• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tömeges garnéla pusztulás

Dominiks

VIP kertész
Kedves fórumozok!

Segítsetek egy probléma megoldásában! Most már a második vízcserékor pusztultak el tömegesen a garnéláim) Arról van szó ,hogy az első pusztulás egy 30%-os vízcserékor történt ,de akkor az volt a szerencsém ,hogy úgy mentettem meg az álomány felét ,hogy egy másik akváriumba helyeztem őket. Nos elmondom a tüneteket. A friss víz betöltésekor minden garnéla roham tempóban a víz felszínére igyekszik és a következő pillanatban lepottyannak mint egy kő.. Majd egy görcs után hirtelen pattognak egyet kettőt a vízben és újra a víz felszínére igyekeznek. Ez mind adig megy míg végleg el nem pusztulnak. Van némely garnéla ami a födön görcsösen rángatózik. Nos ugyan ez történt a második mostani vízcserékor. Viszont most jobban figyeltem a víz előkészítésére ,rengeteget ált ,tisztítottam ,vízelőkészítőt adagoltam , a hőmérsékletet is összehoztam.... Mit gondoltok mi lehet az oka? Nagyon szeretnék továbbiakban garnélákal foglalkozni ,de lassan nem merek... Egy sanda gyanum van viszont. Azóta van ez mióta egy másik vödröt használok a víz tárolására .. Elképzelhető ,hogy a vödör miatt van valamiféle mérgezés? Mit gondoltok? Hogy tudom kiszűrni az okot? Annyit elfelejtettm ,hogy két akvárium vízcserékor egyszere ugyan az történt tehát a friss vízzel van valami.... illetve red cherry és amano volt bennük... Előre is köszönöm a segítséget!
 
Ilyen azonnali drasztikus hatása általában a hirtelen pH változásnak van. Az akvárium vize és a cserevíz pH értékeit kellene megnézni. Halakkal jártam ugyanígy korábban.

http://theaquariumwiki.com/PH_Shock

Ettől még lehet más szennyeződés is, de én elsőre erre tippelnék..
Igaz garniknál nem láttam még ilyet... mondjuk nem is próbáltam. :geek:
 
Csap vizet töltesz? esetleg kút víz? szoba hőmérsékletű a víz? pihentetted vagy esetleg egyenesen a csapból töltöd? A Redek nem túl igényesek de vannak esetek amik náluk is kiverik a biztosítékot...
 
lchnorbert83 said:
Csap vizet töltesz? esetleg kút víz? szoba hőmérsékletű a víz? pihentetted vagy esetleg egyenesen a csapból töltöd? A Redek nem túl igényesek de vannak esetek amik náluk is kiverik a biztosítékot...


Teljes mértékben pihentetve van az akvárium víz hőmérsékletéhez igazítom mesterségesen a friss vizet. Egybk csap víz. Mint mondottam vízelőkészítőt is kap . :/
 
Minden esetre buktam a drága garnéláimat ...próbálok nem ideges lenni ,de kétszer összeomlani a drágáim miatt már nagyon szépen fel neveltem őket... Az a lényeg ,hogy rájöjjek most csúnyán mondva lesz pár teszt példány és megpróbál teljesen új vödörben pihentetni a vizet és ha a teszt során egyiknek sincs baja akkor meg van talán a bibi illetve kaptam egy linket itt amiből ötletet merítettem ,megpróbálom a vizet rendkívül lassan beletölteni így ha ph akkor lassan hozzászoknak a garnélák :/
 
Ilyen nekem is volt. Pont ahogy leírtad. Minden jel nélkül. Nem tudtam megmagyarázni. Azóta csigáim vannak. Jobban is szolgálnak egyébként. :)
 
Sziasztok,

Tanácsot szeretnék kérni a garnéláimmal kapcsoltban. Gyorsan vázolom a helyzetet: 9 hete indítottam az akváriumot a harmadik héttől kezdve voltam benne Red Cherryk kb. 25db. Mivel elutaztam az ünnepekre úgy gondoltam, hogy most úgy is küzdök éppen 3-4 fajta algával így egy 4napos blackoutot beválllalok, valamint ha jövök vissza hozok bele Amanokat is. A blackout sikeres volt, de nagyon kevés egy két garnélát láttam elvétve a vízben, de úgy gondoltam hogy biztos csak a sötét miatt meg most a fény miatt húzodtak be valahová, beletettem az amanokat is, egyből neki áltak a glosso közti kis fonalalga csomóknak. Másnap reggelre, viszont egy darabot sem találtam sem amanoból sem redcherryből, olvastam rólunk hogy kimásznak, ezért elkezdtem keresni a kis pindúrokat a padlón és összesen 4 tetemet találtam két amanót és két rc-t. Tanácstalan vagyok hogy mi indukálta ezt az öngyilkosságot. Egy dologra gyanakszom: a blackout után, elkezdtem easycarbot is adagolni, de csak a megadott értékeken belül.
pár adat: akvárium 96l tápozás Green Aqua Macro micro 6-6ml. easycarbo 4napja: 4ml. Co2 még csak egy többpalackos élesztős rendszer 1bubi/sec (most sikerült csak palackot és reduktort szereznem hamarosan használtba kerül) vízcseréknél mindig használok vízelőkészítőt: heti 50%. Két külső szűrő össz: 1700l/h jól beállt szűrőanyaggal.
 
moliszabi said:
Sziasztok,

Tanácsot szeretnék kérni a garnéláimmal kapcsoltban. Gyorsan vázolom a helyzetet: 9 hete indítottam az akváriumot a harmadik héttől kezdve voltam benne Red Cherryk kb. 25db. Mivel elutaztam az ünnepekre úgy gondoltam, hogy most úgy is küzdök éppen 3-4 fajta algával így egy 4napos blackoutot beválllalok, valamint ha jövök vissza hozok bele Amanokat is. A blackout sikeres volt, de nagyon kevés egy két garnélát láttam elvétve a vízben, de úgy gondoltam hogy biztos csak a sötét miatt meg most a fény miatt húzodtak be valahová, beletettem az amanokat is, egyből neki áltak a glosso közti kis fonalalga csomóknak. Másnap reggelre, viszont egy darabot sem találtam sem amanoból sem redcherryből, olvastam rólunk hogy kimásznak, ezért elkezdtem keresni a kis pindúrokat a padlón és összesen 4 tetemet találtam két amanót és két rc-t. Tanácstalan vagyok hogy mi indukálta ezt az öngyilkosságot. Egy dologra gyanakszom: a blackout után, elkezdtem easycarbot is adagolni, de csak a megadott értékeken belül.
pár adat: akvárium 96l tápozás Green Aqua Macro micro 6-6ml. easycarbo 4napja: 4ml. Co2 még csak egy többpalackos élesztős rendszer 1bubi/sec (most sikerült csak palackot és reduktort szereznem hamarosan használtba kerül) vízcseréknél mindig használok vízelőkészítőt: heti 50%. Két külső szűrő össz: 1700l/h jól beállt szűrőanyaggal.

Szia!
Elég sok kérdéses paraméter van a történetben, így nehéz megmondani mi lehetett konkrétan a baj.
Abból, hogy RC-ket is találtál, én arra következtetek, hogy a vízszintet túl magasra állítod be. Ugyanis az RC-k nem hajlamosak kimászni, mint inkább "kipattannak" a vízből (szárazon képtelenek mozogni, gyengécskék). Felmásznak egy növényre, vagy az aki falára és ha valami megijeszti őket, ösztönösen az evezőlábaikat összerántva kiugranak.
Vagy : az akiban tuti nem stabilak a vízparaméterek, ráadásul egy garnis aki jellemzően nem flow orientált, így a talaj közvetlen közelében egész más értékek lehetnek mint a vízfelszínen, vagy vízközt! Pl. ha egy garnéla a talajon bóklászik, magas ammónia szintben enyhe mérgezést kap és menekül. Hiába megy feljebb, nem lesz gyorsan jobban, így megpróbál kimászni. De te amikor mérsz, nem a talajról veszel vízmintát, hanem a felszínről ahol már más. Persze ha nagy a flow, akkor ez nem jellemző.
Az instabilitás gondolom black out után még inkább jellemző, még sosem csináltam, csak gondolom. Apropó! Mérsz? Eredményeket is írhatnál!

Nem írtad, hogy milyen a talajod, szűrésed, ahogy a vízcserék gyakoriságát, mennyiségét sem említetted. Ezeket jó volna tudni!

Easy Carbo-t én is adagolok 28L-be a CBS-ek hóna alá és semmi bajuk. 1ml/50L mennyiségben. Tuti meg sem érzik, mert érik egy fészekalja, szóval ez nem lehet (szerintem) gond.
 
Elég lenne alap adagolást adnod Carbo-ból. Tápozás ok.

Lehet a vízszint is amit már írtatok.

De ha a blackoutnál nem volt megfelelő sötétítés és a cső bevezetésnél akár egy kicsi fény is bejutott a garnélák a fény felé kimásztak.
Nem tudom az élesztős cucc le volt e kapcsolva. Szóval ilyen irányba keresgélnék leginkább. CO2 probléma.
 
