• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes The Birth and Death of the Day

Szaki

Főkertész
Akik követték az előző naplómat, tudják, hogy most valami egészen másba vágtam az ollómat: csak köves, hegyvonulatos landscape akvát építek.

Több okból kifolyólag kezdtem neki ennek a projektnek: egyrészről nem nagyon látok mostanában ilyet sem versenyen, sem itt a fórumon (jó, azért olyan igazán nem is kerestem.. :) ), másrészről megfogott az a brutális, masszív, tekintélyt parancsoló látványvilág, amit egy ilyen scape tud adni.

Akit érdekel, hogy hogyan készült el a hardscape és hogyan zajlott a tervezés, ide kattintson.
Röviden összefoglalva: egy masszív falat képzeltem el a bal oldalra, ahol viszonylag minimális növényzet tud csak megkapaszkodni, a jobb oldalra pedig egy lankásabb hegyoldalt vizionáltam, dúsabb növényzettel. A hegységek mögött pirosas-narancsos növényzet adja majd a felkelő/lenyugvó nap képét, ez adta a scape fantázianevét is (amellett persze, hogy egy rendkívül inspiráló, felkavaró, drámai Explosions In The Sky szám is egyben. :) )

Ma délután nekiugrom a növényesítésnek, meglátjuk, meddig jutok vele, lehet, hogy dry start jellegű lesz a dolog, mert nem érek éjfélig a végére. :) Holnap délután is van időm szöszmötölni a növényekkel. :)

A célom mindenképpen versenyen való indulás, első körben természetesen a HAC, aztán majd meglátjuk.. :)

Képek, paraméterek és a növénylista hamarosan érkeznek, stay tuned! :)
 
Képtelen leszek aludni.

Remélem azért sikerült. :)
Fotót azért nem teszek még fel (amellett persze, hogy növeljem a hype-faktort.. :D ), hogy ne szárazon fotózva kerüljön thumbnail-nek a scape, hanem feltöltve. Legalábbis tudtommal így működik a dolog.
 
Hát ez a nap is eljött végre.

Hosszú hónapok scape-mentes, halmentes, minden-mentes, ínséges időszaka után végre ismét ketyeg egy akvárium a lakásban. :)

A növényesítést hétfő este letudtam (szintidő: 4.5 óra + vacsora + fürdetés :) ), a gépészetet tegnap este raktam össze (szintidő: ugyanennyi :eek:). Feltöltésnél egyetlen növényem sem úszott fel, ami szerintem világrekord, valószínűleg az Amazonia-1napos dry start-csepegtetős feltöltés kombinációja volt a kulcs ehhez.

Feltöltés közben szembesültem azzal a ténnyel, hogy a 2080-as egyik befolyójára kötött szimplacsap bizony ereszt, úgyhogy pánikszerűen szétszedtem az egyik duplacsapomat (úgyse használom) és az egyik felét odakötöttem lezárva, így már jó lett. Persze én voltam a hülye, hiszen azt hittem, hogy a 13mm átmérőjű csap jó lesz a 16/22-es Tetra csövezéshez...

Ezt leszámítva minden flottul ment, mégiscsak a harmadik beüzemelésem már, sokat számítanak az elmúlt évek tapasztalatai, meg a fórumon itt-ott olvasott (bal)esetek. :)

Jöjjenek a paraméterek! :)

Technika

Üveg:
90x45x45 opti-white, kétoldalt 10mm-es, a többi oldalon 8mm-es üvegből, átlátszó ragasztással
Világítás: Odyssea Quad 4x39W, Sylvania daylight csövekkel + MoonLED
Szűrés: EHEIM 2080, 6l Seachem Matrix, 4l Substrat Pro, 2l Siporax, 100ml Seachem Purigen, Tetra 16/22-es csövezés, 17mm befolyó és lily pipe + EHEIM skimmer
CO2: 5kg Messer palack, ipari, két mérőórás reduktor, Aqua Medic mágnesszelep, noname üveg bubiszámláló, ADA tűszelep, ADA visszafolyásgátló, ADA U-idom, Aquario Neo diffúzor (nagy), Rehau csövezés, noname üveg drop checker
Vezérlés: 2db eWeLink Wi-fi elosztó (6db időzíthető dugalj)
Talaj: 25l használt + 9l új Amazonia, 5l JBL Aquabasis Plus
Dekor: kb. 50-60kg bazalt
Tápozás: Green Aqua Micro-Macro

Növények

Micranthenum Monte Carlo
Hemianthus Micranthemoides
Hemianthus Callitrichoides 'Cuba'
Marsilea Crenata
Eleocharis Acicularis 'Mini'
Riccardia Chamedryfolia
Fissidens Fontanus
Fissidens Fontanus 'mini'
Rotala Vietnam Hra

Halak, csigák, garnélák

Jelenleg vannak:
Caridina multidentata (Amano garnéla)
Neocaridina sp. Red cherry (RC garnéla)

Tervezek beszerezni:
Trigonostigma Espei (Espei razbóra, 30-40 példány)
Corydoras Pygmaeus (Törpe páncélosharcsa, 10 példány)
Stiphodon sp. (Algázó géb, 1-2 példány) --> Dóri miatt, mert imádja az algázókat, de csak ha valaki megerősít abban, hogy a mohákat nem bántják. :)
Clithon Corona (Süncsiga, 20 példány)


Nem ez a világ legdúsabb növényzetű akvája, az egyszer biztos, de ezért is raktam be hátra a rotalákat, hogy segítsenek a kezdeti algabumm ellen.
Az Amazonia miatt már most nagyon kellemes föld illat terjeng az akvárium felett. :)

Kezdetben naponta mennek majd a feles vízcserék, hétvégétől kétnaponta, jövő hétvégétől 3 naponta, utána meg nyaralni megyünk 1.5 hétre, úgyhogy addigra remélem beáll a rendszer. Ezt elősegítendő a 20l-es opti alatt ketyegő Tetra használt perlonvattáját előmosás után belenyomkodtam a vízbe, hogy kapjon némi indító bacikultúrát a víz, plusz áttettem minden szűrőanyagot a Tetrából a 2080-asba (kicsit azért átmostam előtte mindet folyó víz alatt), szóval jövő hét elején már be is fogok dobni egy cserkó garnélát állatorvosi ló gyanánt.

Köszönöm mindenkinek, aki bármilyen formában is segített, hogy ez az akvárium létrejöhessen! A teljesség igénye nélkül: @Trappista @Jopet @evavigh @Greg Filth @viktorlantos @sztanotomi @mmccannon @Luigi13 @Dukenukem @Zuzmi @Keinrath Adrian @agua_ @Szépe Kálmán

És akkor jöjjenek a képek, úgyis mindenki ide ugrik egyből. :D

Az alapok.

20180521_092500.jpg
A hardscape.

20180617_143657.jpg
Mohásítva.

20180716_175806.jpg
Növényesítve.

20180716_214926.jpg
Lefóliázva.

20180716_215329.jpg
Feltöltés közben.

20180717_202015.jpg
Szűrőindítás után.

20180717_230212.jpg
Ma reggel.

20180718_074046.jpg

Köszi, hogy benéztél, ha észrevételed, tanácsod van, szívesen fogadom, mint mindig. :)

Szép napot mindenkinek!
 
Ez brutál lesz ám, ha beindulnak a növények.(y)
Nagyon állat.
Ha szabadon engeded a zöld dzsungelt, a kövekből alig fog látszani valami.:nailbiting:

Engem egyedül a jobbról belógó kő zavar egy kicsit, mert az hirtelen lezárja a medret, de majd bezöldülve biztosan más képet mutat. Alig várom.
 
Stiphodon sp. (Algázó géb, 1-2 példány) --> Dóri miatt, mert imádja az algázókat, de csak ha valaki megerősít abban, hogy a mohákat nem bántják. :)

Szia!

Nálunk ketten laknak egy 80 literesben, a jávai mohák hosszú szálait ahol algásabb kicsit azt gyakran megrángatják, de nem tépik le, és ahogy észrevettem nem is rágcsálnak belőle. Ráadásul baromi viccesek közben. :)
 
Nagyon szep lett!
Az algazogebekrol: a novenyeket sosem bantottak, de felek, hogy nalad nem lesz eleg buvohelyuk. Nalam volt eleg helyuk(fa alatt), megis beastak magukat a kovek ala szanaszet szorva amazoniat, novenyt ami csak az utjukban volt. Most ajiztam el oket, mert ugy felidegesitettek.
 
HÚÚÚ! Ez nagyon ütős lesz! Gratula, nagyon tetszik!
Nem kísértett meg a gondolat, hogy a kövek sziluettjét hátul végigrakd Hra-val, csak épp hogy kikandikáljon fölötte?

Géb nálam is lakja az akvát, ahonnan a mini fissi jött, nem bántja, láttad, burjánzik inkább, viszont ahogy @Zuzmi mondja a beásást-túrást nem biztos, hogy megúszod.
 
beásást-túrást nem biztos, hogy megúszod.
Szinte biztos, hogy nem.
Az akváriumomban élő 2 hímből és 4 nőstényből álló csoport minden tagja elvermeli magát éjszakára.
Kövek alá szeretnek leginkább. Egy ideig kiszedtem a köveket és visszatöltöttem alá a talajt. Egy ideje már nincs ehhez kedvem :).
 
Köszi a kedves szavakat! :)

Engem egyedül a jobbról belógó kő zavar egy kicsit, mert az hirtelen lezárja a medret, de majd bezöldülve biztosan más képet mutat.

Az direkt van ott, közeli fókuszpont végett. Majd úgyis felzabálják a növények. :)

Be nagy ötlet ez a vízfeltöltő-vízporlasztó...

A kényszerűség szülte, egyszerűen nem mertem csipesszel rögzíteni a szabadon álló csövet, pláne tartani, amíg feltölt a tank. Atman szűrőszett csövezése egyébként, kicsit megfűrészelve. Egy hibája van, mégpedig hogy a csatlakozó idomnál levegőt szív. Valahogy el kéne hárítanom ezt, de jelenleg kb. csak a sziló jut eszembe megoldásként. Még agyalok rajta.

Nem kísértett meg a gondolat, hogy a kövek sziluettjét hátul végigrakd Hra-val, csak épp hogy kikandikáljon fölötte?

Hát ott most HC van gazdagon, de lehet, kipróbálom, ha jól érzi magát és megindul. :)


Megvolt az első vízcsere, a víz sokat tisztult és minden növény a helyén. A 2080 full kakaón megy, áramlással úgy látszik, nem lesz gondom, maximum a bal felső sarokban, mert oda kevésbé jut el a CO2.
 
Köszi a kedves szavakat! :)
A kényszerűség szülte, egyszerűen nem mertem csipesszel rögzíteni a szabadon álló csövet, pláne tartani, amíg feltölt a tank. Atman szűrőszett csövezése egyébként, kicsit megfűrészelve. Egy hibája van, mégpedig hogy a csatlakozó idomnál levegőt szív. Valahogy el kéne hárítanom ezt, de jelenleg kb. csak a sziló jut eszembe megoldásként. Még agyalok rajta.
.
Ja, hogy ez a leszívó cső is? Vagy különben hogy szív levegőt?
A feltöltéshez és a leszíváshoz is készítettem ilyen U alakú PVC csövet, pont olyan meggondolásból, mint te. A leszívó 3/4" slag, a feltöltő 1/2" slag, rajta a megfelelő méretű U csővel. A "szétporlasztó" egy kilyuggatott üdítős palack. De lecserélem ilyenre mint a tiéd , mert nagyon ügyes megoldás.
 
Ja, hogy ez a leszívó cső is? Vagy különben hogy szív levegőt?
A feltöltéshez és a leszíváshoz is készítettem ilyen U alakú PVC csövet, pont olyan meggondolásból, mint te. A leszívó 3/4" slag, a feltöltő 1/2" slag, rajta a megfelelő méretű U csővel. A "szétporlasztó" egy kilyuggatott üdítős palack. De lecserélem ilyenre mint a tiéd , mert nagyon ügyes megoldás.

Két pipa van összekötve egy esőztető köz elemmel. Mivel az víz alatti felhasználásra van tervezve, nem illeszkedik légmentesen. A szívókosár is az Atmanból maradt meg.

A leszívást és a feltöltést is ezen keresztül csinálom.
Tervezek egy kicsit felhasználóbarátabb rendszert amúgy, de még ki kell találnom, hogyan tudok minél kevesebb melóval rácsatlakozni a konyhai fali csapra.
 
Két pipa van összekötve egy esőztető köz elemmel. Mivel az víz alatti felhasználásra van tervezve, nem illeszkedik légmentesen. A szívókosár is az Atmanból maradt meg.

