• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Több, mint szűrés, ahogy én csinálom

Woctrax

Kertész szaki
Végre elkészült a 260 literes akim (https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=11&t=1677) szűrésének majdnem végleges verziója! :clap:
Ennek örömére megosztom veletek, bár nem igazán mondható növényesnek az aki, inkább csak zöldnek...

Várom a véleményeket, kritikát javaslatokat. ;)

Kezdve az elejéről: a szűrő 20 x 40 x 50H tehát bruttó 40 literes 6mm-es üvegből az aki mellett elhelyezve (oldalpolcos).
A víz két akrilcsövön belép a szűrőbe a közlekedőedény elv alapján az első üres részbe. Ezt azért szeretem mert az alul leülő mulmot vízcserekor egyszerűen ki tudom szívni a szűrőből, növelve ezzel a két tisztítás közti időt.

Ezután a víz áthalad 20 x 45cm felületű szivacsrétegen (1) kb. 8-10 cm vastagságban. Ez a szűrő mechanikai része, ahol az áramlás gyorsabb. Nincsenek elválasztó vagy terelőelemek a teljes keresztmetszeten, ahol csak tud átmegy a víz a szivacsokon. A szivacs egy durvább és egy finomabb részből áll a finom után a víz látható szennyeződések nélkül folytatja útját, ennyi szivacsmennyiség gyakorlatilag mindent kiszűr.
Ez a része azért tetszik, mert részletekben tisztítható. Én általában a következőképpen szoktam: két havonta szükséges az első durvább pórusú szivacs tisztítása, míg a másiké sokkal ritkábban kb. 4-5 havonta (megfigyeltem, hogy a második a nagy keresztmetszeten való lassú áramlás miatt elég komoly biológia előszűrést is végez).

A szivacsokon átjutott víz egy részét egy kis pumpa (300l/h) nyomja fel (2) a biológiai szűrőrészbe, ahol összesen 10,5 liternyi lávakő, kerámiagyűrű, siporax, valamint az alján biolabda szerű cucc található.
Ez megfelelő lassúságú áramlást biztosít a biológiai szűréshez, valamint a töltet igen lassan koszolódik el. A szűrőanyagokat narancsos hálóba tettem a könnyebb kiszedés érdekében aztán gyorskötözővel lezártam. Másik előnye, hogy etetéskor, vízcserekor is megy itt az áramlás, ha csak nincs áramszünet a bacik folyamatosan kapnak friss vizet, ezáltal nem döglenek meg.

Ennek az aljáról szív egy Hydor Pico Evo 1200 (1120 l/h) (3) ill. (4) és megy a víz a CO2 reaktorba, ami egy zárt tér a szűrőn belül, tehát a CO2-dal dúsított víz nem jut vissza a szűrőbe. A reaktorban profilos műanyaggolyók találhatók, amelyek a víz perdülettel való belépése hatására intenzíven forognak, és hipp-hopp feldarálják a CO2 bubikat. A reaktor alján (5) már csak CO2-ben dús víz lép ki, és indul az akvárium felé vissza.

A CO2 reaktor:

30tntk8.jpg


A reaktorból kilépő vizet az akvárium hátfalán végig elhelyezett esőztető rendszeren juttatom vissza jogos tulajdonosaihoz. :)
Ez a víz alatt kb. 2 centivel található és enyhén felfelé van állítva felszínmozgatás miatt.

A szűrő egy még üresen maradt pontján kapott helyet a fűtőcső is, hogy ne az aki belső harmóniáját rondítsa, plexiből pedig faragtam rá egy tetőt.

