• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

The first kiss

Y-not!?

Kertész szaki
Bő félév fórum bújás és akvárium építés után, tegnap végre elindítottam az első akváriumomat. Ezt szeretném megosztani veletek :D

Akvárium: Br. 60l Tetra

Technika:

Szűrő: Eheim 2213 akril ki és befolyó ágakkal, gyári töltettel
Fűtő: Eheim 50W
Világítás: DIY LED 18x 1W, bővebben https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=10&t=1495&start=90

Töltelék:

Táptalaj: JBL AquaBasis Plus
Talaj: JBL Manado
Dekorkavics: ADA Congo Sand
"Sziklák": Palakő from Hungary

Növények:
Staurogyne repens
Echinodorus tenellus
Pogostemon helferi
Anubias nana
Cryptocoryne wendtii
Lindernia rotundifolia
Vallisneria americana "mini twister"

CO2: nincsen :arrow: LowTech

Tegnap du. 6-tól egészen 12-ig tartott a telepítés. Végre megtapasztalhattam azt a sok munkát amit eddig csak olvastam kezdve
a manado mosástól a növények gyapottalanításán át a az ültetésig :D Cseppet sem bántam, nem is fáradtam... még lelkes :lolno:

Egy tapasztalat az előkészületekkel kapcsolatban:
Már egy olyan hónapja megszületett a fejemben a scape nagy része, ami aztán papíron is nyomot hagyott :p
Miután először voltam a GreenAquában, hogy beszerezzem a szűrőanyagot és a talajokat, Substrat Pro-ból maradt egy jó adag Virtorék
szimpatikus és emberi üzleti hozzáállásának köszönhetően :thumbup: .Gondoltam ebből emelem meg a talajt az egyik sarokban. Kimostam,
beraktam krumplizsákba, befedtem a táptalajjal és pár nap technikai szünet után azt vettem észre, hogy a kicsit kiszáradt talaj
"beomlott" a golyócskák közé. Ki is szedtem a szűrőanyagot, táptalaj, és ugyanezt eljátszottam lávakő és folyami kavics keverékével.
Műkődik :D

Egy tapasztalat az ültetéssel kapcsolatban:
Jól jön a kis ügyes női kéz ha nana gyökerei közül kell kiszedni a gyapotot :p

Az akvárium vize természetesen kicsit zavaros volt feltöltés után, de messze nem volt olyan rémes mint számítottam :D
A jó előkészítés meghálálja önmagát :cool:

Mára a víz kristálytiszta és még rengeteg bubi van az akvárium falán, főleg az esőztető környékén.

Ma megejtettem az első tápozást: 2nyomás Micro, 2nyomás Macro 2ml EasyCarbo
A világítás 3tól 8-ig fog menni.

Egyetlen dolog a növények kapcsán, hogy a Vallisneria americana levelei mintha kicsit kezdenének átlátszóak lenni, remélem azért
mert emers levelek, vagy ha nem, akkor rendbe jönnek :)

És most jöjjön pár kép:

Day2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Day21_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Stone_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Light_www.kepfeltoltes.hu_.jpg



Ha tudok, majd rakok fel jobb minőségű képeket is :p

Végezetül pedig remélem nagyon hogy találó lesz a cím: ha nem lesz tökéletes az sem baj, de édes emlék legyen majd :)
 
Hajra, sok sikert az akihoz ;). A vallisneria csak viz alatt letezik. A levelek malasa inkabb a megvaltozott vizparametereknek tudhato be. Ha hozzaszokik, rendbe jon. ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nigro said:
Hajra, sok sikert az akihoz ;). A vallisneria csak viz alatt letezik. A levelek malasa inkabb a megvaltozott vizparametereknek tudhato be. Ha hozzaszokik, rendbe jon. ;)

Köszi az infót Nigro ;) Akkor most türelmesen várok. Szeretném ha szép nagy fal lenne belőle hátul idővel :D
Szerinted el is fogja dobni a leveleit, vagy regenerálódik idővel? :roll:
 
Baromira tetszenek a köveid.Milyen kövek ezek pontosan és honnan?
Az akva is ígéretes. :thumbup:
 
Én ha így töröm a követ, akkor a törésekkor keletkező éleket ügyesen végig szoktam kocogtatni kalapáccsal, így szépen le lehet őket kerekíteni.
Csak azért írom mert így nem túl természetesek és jó sok idő kell hozzá mire a víz ármlástól lekopnak az élek :)
Természetesen ha direkt hagytad így, akkor nem szóltam.
 
tibicuk said:
Baromira tetszenek a köveid.Milyen kövek ezek pontosan és honnan?
Az akva is ígéretes. :thumbup:

Helo tibicuk :wave: Ezek palakövek, pontosan a szarvaskő mellett található hegyekből jöttek. Mikor megtudtam hogy ott lehet találni palakövet,
gyorsan szerveztem oda egy expedíciót :p Hoztam egy sokatbíró szatyorral, jó kis kardió edzés így hegyet mászni :lol: A nagy követ pedig
pont azért választottam mert egyben maradt és olyan jó színes :D Jah és köszi ;)

HoZee said:
Én ha így töröm a követ, akkor a törésekkor keletkező éleket ügyesen végig szoktam kocogtatni kalapáccsal, így szépen le lehet őket kerekíteni.
Csak azért írom mert így nem túl természetesek és jó sok idő kell hozzá mire a víz ármlástól lekopnak az élek :)
Természetesen ha direkt hagytad így, akkor nem szóltam.

