• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes The Islander

Sziasztok!
Jó fél év kellett, hogy a zártszelvényes vázra valami bútor kerüljön. Költözés, tereprendezés, meló, gyerekeknek ovi- és bölcsikezdés sok energiámat elvette, így csak most tudtunk ráfordulni az asztalossal az akvárium állványra. Először is ki kellett javíttatnom a vázat, amit a fentebb részletezett módon elrontottak. Így sem lett tökéletes, a fal felőli oldalon az egyik függőleges oszlopban van egy kis ferdeség, de az alja és a teteje legalább vízszintben van. Sikerült úgy beburkolni az asztalossal, hogy esztétikailag elfogadható legyen, csak 1-2 mm elcsúszás van egyes lapok között. A lapok alját leengedtük a padlóig, @Jopet tanácsára szilikon élzáró került rá. A vas és a járólap közé szilikon csíkokat vágtam, hogy elkerüljem a két anyag közvetlen érintkezését (szilikon gyúrólapból vagdostam, tapintásra jó anyagnak tűnt, 0,5-1 mm vastag lehet). A teteje még nincs kész, arra most készül egy dupla rétegű (38 mm), szintén magasfényű fehér MDF lap.
Az előző stádiumhoz képest jelentős változások vannak. Így állunk most:
Photo 2022. 01. 04. 16 34 49 másolat.jpg

Photo 2022. 01. 04. 16 35 19 másolat.jpg

A régi 100 literesem elég furán hat rajta, de egyelőre nem tudtam hova tenni és egyébként is első körben azt fogom berendezni, hogy bejárassam a technikát, kipróbáljam (először) a CO2-t és növesszem a növényeket a nagyobb projekthez (a 120 cm-eshez).
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Sajnos a bútorhoz a fedlap az elmúlt 3 hétben még nem készült el, de addig is a közeljövőben történő újraindítás reményében elkezdtem tervezni a világítást.
A projektet 2 fázisosnak tervezem: először 1 évig a 100 l-es régi medencét járatom be a meglévő szűrőmmel, majd ezután jöhet egy új 120 cm-es az ahhoz szükséges technikával. Egyelőre "low energy" setupban gondolkodom a könnyű fenntarthatóság érdekében.
A tervezett világításról, annak technikai megoldásairól korábban már írtam részleteket. Az újraindításhoz elvileg a régi Odyssea Dual 2x24 W lámpám elégséges lenne, azonban sok barkácsolással, kompromisszummal járna (egyedi függesztés, tápkábel nem elég hosszú, szabályozáshoz okos időkapcsoló kellene), így ezzel nem szeretnék foglalkozni. Olyan világítást szerettem volna, ami szabályozható és később a nagy akváriumnál is tudom használni, így jött a két LED lámpás megoldás. A teljesítmény meghatározásához kicsit utána kellett néznem a LED-eknél használt módszereknek, mert ez most új terep nekem. Úgy néztem, hogy Egy 90 cm-es függesztett LED lámpa elég lett volna ugyan a későbbiekben egy szigetes elrendezésű 430 l-eshez (kb. 9000 lumen, kb. 20 lumen/l), viszont a 100 l-es (75 cm-es) medencéhez túl hosszú lett volna, arról nem is beszélve, hogy kb. 25%-ra visssza kellett volna dimmelnem.
Így végül 2 db 45 cm-es lámpa mellett döntöttem, az aktuális lehetőségek közül az új Chihiros WRGB II Pro-ra esett a választás. A függesztésnél figyelembe kellett vennem, hogy az kialakított álmennyezet sziget miatt az akvárium felett csak egy 90 cm-es sáv használható (falnál 25, ellentétes oldalon 20 cm kiesik). Úgy tippeltem, hogy a 2 lámpát egymástól 10 cm-es távolságra helyezve a felső rögzítési pontok még pont jók lesznek (feltételezve, hogy a lámpa szélétől a felfüggesztési pont min. 10 cm-re befele van). Önmagában a 100 l-es felett nagyobb a mozgásterem, viszont itt a lámpát magasabbra fogom helyezni és alacsonyabb teljesítményen tervezem használni (max. 30 lm/l - kb. 60%). Készítettem egy vázlatot is a tervezett elhelyezésről (kb. 60 fokos sugárzási szöget rajzolva). Nem tudom, hogy később a 2 lámpánál, nagyobb akváriumnál a kisebb lumen/l érték valójában mekkora relatív teljesítménycsökkenéssel fog járni...
Megvilágítás másolat.jpg
Annyira belelkesültem, hogy le is csaptam az új GA szállítmányra és beszereztem az első ilyen lámpámat. Nem illik annyira a nappaliba, mint egy ezüst/inox színű vagy egy bútorba épített világítás, de paramétereit tekintve nagyon ígéretesnek tűnik, nagy előrelépés a fénycsöveshez képest. Remélem a növényeknek is tetszeni fog. Be is üzemeltem, kíváncsi voltam, hogy fest. A függesztési pont a lámpa szélétől 8,5 cm-re van, így a két lámpás megoldásnál elég közel kell majd helyeznem őket (5-6 cm), hogy az akvárium közepére essenek.
Photo 2022. 01. 29. 7 38 45 másolat.jpg
Photo 2022. 01. 29. 7 38 58.jpg
Remélem hamarosan a bútort is befejezik. Ami még visszavan: nappali felől plafonra rögzített, leengedhető árnyékoló felszerelése, álmennyezet sziget ablakára takarópanel elkészítése, RO készülék beüzemelése.
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Újabb mérföldkő a projektben.
@pepe0419 Kollégától hozzájutottam egy szép adag Anubias nanára és Buce Wavy Leafre így felöltöttem a medencét és beüzemeltem a szűrőt. Ehhez össze kellett dobnom az új RO készüléket (760 l/nap), ami tökéletesen működik, így könnyedén lejött a szükséges víz (a 20 literes kannák egyenként 75 perc alatt teltek meg).
Scape még nincs, azzal várok a bútor fedlapjának elkészüléséig. Egyelőre növénytárolóként üzemel az akva, csak elhelyeztem középre néhány követ vázként és azért beledobtam egy csokor Limnophyla sessiliflorát és egy kevés Limnobiumot, hogy a steril szűrő mellett valami megkösse az ammóniát. Világítást tesztelgetem. Jelenleg 5 órát megy mind a 4 szín 50%-on (26W), plusz 2 órát a fehér és a kék 5-5%-on (csak a látvány kedvéért).
Táp egyelőre minimális, csak 2 ml Macrot adagolok naponta (Microt elfelejtettem venni...).
Remélem már nem kell sokat várnom, hogy megcsináljam a végleges berendezést.
A növénytároló:
Photo 2022. 02. 06. 18 51 27.jpg
Photo 2022. 02. 06. 18 51 41.jpg
Esti fények (23h-ig megy):
Photo 2022. 02. 06. 22 28 10.jpg
Köszi, hogy benéztél!
 
Első próbálkozások… A meglévő vasfák nagy részét felhasználtam hozzá. 3 nagy darab van, plusz 4 vékonyabb. Utóbbik rögzítése trükkös lesz. Az eredeti koncepciót is újra kell gondoljam, miszerint körívben rakok köveket, amik elválasztják egymástól az Amazoniát és a dekorhomokot, majd erre menne a fa. Jelen elrendezésnél a köveknek és Amazoniának nem sok helye lesz, inkább térkitöltésnek használom majd.
Terv: vékony réteg Power Sand, rá 2-3 cm Amazonia, vasfa, majd kövekkel hézagokat kitölteni és Amazoniával töltés. Dekorhomok körben 1-1,5 cm.3310E229-7BEE-4419-BC79-A09EDABE988B.jpeg
06B2A15F-344B-4DDA-BCA3-E6FE2044FA72.jpeg
 
Első próbálkozások… A meglévő vasfák nagy részét felhasználtam hozzá. 3 nagy darab van, plusz 4 vékonyabb. Utóbbik rögzítése trükkös lesz. Az eredeti koncepciót is újra kell gondoljam, miszerint körívben rakok köveket, amik elválasztják egymástól az Amazoniát és a dekorhomokot, majd erre menne a fa. Jelen elrendezésnél a köveknek és Amazoniának nem sok helye lesz, inkább térkitöltésnek használom majd.
Terv: vékony réteg Power Sand, rá 2-3 cm Amazonia, vasfa, majd kövekkel hézagokat kitölteni és Amazoniával töltés. Dekorhomok körben 1-1,5 cm.View attachment 163543
View attachment 163544

Ez így szerintem baba, kíváncsi vagyok a folytatásra! A vékonyabb faágakat vagy kébelkötözővel, vagy ragasztópisztollyal rögzíteném. Én a fákat se szoktam áztatni, hanem odakötöm a kövekhez, azok lent tartják.
 
Utoljára módosított:
Ez így szerintem baba, kíváncsi vagyok a folytatásra! A vékonyabb faágakat vagy kébelkötözővel, vagy ragasztópisztollyal rögzíteném. Én a fákat se szoktam áztatni, hanem odakötöm a kövekhez, azok lent tartják.
Szerencsére a vasfát nem kell lesúlyozni. Kisebb ágakból végül is csak 1 db-ot rögzítettem, folyékony ragasztóval. Kicsit elkapkodtam, mert lusta voltam cigaretta szűrőpapírt venni, így tömör szívacsot tuszkoltam az érintkezési pontokhoz, ami a ragasztóra elfolyósodot és kifehéredett... 😕 Elég erősen tart, szóval célnak megfelel, de majd ki kell takarnom pár helyen mohával. Ez is egy tanulópénz volt.
 
Cseppents rá folyékony pillanatragasztót és szórj rá kávézaccot. Eltünteti a fehéret moha nélkül is. 😉

Én a múltkor szintén pillanatragasztóval ragasztottam fát, és kókuszrosttal szórtam meg az illeszkedési pontokat, cigarettapapír helyett meg jó a sima papírzsebkendő is. A kókuszrost egyébként jól működik szobai és kerti növényeknél is, a növény gyökere alá szórva megtartja a nedvességet, így a gyökere hosszabb időn keresztül jut vízhez öntözés után.
 
Első próbálkozások… A meglévő vasfák nagy részét felhasználtam hozzá. 3 nagy darab van, plusz 4 vékonyabb. Utóbbik rögzítése trükkös lesz. Az eredeti koncepciót is újra kell gondoljam, miszerint körívben rakok köveket, amik elválasztják egymástól az Amazoniát és a dekorhomokot, majd erre menne a fa. Jelen elrendezésnél a köveknek és Amazoniának nem sok helye lesz, inkább térkitöltésnek használom majd.
Terv: vékony réteg Power Sand, rá 2-3 cm Amazonia, vasfa, majd kövekkel hézagokat kitölteni és Amazoniával töltés. Dekorhomok körben 1-1,5 cm.View attachment 163543
View attachment 163544
Egy 5 centivel a fal felé húznám az egész (bitang jó) hardszképet.
Így nagyon középen van, és ront rajta. Szerintem, ha kicsit eltolod, akkor oltári szép látvány lesz a nagyobb kiúszótérben rodeózó halak látványa.
 
Hát sajnos elkapkodtam kicsit ezt a rögzítést, most ragasztottam először fát. Le sem mertem még fotózni… Valamit kitalálok. Lehet, hogy vasfának a kérgét ( pár helyen még rajta van) fogom ráragasztani. Köszönöm az építő jellegű hozzászólásokat!
 
Egy 5 centivel a fal felé húznám az egész (bitang jó) hardszképet.
Így nagyon középen van, és ront rajta. Szerintem, ha kicsit eltolod, akkor oltári szép látvány lesz a nagyobb kiúszótérben rodeózó halak látványa.
De kár, hogy csak most olvastam! Tudom, hogy érdemes pár napig hagyni, hogy "érjen" a scape, de időbeosztásom miatt nem akartam sokat vacakolni. Szerencsére relatív sok nyersanyaggal dolgozhattam, így szabadon tudtam válogatni és hagytam, hogy elkapjon a flow... 🤪 Van benne valami, hogy a falhoz közelítve jobban mutatna a kompozíció, de mivel amúgy sem szimmetrikusak az ágak, így szerintem nem zavaró.
 
Sziasztok!
Berendeztem az akváriumot!
4 és 2,5 éves lelkes akvakertészek mellett nem volt egyszerű, így nem volt idő "pücskörészni". A 4 kisebb vasfából végül is csak a leghosszabb került be. A hardscape 1 napot állt, ezt külön nem dokumentáltam, majd jöttek a növények. Az előkészítésére most nagyobb hangsúly fektettem, így a növényesítés gördülékenyen ment. Köszönöm még egyszer @pepe0419 Kollégának a nagyszámú Anubias és Buce ellátmányt!

Összefoglalva a technikai adatokat:
- bútor: egyedi, 135x60x80 cm, 40 mm-es zártszelvényes váz, oldalt 18 mm-es, felül 36 mm-es magasfényú fehér MDF lap, fedlap fal felőli oldalán 2 db 35 mm-es furat a szűrőcsöveknek. A vízszintet a fedlap rögzítesekor állítottuk be. Falnál még fehér szilóval ki kell nyomni a rést.
- üveg: 75x35x40 cm, bruttó 105 liter, sima üveg
- szűrés: OASE Biomaster 250 (thermo, de fűteni nem kell), 2 rekesz Seachem Mátrix, gyári szivacsok, 100 ml Seachem Purigen, 30 ppi-s előszűrő szivacs
- világítás: Chihiros WRGB II Pro 45 cm (4000 lm, 56 W)
- dekor: kb. 10 kg Manten kő és kb. 2-3 kg Iron wood, ADA La Plata Sand
- talaj: kb. 1 kg Power Sand Advance S és kb. 2 liter Amazonia
- növények: Microsorium pteropus narrow leaf, Anubias barteri var. nana, Bucephalandra wavy leaf, Limnophila sessiliflora, Limnobium laevigatum
- víz: RO
- tápozás: Green Aqua Macro (házilag bekeverve), Micro
- CO2: nincs, de rövid időn belül tervben van

