• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tömeges garnéla pusztulás

A magas fehérjetartalmú kaja néha pedig kell nekik, ugyanis a petésedésben/peték számában elég nagy szerepet játszik. :)
 
Ugyanezt megcsinálom egy légpumpa+szivacsszűrő kombós akvában, 100% hogy lett volna elhullásom, nem is kevés.
Ez így nem igaz. Nekem még egyszer sem volt, pedig volt, hogy egy picit túl etettem. Azt is hozzá kell tenni, hogy megfelelő akvához, megfelelő méretű szivacsszűrő kell, és nincs semmi probléma.
 
nálam majdnem tuti hogy ezmiatt ment fel a nitritem!
@dexkill arra próbált rámutatni, hogy először fel kell hozni a nitrifikáló baktérium törzseket, hogy elég sokan legyenek, utána mehet a rock'n'roll.
Persze a mértékletességet érdemes mindig szem előtt tartani, főleg a felhozás stádiumában.
Tetszik ez a halas dolog is: én is rendszeresen csináltam neocaridinákkal és taiwanokkal is, hogy miután a tenyérnyi keszeget kifiléztem a húsevőimnek, a gerincet betettem 1-2 napra a garnélákhoz, hogy a maradékot szépen csipegessék le. Egy nap után már szinte nagyító kellett a maradék húscafatok felfedezéséhez.
A szivacsos megjegyzéséhez is +1 voks a részemről.
 
Ez így nem igaz. Nekem még egyszer sem volt, pedig volt, hogy egy picit túl etettem. Azt is hozzá kell tenni, hogy megfelelő akvához, megfelelő méretű szivacsszűrő kell, és nincs semmi probléma.

Nekem volt elhullásom sajna szivacsszűrővel túletetésből.
És nem volt alulméretezve.

De lehet csak pechem volt.
 
Anélkül, hogy véleményt mondanék a módszereidről, vagy elbizonytalanítanálak, csak a tapasztalatomat osztom meg: heti 4x etetek, ebből 1x gyári kajával, a többi DIY. Mindig túletetek, a legdurvább a nyers halszelet, ami kb 3 napig van bent és a végén már büdös, amikor a maradékot kiveszem :D A többi kajáról is mesélnék szívesen, de elsírnátok magatok. Soha nem volt ilyen okból hullásom. Szivaccsal és levegővel szűrök 27 és 31,5 l-es akvákat, a nagyobbak csak most indultak 2 hete.

Olyan is volt, hogy nyáron 4 hetente kaptak vízcserét, mert lusta voltam... Ment a ventillátor és a pótoltam RO-vízzel az elpárolgott vizet. Úristen! Csak most esik le!!!444 Mindent túlélő garnélák eladók! :D Bocs..!

Na, komolyra fordítva a szót, elmondom a másik oldalt: egy garnis akváriumban alapból alig van ürülék, így alig van ammónia. Ha sok a növény, és számottevő a fény, akkor az a kevés ammónia sem jut el a szűrőbe, tehát kevés lesz a baci és alacsony a biológiai szűrési potenciál. Ha mégis jön egy ammóniatüske, akkor a szűrőben lévő kevés baktérium egyszerűen képtelen lesz feldolgozni az ammóniát/nitritet, és jön a mérgezés. Ráadásul a nitrifikáció sebességmeghatározó lépése az ammónia-nitrit oxidáció (=ammóniából lassan lesz nitrit, de nitritből gyorsan lesz nitrát), tehát ha mégis mérhető szinten van a nitritkoncentráció, akkor ott egyértelműen elégtelen a biológiai szűrés. A nitrittel a baktériumkultúra adagolás sem nagyon tud mit kezdeni, mert azoknak a baciknak még meg kell tapadniuk, szaporodniuk kell, stbstb. (Ha nitritcsúcs van hidrogén-peroxid adagolással talán többre mennénk.)

Azzal szemben, ami először az embernek eszébe jut - "akkor kevesebbet etetek" -, én éppen az ellenkezőjét javasolnám: etess gyakrabban, többet, etess olyan kaját, amitől a garnéla nagyot kulázik, de alacsony a fehérjetartalma (eperlevél, növényi kaják, spenót, csalán, stb.), hogy legyen ammónia, és szaporodjon a baci.
Előttem teljesen úgy megvilágításba helyezted az ammónia>nitrit>nitrát kérdést. Teljesen logikus, amit írsz. Éjjel egy kérdés fogalmazódott meg bennem, és ennek okán kerestem/találtam rá a hozzászólásodra.
A kérdés az, hogy kb. mennyi "káros anyag" (ammónia vagy nitrit) keletkezik egy hal elpusztulásakor?
Hogy mire gondolok...? Van ugye egy elvi határérték a nitritre vagy ammóniára (x mg/l) amit még általában elviselnek az állatok elhullás nélkül. Ha elpusztul pl. egy 4cm méretű hal, és a tetem teljesen elbomlik, mert nem találjuk meg a susnyásban, akkor mekkora lesz az akvárium méregterhelése? Megfordítom a kérdést és magyarázok: ha ez a hal egy 10m3-es tartályban hullik el, akkor nagy baj nincs, mert olyan kicsi lesz a méreg koncentráció, amit viszonylag rövid idő alatt feltud dolgozni a környezet, minimálisan emelkedik meg a koncentráció. De, ha ez a hal egy 10-20 literes tartályban pusztul el, akkor szinte biztos utána a tömeges pusztulás.

Tudnánk-e kitalálni -ökölszabály szerűen- egy olyan adatot, hogy hány literes akvárium kell ahhoz, hogy 1db, 4cm-es hal pusztulása nagy valószínűségel ne borítsa fel annyira az egyensúlyt, hogy a többiek is utána mennek?
(Természetesen, csak sacc / kb. adatra gondolok, eltekintve jelentős befolyásoló tényezőktől is, és egy teljesen átlagos mennyiségű növényzettel rendelkező low tech "halas" akváriumot figyelembe véve, ami nem rendelkezik tízszeres vízforgatással, stb.)
 
Sürgős segítséget kérek. Amano garnéláim bolond módon sebesen le föl úszkálnak az akváriumban. Ilyet soha nem csinàltak korábban. A víz paraméterei rendben vannak gyors mérés szerint. Segítség, mi lehet a baj?
 
Sürgős segítséget kérek. Amano garnéláim bolond módon sebesen le föl úszkálnak az akváriumban. Ilyet soha nem csinàltak korábban. A víz paraméterei rendben vannak gyors mérés szerint. Segítség, mi lehet a baj?
Általános jelenség. Jellemzően semmi kiváltó oka nincs. A világítási ciklus vége felé fordul elő leggyakrabban - én legalábbis ezt tapasztaltam.
 
Sürgős segítséget kérek. Amano garnéláim bolond módon sebesen le föl úszkálnak az akváriumban. Ilyet soha nem csinàltak korábban. A víz paraméterei rendben vannak gyors mérés szerint. Segítség, mi lehet a baj?
Ha csak a hímek csinálják, akkor valamelyik nőstény párosodni fog. Öröm, móka, kacagás...
Ha a nőstények is, csak akkor kell foglalkozni vele.
 
Sziasztok
Szeretnék egy kis segitséget kérni tőletek, nem tömegesen pusztulnak a garnéláim hanem egy pár hete kezdődött hogy szinte majdnem minden nap egy elpusztul, Esetleg valaki tapasztalt már ilyet teljesen mindegy milyen színű a garnéla mindegyik kipirosodik, ez mitől lehet?
 
Sziasztok
Szeretnék egy kis segitséget kérni tőletek, nem tömegesen pusztulnak a garnéláim hanem egy pár hete kezdődött hogy szinte majdnem minden nap egy elpusztul, Esetleg valaki tapasztalt már ilyet teljesen mindegy milyen színű a garnéla mindegyik kipirosodik, ez mitől lehet?
baktérium okozza!
legalább 90% os vizcsere rendessen kiszívni a mulmot! majd oxydátort betenni mivel a hidrogénperoxidnak fertötlenítő hatása van az akváriumban!
 
Sziasztok
Szeretnék egy kis segitséget kérni tőletek, nem tömegesen pusztulnak a garnéláim hanem egy pár hete kezdődött hogy szinte majdnem minden nap egy elpusztul, Esetleg valaki tapasztalt már ilyet teljesen mindegy milyen színű a garnéla mindegyik kipirosodik, ez mitől lehet?
Szia! Mindegyik garnéla piros színű lesz, ha elpusztul- fajtától és a halál okától függetlenül. (Ahogy a főtt rák is piros lesz...)
A pusztulásuk egyik legfőbb oka így nyáron: a vízhőfok. Hány fokos vízben tartod őket?
 
Sziasztok
Szeretnék egy kis segitséget kérni tőletek, nem tömegesen pusztulnak a garnéláim hanem egy pár hete kezdődött hogy szinte majdnem minden nap egy elpusztul, Esetleg valaki tapasztalt már ilyet teljesen mindegy milyen színű a garnéla mindegyik kipirosodik, ez mitől lehet?
nálam a snowball fehéredik halála után, a többi pirosodik.
 
baktérium okozza!
legalább 90% os vizcsere rendessen kiszívni a mulmot! majd oxydátort betenni mivel a hidrogénperoxidnak fertötlenítő hatása van az akváriumban!
Van benne Oxydator 6% oldattal használom, érdekes mert 2 fajnál van ilyen blue shadow mosura meg a blue drem garnéláknál, külön akváriumba vannak
 
Szia! Mindegyik garnéla piros színű lesz, ha elpusztul- fajtától és a halál okától függetlenül. (Ahogy a főtt rák is piros lesz...)
A pusztulásuk egyik legfőbb oka így nyáron: a vízhőfok. Hány fokos vízben tartod őket?
Szia
24-25 fokos a vizük, múlt nyáron is kB ilyen volt vízhőfok
Az az érdekes hogy mindig csak egy pusztul el naponta
 
Back
Oldal tetejére