Szia HoZee :wave: Nem törtem a követ, ilyen volt amikor szedtem :D Az élei hálistennek nem nem olyan élesek, nem vágtak meg egyszer sem
pedíg zsonglőrködtem vele egy ideig :mrgreen:

Amúgy még azon is gondolkodtam hogy a tetejéhez közel rátelepítem a jobb hátsó sarokban lévő kis nanát, de elvetettem. Félek hogy az algák ellepnék
és ha megnő leárnyékol mindent :roll:
 
A mai napon megejtettem az első 50%-os vízcserét :D Mint eddig is fele-fele arányban ioncserélt vízzel és kezelt csapvízzel:

Azt tapasztaltam, hogy a víz tetején, mintha valami réteg lett volna, ami mikor leeresztettem a vizet, lerakódott az üvegre, így
könnyen letöröltem papírzsepivel a falról. A zsepin zöld nyomot hagyott. Ez vajon valami bomlástermék a gyengélkedő Vallisneria americana miatt,
vagy valami algaféle :?
A kb. 1,5cm-esre vágott tenellusoknál viszont mintha 1-2 szál levél megindult volna, és a helferi úgy tűnt egy adag bubival konstatálta a fényzáport
és a tápokat :D
A Vallisneria mintha napról napra szarabbul felstene, de úgy veszem észre csak a hosszabb levelek indultak bomlásnak :eh: Ezeket a leveleket levágjam?
Megköszönném ha valaki nálam okosabb (ami ebben a témában nem nehéz :mrgreen: ) segítene :oops:

A többi növényen nem látok változást egyenlőre. Remélem ez jó :p
 
viktorlantos said:
Levéghatod a vallis leveleit, de 1 hétig lehet hagynám, hogy a gyökerek kicsit meginduljanak.

Köszi a gyors segítséget :D Most néztem, azaz pont most néztem :p a Lindernia rotundifolia egy-két nagy levele is
elkezdett sötétedni, de erre felkészítettél már offline is :thumbup: Akkor most várok :)
 
Ma túlestem a második vízcserén is és nyilvánvalóvá vált, hogy a tenellus igencsak nyújtogatja a nyakát :D Már több mint egy tucat levele van, ami határozottan nyírás utáni eresztés! Már alig várom, hogy vörösödjenek majd a levelei, bár az még arrébb van, Jah igen és a fény is remélem elegendő hozzá :p Lőttem egy képet is róla:

Tenellus_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


A Vallisneria tovább satnyul, ma kivettem vízcserénél két teljesen elfáradt levelét. Meg sem kellett rántani a csipesszel. A Staukból 2 tövet áttelepítettem naposabb helyre, mert a Cryptocoryne levelei szépen ráterültek :p Megint csak látszik, hogy van még tanulnivalóm :eh: Remélem nem sínyli meg a túl sok ültetgetést.
 
Szia Y-not!?

A Valisnéria nem szereti ha mélyre ültetik (csak gyökér tőig), de leginkább azt nem szereti ha vissza hajlik a gyökere ültetésnél (tisztára tankönyvi növény)!
Egyébbként kell neki pár hét mire magára talál, addig eldobálhatja néhány levelét, vagy az öregebbek végei elrojtosodhatnak,
lyukacsosodhatnak, na de utána csak figyelheted az indáit mindenhol, nem győzöd majd írtani!

Addig is, semmi pánik!

A.ttila
 
Akkor lehet mindkét hibát elkövettem :eh: Max annyit zargatom akkor hogy kicsit kijjebb húzom a szárakat. Köszi a hasznos infót :wave:
 
Zargatás megtörtént, csipesszel kihúztam őket a leveleik száráig, nah és persze néhányat jobban :p Viszont van pár szép egészséges fiatal növény is
és találkoztam pár "rettegett" indával is :D
 
Ma jöttem haza három napos telelésből, már vártam mi fogad engem az akiban.

Háááát. Az egyik szemem sír, a másik üveg :?

