• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes The Mysterious

ranagol

Főkertész
Sziasztok!

Három és fél év szünet után ismét belevágok a növényezésbe. Akkor azt hiszem kicsit túlvállaltam magam a 243literes High-Tech tankkal. Most egy sokkal kisebb medencében egy erősebb Hardscape - el, több tervezéssel szeretnék ismét nekivágni. Valamikor szeptember végén született meg a gondolat, hogy jó lenne újra egy növényes akvárium. Azóta sok minden megvalósult és pár héten belül várható az indulás.
Mostanában nagyon tetszenek azok a scapek, ahol megjelennek különböző árnyékos helyek a hardscape építésnek köszönhetően. Ezt szeretném valamilyen módon kivitelezni, ezért is kapta a napló ezt a nevet.

A technikai paraméterek:
Akvárium: 60x40x36 optiwhite (86,4liter)
Bútor: DIY megoldás (90cm magas)
20191214_130810.jpg
Szűrő: Eheim 2426 eXperience 350 (2 liter matrix, 1,8 liter Substrat és 100ml Seachem Purigen)
Világítás: DIY Led szalagos világítás, max teljesítmény 14.262 lumen,
LED vezérlő: TC420
Fűtés: külső fűtő csájnából
CO2: nagynyomású, diffúzorral beoldva
RO: Green Aqua RO készülék, vízlágyító - 190 l/nap (+60 literes hordó), digitális TDS és PH mérő
Táptalaj, talaj: Tropica Substrate 2,5 liter, Amazonia 9 liter

Dekor: Red Moor,hordalék fa, Seiryu (kb 21 kg), lávakő zúzalék (emelésnek)

Tápozás: GA Mic, Kevert Saját Mac

Vízkezelés: Full RO víz + GH Plus, SC Stability

Jelenlegi helyzet az alábbiakban. Két hete megy a szűrő egy kis teával. :D
20191214_145837.jpg

Az építés várhatóan egy kedves fórumtárs segítségével jövő héten pénteken fog megkezdődni.
 
Miért ilyen egyértelmű hogy nem Én vagyok az 😁😁,na jó ,megpróbálunk egy jó kis scapet kihozni ezekből a remek hozzávalókból és technikából 💪👍🤟

Ezúton is szeretnék köszönetet mondani Viktornak a munkájáért, segítségéért és tanácsaiért! :)

Ezek a képek ugyan nem adják igazán vissza az érzést, hogy milyen élőben, de a scape 95% - os készültségben(telefonos minőség):20191220_112310.jpg20191220_113434.jpg20191220_113850.jpg
 
Utoljára módosított:
Még tisztul, de elindultunk:
20200110_081539.jpg
Jó pár tanulsággal gazdagodtam az indítás során.
  • a moha szárazon ragasztáskor jól állt, de a víz alatt már teljesen mást mutat, bízom benne, hogy ahogyan megindul majd jobb formájú lesz
  • túl nagy a lily és a flow, így mindenképpen cserélnem kell
  • bővítenem kell a csipesz készletet, mert bizonyos helyekre kínkeserves volt ültetni
  • nem nagyon maradt hely a skimmernek ez még megoldandó
  • miután végeztem az ültetéssel és feltöltöttem, akkor látszott, hogy pár növény (főként a dekorra rögzítettek) nem igazán van jó helyen, de akkora már nagyon éjszaka volt, így ezek később kerülnek más helyre
Az első post leírásához képest a tápozás változott, a TF mellett döntöttem inkább és az elején a macrot sem én keverem. Napi 2-2ml micro és macro megy, aztán majd meglátjuk, hogyan alakul.
Illetve a végleges növény lista az alábbiakban:
Növényfajta:Elhelyezés:
Monte Carloelőtér
Eleocharis acicularis 'Mini'előtér
Weeping moha"hídszerű kövön"
Karácsony mohafákon
Hygrophila pinnatifidaelszórva több helyen
Cryptocoryne parvaelszórva több helyen
Sagittaria subulatahátsó szekció a teraszon
Rotala 'Vietnam Hra'hátsó szekció a teraszon
Rotala macrandra Mini Butterflyhátsó szekció a teraszon
Bucephalandra Belindaedekoron
Bucephalandra Mini Coindekoron
Bucephalandra Brownie Purpledekoron
Anubias Pangolinodekoron
Anubias Paxingdekoron
Anubias nana petitedekoron
Anubias sp. 'nangi'dekoron

7óra fény megy 50%-on ami így kb 7000lumen körül lehet. Sajnos a kis kínaiaknak nem sikerült még eljuttatniuk a hozzám a DC - t, így érzésre 2-3 bubi/sec - re állítottam a CO2 - t. Jövőhéten beszerzek egyet mindenképpen.
Stability 1 hétig a leírás szerint adagolva. Liquid Carbo - t van értelme adagolni az elején?