islander2.jpeg
islander.jpg

Próbáltam minél több növényt felhasználni, anélkül, hogy túlzsúfolnám a medencét. Microsoriumot elbírna még, de csak egy tövet vettem, amit feleztem. Probáltam elég teret hagyni az üveg mellett is a karbantartáshoz, de a hosszú oldalon középen csak néhány cm maradt (kezem éppen befér). Elég jól el tudtam tüntetni a vasfák ragasztásakor keletkezett foltokat, részben másik vasfáról leszedett kéreg darabokkal, részben növényekkel.
Terveim szerint a Limnophila és a Limnobium csak átmenetileg lesznek bent, amíg beérik az akvárium (előbbit még csak beletettem kosárral együtt a középen maradt résbe). CO2-vel majd szeretnék H. pinnatifidát is növeszteni, mindig is nagyon tetszett az a növény, de low-techben nem volt sikerem vele.
A világítással egyelőre teljesen "vakon tapogatózom". 🤪 Fogalmam sincs, hogy hogyan kellene belőnöm az erősséget. Azt tudom, hogy kb. 30 cm magasról adják meg a lumen értéket, ami ennél a lámpánál maxon tolva pont kiadja a high-techhez szükséges 40 lumen/litert. Mivel egyelőre low-tech, ezért úgy gondoltam, kezdésnek felemelem 35 cm-re és indítok 5 órával és 50%-kal (28-30 W), egyforma erősségű ("All") színbeállítással. Úgy tervezem, hogy hetente emelek 1 órát a világítási időn 7 óráig. Amint lesz CO2-m, úgy emelem majd az erősséget is. Mit gondoltok erről?
Tápozás egyelőre napi 2-2 ml GA Mac-Mic (előző setupban 5-5 ml volt, de abban sok stem növény volt). 3 hét múlva mérek azért majd egyet, addig csak akkor, ha valami nagy gáz lenne.
Vízcserékre csak 2 naponta lesz időm, de talán nem lesz gond, nincs annyi aktív talaj. A vasfa viszont színez rendesen, pedig mindegyik ázott már vagy 1,5 évet a korábbi medencékben.
Élőlények: Amano garnéla, süncsiga és pontylazacok tervezettek. Fekete tetrákra és ciklámen/serpelazacokra gondoltam, mert azokat is szeretném kipróbálni és szerintem a gyerekeknek is tetszenének. Szeretnék később törpesügereket is, de tartok tőle, hogy széttúrnák a dekort és mindent összehomokoznának, így önmérsékletre intem magam.
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Mivel főleg epifiták vannak bent, nem kell fényágyú, sőt, CO2 (majd ha lesz) is csak pötyögősen, mert nem igénylik úgy, mint más növényfajok.
Ha már meglesz a CO2, akkor szerintem egyből emeld a világítás időtartamát. Mert a jó foto(szintézis) periódus a fény és CO2 nászából jön.

Nem akarlak elkeseríteni, de van egy vasfám, ami 10+ éve készíti a "teát". Igaz, az egy biotóp, engem nem zavar.
Nem tudom Nálad milyen a Puri készlet, de nekem mindig van 2-3 RO-ban állva. Eleinte cseréljél sűrűbben, mert az sok tanint megfog.
 
Mivel főleg epifiták vannak bent, nem kell fényágyú, sőt, CO2 (majd ha lesz) is csak pötyögősen, mert nem igénylik úgy, mint más növényfajok.
Ha már meglesz a CO2, akkor szerintem egyből emeld a világítás időtartamát. Mert a jó foto(szintézis) periódus a fény és CO2 nászából jön.

Nem akarlak elkeseríteni, de van egy vasfám, ami 10+ éve készíti a "teát". Igaz, az egy biotóp, engem nem zavar.
Nem tudom Nálad milyen a Puri készlet, de nekem mindig van 2-3 RO-ban állva. Eleinte cseréljél sűrűbben, mert az sok tanint megfog.
Ez egy low energy medence lesz, de azért szeretném kényeztetni a növényeket kis oldott szénnel, persze nem pezsgőfürdővel. 😁 A pinnatifidának mindenképpel kell majd a CO2 meg lehet, hogy a világosabb helyeken megpróbálom a Staut is.
2 db 100 ml-es Purigenem van, azokat váltogatom. Nem cél a kristálytiszta víz, pontylazacoknak jó az enyhén színezett is.
 
Mit gondoltok, 10 napja indított és növénytárolóban működtetett szűrő bejáratottnak számít? Szeretnék már pár Amano garnélát beletenni a berendezést követő 4. napon.
 
Mit gondoltok, 10 napja indított és növénytárolóban működtetett szűrő bejáratottnak számít? Szeretnék már pár Amano garnélát beletenni a berendezést követő 4. napon.
Két hetet szokás várni az élőlények betelepítésével. Nem a szűrő számít egyedül, hanem az egész akváriumnak, a hozzátartozó rendszerrel együtt kell beállnia. 10 nap nem elég, 4 napot meg féllábon is kibírsz.
A természetet nem lehet sürgetni.
 
Back
Oldal tetejére