A leszívást és a feltöltést is ezen keresztül csinálom.
Tervezek egy kicsit felhasználóbarátabb rendszert amúgy, de még ki kell találnom, hogyan tudok minél kevesebb melóval rácsatlakozni a konyhai fali csapra.
Minden merev cső összekötését, megfelelő méretű szilikontömlővel (csővel?) csinálom. Légmentes, vízmentes tökéletes csatlakozást biztosít, ellentétben az általában használatos átlátszó PVC tömlőkkel. Persze a fel/le töltő/szívó slagokat AWAB bilinccsel rögzítettem, biztos, ami fix. ;)
Egyébként én a fürdőszobából tudom tölteni, ahol régi zuhany/csap váltó van felszerelve. A kifolyó és a váltószelep közé beszereltem még egy zuhany váltószelepet, amire a slagot csatlakoztatom. Persze semmi pihentetés, vízkezelés, R0 víz. :(
 
Utoljára módosított:
Minden merev cső összekötését, megfelelő méretű szilikontömlővel (csővel?) csinálom. Légmentes, vízmentes tökéletes csatlakozást biztosít, ellentétben az általában használatos átlátszó PVC tömlőkkel. Persze a fel/le töltő/szívó slagokat AWAB bilinccsel rögzítettem, biztos, ami fix. ;)
Egyébként én a fürdőszobából tudom tölteni, ahol régi zuhany/csap váltó van felszerelve. A kifolyó és a váltószelep közé beszereltem még egy zuhany váltószelepet, amire a slagot csatlakoztatom. Persze semmi pihentetés, vízkezelés, R0 víz. :(

A régi lakásunkban én is fürdőszobából töltöttem, most a fürdő a felső szinten van, onnan kicsit neccesebb lenne, így marad a konyha. Az igazi bajom inkább az, hogy az előző helyen távfűtés volt (=azonnal folyik a meleg víz nyitáskor), most meg kombi cirkó (=1 percig folyatod a vizet, mire odaér a meleg) és töltéskor nagyon nehezen találom meg a megfelelő hőmérsékleti beállítást, a 20 fokos hideg és a 30 fokos meleg között nagyon pici a játékterem a csappal.

Mindenesetre az esőztető köztest lecseréltem tömlőre (nyilván akkor jutott eszembe ez, mikor már nekiestem a vízcserének), úgyhogy ma már nem lesz levegőszívás. :)

Egyelőre a tápozást és a világítást se tolom túl: 5-5-5ml MicMacExcel megy bele, a fény pedig 17-22 között világít, de csak 1 órát full kakaón, a többit felesben. Hétvégén kitolom ezt 6 órára, aztán 7-re és utána kezdem megemelni a 160W-os órák számát.

Viszont a CO2-vel kicsit szenvedek, beállítom este megfelelő bubiszámra, aztán másnap felkapcsoláskor nem indul be a dolog és utána kell tekerni. Ehhez képest a DC-ben sárga a folyadék, lehet, hogy a csapvízben ennyi szén-dioxid van?
 
Utoljára módosított:
Úgy tűnik, a csapvízben van a bibi, vízcsere után 1 nappal szép lime zöld színre vált a DC.

A rotalák hoztak már új hajtásokat, a gyep is elkezdett nőni, a moháim viszont barnulnak és fonnyadnak több helyen is. Kevés lenne nekik a fény? Vagy a tápanyag?

Most már 2 naponta mennek vízcserék és 6 órát világítok, emeltem a tápozáson is 6-6ml MicMac-ra, Excel maradt 5ml, ennél többet nem is fogok betolni.

Alga nincs. :)

Összeraktam a DIY vízcserélő rendszert is, kiválóan működik. :)

Kicsit játszottam az S8-asom manuál beállításaival, mert automata üzemmódban állandóan kiég az előtér.
Az alábbi kép a következő beállításokkal készült: ISO 50, 1/30 apertúra, 4500K WB, grid autofókusz:

20180721_214700.jpg

Vízcserélő rendszer akcióban. :)

20180721_192941.jpg

20180721_193005.jpg

20180721_193029.jpg
 
Úgy tűnik, a csapvízben van a bibi, vízcsere után 1 nappal szép lime zöld színre vált a DC.

A rotalák hoztak már új hajtásokat, a gyep is elkezdett nőni, a moháim viszont barnulnak és fonnyadnak több helyen is. Kevés lenne nekik a fény? Vagy a tápanyag?

Most már 2 naponta mennek vízcserék és 6 órát világítok, emeltem a tápozáson is 6-6ml MicMac-ra, Excel maradt 5ml, ennél többet nem is fogok betolni.

Alga nincs. :)

Összeraktam a DIY vízcserélő rendszert is, kiválóan működik. :)

Kicsit játszottam az S8-asom manuál beállításaival, mert automata üzemmódban állandóan kiég az előtér.
Az alábbi kép a következő beállításokkal készült: ISO 50, 1/30 apertúra, 4500K WB, grid autofókusz:

View attachment 59852

Vízcserélő rendszer akcióban. :)

View attachment 59853

View attachment 59854

View attachment 59855
Mennyi idő alatt folyik le a víz?
 
Back
Oldal tetejére