A következő lépés lesz az élőlény tervezés.
Amit biztos szeretnék:
-Amano
-Carbon Rili
-Palacsinta algázó
-Oto
-Sün csiga

Opcionális a többi, de mindenképp nano halakban gondolkodom.
 
Ez igen, nagyon bejön már most. Követni fogom a naplód! A nagy flow megoldása talán egy poppy lehet, valamint a szívó ágra tennék egy üveg szívó - skimmer-t. Sokkal esztétikusabb mint egy akármilyen skimmer, és talán így a helyhiány sem lesz probléma!

még egyszer grat, nagyon tetszetős elrendezés!
 
Ez igen, nagyon bejön már most. Követni fogom a naplód! A nagy flow megoldása talán egy poppy lehet, valamint a szívó ágra tennék egy üveg szívó - skimmer-t. Sokkal esztétikusabb mint egy akármilyen skimmer, és talán így a helyhiány sem lesz probléma!

még egyszer grat, nagyon tetszetős elrendezés!

Köszi szépen, de ez a gratuláció @keszalvo Viktornak is szól. :)
A poppy nem igazán tetszik, első körben megpróbálom 13 - as méretre való szűkítéssel, ez most 17 - es. Addig is megy fojtva a szűrő. Az üveg skimmer jó ötlet, meg is rendeltem. :)
 
Köszi szépen, de ez a gratuláció @keszalvo Viktornak is szól. :)
A poppy nem igazán tetszik, első körben megpróbálom 13 - as méretre való szűkítéssel, ez most 17 - es. Addig is megy fojtva a szűrő. Az üveg skimmer jó ötlet, meg is rendeltem. :)

vigyázz, mert ha a nagyobb átmérőről kisebbre szűkítesz, akkor megnövekszik a kiömlő víz sebessége. Általában ezt fodítva szokott menni, tehát a kisebbről nagyobbra, így lehet csökkenteni a kiáramló víz sebességét.
 
vigyázz, mert ha a nagyobb átmérőről kisebbre szűkítesz, akkor megnövekszik a kiömlő víz sebessége. Általában ezt fodítva szokott menni, tehát a kisebbről nagyobbra, így lehet csökkenteni a kiáramló víz sebességét.
Arányaiban nagy a jelenlegi lilya az akvárium egészéhez képest. Most a felére fojtva a kimenő ágat egészen kulturált a flow. Bekerült a skim is, de nem igazán van jó helyen.
Egyik barátom segített egy jobb masinával így készült pár jobb minőségű kép, de így sem sikerült igazán elkapnunk a megfelelő beállításokat.IMG_4037b.jpg
 
Napi vízcserék mennek folyamatosan, szépen letisztult a víz is. A növényeken is tapasztalható némi fejlődés, elsősorban a mohákon és a Rotala - n.
Mivel egy hónapig ment a szűrő az indítás előtt és adagolásra került a Stability is, illetve a víztesztek megfelelő értéket mutattak, így megmertem kockáztatni pár garnélát és csigát. Mindenki remekül van, bár a Süncsigák nem tűnnek túl fürgének. :D

Mivel rengeteg dekor és emelés van az akváriumban így kb 55-60 liter víz lehet benne. A 20 literes ballonjaimmal 1-1,5 ballon víz leszívása után félig van az akvárium vízzel.

A 86 literes akváriumban kb. 21kg Seiryu kő van, ami a mérések alpaján 24 óra alatt kb. 30-35ppm - t emel a TDS - en. Vízcsere előtt 110-120ppm, utána pedig 70-80ppm - re megy le. Ezt az értéket a fent említett 20 - 30 liter cserével érem el.

