• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tömeges garnéla pusztulás

Rendszeresen túletetek (nehéz leszokni róla) , de emiatt még sosem volt elhullásom. Máshol keresném a problémát még mindig. :(
 
nekem tegnap nitrit volt a bibi, kaját túllöttem. fehérje!!! garnélák a lehetö legmagassabban kerestek menedéket! a nitrit mérés után 5ppm volt! gyors vízcserével megoldottam a problémát+ baktérium! a következő egy nagyobb akva lesz nekik! tehát lehet köze a kajához csak nem mindegy mivel etetsz!
 
tehát lehet köze a kajához csak nem mindegy mivel etetsz!
ebben rejlik a igazság, mert a bolti kajákat, nem tudjuk, hogy miből, és hogyan készülnek. Nem tudjuk hogy mi, és mivel van összekeverve. A természetben nem kapnak ilyeneket. Meg azt is figyelembe kell venni hogy nem minden nap kívánják ugyan azt a kaját, ahogyan mi emberek sem eszük mindennap ugyan azt a kaját. Kell a változatosság.
 
Sziasztok! Nálam is gond van. Van egy hím garnéla, amelyiknek üres a bélrendszere. Már tegnap feltűnt. Eléggé letargikus, mindig más pozícióban pihen. Van esély, hogy rendbe jöjjön? A többi garnélán semmi különös dolgot nem észlelek az összes aktív és esznek rendesen. Bolti garnéla a kora ismeretlen.
 

Attachments

  • IMG_E4258.JPG
    IMG_E4258.JPG
    385.2 KB · Megtekintések: 6
  • IMG_E4262.JPG
    IMG_E4262.JPG
    254.1 KB · Megtekintések: 6
  • IMG_E4265.JPG
    IMG_E4265.JPG
    349.1 KB · Megtekintések: 7
Találtam még egy gyenge hímet... Mértem paramétereket:
GH: 11 KH: 9 NH4: 0 NO2: 0 NO3: 10-15 PH: 6,8
A KH/PH táblázat alapján, ha jól értelmezem egy kicsit túl van tolva a CO2. Okozhatja ez a problémát?
co2.JPG
 
nekem tegnap nitrit volt a bibi, kaját túllöttem. fehérje!!! garnélák a lehetö legmagassabban kerestek menedéket! a nitrit mérés után 5ppm volt! gyors vízcserével megoldottam a problémát+ baktérium! a következő egy nagyobb akva lesz nekik! tehát lehet köze a kajához csak nem mindegy mivel etetsz!
Na végre valaki! Na persze nem úgy :)
Mégis mivel nem kellene etetni? Tudom, pl szalonnával.
Oké, hogy zöldségeket kapnak, na de az ember azt várná, hogy a neves gyártók garnélás készítményei nem rejtenek ilyen veszélyeket. Mert azért most sem arról van szó, hogy rendszeresen dekaszámra szórom be a kaját! Írtam hogy milyen mértékű túletetésről volt csupán szó.
Biztos megint akad, aki azt mondja majd, hogy a túletetés (nitrit) max az utolsó csepp a pohárban, a vizemmel lesz a baj. Na de könyörgöm, minden stimmel (a garnélák szépen szaporodnak), tele a medence növénnyel és rengeteg búvóhellyel, túlméretezett szűrésem van gyenge áramlással, egyenletesek/stabilak a vízparaméterek, nincs felszíni hártya, 22-24°C; tiszta RO visszasózva; pH 6-6,5; TDS 130-160; KH 3; GH ? - egyedül ezt nem tudom mérni, de gyanítom ez is optimális, hisz' mitől ne lenne az!) Egyszerűen nincs más, ami kiválthatja a bajt, csak a kaja! :)
 
Na végre valaki! Na persze nem úgy :)
Mégis mivel nem kellene etetni? Tudom, pl szalonnával.
Oké, hogy zöldségeket kapnak, na de az ember azt várná, hogy a neves gyártók garnélás készítményei nem rejtenek ilyen veszélyeket. Mert azért most sem arról van szó, hogy rendszeresen dekaszámra szórom be a kaját! Írtam hogy milyen mértékű túletetésről volt csupán szó.
Biztos megint akad, aki azt mondja majd, hogy a túletetés (nitrit) max az utolsó csepp a pohárban, a vizemmel lesz a baj. Na de könyörgöm, minden stimmel (a garnélák szépen szaporodnak), tele a medence növénnyel és rengeteg búvóhellyel, túlméretezett szűrésem van gyenge áramlással, egyenletesek/stabilak a vízparaméterek, nincs felszíni hártya, 22-24°C; tiszta RO visszasózva; pH 6-6,5; TDS 130-160; KH 3; GH ? - egyedül ezt nem tudom mérni, de gyanítom ez is optimális, hisz' mitől ne lenne az!) Egyszerűen nincs más, ami kiválthatja a bajt, csak a kaja! :)
Hát ha minden ok,akkor egy kis bacter ae naponta hátha. Egy próbat megér.
 
én amit beszórok még az akvába már leirtam a naplómba leirom miket tartalmaz a halkaja!!! Schweiz recept alapján! az ottók miatt adom! ragadozó halaknak!
összetevök: halliszt, szója, búzaliszt, spirulina,élesztő, garnéla, spenot, zöldliszt,füszernövények, artemia, kakao, vitaminok... foszfor,kálium,nátrium.lysin. nyersfe
hérjét 50% ot tartalmaz... aztirja naponta töbször kevesset amit a halak pár perc alatt elfogyasztanak! hát nem ették meg pár perc alatt nitrit az egekbe volt.. tanultam..
nálam a crs ek csak pudingot, diolevél, bacter-ae- life-t eszik,
nem eszik a spirulinát, shnow flakset,
kipróbálom még a spenotot meg a tököt, a másik üvegbe bejött a tök nagyon meg a spirulina!
 
Na végre valaki! Na persze nem úgy :)
Mégis mivel nem kellene etetni? Tudom, pl szalonnával.
Oké, hogy zöldségeket kapnak, na de az ember azt várná, hogy a neves gyártók garnélás készítményei nem rejtenek ilyen veszélyeket. Mert azért most sem arról van szó, hogy rendszeresen dekaszámra szórom be a kaját! Írtam hogy milyen mértékű túletetésről volt csupán szó.
Biztos megint akad, aki azt mondja majd, hogy a túletetés (nitrit) max az utolsó csepp a pohárban, a vizemmel lesz a baj. Na de könyörgöm, minden stimmel (a garnélák szépen szaporodnak), tele a medence növénnyel és rengeteg búvóhellyel, túlméretezett szűrésem van gyenge áramlással, egyenletesek/stabilak a vízparaméterek, nincs felszíni hártya, 22-24°C; tiszta RO visszasózva; pH 6-6,5; TDS 130-160; KH 3; GH ? - egyedül ezt nem tudom mérni, de gyanítom ez is optimális, hisz' mitől ne lenne az!) Egyszerűen nincs más, ami kiválthatja a bajt, csak a kaja! :)
Nah. Szerintem en bannolva lettem nalad 2025-ig
 
GH ? - egyedül ezt nem tudom mérni, de gyanítom ez is optimális, hisz' mitől ne lenne az!)

Ezzel kapcsolatban azért érhetik meglepetések az embert, ha sok növény és sok garnéla van kis akváriumban. Bár nem tudom, milyen növényeid vannak, de a kálciumot, magnéziumot a növény is "eszi".
 
Nah. Szerintem en bannolva lettem nalad 2025-ig
Te ha szalonnát javasolsz, akkor is csak 2022-ig leszel :)
Egyébként már nem keresem a hibát, megtaláltam, hisz' írtam :D
Egyszerűen nem hiszek abban, hogy konkrétan rá lehetne mutatni, amíg nem kirívó ill. határértéken kívüli valamilyen vízparaméter. A sok összetevő bármelyike lehet ludas egy ilyen bonyolult kombinációban, míg egy másikban meg megfelelő. Szerintem Évi példája tökéletesen szemlélteti ezt (javíts ki kérlek @evavigh ha tévedek). Tegyük fel, hogy a GH-m 4. Rá mered mondani, hogy ez így nem jó? És ha 8? Szerintem akkor sem. Pedig ez már 100%-nyi eltérés. (Egyébként értem a felvetésed és köszi a tippet. Csak moha van, de nem is tápozom túl az is biztos, illetve figyelek a változásokra és a vízcserék során a visszaállításra is, bár nincs nagy ingadozás)
 
Na akkor elmondom szerintem mi van. :D Nem mérvadó, nyilván.

Az alkalmankénti túletetéssel semmi gond nincs, ha túlvan erősen tervezve/méretezve a biológiai szűrés. Az megoldja az esetleges bomló kaja miatti vízminőség romlást.
Én tesztelgettem anno, mondjuk egy 60 lityis akvám alatt van egy eheim 2228, full matrix és 1 liter biorio, meg 3 literes szivacs előszűrő. Durván túl kellett etetnem ahhoz, több napon át, hogy a vízparaméterek elmásszanak. Ugyanezt megcsinálom egy légpumpa+szivacsszűrő kombós akvában, 100% hogy lett volna elhullásom, nem is kevés.

