasra nőtt úszónövény. Karbantartási igénye a nullához közelít.
Szerintem szép ahogy van :) ha retro, ha kilóg a sorból, ez így nagyon jó. külön örülök, hogy bemutatod, hogy így is tud működni. és akkor mellé még megjegyzed, hogy elfelejtetted pár hónapig bekapcsolni a szűrést :D :D lehet hogy azért nőtt az a kevés alga benne?
 
Szerintem szép ahogy van :) ha retro, ha kilóg a sorból, ez így nagyon jó. külön örülök, hogy bemutatod, hogy így is tud működni. és akkor mellé még megjegyzed, hogy elfelejtetted pár hónapig bekapcsolni a szűrést :D :D lehet hogy azért nőtt az a kevés alga benne?
Semmilyen negatív változást nem láttam, pedig legalább 3 hónapig nem volt szűrés. Szerintem ennél az akváriumnál ez nem számít, annyira lassú fejlődésű. Nagyjából havonta csinálok 50% vízcserét, meg néha letörlöm az üveget. Ha nagyon elszaporodik a növényzet, megritkítom. Ez évente 2-3 alkalommal elég. Az alga a természetes fény miatt van. Ennyi még belefér a látványba :)
 
Bő két hetes a wabim, kezd dekoratív lenni. A növények nagy része szerintem jól viseli a változást. Valószínűleg legyökeresedtek, mert már kezdenek emers leveleket hozni. A legtöbb tőből is kihajtott újra. Az a terv, hogy majd később csak az új részeket hagyom meg.
Bevallom, egy kicsit szembe mentem az ajánlásokkal. 1 hétig takartam, aztán elkezdtem hozzászoktatni a szobai klímához. Ezt idáig elég rendszertelenül csináltam. Volt olyan, hogy elfeledkeztem róla, és fél órán keresztül nyitva volt. Úgy tűnik, nem lett belőle probléma. Nem volt még módom ADA tápokat beszerezni, ezért kevertem egy kis koktélt. Pár csepp TF Plantert és TF Macrot kevertem RO vízzel. Néhányszor ezzel is permeteztem, nem okozott gondot.
DSC01152.JPG

Bővítettem az állományt Alternanthera reineckii minivel. Ez már eleve emers volt, nem kellett alkalmazkodnia. Nagy meglepetés a Hydrocotyle verticillata. Úgy tűnik, a régi levelei is megmaradnak.
DSC01146.JPG

Bal oldalon valamilyen myriophyllum látható. A régi leveleit ledobálta, de újra hajt. Jobbra láthatók a Pogostemon erectus friss hajtásai.
DSC01147.JPG

A Ludwigia palustris is több helyen kihajtott, elég gyorsan növekszik. A kőre ragasztott Bucephalandra velvet leaf elég rosszul néz ki. Bízom benne, hogy a rizómája megmarad, és majd rendbe jön. A kövön látok egy kis algát. Ez talán eltűnik, ha már kevesebbet kell takarni, nem lesz olyan párás a levegő.
DSC01154.JPG

A legnagyobb fejlődést a Hydrocotyle tripartita produkálta. Nem tudom eldönteni, melyik levél új, de az biztos, hogy két hét alatt megduplázódott.
DSC01156.JPG
 
Eltelt egy újabb hét a wabi életében. Megjelent valamilyen zöld alga az üveg talajhoz közeli részén és a köveken. Most már hosszabb időre leveszem a fóliát. Ha otthon vagyok, naponta 4-5 alkalommal 20-30 percre. Ezt nem tartom be szigorúan, néha elfelejtem levenni vagy visszatenni :) Már nagyjából látszik, milyen növényekkel érdemes foglalkozni. A bazalt követ kivettem, mert a felragasztott bucephalandrák elszáradtak. A viharvert túlélőket beültettem a talajba. Érdekes módon az apró levelű anubias kibírta.
DSC01165.JPG

A nagy bucephalandra sem érzi jól magát. A levelei sárgulnak, majd elpusztulnak. A levelek felét elvesztette már. Még várok, hátha hoz új levelet. Ha nem alkalmazkodik, megy vissza az akváriumba. A hydrocotyle fajok viszont fantasztikusan növekednek. A verticillata már eljutott a túloldalra. Próbaképpen tettem be egy szál HM-et, az is szépen fejlődik.DSC01162.JPG

A wabi dísze az Alternanthera reineckii mini. Bal oldalán látható egy teljesen új hajtása, A fölötte lévő Pogostemon erectus is szépen alkalmazkodott. A víz alatti levelei sárgulnak, de tőből hoz új hajtásokat. Bal oldalt fölül látható egy kis myriophyllum. Nagyon gyorsan fejlődik. Ma tettem be egy kis darab Limnophila sessiliflorat, hátha megmarad.
DSC01160.JPG

Nagyon szépen növekszik a Ludwigia palustris. Mellette jobbra leültettem egy emers Ludwigia repens hajtást.
DSC01164.JPG
 
Nagyon hideg volt az éjszaka. A kertben elfagytak a paradicsomok. A két wabit ez nem érintette. Úgy látom, egyik növénynek sincs baja, kibírták a talaj menti fagyot is. A pirosas színek mostanában egy kicsit megfakultak, mert lecsökkent a természetes fény.
DSC01167.JPG

Hygrophyla corymbosa és difformis. Elég nagyra nőttek, sok az elágazás rajtuk.
DSC01168.JPG

Hygrophyla polysperma és Ludwigia repens. A ludwigia a mostoha körülmények miatt kisebb leveleket hoz, de töretlenül fejlődik.
DSC01169.JPG