Probléma felvetés: Ilyen arányú vízkeményedés esetén, a heti rendszerességű vízcserékkor a hét végére 200ppm - el keményebb lesz a víz. Vízcserekor nagyon szélsőséges értékek között mozog majd a víz TDS értéke. Lehet, hogy ez nem is lesz probléma, de kissé aggódom miatta.
(azt nem tudom, hogy a víz telítődésével arányosan csökken-e a vízkeményedésének mértéke)
 
A 86 literes akváriumban kb. 21kg Seiryu kő van, ami a mérések alpaján 24 óra alatt kb. 30-35ppm - t emel a TDS - en. Vízcsere előtt 110-120ppm, utána pedig 70-80ppm - re megy le. Ezt az értéket a fent említett 20 - 30 liter cserével érem el.

Probléma felvetés: Ilyen arányú vízkeményedés esetén, a heti rendszerességű vízcserékkor a hét végére 200ppm - el keményebb lesz a víz. Vízcserekor nagyon szélsőséges értékek között mozog majd a víz TDS értéke. Lehet, hogy ez nem is lesz probléma, de kissé aggódom miatta
Ne ragaszkodj a TDS-hez tulsagosan, merj egy GH/KH-t inkabb, az alapjan jobban be tudod loni a vizet. Ebben az akvankban szinten Seiryu ko van, sooookkkal kevesebb mint nalad, kb 5-os GH-ra es 3-as KH-ra visszasozott RO-val cserelunk vizet. Pont mult heten mertunk kivancsisagbol TDS-t (legutobb honapokkal ezelott neztuk) es 700-at mutatott. Allatok es novenyek is koszonik szepen, jol vannak, az egyik legstabilabb akvariumunk. :)
 
Ne ragaszkodj a TDS-hez tulsagosan, merj egy GH/KH-t inkabb, az alapjan jobban be tudod loni a vizet. Ebben az akvankban szinten Seiryu ko van, sooookkkal kevesebb mint nalad, kb 5-os GH-ra es 3-as KH-ra visszasozott RO-val cserelunk vizet. Pont mult heten mertunk kivancsisagbol TDS-t (legutobb honapokkal ezelott neztuk) es 700-at mutatott. Allatok es novenyek is koszonik szepen, jol vannak, az egyik legstabilabb akvariumunk. :)
Ez remek jó hír. :)
Akkor nem agonizálok ezen. A tesztcsík alapján amúgy 7 körül van a GH és a KH is.
Nagyon szépek a garnéláid. Ha a megvalósítás fázisába kerül a tervezett NPT akvárium, akkor szívesen átigazolnék pár darabot. :)
 
10. nap
20200120_175240.jpg
Minden szépen fejlődik. Próbáltam finom hangolni a fény mennyiségét és összetételét is. (inkább kevesebb mint több sikerrel)
A vízcserék már csak 2-3 naponta mennek, de vízcserekor ugyanúgy kap még Stability - t.
Megjelent a fonal alga. Érdekes módon a más élő akváriumból származó növényeken, az új steril növényeket elkerüli. A növények általános kondíciója nem az igazi. Szépen növöget minden, de a moha és a dekoron lévő növények kissé barnásabbak, míg a talajban lévők kissé sárgásabb színűek (főleg az MC és a Hra [talán a képen is látszik]). Valamilyen tápanyaghiány jelentkezik már most, vagy csak a növények még akklimatizálódnak?
A penész a fákon kezd visszahúzódni, a maradékot majd az élővilág kezelésbe veszi.

Elengedtem tesztcsíkok világát, mert nem igazán éreztem használhatónak őket. Amint megérkezik a testlab mindenről lesznek pontos eredmények. (A jelenleg leginkább érdekes ammónia és nitrit nem mérhető a tesztcsík alapján)

A holnapi napon beköltözik a teljes halfauna:
4db (1H,3N) Gyűrűs bohóccsuka - Epiplatys annulatus
12db Galaxy razbóra - Celestichthys margaritatus
6db Törpe cory - páncélosharcsa - Corydoras pygmaeus
3db Törpe szívóharcsa - Otocinclus affinis
2db (1H,1N) Algázó géb - Stiphodon sp.
3db Rácsmintás palacsinta algázó - Sewellia lineolata
10db Carbon Rili

Erősen gondolkodom, hogy két részletre bontom a telepítést, bár a már bent lakó Amanok köszönik szépen jól vannak.
 
Back
Oldal tetejére