• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Több szürő használata egy akváriumban

Juhász Gábor

Kertész tanonc
Sziasztok. Nagy újrakezdésben gondolkozom. És már problémába is ütköztem. A befejezett akváriumom 72literes volt. Itt nem volt kérdés a szürés, hogy meg legyen a 8-10 szeres óránkénti forgatás. Ezt egy JBL cristal 900e (900l/h) as végezte el. Igen ám de most a nagyobb projektnél nem tudok dönteni. Egy 200 literes aksiról van szó. Azon agyaltam hogy talán 2 külső szürő vel kéne valahogy elérni a 2000l/h vízhozamot. Valahol olvastam is ilyen témában itt a fórumon, de nem tudom hol. Valaki aki tapasztaltabb kérem segítsen. Előre is köszönöm
 
Nincs kőbe vésve az a 10x-es érték :) ha te ragaszkodsz a 10x-es értékhez, akkor nyilván vagy eladod a mostanit, és veszel egy nagyon nagy szűrőt, vagy eladod a mostanit veszel egy 1500literest meg egy belsőt (legegyszerűbb szerintem), vagy veszel még egy 900literest.

Megfigyeléseim alapján a legideálisabb a két befolyó és kifolyó azonos, rövidebb oldalon történő elhelyezése lenne (sajnos kicsi az esélye, hogy beférjen a szekrénybe egymás mellé egy oldalra), de az átlós megoldás is működik.

Nekem 180 literre egy eheim 2075 (~1350l/h) + egy eheim biopower belsőszűrő van (700l/h) sebességgel. Ezzel meg is forog az akváriumban a víz, illetve színig matrix troppal + substrat proval a biológiai szűrés is rendben van. Efelett a pontos co2 adagolás + dózispumpa sokkal többet érne szerintem, mint +5-6 liter szűrőanyag térfogat.
 
Nálam a 243 literes alatt egy 1700 és egy 1200 liter/órás dolgozik. Elvileg az előbbi Eheim 2080 is elbírná az ajánló szerint, de a nyomóágra kötött dolgok eléggé megfogták, például a CO2 reaktor, ami azért is került ez át a második szűrőre.
 
Hali, régen nem írtam ide, pedig megvan a 200 lityis növényesem. Sokat kínlódtam vele, örökké kihaltak a növények, bár tápoztam őket. Kísérleteztem CO2-vel, különféle erősségű világítással, de a növényekkel vagy együtt nőttek az algák, vagy együtt pusztultak. Gondolom nem véletlen. A víz is bezavarosodott néha, főleg száraz etetés után. Persze tudom a protokollt, túlzsúfolt az aki, vagy alulszűrt, stb.
De.
Gondoltam egyet, és kidobtam a motoros szűrőmet. Azért tettem, mert vén manus vagyok, és emlékszem, gyerekkoromban is volt akink, és akkor nem voltak külső szűrők... csak ilyen buborékozós talajszűrők. Akink viszont volt, sok hallal, növénnyel, és kezelhető algamennyiséggel. Nem volt zavaros víz, pedig nem volt csilliós szűrőrendszer. Érett barnás víz volt az akiban, de kristálytiszta. A vizet néha cseréltük, a mulmot hetente leszívtuk, ez igaz. Sok növény volt benne, a halak bujkáltak. Évente 1x átmostuk a talajt, kvázi újraindítottuk az egész akit. És működött a rendszer, gyönyörű volt. Sokkal szebb, mint a mostani agyontechnikázott akim volt.
Tehát.
Kidobtam a motoros szűrőt, csak szellőztetőt használok, egy kis szivacsszűrővel. Sok növény, viszonylag kevés hal, és havi 30% vízcsere. És az aki kristálytiszta! 2-3 havonta le kell dörzsizni az üveget, ez igaz. Utána másnap a szivacsot kimosni. Víznek csapvizet használok, klórkezeltet. Ebben több az ásványianyagtartalom, a növények nem fonnyadnak el, nőnek, mint a gomba. Természetesen olyan halaim vannak, amelyek szeretik a középkemény vizet.
Na, hogy ne nyújtsam hosszúra: Nekem nagy csalódás volt a mai modern akvarisztika. Nagyon pénzigényes, agyonszofisztikált, és nem produktív a dolog. Olyan összetett lett a technika, hogy ha nem sikerül az akid, akkor rögtön 100 érvet lehet felhozni, mit rontottál el. És garantálom nem fog sikerülni :) Te meg csak próbálkozol, vásárolod a sok csilliós cuccot... ergo bementél az erdőbe. A boltok marketing akijait nem tudod, hány hetente indítják újra, hogy olyanon legyenek, ahogyan Te látod az üzletben. Pedig csak pár, fent leírt alapvető szabály betartásával gyönyörű lehet az akid.
De nyilván elismerem az inkompetenciámat. A post azért született, hogy biztassam azokat a sporikat, akik olcsón szép akit akarnak létrehozni. Lehetséges! :)
 