Ez a hygrophyla hamarosan virágzik, ha a természet nem szól közbe.
DSC01171.JPG
 
Nem semmi mekkorára nőttek! :) hogyan tovább télen? áttelelteted ahogy van? ebből nem raksz a wabiba? mondjuk már van ott nagyjából minden :)
 
Nem semmi mekkorára nőttek! :) hogyan tovább télen? áttelelteted ahogy van? ebből nem raksz a wabiba? mondjuk már van ott nagyjából minden :)
Nem tudom, mi lesz télen. A komolyabb fagyot biztos nem élnék túl. Lehet, hogy az egyiket be tudom vinni a lakásba, a másikat pedig a fűtetlen melléképületbe. Sajnos nem tudok biztosítani nekik elegendő fényt. Eredetileg azt terveztem, hogy ősszel elbontom az egészet, de van egy pár szép növény, amit sajnálnék. Ha jövőre a nulláról kezdeném újra, akkor egy év múlva ugyanitt lennék, nem tudnám meg, hogy mivé fejlődhetnének. A wabiba már raktam néhány hajtást. Hygrophilákat egyelőre nem, mert elég nagyra nőnek.
 
A wabiba már raktam néhány hajtást. Hygrophilákat egyelőre nem, mert elég nagyra nőnek.
Szia! Nyogodtan próbálkozhatsz a Hygrophila corymbosaval a wabidban. Ha túl nagyra nő, vágd vissza a legalsó nódusz felett pár centivel,innen újra kihajthat, a középső részt dobd ki, és a felső részt ültasd vissza, idővel egyre kisebb leveleket hoznak majd. Az idő múlásával várható, hogy az alsó kb. 10 centi felkopaszodik, ami magasabban azt levágod, ez a része a növénynek már erősen fásodik, és a léggyökerekkel ad egy mocsári mangrove erdő érzetet. Mivel gömb üveged van, érdemes szétszórtan, középtájra ültetni, amiket hagyhatsz felnőni az üveg tetejéig. :)
 
Szia! Nyogodtan próbálkozhatsz a Hygrophila corymbosaval a wabidban. Ha túl nagyra nő, vágd vissza a legalsó nódusz felett pár centivel,innen újra kihajthat, a középső részt dobd ki, és a felső részt ültasd vissza, idővel egyre kisebb leveleket hoznak majd. Az idő múlásával várható, hogy az alsó kb. 10 centi felkopaszodik, ami magasabban azt levágod, ez a része a növénynek már erősen fásodik, és a léggyökerekkel ad egy mocsári mangrove erdő érzetet. Mivel gömb üveged van, érdemes szétszórtan, középtájra ültetni, amiket hagyhatsz felnőni az üveg tetejéig. :)
Köszönöm a tippet, ki fogom próbálni. Várok vele még néhány hetet. Amikor már nem kell takarni a wabit, ültetek majd bele néhány emers hygrophila hajtást.
 
Lassan 2 hónapos a wabim. Nagyon szépen fejlődik. Most már csak akkor takarom, ha nem vagyok otthon egész nap. Napi 1-2 permetezés mellett már egyáltalán nem kell letakarni. Sajnos elkövettem azt a hibát, hogy több lépcsőben telepítettem be, még 1 hete is raktam bele submers növényt. ADA tápokat még mindig nem vettem, de úgy tűnik, megfelelő a TF planter és macro is. A talajba nyomtam néhány Tropica kapszulát. A talaj fölött algásodik az üveg, kezelésbe kell majd vennem.
DSC01181.JPG

A fő látványelem egy Alternanthera reineckii mini bokor. Gyönyörű színei vannak, a levelei napi 1-2 centit nőnek. Nemsokára vissza kell vágnom, mert beárnyékolja a többi növényt. Ültettem mellé egy emers Ludwigia repens hajtást. 2 hét alatt duplájára nőtt.
DSC01180.JPG

Dominálnak vöröses növények, pedig eredetileg üde zöld wabit akartam, de így is tetszik :)
DSC01184.JPG

A Ludwigia palustris inkább a talaj fölött terjeszkedik. Mellette jobbra látható a Limnophila sessiliflora emers hajtása.
DSC01185.JPG

Kedvencem a kis myriophyllum, Sajnos nem tudom, melyik faj, most már nehéz lenne azonosítani.
DSC01182.JPG
 
Kezdetét veszi egy újabb project is. Vettem két kis 30x30x35 cm-es kockát. Az egyikben narancssárga garnélákat szeretnék tenyészteni. A másikban felnevelek 3 db kalászhal ivadékot. Ha már kellően nagyok lesznek, piros garnélákat tervezek betelepíteni. Halat egyikbe sem fogok tenni (legfeljebb apró ivadékokat), hogy ne zavarják a garnélákat. Rakok majd fel képeket, ha vállalható állapotba sikerül hoznom az akváriumokat.
DSC01178.JPG
 
Kezdetét veszi egy újabb project is. Vettem két kis 30x30x35 cm-es kockát. Az egyikben narancssárga garnélákat szeretnék tenyészteni. A másikban felnevelek 3 db kalászhal ivadékot. Ha már kellően nagyok lesznek, piros garnélákat tervezek betelepíteni. Halat egyikbe sem fogok tenni (legfeljebb apró ivadékokat), hogy ne zavarják a garnélákat. Rakok majd fel képeket, ha vállalható állapotba sikerül hoznom az akváriumokat.
View attachment 157493
Milyen talaj, dekor, növény , szűrés lesz benne?
 
Back
Oldal tetejére