• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Törpe gurámi - Trichogaster lalius

Re: Törpe gurámi

Örülök, hogy rátaláltam erre a topikra, bár az előző kérdésre nem tudok válaszolni, viszont nekem is lenne ezekkel a halakkal kapcsolatban kérdésem. Mi lehet az oka annak, hogy a növényes akváriumokban kevés (különböző fajta) gurámit lehet látni? Nekem régi nagy kedvencem a "gyöngygurámi", azonban a méretei miatt nem a nano kategóriás akváriumokba való. Másik kedvenceim a diszkoszok, amelyeknek szintén méretes akvárium kell, ez azonban számomra hely- és anyagiak miatt nem megoldható. Tervezem azonban egy 60x30x30-as akvárium beállítását, és így került képbe nálam a törpe gurámi, ami kisebb is mint az egyéb gurámi félék, ezért alkalmas lehet a kisebb akváriumokban tartásra, illetve ezek a halak színvilágukban nagyon közel állnak a diszkoszokhoz. Ezért tetszettek meg nagyon. A múlt hét végén Szegeden az egyik kereskedésben láttam gyönyörű példányokat, amelyekbe ott rögtön beleszerettem. A másik kérdés, hogy a fenti (növényes) akváriumba mennyi törpe gurámit tennétek, milyen más halakkal társítanátok?
 
Re: Törpe gurámi

0000637.jpg


Tudományos név: Trichogaster lalius (Hamilton; 1822)
Szinonímák: Colisa lalius, Colisa unicolor, Polyacanthus lalius, Trichopodus lalius
Magyar név: Törpe gurámi
Csoport: Labirint-kopoltyúsok
Származás: Ázsia; Észak-India, Pakisztán, Banglades
Testhossz: 4 cm
Természetes élőhely: Lassú áramlású folyóvizek, állóvíz.
Viselkedés: Társas, de a hímek elszántan védik a fészküket. A felszín közelében úszkálnak a növények között.
Táplálkozás: Ragadozó; tubifexet, szúnyoglárvákat, sóférgeket eszik.
Szaporodás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 60 literes
Halnépesség: 60 literre egy pár
Dekoráció: Gyökerek, felszínen úszó, lebegő növények, úszó májmoha (Riccia fluitans), apró békalencse (Lemna minor).
Hőmérséklet: 16-28 °C
pH: 6,5-7,2.
Keménység: 5,5-6,72NK°
Várható életkor: 4 év

Megjegyzés: E faj hímjei nagyon színesek, de a nőstény mindig ezüstös bézs uniformist visel. Egy 60 literes akváriumban egyetlen gurámi pár élhet, néhány nyugodt Cyprinidae (pontyféle) társaságában. Szaporodás idején a hím levegőbuborékokból és az akváriumban található mindenféle törmelékből habfészket készít. Mikor elkészül vele, a fészek kb. 1,5 centiméterrel is a víz felszíne fölé emelkedhet. Amikor a nőstény párzásra kész, a hímhez úszik és az állával dörzsölgetni kezdi az oldalát.



A kiengedett ikrák, melyeket egy olajos folyadék vesz körül, könnyűek, és a víz felszíne, azaz egyenesen a habfészek felé igyekeznek. A hím folyton ott ügyködik a megtermékenyített ikrák körül, s elrendezi őket a fészekben. Az ivadékok három nap múlva kikelnek. Eleinte sóféreglárvákkal kell etetni őket.

Létezik a törpe guráminak két kitenyésztett színváltozata, ezek a kobalt és a tűzgurámi.


Read more: http://diszhal.info/Colisa_lalia.php
 
Sziasztok!

A Labirint kopoltyús halak többnyire rizsföldeken, mocsaras, de minimum majdnem álló vízben élnek a természetben!
A növényes akváriumban a nagy vízforgatás miatt nem éreznék jól magukat, ezért nem látni sem ezen sem más növényes fórumon!
Viszont összeválogathatsz olyan növényeket melyek alacsonyab igényűek, kevesebb fénnyel, CO2-vel, táppal beérik, nem kell annyi szűrés, teszel még valamilyen vízen úszó növént és remekül fogják érezni magukat.
Maximum nem indítod versenyen az akváriumot!
Kárpótolnak majd a szép halak!
A.ttila
 
Üdv mindenkinek!