Utoljára módosított:
Egy kis magyarázat az előzőekhez. Az akvárium karbantartásánál van vagy 20 (vagy több) bemenő paramétered. Víz minőség, hőfok, oldott ásványianyag tartalom, halak mennyisége, oxigén vagy co2 tartalom, szűrő megléte-milyensége, világítás, stb. stb. stb. Minden paramétert, vagy 100 egységre oszthatsz: milyen kemény a víz, mennyi a vastartalma, mennyi baci van a szűrődben, mennyit világítasz, stb., nem részletezem, képzeld el. Na most ezt a több ezer bemenő paramétert kezd el összevariálni.... Több milliós lehetséges megoldás lesz, és ebből az egyik a Tiéd... attól lesz szép az akid. Más esetben elalgásodsz, kipusztulsz, stb...
Én úgy gondolom, hogy ennyi adatot nem lehet szakmailag kielemezni, mert lehetetlenség. Ez egy örök szubjektív vagdalkozás lesz. Aki azt állítja, hogy meg tudja mondani, mikor mit kell tenni, szerintem nagyot mond. És ha az akid becsődöl (mert be fog), nagyon sok lehetőséget lehet előrángatni, mit baxtál el :)
Összefoglalva, a legegyszerűbb módszert használd, ami csak lehetséges: Gyakori vízcsere klórkezelt csapvízzel, sok növény, hetente mulm takarítás, minimális szűrés (elég a szivacs), kevés hal, kikísérletezett világítás. Így lecsökkentheted a variációk számát emberi mértékre, mert ez már bevált technika, sok-sok éve. És ha becsődölsz, nem 300K lesz újraindítani az akit, csak 10K.. azért az nem mindegy :) Persze ha van kedved kísérletezni a sok-sok új csilliós cuccal, teljesen megértem, annak is van romantikája :)
 
Utoljára módosított:
Egy kis magyarázat az előzőekhez. Az akvárium karbantartásánál van vagy 20 (vagy több) bemenő paramétered. Víz minőség, hőfok, oldott ásványianyag tartalom, halak mennyisége, oxigén vagy co2 tartalom, szűrő megléte-milyensége, világítás, stb. stb. stb. Minden paramétert, vagy 100 egységre oszthatsz: milyen kemény a víz, mennyi a vastartalma, mennyi baci van a szűrődben, mennyit világítasz, stb., nem részletezem, képzeld el. Na most ezt a több ezer bemenő paramétert kezd el összevariálni.... Több milliós lehetséges megoldás lesz, és ebből az egyik a Tiéd... attól lesz szép az akid. Más esetben elalgásodsz, kipusztulsz, stb...
Én úgy gondolom, hogy ennyi adatot nem lehet szakmailag kielemezni, mert lehetetlenség. Ez egy örök szubjektív vagdalkozás lesz. Aki azt állítja, hogy meg tudja mondani, mikor mit kell tenni, szerintem nagyot mond. És ha az akid becsődöl (mert be fog), nagyon sok lehetőséget lehet előrángatni, mit baxtál el :)
Összefoglalva, a legegyszerűbb módszert használd, ami csak lehetséges: Gyakori vízcsere klórkezelt csapvízzel, sok növény, hetente mulm takarítás, minimális szűrés (elég a szivacs), kevés hal, kikísérletezett világítás. Így lecsökkentheted a variációk számát emberi mértékre, mert ez már bevált technika, sok-sok éve. És ha becsődölsz, nem 300K lesz újraindítani az akit, csak 10K.. azért az nem mindegy :) Persze ha van kedved kísérletezni a sok-sok új csilliós cuccal, teljesen megértem, annak is van romantikája :)
Az a baj, hogy szerintem almát a körtével...
A trabantnak is van romantikája, de szívesebben ülök egy mai modern autóba..
Szerintem inkább azt kell eldöntenie mindenkinek, hogy egy brutál high end scape et akar a nappalijába, vagy "csak" szép növényeket, és ennek megfelelő összeget kell rákölteni az akváriumra :)
 
