• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

TMC GroBeam 1000 ND LED lámpa

Labirintkopoltyus said:
Akkor most használható darabok ezek vagy nem? Itt részben Viktor a Te véleményedre lennék kíváncsi. Te kicsit többet olvasol a témában mint én.

Szia,
Megbízhatóság, működés tekintetében nincs rá panasz. Nem csak nálunk, de az angol fórumon sem olvasni negatív kritikát esetleg műszaki hibákat.
Növény nevelés tekintetében aki foglalkozik az akváriumával ott minden szép és jó. Ez midenképp jó jel.

Szerintem nincs ember, aki azt mondja, hogy minden növény a legjobb formáját tudja hozni ez alatt, de ez elmondható a T5 csövekről is.
Milyen sok beszélgetés megy róla időnként, hogy az egyik T5 cső algásodást okoz stb. Tehát ebben a LED sem különbözik más fényforrástól.

Itt a fórumon is vannak akik használják. Eddig panaszt nem hallottam. EU-ban nem is igazán van alternatívája ennek a márkának. És ha azt mondom, hogy George korábbi akváriumai sem voltak szebbek, amikor T5 vagy fémhalogént használt ez azt hiszem meggyőző.

Még mindig nem tettünk le a boltban lévő akvárium LED világításáról, ha már működne mondhatnám, hogy gyere nézd meg.

Talán az egyetlen dolog amire figyelni kell az a méretezés. 60-as akvárium fölé pl. egy ilyen lámpa szerintem kevés.

Szóval még mindig szívesen ajánlom ezeket a lámpákat.
 
viktorlantos said:
Labirintkopoltyus said:
Akkor most használható darabok ezek vagy nem? Itt részben Viktor a Te véleményedre lennék kíváncsi. Te kicsit többet olvasol a témában mint én.

Még mindig nem tettünk le a boltban lévő akvárium LED világításáról, ha már működne mondhatnám, hogy gyere nézd meg.

Részben erre várok!
Köszönöm a válaszod!
 
viktorlantos said:
Talán az egyetlen dolog amire figyelni kell az a méretezés. 60-as akvárium fölé pl. egy ilyen lámpa szerintem kevés.
Szóval még mindig szívesen ajánlom ezeket a lámpákat.


Szia!

60x30x30-as akvárium fölé (54 Liter) akkor te nem tennél ilyet?

A Webshop-otokban eme termék leírásában a következő áll:

"...a természetes napfényt adja vissza, több mint 800 lumennel..." Ha mondjuk kettőt vennék ebből akkor az 1600 lumen. Elég ez 54 liter fölé?

Csak azért kérdezem mert egy "Kompakt fénycső Dulux L 55W/865 Daylight 6500K" 4550 lm fényárammal rendelkezik.

Kiváltja ezt egy ilyen TMC GroBeam 1000 ND LED lámpa?
 
Viktor...egy kérdésem lenne, az adatlapja szerint ez egy 30W-os lámpa, gondolom ez úgy jött ki, hogy van benne 10 db 3W-os Cree XP-E led és nem 30 db 1W-os, mert ha az előbbi akkor a 800 lumen nem jó adat, hanem annak több mint kétszerese! Meg tudnád mondani milyen ledek vannak ebben? :shock:
 
Nigro said:
Azt nem tudom, hogy milyen led van benne, de megszámoltam és 10 db.
Villamosmérnök létemre nagyon nem értek valamit, az 1W-os Cree XP-E led 350mA es áramgenerátoros meghajtás mellett a neutral white típ. is 107 lumenre képes wattonként és ezzel a leddel is 10 db esetén már 1070 lumen az össz. fényáram. Ha belegondolok, hogy ez a lámpa 10 db 3W ledet tartalmaz, akkor 3W-os lednek 700 mA-es áramgenerátoros táp kell és emelet 190-200 lumen a fényárama, akkor ha osztok szorzok és még lefelé is kerekítek, akkor már ott járok, hogy 1900 lumen. A fényáramot a gyártó adta meg?
 
Nincsenek tulhajtva, hogy hosszabb legyen az elettartam. Gyarto adatait hasznaltuk.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
viktorlantos said:
Nincsenek tulhajtva, hogy hosszabb legyen az elettartam. Gyarto adatait hasznaltuk.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Értem én a gyártó tudja leginkább, hogy mit ír, de akkor ez kb. egy 10 wattos lámpának felel meg. Félre ne értsetek nem kötekedni akarok én ;) , csak próbálom helyretenni ezt a dolgot, mert utálom ha nem értek valamit, állandóan rajta forog a fejem még aludni se tudok olykor-olykor :D . 800 lumen 30 wattra azaz 26 lumen wattonként ez bődületesen kevés, ennél még nagyanyám spájzi 15W-os izzókörtéje is nagyobb fényáramot produkál :) . Szerintem a gyártó ezt elírta!
1 db Cree XP-E 3W led 190-210 lument képes kihajtani magából, és mert nincs túlhajtva ezért lenyomták 26 lumenre, ez őrültség! Na de mind1 csak gondoltam megkérdezem! Köszi az infót Nigro, Viktor :wave:
 
Ha még azt is beleveszem, hogy a ledek előtt van egy burkolat ami nem teljesen átlátszó és ez levesz valamennyit a fényerőből na de az biztos, hogy nem több mint a felét, mert akkor adtak a sz..nak egy nagy pofont :D
 
hectorvti said:
Ha még azt is beleveszem, hogy a ledek előtt van egy burkolat ami nem teljesen átlátszó és ez levesz valamennyit a fényerőből na de az biztos, hogy nem több mint a felét, mert akkor adtak a sz..nak egy nagy pofont :D

Hát nézd lehet egy csempe csak 800 lument tol le, de azt spot szerűen az akváriumra irányítva. Minden más fénycső szerte széjjel tolja a fényt, bődületes veszteségeket produkálva ezzel.

Ha ebből a 800-ból 150-200 lumen van a talaj közelében az bőségesen elég bármilyen gyep növesztésére. A T5-ös fénycsövek profi reflektorral láthatóan több fényt adnak le, de ha megmérjük talaj közelében ott sem marad túl sok. Számokkal direkt nem szeretnék dobálózni.

A galériában 2 ilyen 30 wattos csempe lóg egy 60-as aki fölött. Ez olyan fényt produkál, hogy vagy dimmerrel levesszük a teljesítményt, vagy elemeljük az akváriumtól. De ez a 60 watt megfelelő távolságból hozza a 4x24-es ATI lámpa erejét az is biztos. Érdemes lenne megnézned élőben ;)

Addig is a kép jobb oldalán vess egy pillantást a két akváriuma. Pedig majdnem 40cm-ről világítjuk.

6730871711_33b7931be2_b.jpg


Értelmetlen lumenekben számolgatni, mert nem tudod mennyi az amivel még probléma mentesen tudod nevelni CO2 mellett a növényesedet. Mennyi az ami egy egészséges parvula gyepnek kell. Mennyi kell, hogy egy HC üdezöld legyen és ne nyurguljon fel. Ezt látni és tapasztalni kell és a LED-ek esetében erősen átgondolni a korábbi növényes akvárium világítási tapasztalatokat.
 
Viktor teljes mértékben egyetértek veled, a látszat nem csal, nagyon szépen megvilágítja az akváriumot, és aki nem hiszi meg is tudja nézni élőben, sajnos én nem tudom, legalábbis nem a közeljövőben már csak a távolság miatt is. De ha úgy nézem, hogy egy potenciális vevő, aki kicsit ért ezekhez a lumen watt meg amperek dolgokhoz, csodálkozva nézi és közben kapargatja a feje búbját, hogy itt egy hytech lámpa ami 30W mellett csak 800 lumenes. Tudom, hogy nem a számokat kell nézni hanem, hogy ezek a lámpák mire képesek és mint a képen is látni...csodákra! De a kisördög akkor is megszólal és azt mondja, hogy ez a lámpa jóval több mint 800 lumen, vagy 800 lumen de akkor csak nem is közelít a 30W-hoz! De ettől függetlenül, vagy 3-at elfogadnék ízibe a 130 lityós akim fölé :D :thumbup:
 
De az is érdekes,hogy George Farmer 144literes akija felett van összvissz 60 W és a glosso nem nyurgul , lent marad.Elég magasan is van a lámpa ráadásul.
 
Ha röviden szeretném összefolgalni a tapasztalatainkat azt mondanám, hogy:

- az igazi profi led-ek alkalmasak növényes akik fölé.
- a watt/liter és a lumen kergetés itt nem úgy alakul mint az általunk megszokott fénycsöveknél, ezért ne próbáljuk alkalmazni.
- 36 cm magas akvárium fölött kifejezetten erősnek érződnek ezek a lámpatestek, megfelelő gyakorlat kell, hogy algamentesen tudjuk tartani az akváriumot a sok fény miatt.
- 45 cm magas vagy magasabb és 45cm vagy ennél méllyebb akváriumokhoz, túlságosan sok LED lámpatest kellene ezért oda még nem gazdaságos ez a fajta világítás, ráadásul ott kicsit jobban kell pörkölni a vízoszlop miatt is.
- LED és LED között óriási különbség van. Teljesen más a karakterisztikája és fényereje a nálunk kapható 2 LED-nek is (Vertex, TMC).
- A boltban kapható GU10-es csodák a nyomába sem érnek egy akvarisztikai lámpatestnek, ezt csak akkor látod, ha egymás után tudod kipróbálni ezeket a termékeket. Nekünk volt szerencsénk. (Led szalag, GU10 SMD-k, és a powerled-es lámpatestjeink).
- Élettartamra nem tudok mit mondani most még. A fényerő csökkenést nem látom még, gari szempontból 1 hibával találkoztunk eddig.

Ha LED világítás építésére adod a fejed, készülj fel rá, hogy nagy játék lesz. Vagy a túl sok vagy a túl kevés fény miatt. Mindkettő káros és nehéz az optimális szintet megtalálni. Ha ezzel kezded a növényezést tuti kudarc lesz, mert az összefüggések miatt nem fogod tudni, hogy mit nem csinálsz jól.


ui: Jó lenne persze ha zsebemben lapulna egy fénymérő, és ezzel is jobban tudnám dokumentálni a különböző akváriumokban található fényviszonyokat és ezek eredményeit, de azt most is látom, hogy a led sokszor szemre kevesebbet világít mégis több fényt kapnak a növények és jön a fonál alga pl. Az angol fórumokon láttam korábban mérést ott is dimmert használtak, hogy kicsit visszafogják ezeket a led csempéket.
 
tibicuk said:
De az is érdekes,hogy George Farmer 144literes akija felett van összvissz 60 W és a glosso nem nyurgul , lent marad.Elég magasan is van a lámpa ráadásul.

George volt az egyik, aki kimérte mennyi lumen jut a gyepre és a TMC dimmerrel lecsavarta a fényerőt, hogy egyensúlyban legyen a rendszere. Tényleg becsapós ez a fény.
 
egy érdekes cikk viszonylag friss. persze kicsit promó szagú, de talán segít megérteni miért más a LED és miért más még gyártók között is a leadott fényerő

http://aap.atrixnet.com/?p=338

kiemeltem egy részt belőle:
"Be careful of purchasing brands such as the MarineLand Single/Double Bright, Ecoxotic, Maxspect, and many others as many of these lights simply do not have the best emitters as per PUR or in one companies case, infringe on patents.

For example the Ecoxotic depends upon (12) 1 Watt LED low end technology emitters versus (5) 2.4 watt very exacting wave length emitters for the TMC AquaBeam 500/600 (the 8000k white emitters use by Ecoxotic are not nearly as exacting as the patented & exclusive CRee 14,000k emitters used by the TMC AquaBeam/AquaRay); the result is although the Ecoxotic may cost 40% less, your useful energy (aka PUR) is less than 1/3 that of the TMC AquaBeam 500/600s.
Is this really bargain?"
 
viktorlantos said:
ui: Jó lenne persze ha zsebemben lapulna egy fénymérő, és ezzel is jobban tudnám dokumentálni a különböző akváriumokban található fényviszonyokat és ezek eredményeit,

Beszélj Attival, hogy próbálja előkeresni, mert ha jól tudom Hunor még nem kapta vissza tőle.
Ha meg lesz én is szívesen megmérném az enyémet.
 
De azt tudod hogy ezek a fenymerok led-re alkalmatlanok? Hagyomanyos fenycsovek meresere valo a legtobb allitolag.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
viktorlantos said:
De azt tudod hogy ezek a fenymerok led-re alkalmatlanok? Hagyomanyos fenycsovek meresere valo a legtobb allitolag.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ezt használhatod (vagy bármi hasonlót) ha már almád van ;)! :
http://itunes.apple.com/us/app/lightmet ... 81295?mt=8

Nem tuti, hogy pontos, de mondjuk összehasonlításképpen működik!
Androidon legalábbis használható az eljárás. Csinálhatsz egy műa lapot, amit leteszel oda ahol mérni akarsz és összehasonlíthatod a 2 világítás fényerejét. Legalábbis a látható tartományt :).
Bár a telefon infrát is lát, csak kell szűrő a pontos méréshez.
 
katonajanos said:
Ezt használhatod (vagy bármi hasonlót) ha már almád van ! : http://itunes.apple.com/us/app/lightmet ... 81295?mt=8Nem tuti, hogy pontos, de mondjuk összehasonlításképpen működik!Androidon legalábbis használható az eljárás. Csinálhatsz egy műa lapot, amit leteszel oda ahol mérni akarsz és összehasonlíthatod a 2 világítás fényerejét. Legalábbis a látható tartományt .Bár a telefon infrát is lát, csak kell szűrő a pontos méréshez.

Hehe, ez elég körülményes móka, nem tudom mennyire lehet megbízható. De azért köszi. :thumbup:
 
viktorlantos said:
De azt tudod hogy ezek a fenymerok led-re alkalmatlanok? Hagyomanyos fenycsovek meresere valo a legtobb allitolag.
Errôl szívesen hallanék (olvasnék) többet, mert én máshogy tudom.
 
Back
Oldal tetejére