A leírással kapcsolatban a következő észrevételem van: a törpe gurámi frissen elúszott ivadékait (csakúgy, mint más Trichogaster, vagy Trichopodus, Betta fajok esetében) halacskák kis mérete miatt nem lehet sóféreg naupliuszaival indítani. Inkább ajánlható papucsállatka (vagy hasonló méretű infuzoriális élőeleség), esetleg jó minőségű folyékony ivadéknevelő táp, végső esetben vízben feloldott szárított tojássárgája por etetése. Az utóbbi adagolásával rendkívül óvatosan bánjunk, inkább többször keveset adjunk belőle, mert nagyon hamar elrontja a vizet. A papucsállatkáknak van egy nagy előnyük, mégpedig hogy segítenek a víz tisztításában is, ugyanis az első pár hétben különösebben erős szűrést sem alkalmazhatunk, mivel kerülnünk kell az erős vízmozgás előidézését.
 
Nekem amano garnélák vannak törpe gurámi mellett azokra nem veszélyes de az Rc-k állományát megdézsmálja föleg az ifjakat
 
Van egy törpegurámi párom vegyes akiban, a hím van vagy 6 cm a nőstény olyan 4-5 cm, ma vettem észre h érdeklődik a him iránt, böködi meg táncot lejt neki, de a himet nem érdekli, inkább elhajtja maga mellől. Eddig is fura fiú volt mert folyton űzte csipkedte a lányt, meg olykor a többi halat is. Nem értem mi baja van, 1000el kellene udvarolni meg fészket épiteni. Valakinek valami ötlet?
 
Valakinek van e tapasztalata avval kapcsolatban hogy ha 2 him gurámit tartok / mert nem lehet kapni nöstényt/ sok buvohellyel növénnyel 72 literben azok nem agresszivak egymással ? és még egy:ha egy törpegurámit és egy kék korall törpét tartok együtt azok ki fognak jönni egymással? nem találtam sehol erre választ
 
Srácok, ez törpe gurámi fészek?
 

Attachments

  • 20180108_212356.jpg
    20180108_212356.jpg
    205.2 KB · Megtekintések: 44
Ez is ilyen növényi törmelékből meg habból ál, ahogy írva van a fajnál. Ha ez az, akkor tegnap sajna egyet tévedésből leszedtem a vízfelszínről. Ezt a válaszig megtartom.
 
Azt nem tudjátok esetleg, hogy hogyan lehetne rávenni egy törpe gurámit, hogy ne egye a növényeket? Egy ideig teljesen rendben volt minden, aztán egyik nap eldöntötte, hogy elkezdi legelni a Pogostemon helferi-t, és már annyira rászokott, hogy a növény egyre csak fogy, mert a gurámi egyenként tépkedi ki a leveleket. Nem hiszem, hogy az egyhangú étrendjét akarná ezzel pótolni, mert egyik nap Hikari pellet, másik nap Sera O-Nip, harmadik nap sórák, negyedik nap spirulina stb. a menü, tehát úgy vélem eléggé változatos az étrendje.
 
Azt nem tudjátok esetleg, hogy hogyan lehetne rávenni egy törpe gurámit, hogy ne egye a növényeket? Egy ideig teljesen rendben volt minden, aztán egyik nap eldöntötte, hogy elkezdi legelni a Pogostemon helferi-t, és már annyira rászokott, hogy a növény egyre csak fogy, mert a gurámi egyenként tépkedi ki a leveleket. Nem hiszem, hogy az egyhangú étrendjét akarná ezzel pótolni, mert egyik nap Hikari pellet, másik nap Sera O-Nip, harmadik nap sórák, negyedik nap spirulina stb. a menü, tehát úgy vélem eléggé változatos az étrendje.
Ugyanugy, ahogy macskat tudsz arra, hogy ha kiengeded, akkor ne kapja el a madarakat es a ragcsalokat (fizikai elkulonitessel).
 
Ugyanugy, ahogy macskat tudsz arra, hogy ha kiengeded, akkor ne kapja el a madarakat es a ragcsalokat (fizikai elkulonitessel).
Egy macskát simán le lehet szoktatni bármilyen nem kívánt viselkedésről még olyan humánus módszerekkel is mint a clicker training. Ez viszont nem segít annak a megválaszolásában, hogy miért szokott rá a Pogostemonra a törpe gurámim, mikor az első 2-3 hétben még a létezéséről sem vett tudomást.
 
Egy macskát simán le lehet szoktatni bármilyen nem kívánt viselkedésről még olyan humánus módszerekkel is mint a clicker training. Ez viszont nem segít annak a megválaszolásában, hogy miért szokott rá a Pogostemonra a törpe gurámim, mikor az első 2-3 hétben még a létezéséről sem vett tudomást.
Nem golndoltam, hogy komolyan valaszt varsz egy ilyen kerdesre. De akkor maradjunk a Cirmis peldanal: Cirmi 2 honapja van egy lakasban, mindvegig a macska kaparofat hasznalta, aztan egyszer gondolt egyet es belelesitette a kormet a kanapeba. Tetszett neki, mert puhabb volt es a vegen ilyen vicces kis szalak is kialltak belole, amivel utana lehetett jatszani, ezutan ha tehette ott elesitette a karmat a tovabbiakban. Bar Cirmit lehet, hogy valahogy vissza lehet szoktatni a kaparofajara a clicker trainingel, de azt nem fogod neki soha megtanitani, hogy ha kiteszel neki 2 fele kajat, akkor csak azt egye meg, amelyik kevesbe izlik neki. Ha sikerul is megtanitani, a trening csak addig mukodik, amig van felugyelo, ha felugyelet nelkul hagyod a szabadon elerheto kedvenc etellel bizony el fog tunni a talbol, mert Cirmi sem hulye. Szoval roviden: 3 hetig nem kostolta, utana igen es izlett neki. Ez nem valtoztat azon, ha azt szeretned, hogy ne egye meg, tedd at vagy a halat vagy a novenyt.
 
Nem golndoltam, hogy komolyan valaszt varsz egy ilyen kerdesre. De akkor maradjunk a Cirmis peldanal: Cirmi 2 honapja van egy lakasban, mindvegig a macska kaparofat hasznalta, aztan egyszer gondolt egyet es belelesitette a kormet a kanapeba. Tetszett neki, mert puhabb volt es a vegen ilyen vicces kis szalak is kialltak belole, amivel utana lehetett jatszani, ezutan ha tehette ott elesitette a karmat a tovabbiakban. Bar Cirmit lehet, hogy valahogy vissza lehet szoktatni a kaparofajara a clicker trainingel, de azt nem fogod neki soha megtanitani, hogy ha kiteszel neki 2 fele kajat, akkor csak azt egye meg, amelyik kevesbe izlik neki. Ha sikerul is megtanitani, a trening csak addig mukodik, amig van felugyelo, ha felugyelet nelkul hagyod a szabadon elerheto kedvenc etellel bizony el fog tunni a talbol, mert Cirmi sem hulye. Szoval roviden: 3 hetig nem kostolta, utana igen es izlett neki. Ez nem valtoztat azon, ha azt szeretned, hogy ne egye meg, tedd at vagy a halat vagy a novenyt.

Hal marad, annyira jól érzi magát, hogy buborékfészket is rak, ami egy Bettánál nem nagy szám, a többi gurámi fajnál viszont picit többet kell tenni érte, hogy ennyire jól érezze magát, főleg ha ezt a magatartást egy 16 literes társas akváriumban tanúsítja (sorry, not sorry). Pogostemon megy (szerk: vagyis nem lesz pótolva, addig eszi, amíg van).
 
Azoknak a jövőbeni tűzgurámi tulajoknak írom, akik olvashatják a topikot: végül mégis a gurámi került ki. Tavaly március óta békességben élt mikrorazbórákkal, napos endlerekkel, de mióta buborékfészket rakott, azóta olyan területvédelmező magatartásba kezdett, hogy veszélyeztette a többi halat (aktívan vadássza a vörös neonhalakat!), így átraktam az 54 literesembe árválkodni. Szóval aki társas akváriumban tart gurámit az nagyon figyeljen a buborékfészkekre, mert ha nekiáll a gurámi rakni, onnantól az addig tolerált idegen fajú halakból könnyen táplálékkiegészítő válhat.
 
Sziasztok.
Bekerült az akváriumba egy törpe gurámi pár. Amint bekerültek az arany csuka a nőstény guráminak rögön elkezdett udvarolni. A hím gurámi meg csak "tartja nekik a gyertyát". Előfordul az ilyen vagy, vagy az én csukám tévedett el. És néha, ha a nőstény gurámí lepattintja, megy a hím guráminak udvarolni. Lehet két kapura játszik? Mire számíthatok, lesznek csuka-gurámi keverékek?
 
Sziasztok.
Bekerült az akváriumba egy törpe gurámi pár. Amint bekerültek az arany csuka a nőstény guráminak rögön elkezdett udvarolni. A hím gurámi meg csak "tartja nekik a gyertyát". Előfordul az ilyen vagy, vagy az én csukám tévedett el. És néha, ha a nőstény gurámí lepattintja, megy a hím guráminak udvarolni. Lehet két kapura játszik? Mire számíthatok, lesznek csuka-gurámi keverékek?
Nyilván a csukesznak csajszihiánya van, ha veszel egy hozzávalót, átszokik.
 
Back
Oldal tetejére