Egyébként meg a Dennerle kaják szerinem nem olyan jók mint ahogy a marketing nyomja, ha minőséget akarsz akkor Chi Ebi, ár/értékben pedig a Glassgarten és mellé Shrimplab ami mindent visz.
 
@Jopet bocsásd meg nekem, hogy az elejétől nem bogarásztam végig a történetet...
Amiket leírtál az utóbbi hozzászólásokban egy jó nagy kérdőjelet jelentenek számomra és arra gondolok, hogy az akváriumod vizének az oxigén szintje körül érdemes keresgélni.
Ha jól vettem ki a dolgot, akkor a víz szellőztetése (0-24-ben) segített, majd a minimális túletetés ismételt problémát okozott.
Látatlanban arra tudok gondolni, hogy egy nem túl nagy akváriumról beszélünk, ahol (főleg éjszaka) több az oxigén fogyasztás, mint ami szerencsés lenne.
Arról ne feledkezzünk meg, hogy a bomlástermékként (mindegy, hogy növényi, kaja maradék, állati ürülék bomlástermékeiről van szó) keletkező ammónia azon kívül, hogy mérgező, a nitritté (ami szintén mérgező), majd nitráttá való alakítása során elég komoly oxigén elvonás történik.
Elképzelhető, hogy ez az oxigén elvonás (ami napszaktól függetlenül zajlik) átbillenti a kritikus szinten a víz oxigén tartalmát és a leggyengébb garnélák ezt már nem tudják tolerálni. (mindig, minden állományban vannak erősebb és gyengébb egyedek!)
@malor és @dexkill szintén utaltak az oxigénhiányra. A vízfelszín közelében mindig magasabb az oxigénszint, ezért menekülnek oda a garnéláid. (tudod, a halak is pipálnak nyáron, amikor extrém alacsony a víz oxigéntartalma...).
Tudsz-e mérni nitrit/nitrát szintet? Az is lehet, hogy pl a nitrát túlságosan feldúsult a vizedben. A növényeid vigyorognak, hisz' kaja van, de az állatvilágnak ez nem feltétlenül jó.
Szóval, ahogy már többen is írták: szellőztesd erőteljesebben a vizet és esetleg cserélj gyakrabban vizet, amivel a feldúsuló ammóniát, illetve nitritet/nitrátot el tudod időszakosan távolítani. Mindenesetre bajt legalább nem okozol vele az fix.
 
Na akkor elmondom szerintem mi van. :D Nem mérvadó, nyilván.

Az alkalmankénti túletetéssel semmi gond nincs, ha túlvan erősen tervezve/méretezve a biológiai szűrés. Az megoldja az esetleges bomló kaja miatti vízminőség romlást.
Én tesztelgettem anno, mondjuk egy 60 lityis akvám alatt van egy eheim 2228, full matrix és 1 liter biorio, meg 3 literes szivacs előszűrő. Durván túl kellett etetnem ahhoz, több napon át, hogy a vízparaméterek elmásszanak. Ugyanezt megcsinálom egy légpumpa+szivacsszűrő kombós akvában, 100% hogy lett volna elhullásom, nem is kevés.

Egyébként meg a Dennerle kaják szerinem nem olyan jók mint ahogy a marketing nyomja, ha minőséget akarsz akkor Chi Ebi, ár/értékben pedig a Glassgarten és mellé Shrimplab ami mindent visz.
Ati, egy pici észrevételem van: hiába van egy tuti biológiai szűrésed, ha nincs megfelelő oxigén utánpótlásod 0-24 órában, ugyanis az ammónia "lebontása" oxidatív folyamat, ergo komoly mértékben oxigént von el a vízből. Konkrétan egy N atomhoz 3 O atomot!
Azt külön érdekes lenne kimérni, hogy egy túletetést követően a vödrös szűrővel szűrt akvádban és a levegő+szivacs szűrésű akvádban hogyan változik az oxigénszint. Meg merem előlegezni, hogy a levegőpumpás akvád nyerne...;)
 
Ja, oxigénszint az egyik legkritikusabb tényező ha garnizol.
Nem véletlen hogy olyan sokan, én is, használnak oxydatort.

És néha még én is túletetek néha véletlenül...