Köszönöm a válaszokat,

Úgy látszik, hogy van valami titkos hely ahova nem látok az aksiban mert minap megjelent újra pár RC és ami jó hír, hogy van vagy 20-30 kissebb piros rákocska is, úgyhogy ebből arra következtetek, hogy mégsem annyira rossz a helyzet. Az amanok szökésére pedig csak a BlackOut-ot és az utána következő vízcserét tudom okolni, valamit elszúrhattam. EasyCarbo-ból visszavettem egy picit, az ecset algák közvetlen kezelésére használtam azt a mennyiséget, de most már eltűntek azok is.
 
Kis segitseget szeretnek kerni!
Tettem 2l Substrat prot az ex700as szurombe amiben gyari szuroanyagok voltak. Atoblitettem elotte a substratprot de nem vittem tulzasba a dolgot es egy csomo por jott ki belole. Mikor elinditottam a szurot rengeteg port fujt ki es opalos lett a viz. A garnelak kb. 100db mind elkezdett uszni ossze-vissza, mintha ki akarnanak menekulni a vizbol, utana nehany meghalt kb. 10et talaltam osszesen, de azota is minden nap 1-2meghal, halaknak semmi bajuk. Szerintetek csak annyi tortent ,hogy mivel uj volt a szuroanyag keves baci maradt a szuroben es ez okozta/okozza a halalukat? Masik otletem az Easy carbo lenne, napi 5mlt adok netto 150 literhez.
 
Milyen garnélák? Valószínű, hogy a friss szűrő anyag miatt lehet. Nem állt be rendesen a biológiai szűrés.
 
red cherrykről van szó. Vannak amanok is de azoknak egyenlőre semmi bajuk. Akkor ha jól gondolom hamarosan magatól megoldódik.
 
A kis akiban észre vettem már egy hónapja is,hogy itt ott elpusztul egy egy Red sherry.
A színesek,de lehet,hogy azok feltűnőbbek.
Ma 3 redet látok,ez már fele sem tréfa.
Carbot nem adagolok,ph most 7 körül van,mert ma kicsit öszeomlott a co2 adagolás.(mindig is probléma)
Kh4-5,TDS 183. 1:4 arányban csapvíz-Ro.A nagy akiban is ilyen arányban megy,ott nincs nincs pusztulás.
 
Sziasztok
1 hete csináltam egy 30 literes akit Red Cherry garniknak a dekor szőlőtőke egy 1,5 éves darab ami már szolgált másik akvában is és egy friss (5x kifőzve 1 hónap áztatás persze száraz volt a tőke)
A gond ezek után kezdődött 2 napja beraktam a fákat a vízbe majd tegnap a garnélák is bekerültek egész délután vígan úszkáltak (elég tapasztalatlan vagyok a garnikkal )éjjel kimentem és megnéztem őket tiszta fehér volt mind már ekkor gondolhattam volna hogy baj van de álmosan a fene gondolta volna majd amikor reggel ismét megnéztem akkor már az összes döglött volt ..... mondhatom nagyon ideges lettem
Kis kiegészítés a garnélák csak a régi fán tartózkodtak napközben az új fára rá sem mentek.....
A garnélák már addigra kb 2 hónapja voltak nálam előtte a nagy akvámban ahol gyarapodtak is szépen tehát velük semmi baj nemvolt a vizem szintén jó volt
A talaj egyszerű homok volt. A fákra kerti tóból forrás moha volt rögzítve de ez sem lehetett baj mert a másik akvában is állandóan a mohát bújták a garnélák ami szintén a tóból került be.
Tehát én arra gyanakszok hogy a szőlőtőkéből oldódhatott ki valami :(
Ötletek???? segítsetek!!!
 
Ha a szőlőtőke történetesen rovarirtós volt, akkor gondos előkészítés mellett is csinálhat bajt, de szerintem ennek kisebb az esélye. Ami valószínűbb, hogy az egy hét volt nagyon kevés, hogy a talajból, dekorokból kioldódjon minden, és a szűrőbaciknak sem elég, hiába oltod be máshonnan a vizet. A biológiai egyensúly egy lassabb dolog, alsó hangon is két hét kell például a nitritbontó baciknak, hogy otthon érezzék magukat. Elképzelhető még, hogy az új akváriumban a keménység és a pH nagyon eltért a régi akváriumétól. Hiába töltöd fel mindkettőt csapvízzel, egy régóta beállt akváriumban sokat változhat ez az érték, vagy például a frissben is megemelhette a keménységet az új homok.
 
Back
Oldal tetejére