Most következzen 1-2 kép a jobb megértésért:

Felülnézetből a víz útja:

sw6255.jpg


Oldalról (a tapadókorongokon tartom a halhálókat ;) ):

14c76gn.jpg


Végül szemből:

fkr9de.jpg


És akkor nézzük a költségeket:

Ami már az akival jött azt nem számolom fel benne volt annak az árában.
Ezek:
- szivacsok
- kb. 4 liternyi ismeretlen márkájú szűrőanyag vegyesen 2-3 féle kerámiagyűrű valamint lávakő.
Tippem az hogy van közte Eheim is mivel a régi csövezések között is volt a márkából.
- 300 l/h-s Aquael pumpa (talán Fat mini)

Amit újítottam:
35 literes szűrőtartály (hasáb) cseréje 40 literesre (mert ez pont elfér a bútoron).
Valamint a belső rekesz megnövelése biológiai töltetek számára: 2-2,5x több töltet ezen a részen.
Helyi akvarisztikai boltban:
- 10400 Ft (kicsit sok de már nagyon kellett).
3,5 liter Sera Siporax
- 7000 Ft
1,5 liter Biolabda szerű töltet:
- 1200 Ft
Hydor Pico Evo 1200:
- 5000 Ft
CO2 Reaktor:
- 3400 Ft
150 cm-nyi esőztető könyökökkel tapadókorongokkal:
- 3000 Ft
Jager fűtőcső 150w:
- 4400 Ft (lesz) ;)
Akrilcsövek:
- 2000 Ft
16-os belső átmérőjű cső 3m (sok felesleg maradt áttervezések miatt):
- 2000 Ft
Szállítási költségek:
2300 Ft

Összesen:
40700 Ft :shock: :wtf: :shock: :eek:

Huh ezen az összegen én is meglepődtem, de apránként könnyebb volt megvenni ment egyben egy gyári szűrőt, és ez sokkal több mint egy sima szűrő.

Fejleszteni a következőket akarom még rajta:
Leburkolni a szűrőt elölről és oldalról ugyanazzal a bútorlappal, amiből az aki bútora készült (így semmilyen mértékben nem lesz más érzésem, mintha alatta duruzsolna egy Eheim gyári szűrő). Sajnos a szűrő felőli oldalról amúgy sem lenne megfigyelhető az aki, úgyhogy ilyen szempontból sem zavaró, hogy ott van.
Be szeretnék tenni még egy Hydor Pico Evo 1200-ast a reaktor után bekötve így kb. 2-2,5x nagyobb flowot érnék el, és akkor azt mondom ez egy igen versenyképes szűrő lett.
 
Szevasz!

A szűrőd nagyon átgondolt, korrekt megoldás. Gratulálok!

2 tippem van:
- a lávakő darabok túl nagyok. Törd össze vagy vedd ki.
- biolabdák tetején lévő kő mészkőnek látszik, váltsd ki valamivel.
 
Köszi Emperor!

Szoktam figyelgetni a mulmot, általában a durva szivacs tisztításakor onnan szívom le a vizet, hogy ne kavarjam át a koszt a többi tisztább rekeszbe akár véletlenül is - ez lehet pontatlan volt a leírásomban.

Nemsokára érkezik még 2-3 liter Siporaxom (nem csak ebbe az akimba kell), azzal folyamatosan le akarom cserélni a régi, általam nem megfelelőnek tartott szűrőanyagokat. A kőre meg elvégzek egy kis savazási tesztet, hogy megtudjam pezseg-e, lehet e belőle később gond (ez eszembe se jutott volna, köszi :) ).
Közben ki is találtam mivel váltom ki :) Van egy saját készítésű kerámia bujkálóm használatom kívül, amit herendi agyagból készítettem, és van egy hasonló kialakítású lyuk a tetején. Azt hiszem erre pont tökéletes lesz. ;)
 
Köszi a gratulációt Hupika!

Amit még szeretlek benne, az a megfigyelés lehetősége és az egyszerű karbantartás (amellett, hogy nem darálja be a növendék élőlényeket és van esélyem kihorgászni :lol: ). Amikor kitisztítom a szűrőt az oldalán megjelölöm az aktuális vízszintet filccel a szivacs mindkét oldalán. Ezután a vízszintcsökkenésen láthatom, hogy mennyire telítődik a szűrő, mikor érdemes kipucolni egyik-másik szivacsot. Kvázi a flow figyelése mellett relatív nyomásnövekedés értékeket is meg tudok figyelni, ami közvetlenül jelzi nekem a szivacsok telítődését.

2-4 centi szintcsökkenés esetén már mindenképp érdemes hozzányúlni a szerkezethez. Ami megint rém egyszerű: kihúzom a nagyobb vízpumpát, leveszem a fedőt, kihúzom a kiszemelt szivacsot és jól kimosom leszívott vízzel. Majd vissza az egész. Sokkal gyorsabb számomra mint a gyári szűrőmnél történő tisztítgatás. Azt ha szétszedem, akkor már minden részét kitisztítom egy kicsit, több bacit is veszítek - mert én ilyen lusta vagyok ;) :?
 
Szia,

Tetszik a szűrőd, ha több helyem lenne az akváriumos kisszekrényemen, én is hasonlót csinálnék.
A Hydor szűrőddel kapcsolatban lenne kérdésem, hogy mennyire hangos, mennyire rezonál, ha hozzáér mondjuk az üveghez?
(Nekem egy hasonló teljesítményű Eheim compact 1000-esem van, amit csak vízcserekor használok, hogy az állottvizes hordóból feltöltsem az akváriumot. Lenn ül hordó alján, és képes annyira búgni, hogy azt nem tudnám állandó jelleggel elviselni. És nem levegős, nem amiatt zúg...)
 
rion said:
A Hydor szűrőddel kapcsolatban lenne kérdésem, hogy mennyire hangos, mennyire rezonál, ha hozzáér mondjuk az üveghez?
(Nekem egy hasonló teljesítményű Eheim compact 1000-esem van, amit csak vízcserekor használok, hogy az állottvizes hordóból feltöltsem az akváriumot. Lenn ül hordó alján, és képes annyira búgni, hogy azt nem tudnám állandó jelleggel elviselni. És nem levegős, nem amiatt zúg...)

Szia Rion!

Eddig a legapróbb hangot sem adta, max annyi hang szűrődik ki a szűrőakimból, amikor a CO2 reaktorban a golyók hozzáérnek a reaktorfalhoz, de ha pontosan sikerül függőlegesbe állítanom ilyen gond sincs; teljesen hangtalan a szűrésem. Azt nem teszteltem, hogy üvegen hogy rezonál, igazából egy szivacsdarabbal van kitámasztva a szűrő alján, ha van is valami rezgése ill. lenne, az lefogná.
Egyetlen probléma,hogy kb. 1,5 hónapja üzemel, így hosszútávú tapasztalataim nincsenek.
 
Van egy sejtésem, hogy az Eheim compact azért lehet hangosabb azonos flow nagyság mellett, mert nagyobb emelési magasságra méretezték (2m vs. 0,7m). Jó tudni. :)
 
rion said:
Van egy sejtésem, hogy az Eheim compact azért lehet hangosabb azonos flow nagyság mellett, mert nagyobb emelési magasságra méretezték (2m vs. 0,7m). Jó tudni. :)

Valószínű igen, de nekem a szűrő oldalpolcos jellege miatt nem volt szükségem 2 méteres emelőmagasságra. Különben én is ez a két típus között vacilláltam. De végül a Hydor alacsonyabb fogyasztása (7 vs. 23W) meggyőzött. Nemsokára szerintem veszek még egyet; flow növelés miatt, de azt hiszem ezt már írtam feljebb.
 
A két méter emelőmagasságot nem értem oldalpolcos esetén, mert ott max 5-10 cm-t kell emelni, ami a nagy és a szűrőaksi között lehet... vagy rosszul gondolom?
 
bitumen said:
A két méter emelőmagasságot nem értem oldalpolcos esetén, mert ott max 5-10 cm-t kell emelni, ami a nagy és a szűrőaksi között lehet... vagy rosszul gondolom?

Ohh, bocsi ott kimaradt egy NEM szócska biztos gyorsan írtam - javítom. Épp arra akartam célozni, hogy nekem oda bőven elég a 70cm.
Köszi az észrevételt Bitumen!
 
Jó elképzelés, szép megvalósítás.
Nekem 40 literes akvárium mögött van 12 literes szűrőaksi :D Bár az nem ilyen több rekeszes, csak 3 rekesz van. De majd ha elkészül a nagy akvárium, akkor annak meg egy több rekeszes alsópolcos szűrője lesz.
Sok sikert, csak így tovább ;)
 
Köszi Scar!
Azt hiszem olvastam már pár bejegyzésedet a fórumon, tudom, hogy te is támogatod az ilyen oldalpolcos megoldásokat. Remélem majd te is indítasz naplót a nagy akidról és a technikai megvalósításairól!
Sok sikert hozzá neked is! :thumbup:
 
Egyenlőre a tervezett akváriumot (amiről volt napló) nem úgy sikerült elindítani ahogy szerettem volna, ezért csak összedobtam egy dél amerikás jellegű jellemtelen szörnyet, hogy addig is legyen valami. Sóder, alatta virágföld, 4x18w 200 liter, mattenfilter (amit utálok). A nagy meg egy 120x60x60-as lowtech amazonasi biotop jellegű lesz, egyszer :D igaz, alsópolcos szűrővel.
 
Scar!
A matten szerintem sem növényesbe való, túl sokat elvesz a hasznos térből, meg max. sok idő múlva lesz szép, ha be van ültetve mondjuk jávai mohával. Nagyobb akváriumban én sem tudnék high-techet fenntartani, kicsiben (112 liter) remélem lassan kipróbálhatom, de előtte még a nagyobbon csiszolgatok. Várom majd a te 430-as akid feljeményeit! ;)

Szépen lassan cserélgetem a szűrő anyagait, ahogy a kereteim engedik.
Pénteken érkezik egy kisebb megrendelésem:
SERA Siporax 2 liter
Jager fűtőcső 150 W
ill. kisebb akimba:
Tropica Plant Substrate
 
Szép remények, remélem minél előbb látni is lehet ;)
Nekem legkorábban jövő nyáron lesz valami a nagyból, előtte jogsi meg ilyen apróságok, meg a 40 literest akarom lecserélni legalább a duplájára, lehet kap majd rendes palackos co2-t is :) de az még egy másik világ.
 
Én is ilyenekhez szeretnék eljutni a kisebb akimban: palackos CO2, világításfejlesztés, esetleg másik szűrő... Remélem nyárra meg tudom azt is valósítani. Szeretném ár élőben tapasztalni mennyivel szebb az eredmény és gyorsabb a fejlődés high-techben. ;)
 
Megtörtént az upgrade, egyre nagyobb a mosoly az arcomon... :D
Belekerült még közel 2 liter sipora a szűrőbe, az egyéb szűrőanyagokat pedig kiszemezgettem - jó kis munka volt.
Emellett végre 150W-os fűtőcső van a 100W-s helyett.
Most a következő a felépítés:
Legalja: ülepítő és kifolyó rész zöld szálas anyagból. (0,7 liter)
Felette: biolabda szerű anyag (1-1.2 liter ) + nehezéknek rajta 3-4 közepes lávakő (0.3 liter) (az eredeti mennyiség 2/3-át kiszedtem.
Efelett pedig csak siporax van: 5 liter új és 3-3.5 liter régi.
A konstrukció így mutat jelenleg:

dgs8x1.jpg


21ern78.jpg


Olyan szép ez a kb. 8.5 liter siporax (na meg hasznos is) :D ;)
 
Egy rossz szót nem lehet szólni a szűrődre már. ;) Jó kis szűrés lesz abban a 8,5 liter Siporaxban. :thumbup:
 
inadsz said:
Egy rossz szót nem lehet szólni a szűrődre már. ;) Jó kis szűrés lesz abban a 8,5 liter Siporaxban. :thumbup:

Köszi Indasz!
Hát én még szeretném min. megduplázni a flowját és akkor azt mondhatom, hogy elkészült. ;)
 
Back
Oldal tetejére