• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

TF Planter vélemények

Pont fordítva. Az adagolt tápokban lévő tápanyagok aránya a lényeges, a konkrét mennyiség( ha az arányuk marad) bizonyos határokon belül nem olyan lényeges. Lehet 30-as és 2-es nitrátod is, ha a többi tápanyag koncentrációja igazodik hozzá. Bár a kérdést bonyolítja pl a táptalaj megléte vagy nem léte, ha a növények a táptalajból szerzik a tápanyag jelentős részét, akkor a vízbe nem kell adagolnod( ADA módszer erre épül).

De ez nem csak akkor érdekes, ha az egyik tápanyag limitáló tényező?
Ha (és lehet, hogy itt rosszul gondolom)
Szükséges (ennél több nem hasznosulna (fény vagy C vagy bármi más miatt)
x - N
y - P
z - K
mennyiségre, (mikro-t direkt nem írok, a szemléltetés részéről mindegy)
ha beadsz 1,5x N + 1,2y P + 2z K-t akkor nem történik semmi (EI módszer (?))
Illetve pont ugyanaz történik mint ha 2x N + 1,5y P + 1,2z K-t adsz be
szóval a növény mindenképp csak a hasznosítható egységeket veszi fel, a többi felhalmozódik, amit a vízcserével eltávolítasz
EI-nél adsz mindent ami a csövön kifér, mert úgyis a fény / CO2 / növényi felvevőképesség a limitáló tényező, nem?
A legtöbb szabadföldi műtrágyában is megy a parasztvakítás, hogy különböző arányú NPK van benne.. de ennek drasztikus hatása - szerintem - nincs (kinek mi a drasztikus ugye..) (a növény akkor fog virágozni amikor "akar" akkor fog termést érlelni amikor "akar" hajtást növeszteni amikor "akar".. és ha van bőven a szükséges tápanyagból az adott folyamatnál, akkor közel mindegy, hogy mekkora mennyiség található más tápanyagból)

De biztos, hogy van ilyen alapon különbség az akvárium mint zárt rendszer és egy szabadföld, mint nyitott között.. (tápanyag gondolom jobban fel tud halmozódni még vízcsere mellett is)
de (ez a teória.. ezt kéne majd egyszer tesztelnem ha lesz hozzá aparátus) a növénytápokban lévő elemek arányának hellyel közzel azonosnak kell lennie (ugyanazokat a növényeket tápozod, ugyanazok az igényeik)
ha sokat adsz egy TF tápból (vagy ADA-ból) akkor pont azt fogod elérni mint egy GA táppal (nyilván ahol nincs N+P ott az adott márka N+P-jét adni kell)
És ilyen gondolatmenet mellett, ha a GA mikro mellé K-t adagolunk, akkor - elvileg - az ADA szisztémához közelítünk..
Nyilván ebben benne van, hogy ezeknek a mennyisége ki lett kísérletezve, és úgymond hülyebiztos, de ha valakinek van hozzá egy kis affinitása, akkor megoldható

(az utolsó bekezdés tényleg csak gondolatmenet, nem teszteltem, nem próbáltam)

Ha lesz egy kis időm beleásom magam az írásaidba.. DW fordításod már félig elolvastam, köszönet érte!!

(még eszembe jutott az egyes növények tápanyagszükségleti érdése is.. feltételezem, hogy minden faj más arányban használja fel a tápanyagokat a folyamataihoz.. tehát ezeknek a tápoknak pláne egy jó közelítő aránnyal kéne dolgoznia - csak az ADA a "egyensúlyt keresi" a GA meg biztosra megy (mivel a túltápozás nem okoz problémát))
 
Utoljára módosított:
csak az ADA a "egyensúlyt keresi" a GA meg biztosra megy (mivel a túltápozás nem okoz problémát))

Az arányos túltápozás ez bizonyos szintig nem okoz gondot. Az aránytalan viszont mindig, a tápanyag-kölcsönhatások, és a minimumelv miatt.


és ha van bőven a szükséges tápanyagból az adott folyamatnál, akkor közel mindegy, hogy mekkora mennyiség található más tápanyagból)

szóval a növény mindenképp csak a hasznosítható egységeket veszi fel, a többi felhalmozódik, amit a vízcserével eltávolítasz

Kifelejted a gondolatmenetből a tápanyag kölcsönhatásokat, tehát az antagonizmust és a szinergizmust. Ezeknek a fogalmaknak szántóföldi-kertészeti tudományterületeken viszonylag bőséges irodalma van.
Kimutatták pl, hogy ha a szántóföldre aránytalanul sok foszfort juttatsz ki, az gátolni fogja a növényben a Zn felvételét. Ezeket laboros módszerekkel kimutatták a növényi szövetek vizsgálata során. A tápanyagok kölcsönhatnak a felvétel során ( ami aktív vagy passzív transzport, tehát a növény különböző mechanizmusokkal, energia segítségével "megeszi" a tápanyagot(aktív), vagy egyszerűen az adott tápanyag "bemegy" a növénybe(passzív).), és a felvétel után is, magában a növényi szövetekben, tehát hiába veszi fel a növény az adott elemet, ha az antagonista párjának a növényi szöveten belüli nagy koncentrációja miatt nem tudja hasznosítani). A konkrét gátlási mechanizmus már elég durván a növényi fiziológia témaköre, és túlságosan részletekbe menően én sem ismerem mindet.

Aki nem csak egyféle módszert használ és ismer, és van kísérletező hajlama is esetleg, ezeket akváriumban is megfigyelheti. Én napi szinten látom a csoportomban ezeknek a megjelenését. Már néhányszor megfigyeltem, hogy a növény magnézium nélkül a foszfort sem képes jól felvenni, és a káliumot sem vas nélkül. De ha pl túllövöd a vasat, akkor egy ponton túl kalcium és foszfor hiánytünetek jelennek meg leggyakrabban. Ha viszont a magnéziumot lövöd túl, kalcium hiányod lehet, vagy kálium. A szikes, nátriumos vízben a kálium, magnézium, és kalcium felvétele gátlódik. Rengeteg ilyen kölcsönhatás van, és nagyon félre is lehet menni egy-egy rosszul kivitelezett tápozással.

Ez a téma viszont már túlment a "TF planter vélemények" határain, szerintem máshol kéne folytatni.
 
Csináltam egy átmeneti scapet a jelenlegi GA 650L-es mintájára 330L-be. Csak 5 hónapra, hogy kipróbáljam a TF-et. Tehát középen sziklasziget, benne rotala. Ágakon sok moha pár Microsorum, meg Bucepalandra. Körbe fehér homok. 3 hete ketyeg és most már jelenetős a zöld alga az üvegen. Szűrők működtek megszakítás nélkül, tehát bacik vannak dögivel. 2,5 éve tápozom 5 scapet GA táppal algamentesen, az EI-ben van rutinom. Azzal egy foltnyi algám nincs soha. Most viszont nem tudom merre induljak. Csak ozmovízet használok. Dennerle 9in1 táptalaj van a sziklasziget alatt.
NO3: 30mg
NO2: nincs
PO4: 0.6

Planerből adok kétszeres adagot, 32ml-t, macroból meg csak 16-ot, mert így van a dobozon magas fény mellett.

Nem tudom mitől van ennyi NO3? Planerban van? 30 hal termeli? Használt amazonia-ból jön ami EI szerint telítődött?

Mit csináljak? Emeljem a macrot is kétszeresére abban van foszfát? De ennyi erővel visszatérhetnék a GA tápra.
 
Csináltam egy átmeneti scapet a jelenlegi GA 650L-es mintájára 330L-be. Csak 5 hónapra, hogy kipróbáljam a TF-et. Tehát középen sziklasziget, benne rotala. Ágakon sok moha pár Microsorum, meg Bucepalandra. Körbe fehér homok. 3 hete ketyeg és most már jelenetős a zöld alga az üvegen. Szűrők működtek megszakítás nélkül, tehát bacik vannak dögivel. 2,5 éve tápozom 5 scapet GA táppal algamentesen, az EI-ben van rutinom. Azzal egy foltnyi algám nincs soha. Most viszont nem tudom merre induljak. Csak ozmovízet használok. Dennerle 9in1 táptalaj van a sziklasziget alatt.
NO3: 30mg
NO2: nincs
PO4: 0.6

Planerből adok kétszeres adagot, 32ml-t, macroból meg csak 16-ot, mert így van a dobozon magas fény mellett.

Nem tudom mitől van ennyi NO3? Planerban van? 30 hal termeli? Használt amazonia-ból jön ami EI szerint telítődött?

Mit csináljak? Emeljem a macrot is kétszeresére abban van foszfát? De ennyi erővel visszatérhetnék a GA tápra.

Adagolj külön foszfatot. :)

Illetve ne EI-ben gondolkodj, ne akard a 30 mg/l nitrátot. Tapozz ugy, mintha Ada tápot használnál. A nitrátot simán engedd le 10-15 mg/l-re és hozzá tarts 1 mg/l foszfátot (külön tappal).
 
Ez mindkettő napi/heti? Ezt nem jelölted.

Napi ahogy a dobozon van és azért adok kétszerest, mert magas fényhez co2-vel annyit ajánl.
Adagolj külön foszfatot. :)

Illetve ne EI-ben gondolkodj, ne akard a 30 mg/l nitrátot. Tapozz ugy, mintha Ada tápot használnál. A nitrátot simán engedd le 10-15 mg/l-re és hozzá tarts 1 mg/l foszfátot (külön tappal).

Nem akarok 30mg NO3-at, tudom, hogy elvileg nem kellene lennie benne, ezért is soroltam fel, hogy vajon miből jöhet? De akkor most valahogy megkössem.
TF Planert adol, TF Macrot és az excelt.
Miből jön a 30mg NO3? Planerből? Mulm? Mivel homok van, jelentős felhalmozás nem lehet. Szűrő is ki van öblögetve akva vízzel, tehát ott sincs fél éve rohadó mulm.
Nagyon nem szeretnék EI-be gondolkodni. Akkor GA tápot használnék. De ha most foszfátot adok akkor ennyi erővel EI-zhetnék is.

Lehet új amazóniát kellett volna használnom?
 
Na de, a planterben nincs nitrát. A macroból jön, mert ezek alapján azt is bőven túltolod. Szerintem megvan a megoldás :)
 
Na de, a planterben nincs nitrát. A macroból jön, mert ezek alapján azt is bőven túltolod. Szerintem megvan a megoldás :)
A makró adagolása 1 ml / 20 l / nap. Tehát azt reálisan adja. Az, hogy nem indokolt ennyi, már más kérdéskör.
 
Nekem a planter bevált adagolása úgy néz ki, hogy vízcsere előtt 0,1-es vasat szoktam mérni, ehhez napi 2,6ml adok 155 literbe.
 
Egy évig használtam TF macro-t+plantert problémamentesen. A véleményem az ,hogy jó. Előtte Tropica plant growth termékeket, azzal többször foszfát hiány volt.
 
Egy évig használtam TF macro-t+plantert problémamentesen. A véleményem az ,hogy jó. Előtte Tropica plant growth termékeket, azzal többször foszfát hiány volt.
Ezt én is meg erősíthetem bár én kis foszfátot is adok mellé így már nincs zöldpont alga.
 
Ezt én is meg erősíthetem bár én kis foszfátot is adok mellé így már nincs zöldpont alga.
Nálam is csak pont alga volt, én is foszfáthiányra gyanakodtam. Sajna ADA, GA tápokat még nem próbáltam, de a következő indításnál lehetséges, már szemezek velük. Egy próbát mindenképpen megér.
 
Nálam is csak pont alga volt, én is foszfáthiányra gyanakodtam. Sajna ADA, GA tápokat még nem próbáltam, de a következő indításnál lehetséges, már szemezek velük. Egy próbát mindenképpen megér.
Lowtech be szerintem jobb a TF, mint a GA, az inkább Hitech be jó. Én próbáltam a GA t de a TF jobbnak bizonyúlt legalább is lowtech be.
 
Lowtech be szerintem jobb a TF, mint a GA, az inkább Hitech be jó. Én próbáltam a GA t de a TF jobbnak bizonyúlt legalább is lowtech be.
Én mind a két verzióban használtam(használom mai napig nano kockában), nekem bejött. Az 50L Hitech egyenlőre stagnál :( nincs jelen pillanat semmi ötletem. Nézelődöm, olvasgatok majd kialakul.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére