• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tévhitek 1. - Növénytápok károsodása szobai fény hatására

viktorlantos

Alapító
Admin
Léteznek tévhitek és olyan jelenségek amit néha túlértékelünk...
Itt van pl. a következő eset:

..Nagyon sokan lehet direkt átlátszó flakonba dobozos csomagolás nélkül árulják.
---- egy másik fórumról idézve. :ugeek:

Nos mivel pár éve foglalkozunk tápokkal és ezen idő alatt borzalmasan sok táp ment át a kezünk között, a következőt tudom erre mondani. A tárolás hőmérsékletére érdemes figyelni és direkt napfényre nem érdemes tenni a tápokat. A raktárakban hűvös és fénytől védett helyen tárolják ezeket a termékeket a legtöbb helyen.

Évekig használtam saját tápokat úgy, hogy 24 órában az akvárium mellé volt téve a flakon. Értelemszerűen nem több évig volt ott ugyanaz a táp, csak az amit használtam. Ebből volt ami 1-2 hónap és volt olyan is ami 8-12 hónap alatt fogyott el (nano és low tech). Addig folyamatosan az akvárium fényét kapta. Az akváriumi növényeken semmiféle károsodást nem tapasztaltam, ahogyan a növénytápokon sem.

Elképzelhető, hogy bizonyos folyamatokat labor szinten ki lehetne mutatni, de a jó minőségű tápok ilyen behatástól felhasználó számára érzékelhető hatással nem járnak.
Nagyon kíváncsi lennék, ha valaki valaha érzékelt ilyen jellegű problémát, mondjuk egy akvárium mellé helyezett táppal. De nem csodálkoznék, ha nem lenne ilyen visszajelzés.

Hozzá kell tennem, hogy nem próbáltam mezőgazdasági és más tápokat - az esetleges gyengébb kötések miatt nem tudom milyen hatással járna.
De ADA, Green Aqua, tápokkal - ezek voltak átlátszó csomiban - érzékelhető minőségromlást én nem láttam. A növények növekedtek mint a dudva, hiánytünet semmi, a vízre más hatással nem volt ekkor sem (pl jobb színeződés)

Ti mit gondoltok erről? Tapasztalt e valaki valami rendellenességet?
 
Re: Tévhitek 1. - Növénytápok károsodása szobai fény hatásár

És az Easy Carbo? Angolok azt írták, hogy ne tartsuk átlátszó üvegben mert fényérzékeny, és lebomlanak a hatóanyagok, használhatatlanná téve a löttyöt. Igaz eredetileg ez fehér üvegben van.
 
Re: Tévhitek 1. - Növénytápok károsodása szobai fény hatásár

A topik leginkább a kombó növénytápokra vonatkozott. Természetesen létezhetnek/léteznek adalékok, amik sokkal fényérzékenyebbek a növénytápoknál.
Esetleg a Carbo, egy vas koncentrátum stb stb.
 
Re: Tévhitek 1. - Növénytápok károsodása szobai fény hatásár

A fényről nem tudok nyilatkozni, viszont úgy vettem észre, a profito idővel besötétedik(nem fényáteresztő csomagolásban). Úgy gondolom, hogy a használat során bekerült oxigén művel valami csúnyát benne. Az akváriumban nem észleltem(újkeletű) problémát, lehet hogy nincs jelentősége. Azért én nem a nagy flakonból adagolok, hanem kiveszek egy kisebbe pár heti adagot, hogy a nagyot ritkábban kelljen nyitogatni.
 
Re: Tévhitek 1. - Növénytápok károsodása szobai fény hatásár

Nekem sajnos a Green Aqua Macro tápomban megjelentek apró fehér szöszök :( Ez vajon károsítja?

Már volt használva, akkor szerintem még rendben volt, után nem töltöttem, talán egy fél évre volt eltéve szekrénybe, nemrég vettem észre.
 
Re: Tévhitek 1. - Növénytápok károsodása szobai fény hatásár

Szia toxicdog. Nem károsítja. Nyugodtan használd fel.

Elvileg ilyen típusú szennyeződést nem szabadna látnod az akiban. Nem került bele véletlenül egy csepp akváriumvíz vagy valami egyéb szerves szennyeződés? Akár a kezedről?... De a lényeg, hogy ez szerves cucc, tehát nem károsítja az akváriumvized.
 
Re: Tévhitek 1. - Növénytápok károsodása szobai fény hatásár

A Profito nálam is kimérve, átlátszó flakonban van, és én is úgy látom, hogy (kb. fél éve használom, naponta nyitogatva, fecskendőzve) sötétebb lett, mintha valami nagyon apró szemcsék (sötétbarna por) formájában kivált volna belőle. Lehetséges, hogy emiatt már nem működik olyan jól, min az elején? Arra gondolok, hogy ha valami kivált belőle (mondjuk oxidálódott), akkor lehet, hogy az már nem felvehető a növények számára, és így már hiányt okozhat.
 
Re: Tévhitek 1. - Növénytápok károsodása szobai fény hatásár

toxicdog said:
Nekem sajnos a Green Aqua Macro tápomban megjelentek apró fehér szöszök :( Ez vajon károsítja?

Már volt használva, akkor szerintem még rendben volt, után nem töltöttem, talán egy fél évre volt eltéve szekrénybe, nemrég vettem észre.

Én ilyet egy korábban félretett, majd hónapokkal később újra elővett maradék Sera Florena esetében tapasztaltam. Nem volt sok benne, úgyhogy inkább kidobtam.
Ezek szerint okozhat gondot, ha ugyanazt a fecskendőt használom a különböző tápokhoz? Kettő között meg szoktam törölni, de a kis csövecskéjében maradhat egy csepp akváriumvíz, mivel azzal szoktam átöblíteni.
 
Re: Tévhitek 1. - Növénytápok károsodása szobai fény hatásár

A Profito nálam is kimérve, átlátszó flakonban van, és én is úgy látom, hogy (kb. fél éve használom, naponta nyitogatva, fecskendőzve) sötétebb lett, mintha valami nagyon apró szemcsék (sötétbarna por) formájában kivált volna belőle. Lehetséges, hogy emiatt már nem működik olyan jól, min az elején? Arra gondolok, hogy ha valami kivált belőle (mondjuk oxidálódott), akkor lehet, hogy az már nem felvehető a növények számára, és így már hiányt okozhat.

Sziasztok!

Látom, hogy a topik nem igazán pezseg, de ennek ellenére, mint közhasznú infó közzétenném, amit nemrég az Easy Life-os csapattól megtudtam. Kérdésem a ProFito instabilitására vonatkozott és az üledékkiválással volt kapcsolatos.

idézet:

Dear Mr. Kun,
Thank you for your interest in our Easy life products.
ProFito colours darker after some time, from bright green in the first few weeks to very dark brown after a few months. The precipitation, which is normal, is mostly magnesiumcarbonate. It hardly diminishes the efficacy of the product. Since the particles are quite small, they should not block the dosing pumps.

Best regards,
Team Easy Life
Easy Life International BV
The Netherlands

Ez amolyan "nesze semmi fogd meg jól" válasz, de szerintük a kiváló trutyi, azaz az üledék jórészt magnézium karbonát... o_O Hát jó. Én ebböl arra a gondolatra jutottam, ha a MgCO3 kiválik, akkor mér nem egészen felvehetö a növényeknek, azaz egy idö után esetleg Mg(II) hiánytünet léphet fel. Ezt meg is kérdeztem tölük szintén, de semmi válasz nem jött... (n)

Üdv: Robi
 
A magnézium karbonát fehér, így legfeljebb az alapját alkothatja az üledéknek, és valami mástól barna. Magnéziumhiánytól pont nem érdemes tartani, még ha lágy vizet is használ valaki, mivel azért valamennyi csapvizet illik keverni hozzá. Abban meg van magnézium dögivel.
Erről a barna valamiről van egy elméletem. Szerintem ez a barna cucc nem létfontosságú összetevő a növénytápokban. A komplex tápokban például nincs, és azok világoszöldek. Úgy gondolom, hogy ez a valami talán a jobb stabilitást segíti elő, vagy éppen a fénytől védi az érzékenyebb összetevőket. Tehát amikor kiválik, akkor nem létfontosságú dolog veszik el a tápból. Ezt az egészet arra alapozom, hogy pl. a TPN+-ban meg a többi komplex tápban egy szem barnaság nincs, mégis működnek.

Olyat még nem láttam, hogy a Profito világoszöld lenne és aztán váltana barnává, de ha ez így van, akkor itt valami érdekesebb is történik.
 
A magnézium karbonát fehér, így legfeljebb az alapját alkothatja az üledéknek, és valami mástól barna. Magnéziumhiánytól pont nem érdemes tartani, még ha lágy vizet is használ valaki, mivel azért valamennyi csapvizet illik keverni hozzá. Abban meg van magnézium dögivel.
Erről a barna valamiről van egy elméletem. Szerintem ez a barna cucc nem létfontosságú összetevő a növénytápokban. A komplex tápokban például nincs, és azok világoszöldek. Úgy gondolom, hogy ez a valami talán a jobb stabilitást segíti elő, vagy éppen a fénytől védi az érzékenyebb összetevőket. Tehát amikor kiválik, akkor nem létfontosságú dolog veszik el a tápból. Ezt az egészet arra alapozom, hogy pl. a TPN+-ban meg a többi komplex tápban egy szem barnaság nincs, mégis működnek.

Olyat még nem láttam, hogy a Profito világoszöld lenne és aztán váltana barnává, de ha ez így van, akkor itt valami érdekesebb is történik.

Egy picit minden táp zöld, amikor még "friss". Aztán bebarnulnak.
A Tropica tápjai annyiból kakukktojás, hogy részben mesterségesen állítják elő a színezést. Ezt az interzoon említette az egyik Tropica főguru.
 
A magnézium karbonát fehér, így legfeljebb az alapját alkothatja az üledéknek, és valami mástól barna.

Ezzel, mint mondjuk úgy szakmabeli tisztában voltam, ezért is néhány további e-mail után úgy döntöttem, hogy sz**ok rájuk (értsd EasyLife Team). Őszintén mondom, már arra is gondoltam, hogy leszűrök valamennyit a csapadékból, ill. üledékből és megpróbálom kisilabizálni, hogy mi lehet az. Kristályszerkezeteti-, elemanalízist, elektronmikroszkópos vizsgálatokat bármikor el tudok végezni, végül is ebből élek... :D

Majd látjuk, ha rászánom magam és elvégeztem pár vizsgálatot, akkor majd szólok.

Ja, és kiegészítésül még annyit, hogy a "friss" ProFito inkább mély zöld és homogén, csapadék nélküli. Majd idővel bebarnul, nekem olyanra emlékeztet, mint amikor a vas(II) oldat feloxidálódik és vas (III) lesz belőle. Ide csak kiegészítésül annyit, hogy a Fe(II) ionok zöld, míg a Fe(III) vörösbarna színű. Persze, ha a ProFito vasmentes, akkor cumi... A lényeg, hogy aztán ez a világos vörösbarna oldat csapadékossá válik a végső stádiumban.

Üdv: Robi
 
Most hogy tudom, hogy mindegyik színt vált, szerintem is a vas(II)-vas(III) dolog lesz mögötte. Minden tisztességes növénytápban van vas, a ProFito csomagolásán is szerepel. Még soha nem láttam zöld mikroelemes tápot, ezek szerint hozzám már mindegyik öregen jut el. Komplex táp viszont többször is megfordult a kezemben zölden. Talán ezeket a cuccokat erősebben kelátozzák, ezért maradnak tovább zöldek, így mezei felhasználóként is eljutnak hozzám ebben az állapotban.
Ha minden igaz, akkor a vas(III) nehezebben felvehető a növényeknek, ez pedig arra utal, hogy idővel romlik a táp hatékonysága ebből a szempontból. De az is lehet, hogy ezt a romlást eleve belekalkulálták és úgy van összeállítva, hogy ezután is épp elég vas maradjon. Volt egy akváriumom, amit úgy egy évig tápoztam ugyanazzal a kis flakon Profitoval, és nem találkoztam semmiféle hiányra utaló tünettel. A végére a löttynek már elég kétes színe és állaga volt. Mondjuk low-light akváriumról van szó, így a tápanyagigénye sem volt magas. Összességében én szeretem ezt a tápot, és alacsony fényerőhöz az egyik legjobb és legkedvezőbb árú megoldásnak tartom,a gyanús üledékképződéssel együtt is.
 
Most hogy tudom, hogy mindegyik színt vált, szerintem is a vas(II)-vas(III) dolog lesz mögötte. Minden tisztességes növénytápban van vas, a ProFito csomagolásán is szerepel.

Ha nincs a Fe(II) kelátként stabilizálva, akkor az vizes oldatban (pl. egy "mezei" FeCl2 oldat) idövel feloxidálódik. Már csak az a kérdés, hogy "stabilizálatlan" Fe(II) adagolásra vetemedik-e az Easy Life a tápjában...? Ha a Fe(OH)3, válna le, akkor az ilyen vörösbarna színű lenne, viszont ehhez tudnunk kellene a profito pH-ját, hogy nehogy hülyeséget mondjak. Majd megmérem egyszer a friss ProFito pH-ját, és az állottét. Lehet, hogy a pH mászil el állás közben és ez okoz hidroxid leválást!?! Majd utánajárok!

ez a Fe(OH)3, azaz "vas-három-hidroxid":

7915085566_a338979c28.jpg


Ha minden igaz, akkor a vas(III) nehezebben felvehető a növényeknek, ez pedig arra utal, hogy idővel romlik a táp hatékonysága ebből a szempontból. De az is lehet, hogy ezt a romlást eleve belekalkulálták és úgy van összeállítva, hogy ezután is épp elég vas maradjon.

A termékpalettájukon a Ferro talán nem is véletlenül szerepel. Na az stabil! Legalább is nyoma sincs barnulásnak, se hidroxid kiválásnak. A DIY tápadagolóm kb. 4-5 hónapos működése után belekukkantottam ugyan a tartályba; volt vas kiválás szerintem vax-oxid-hidroxid (olyan rozsdás kilincs szaga volt), szó se róla, de a felülúszó oldat szuper tiszta, zöld színű volt!

Összességében én szeretem ezt a tápot, és alacsony fényerőhöz az egyik legjobb és legkedvezőbb árú megoldásnak tartom,a gyanús üledékképződéssel együtt is.

Én is így vagyok vele mindezen nehézségek ellenére! Plusz nekem a GA Mikro sajnos igen nehezen hozzáférhető, földrajzi okok miatt! :D

Üdv: Robi
 
A termékpalettájukon a Ferro talán nem is véletlenül szerepel. Na az stabil! Legalább is nyoma sincs barnulásnak, se hidroxid kiválásnak.
Ezt meg tudom erősíteni.Van otthon Ferro már régóta.Egy éve?Most újra elkezdtem használni.Zöld a színe.
 
A Profitonak megvan az az előnye, hogy tartalmaz káliumot, így magában alkalmas táp alacsony fényerőn, a nitrátot meg a foszfátot a halak megoldják. Erős fényen ez már nem éppen praktikus, mivel legalább 2 másik easy life terméket kéne megvenni hozzá. A gyártó honlapja szerint többszörösen stabilizált és extra sok vasat tartalmaz. Abban biztos vagyok, hogy kelátolt, anélkül azért nem sokat érne. A kérdés, hogy mennyire figyeltek erre oda. Na meg még a legjobb kelátok sem örökéletűek.
 
A Profitonak megvan az az előnye, hogy tartalmaz káliumot, így magában alkalmas táp alacsony fényerőn, a nitrátot meg a foszfátot a halak megoldják. Erős fényen ez már nem éppen praktikus, mivel legalább 2 másik easy life terméket kéne megvenni hozzá. A gyártó honlapja szerint többszörösen stabilizált és extra sok vasat tartalmaz. Abban biztos vagyok, hogy kelátolt, anélkül azért nem sokat érne. A kérdés, hogy mennyire figyeltek erre oda. Na meg még a legjobb kelátok sem örökéletűek.

Mostani Aqua Journal számában pont a vas témáról van szó, igaz ADA tápok vonatkozásában és az ECA témában. Szép kis grafikonnal illusztrálva, milyen gyorsan is bomlik le a kelátolt vas az akiban.
 
Úgy látom, hogy nem igazán pörög ez a topic. Olvastam itt a fórumon, hogy a Green Aqua Micro Macro tápoknál nem kell a szavidővel foglalkozni, mert ha sötét helyen van tárolva, akkor nem romolhat meg.
Van valami fejlemény a többi gyártó tápjaival kapcsolatban, hogy megromolhatnak-e?
Nálam van 1 liter Easy life Nitro. Kb. 1-1,5 éve bontottam fel és alig használtam belőle, de a szavideje 2015. augusztusban lejárt. Használható még ettől függetlenül?
 
Back
Oldal tetejére