A fűtőnek a tappancsán valami penész-szerű foltok voltak, az Anubias nana levelein valami barnás kosszerűség.
Csiga_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Nah és igen, ami a legnagyobb rémületet okozta nekem: A csiga! :eek: Pontosítom: Csigák!
Nem hittem a szememnek. 1-3mm nagyságú átlátszó csigák.Direkt igyekeztem elkerülni mindenféle fertőzésveszélyt. Hogyan kerülhettek ide :wtf:
Nem volt olyan régen amikor a haverom aksiját kellett szétbombázni, mert teljesen szétszennyezték. A hínárok mentek a Dunába (vízi úton),
a kavicsaljzatból csigás levest forraltam, a belső szűrőt forráztam. :evil:
Nah ezt szeretném elkerülni de nagyon :shock:

Manuálisan eltávolítottam egy tucatot körülbelül, ez volt az összes amit láttam, de nagyon félek tőle, hogy nyerésre állnak ennek ellenére.
Nem tudom, mekkora koruktól szaporodnak ezek. El is olvastam a napló erre vonatkozó részét, szeretnék én is ilyen derűs lenni :D

Ezek után még azzal is szembesültem, hogy a szívóág "átlátszó" csöve is enyhén zöldesen opálos...

Hol kezdjem, hogyan? Mit javasoltok? Bármiféle ötletet, tanácsot információt előre is köszönök :)

És hogy egy kis jót is írjak, a hétvégén letoppoltam egy helferit ls egy Staut is, eldugtam a tetejüket az aljzatba, ezek úgy látom fennakadás
nélkül fejlődnek tovább, minta az anyatövön lennének :D
 
Szia!

Semmi pánik!

A tapadó korongot letörölheted, kezdeti probléma, vagy majd később az Ottocinklusok lepucolják.
A csigák pete méretben nehezen észrevehetők, ha nem etetsz túl sokat manuálisan kordában tarthatók, vagy csigaevő csiga.
A barna alga az Anubias levelén hamarosan eltűnik, amikor emeled a világítás mennyiségét és a tápot a beállt növények elfogyasztják az algák elől.
Igen a csöveket sajnos rendszeresen pucolni kell, ha átlátszóként tetszik.

Kezdetnek örülj, hogy csak ezek az apróságok jelentkeztek, ennél nagyobb baj ne érjen!

A.ttila
 
A. Kavicsos said:
Szia!

Semmi pánik!

A tapadó korongot letörölheted, kezdeti probléma, vagy majd később az Ottocinklusok lepucolják.
A csigák pete méretben nehezen észrevehetők, ha nem etetsz túl sokat manuálisan kordában tarthatók, vagy csigaevő csiga.
A barna alga az Anubias levelén hamarosan eltűnik, amikor emeled a világítás mennyiségét és a tápot a beállt növények elfogyasztják az algák elől.
Igen a csöveket sajnos rendszeresen pucolni kell, ha átlátszóként tetszik.

Kezdetnek örülj, hogy csak ezek az apróságok jelentkeztek, ennél nagyobb baj ne érjen!

A.ttila

Köszi a választ A.ttila :D
Egy kicsit jobban érzem magam :)

A válaszodat olvasva jutott csak eszembe, hogy nem ártana valamit írni a világításról, tápozásról, élővilágról:

Világítás: 5 óra naponta (többet nem merek egyenlőre)

Tápozás: Vízcsere után (eddig kb. 3 naponta) 2,5 spric micro és macro, 2,5ml EasíCarbo
Vízcserék közben 2 nyomás micro/macro 2,5ml Carbo

Élővilág: Momentán a csigák, hétvégén (2 hetes lesz az akvárium) kerül bele RC, Amano garnéla, Oto
 
Tegnap ellátogattam a GA-ba, és elhoztam az akváriumba a fauna alapköveit, a karbantartókat :D

- 4db Oto
- 4db Sakura garnéla
- 4db Amano garnéla

Úgy tűnik jól sikerült a betelepítés és a körülmények is tetszenek nekik :cool: nah és persze kaját is találnak, a garnélák
csak épen hogy bele-bele csíptek a garnéla tápba, de leginkább hidegen hagyta őket :p
Jah és az egyik Sakuránál szerintem peték vannak :D :D :D

Betelepítés előtt megejtettem még egy gyors vízcserét, miközben a kis lényecskéket már tudtam szoktatni
az új vízparaméterekhez, és metszegettem is egy kicsit.

Csigahelyzet: tegnap már csak 1-2 darabot trancsíroztam szét :twisted:

A tenellusok szépen nőnek, a Lindernia rotundifolia viszont szerintem ezalatt a bő 2 hét alatt jó ha 1,5 cm-t nőttek.
Ez normális? Lehet hogy nem érte el a gyökere még a táptalajt, vagy kevés a lápozás esetleg a világításon kellene emelnem? :eh:
Minden esetre a Cryptocoryne wendtii levelei közül lecsaptam párat, mert kicsit ráterült a rotundifoliára és egy kicsit nagyobb teret
szántam a Stauknak is. Remélem nem tettem benne kárt :)
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére