• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes The Birth and Death of the Day

Köszi, ez aztán tényleg kimerítő válasz volt a kérdésemre. :)
Vízműveknél dolgozol, hogy ennyire képben vagy? :D
Nem, de bő két évig szoros munkakapcsolatban voltam a MAVÍZ-zel, amellett az összes regionális, megyeszékhelyi és rengeteg kisebb vízműnél megfordultam.
 
Huhh, elég brutál volt ez a hét, mivel elkezdett folyni a 2080-asom a fejéből, elárasztva mindent. Még szerencse, hogy a szekrényem minőségi munka tisztes élzárásokkal, így túlélte a pancsolást deformálódás nélkül. Akit érdekelnek a részletek, ide kattintson. Addig is beüzemeltem a régi Tetra 1200-ast 2l Matrix-szal, hogy maradjon legalább valamennyi bioszűrésem.

Kis retrospektív az élővilágról (szűrőszerelés mellett nem tudtam ezeket még naplózni):

A kis cory, amit beszívtott a szűrő vígan elvolt az előszűrőben, némi bénázás után sikerült is kipecázni (12 RC-vel együtt :eek:) és visszaengedni , viszont másnap találtam egy tetemet a sziklafal mellett sajnos. Nem tudom, hogy ugyanaz a halacska volt-e, béke poraira.
Az egyik otom is beadta a kulcsot 2 nap után, körbe-körbe úszott, rángatózott, így kivettem, a vödrömben lehelte ki a lelkét. R.I.P.
Nem tudtam előkeríteni a helenámat, így bedobtam a süniket egyik este, természetesen másnap reggelre előkerült, rajtakaptam, ahogy lakmározott az egyik kis süni húsából. :( Kitettem vödörbe, azóta is ott van, bárki elviszi, megköszönném, nálam nincs maradása.

Ezeket az eseteket leszámítva rendben van a banda, a cory-k rendkívül félősek, napközben 1-2-t látok csak maszatolni az aljzaton, este lámpaoltás előtt már aktívabbak, eddig a legtöbb, amit láttam 7 példány volt (10-en vannak elvileg). Kapnak esténként egy kis kaját is, amire persze jó szarka módjára az amanok is lecsapnak, de így egy bő hét után, látva őket szerintem rendben lesznek.

Felfúrtam a függesztő szettet a plafonra, szignifikánsan javult a kertészkedés minősége így, hogy nincs állandóan útban a lámpa. :)
Már csak az árnyékoló/reflektáló DIY megoldást kell feldobni rá és pöpec lesz.

Megvolt az első MC nyírás, a tapasztalat az, hogy kelleni fog egy kisebb olló ehhez, a JBL ProScape-em túl ormótlan, nem fér oda mindenhova.

Következő vízcsere előtt most már tényleg mérek vízparamétereket, hogy ha kell, utána tudjak menni a tápozással, ha nincs valami a vízben, aminek kellene lennie.

Ami furcsa az a DC: folyamatosan sárga, pedig már nem is nyomatom ezerrel a CO2-t. Lehet, az Amazonia kavar be és viszi le a pH-t?
 
Nem tudtam előkeríteni a helenámat, így bedobtam a süniket egyik este, természetesen másnap reggelre előkerült, rajtakaptam, ahogy lakmározott az egyik kis süni húsából. :( Kitettem vödörbe, azóta is ott van, bárki elviszi, megköszönném, nálam nincs maradása.

Ezeket az eseteket leszámítva rendben van a banda, a cory-k rendkívül félősek, napközben 1-2-t látok csak maszatolni az aljzaton, este lámpaoltás előtt már aktívabbak, eddig a legtöbb, amit láttam 7 példány volt (10-en vannak elvileg).

Nem tudom, jössz-e a szombati bulira, de ha igen, szívesen örökbefogadom a helenádat. :)

A valamennyi Cory - akárcsak az L-es harcsák - éjszakai élőlények, így teljesen természetes, hogy napközben nem látod őket.
De például a Neritina pullighera (sisakcsiga) is éjszaka aktív, nappal meg valamelyik oldalüvegnél, az aljzatba kicsit beásva magát pihen.
 
Nem tudom, jössz-e a szombati bulira, de ha igen, szívesen örökbefogadom a helenádat. :)

A valamennyi Cory - akárcsak az L-es harcsák - éjszakai élőlények, így teljesen természetes, hogy napközben nem látod őket.
De például a Neritina pullighera (sisakcsiga) is éjszaka aktív, nappal meg valamelyik oldalüvegnél, az aljzatba kicsit beásva magát pihen.

Tervezünk menni, igen. :)
1-re szeretnénk odaérni, visszem akkor Helen Hunt-ot. :)
 
Jó volt ez a wabis esemény, Dóri rábólintott a dologra, úgyhogy nekem is lesz egy kis wabim itthon. :)

Cserébe esetleg egy sisakot elfogadsz?

Sajnos ezt nem láttam időben, de köszi azért. :)

Átöntöttem az Excelt egy üres MicMac flakonba (köszi @evavigh ), így nem kell többet fecskendőzzek.

Mértem vízparamétereket a vasárnapi vízcsere előtt.

T: 26.9°C
pH: 7.5
GH: 10
KH: 7
Fe: nem kimutatható (sárga marad a lötty)
NO2: 0.05-0.1ppm
NO3: 30ppm
PO4: 0.2ppm

Emeltem a tápozást 8-8ml MicMac-ra.
Kezdenek szépen összeérni a növények, az acicularis belenőtt a fissibe, az MC-HC is összeért elöl és hátul is.
Poralga még mindig jelen van, de kezelhető mértékben, az algázók, no meg a fogkefe sokat segítenek. :)
 
Fe: nem kimutatható (sárga marad a lötty)
NO2: 0.05-0.1ppm
NO3: 30ppm
PO4: 0.2ppm
Emeltem a tápozást 8-8ml MicMac-ra

Nálam a macro emelése nem oldotta meg a foszfát hiányt, így a nitráton is emelsz, az meg így is határon van, illetva a foszfáton meg annyit nem emel, hogy jó legyen. Náalm a Crimsonba a mai napig kell plusz foszfátot adagolni a macro mellé, hogy meglegyen az ideális nitrát-foszfát arány, pedig már nem fiatal az akva.
 
Mértem vízparamétereket a vasárnapi vízcsere előtt.

T: 26.9°C
pH: 7.5
GH: 10
KH: 7
Fe: nem kimutatható (sárga marad a lötty)
NO2: 0.05-0.1ppm
NO3: 30ppm
PO4: 0.2ppm

Figyu @Szaki , van EL Phosfom, amit szívesen Neked adok, mert @sztanotomi javaslatára (hála a Teremtőnek, hogy halgattam rá!) áttértem a GA Kálium-Foszfát porozásra.
De ha szeretnéd, tudok abból adni kóstolót.
Melyiket szeretnéd?
 
Köszönöm a felajánlást, Mary! :)

Egyelőre megnézem, mit reagál a tank az emelt tápozásra, elvégre még csak 1.5 hónapos, ilyenkor még simán nyeli a foszfátot az Amazonia.
A nitrit sokkal inkább aggaszt, főleg mivel nem nagyon értem az okát. Lehet, hogy az elbarnult fissi bomlása okozza..

Úgy néz ki, sikerülni fog espei razbórákat szereznem, valamikor a hónap közepe után fognak érkezni, ha minden jól megy. :)

Az amanok nekiálltak turbó sebességgel vedleni, ezek alapján szerintem jól érzik magukat. :)
 
Még mindig nem jutottam el oda, hogy mindent flottul összerakjak egy fotóhoz (jelenleg az üveg tiszta kosz pl.), de most már lassan tényleg lőni kéne egyet már csak az olvasóközönség megnyugtatása végett is. :)

Viszont...

A vasárnapi vízcserénél mértem egy gyorsat (miután mulmoztam, elszabadult riccardiákat ragasztottam vissza és nyírtam rotalát) és a következőket láttam:

NO2: 0.05ppm
NO3: 20ppm
PO4: 0.5ppm
Fe: na ez az érdekes pont, sárga marad a folyadék, nem lilul be. Tény, hogy a rotala alig pirosodik, de vashiány tüneteit nem látom. Lehet, régi a folyadék?

Úgy tűnik, stabilizálódik a rendszer, az emelt tápozás nem vitte el a nitrátot, sőt! A foszfát pedig elkezdett felfelé kúszni, ez, és a tény, hogy megemeltem a lámpát oda vezetett, hogy a GDA szinte teljesen eltűnt!
Cserébe a jobb oldalon, ahol lebukik és elindul hátra az áramlat, megjelent pár BBA pamacs, ezeket jó páré módszerrel, körömmel lekapargattam. :D Nesze neked ADA Pro Picker!! :LOL:

Hétvégén érkezik egy 20 fős espei csapat, végre lesznek úszó halacsok is! :)

A régóta tervezgetett wabi projekt viszont sikeresen megvalósult, Dórival ketten összeraktuk a hardscape-et, aztán teleültettem nyesedékkel, illetve @Zuzmi kollegina megboldogult wabi növényeinek maradékával.
Külön nem tervezem naplózni, majd ide írogatok néha róla.

Na erről viszont hoztam fotókat, enjoy! :)

20180917_221007.jpg

20180917_221002.jpg

20180917_221023.jpg

20180917_222740.jpg

Köszi, hogy benéztél! :)
 
Profi kis tál!(y)
Az apró kövek hamarosan totál eltűnnek majd a dzsungelben, tehát jó mementó lesz ez az indulási kép.
 
Profi kis tál!(y)
Az apró kövek hamarosan totál eltűnnek majd a dzsungelben, tehát jó mementó lesz ez az indulási kép.

Köszi! :)
Igazából ez volt a tesztje a kis köveknek, még nem pakoltam a nagyba egyet sem. Kicsit elüt natúrban a színük a nagy kövektől, de ezen majd az idő patinája remélhetőleg segít. :)
 
Még mindig van mit javítani az összképen (pl. ne hagyjam bekapcsolva a wabi fényét fotózáskor... duh... :D ), de a víz alatti rész most már kezd emészthetően festeni.
Meg kell lassan tépni a fissit, meg be kell szórni az apró köveket.
Süncsiga petékkel mit lehet kezdeni?

20180919_200659.jpg
 
Még mindig van mit javítani az összképen (pl. ne hagyjam bekapcsolva a wabi fényét fotózáskor... duh... :D ), de a víz alatti rész most már kezd emészthetően festeni.
Meg kell lassan tépni a fissit, meg be kell szórni az apró köveket.
Süncsiga petékkel mit lehet kezdeni?

View attachment 63739
A sün csiga illetve a hagyma csiga petékkel nekem is meggyűlt a bajom. Pengés kaparóval pl az üvegről szépen le lehet tolni, de a többi, nem szabályos tereptárgyról nehéz.. a kövekről egy olyan ollóval kapirgáltam le, amit nem sajnáltam..de sokszor így is ott maradt egy halovány fehér folt a helyén.

Csak ezért nincsenek ilyen csigáim, mert telepöttyöznek mindent, pedig ezt leszámítva zsenik! Sok sikert!

Egyébként nagyon rendben van az akksi :)
 
A sün csiga illetve a hagyma csiga petékkel nekem is meggyűlt a bajom. Pengés kaparóval pl az üvegről szépen le lehet tolni, de a többi, nem szabályos tereptárgyról nehéz.. a kövekről egy olyan ollóval kapirgáltam le, amit nem sajnáltam..de sokszor így is ott maradt egy halovány fehér folt a helyén.

Csak ezért nincsenek ilyen csigáim, mert telepöttyöznek mindent, pedig ezt leszámítva zsenik! Sok sikert!

Egyébként nagyon rendben van az akksi :)

Köszi szépen a tippeket, kipróbálom majd az ollós kapargatást. :)

Megérkezett Egerből az első csomag espei razbóra (ezúton is pacsi @Dukenukem András! :) ), hát tényleg gyönyörű halacskák, az biztos.
Pár hét múlva érkezik még egy raj, 40 körülire tornázva a létszámot.

Az elülső riccardia pamacs ragasztása ismét megadta magát, lehet, vissza se ragasztom már...

És akkor végre egy kép. :) Bőven lenne mit dolgozni a tankkal, de most semmi időm nincs rá, vízcserével is le vagyok maradva, de egyelőre nem bosszulja meg magát a dolog.

20180924_190329.jpg
 
Egyre jobban alakul.(y)
A coryk lehetnek a bűnösök, nem a ragasztó!:love:
Végül mennyi maradt meg a csöppségekből, amiket elvittél? Hamarosan újból lesz 4-5db, ami duzzaszthatja a csapatot. Érdekel?
 
Egyre jobban alakul.(y)
A coryk lehetnek a bűnösök, nem a ragasztó!:love:
Végül mennyi maradt meg a csöppségekből, amiket elvittél? Hamarosan újból lesz 4-5db, ami duzzaszthatja a csapatot. Érdekel?

Nem tudom, mert mindig elbújnak néhányan. Eddig asszem 3 murdelt meg, amiről én is tudok.
Szerintem érdekelni fog.
 
Back
Oldal tetejére