Az a baj, hogy szerintem almát a körtével...
A trabantnak is van romantikája, de szívesebben ülök egy mai modern autóba..
Szerintem inkább azt kell eldöntenie mindenkinek, hogy egy brutál high end scape et akar a nappalijába, vagy "csak" szép növényeket, és ennek megfelelő összeget kell rákölteni az akváriumra :)
Igen, tulajdonképpen én is ezt akartam mondani, a magam körülményes módján. :)
 
Kedves fórum tagok. Tanácsot és segítséget kérnék egy 250 l-es akvárium szűréséhez. Jelenleg egy JBL e1502 külső szűrőt használok, de ez meglátásom szerint nem elég hatékony. Rendelkezésemre álló anyagi keretek alapján 2 külső szűrőt szemeltem ki: JBL e1902 vagy EHEIM Pro 4 600 - melyiket érdemesebb megvenni? esetleg a jelenlegi + EHEIM szűrő együttes használata is segítene? (akvárium méret: 50x50x100 cm) Köszönöm a segítő válaszokat.
 
S
Kedves fórum tagok. Tanácsot és segítséget kérnék egy 250 l-es akvárium szűréséhez. Jelenleg egy JBL e1502 külső szűrőt használok, de ez meglátásom szerint nem elég hatékony. Rendelkezésemre álló anyagi keretek alapján 2 külső szűrőt szemeltem ki: JBL e1902 vagy EHEIM Pro 4 600 - melyiket érdemesebb megvenni? esetleg a jelenlegi + EHEIM szűrő együttes használata is segítene? (akvárium méret: 50x50x100 cm) Köszönöm a segítő válaszokat.
Szia!
A két szűrő jó gondolat.
Én biztosan egy 2. JBL e1502 szűrőt vennék mellé, ha elégedett vagy vele.
A kettőhöz elég lenne egy tartalék tengelyt (esetleg + rotort) "készleten" tartani.
Nagy gubanc esetén a kettőből egy működő szűrőt minden esetben össze tudnál rakni.
 
Jelenleg egy JBL e1502 külső szűrőt használok, de ez meglátásom szerint nem elég hatékony.
Olvasgattál és azért, vagy látod, tapasztalod? Mert ez a mondat eleve bővítést takar valamilyen irányba. 🙂
Rendelkezésemre álló anyagi keretek alapján 2 külső szűrőt szemeltem ki: JBL e1902 vagy EHEIM Pro 4 600 - melyiket érdemesebb megvenni?
Inkább JBL. Nagyobb szűrőtérfogat, jóval erősebb pumpa(ha jól értelmeztem és az Eheim 2275 - re gondoltál)
esetleg a jelenlegi + EHEIM szűrő együttes használata is segítene?
Az is járható út, bonyolítja egy kicsit az áramlási képet, de működőképes lehet. Ha Lily pipe szettel akarod tolni, a 2 szűrő általában 2 szettet jelent az üvegcsodákból is. Megdrágítja.
 
Back
Oldal tetejére