Re: nincs szivacsszűrős akvám már. :)
 
Utoljára módosított:
Re: nincs szivacsszűrős akvám már. :)
Pedig ha garnizol, akkor a szivacs + cseh emelős megoldás talán a legpraktikusabb megoldás: garantáltan nem szívja be a szűrő a piciket (sem), ugyanakkor a vízforgatást és az oxigénszintet is biztosítja a megfelelő szűrés mellett.
Az is igaz viszont, hogy a bejáratás fázisát itt (sem!) lehet megspórolni, de a nitrát bumm kisebb keveredést okoz.
Tudom, cserében nem olyan szép, mint egy lilly/poppy...;):D
Zárójeles megjegyzés befejezve részemről:censored:
 
Praktikus de ronda mint az állat. :D
Nem is lesz szerintem szivacsszűrős akvám soha többet.
 
@Pecás minden bizonnyal úgy van, ahogy leírtad. Az oxigénhiányt igen, többen is valószínűsítették, részben be is igazolódott. De a folyamat végén (elején?) mégiscsak a kaja áll :)
És hát igen, mindez egy nagyobb közegben nagy valószínűséggel másképp történne, kevésbé táncolna a kritikus ponton az oxigénszint. Mindenesetre nekem most ezek a körülmények adottak és ez az akva, amin változtatni sem szeretnék és nem is igazán szükséges, hiszen ettől a néhány alkalomtól eltekintve minden pöpecül működik. Szerintem sokan garnéláznak az enyémeknél kedvezőtlenebb feltételek mellett is, talán számukra is hasznos ez az eszmecsere amit folytatunk, ezért is jövök vele elő újra és újra.
 
@Pecás minden bizonnyal úgy van, ahogy leírtad. Az oxigénhiányt igen, többen is valószínűsítették, részben be is igazolódott. De a folyamat végén (elején?) mégiscsak a kaja áll :)
És hát igen, mindez egy nagyobb közegben nagy valószínűséggel másképp történne, kevésbé táncolna a kritikus ponton az oxigénszint. Mindenesetre nekem most ezek a körülmények adottak és ez az akva, amin változtatni sem szeretnék és nem is igazán szükséges, hiszen ettől a néhány alkalomtól eltekintve minden pöpecül működik. Szerintem sokan garnéláznak az enyémeknél kedvezőtlenebb feltételek mellett is, talán számukra is hasznos ez az eszmecsere amit folytatunk, ezért is jövök vele elő újra és újra.

Anélkül, hogy véleményt mondanék a módszereidről, vagy elbizonytalanítanálak, csak a tapasztalatomat osztom meg: heti 4x etetek, ebből 1x gyári kajával, a többi DIY. Mindig túletetek, a legdurvább a nyers halszelet, ami kb 3 napig van bent és a végén már büdös, amikor a maradékot kiveszem :D A többi kajáról is mesélnék szívesen, de elsírnátok magatok. Soha nem volt ilyen okból hullásom. Szivaccsal és levegővel szűrök 27 és 31,5 l-es akvákat, a nagyobbak csak most indultak 2 hete.

Olyan is volt, hogy nyáron 4 hetente kaptak vízcserét, mert lusta voltam... Ment a ventillátor és a pótoltam RO-vízzel az elpárolgott vizet. Úristen! Csak most esik le!!!444 Mindent túlélő garnélák eladók! :D Bocs..!

Na, komolyra fordítva a szót, elmondom a másik oldalt: egy garnis akváriumban alapból alig van ürülék, így alig van ammónia. Ha sok a növény, és számottevő a fény, akkor az a kevés ammónia sem jut el a szűrőbe, tehát kevés lesz a baci és alacsony a biológiai szűrési potenciál. Ha mégis jön egy ammóniatüske, akkor a szűrőben lévő kevés baktérium egyszerűen képtelen lesz feldolgozni az ammóniát/nitritet, és jön a mérgezés. Ráadásul a nitrifikáció sebességmeghatározó lépése az ammónia-nitrit oxidáció (=ammóniából lassan lesz nitrit, de nitritből gyorsan lesz nitrát), tehát ha mégis mérhető szinten van a nitritkoncentráció, akkor ott egyértelműen elégtelen a biológiai szűrés. A nitrittel a baktériumkultúra adagolás sem nagyon tud mit kezdeni, mert azoknak a baciknak még meg kell tapadniuk, szaporodniuk kell, stbstb. (Ha nitritcsúcs van hidrogén-peroxid adagolással talán többre mennénk.)

Azzal szemben, ami először az embernek eszébe jut - "akkor kevesebbet etetek" -, én éppen az ellenkezőjét javasolnám: etess gyakrabban, többet, etess olyan kaját, amitől a garnéla nagyot kulázik, de alacsony a fehérjetartalma (eperlevél, növényi kaják, spenót, csalán, stb.), hogy legyen ammónia, és szaporodjon a baci.
 
Back
Oldal tetejére