• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural Természetes Bazaltos

Mr.Bob

Főkertész
Kedves naplóm... :)

Eljött az ideje az első komolyabb akvárium berendezésének.
40 évesen vágok neki higgadtan és körültekintően.
Egy kis múltbatekintés és leírás arról hogy jutottam ide:
Akvarisztikában van múltam, de komolyabb tapasztalatom még nincs. A low-tech világában nőttem fel, mindig volt akváriumom, hol kisebb, hol nagyobb. A sikerek mindig elmaradtak, mindig az alga győzött, de a végsőkig kitartottam.
Aztán egy hosszabb szünet következett vízi élőlények nélkül. Egy éve jött el a pillanat, mikor megkaptam egy 180-as megunt Juwel tankot halastul, algástul, belső szűrőstül. Hazahoztam, gyorsan kipucoltam és újraindítottam azzal a felkiáltással, hogy most megmutatom a világnak. Sokat kérdezgettem és olvastam sokfelé, literszámra javasolták a vegyszereket és egyéb "remek" megoldásokat, de hiába... az alga ismét megmutatta, hogy erősebb.
Kissé elkeseredtem. Olvastam mégtöbbet mire leesett a tantusz és "megvilágosodtam". :) Ehhez kellett az is, hogy betérjek a GA-ba és beszélgessek egy kollégával. ;) (biztos nem emlékszel, de köszi Viktor) Hiába tanultam sokat az élővilág körforgásairól, korábban valahogy nem állt össze a kép mi kell egy egészséges akváriumhoz.

Na de most itt vagyok, tele várakozással...
Még kb 1 hét mire nálam lesz minden technika, de ezt az időt arra szeretném szánni, hogy tervezek és tervezek.
Nem titkolt szándékom volt a napló indításakor, hogy kikérjem a véleményeteket is. ;)

Az alap technika elsőre nem fog tartalmazni nagynyomású CO2 rendszert, mert az egyelőre nem fér bele...
Íme az alapok:
-OASE Biomaster 600 - külső szűrő
-ADA Aqua Soil Amazonia - általános növénytalaj - 27 liter
-Dennerle DeponitMix Professional 9in1 növény táptalaj - 9.6kg
-Seachem Stability vízkezelő
-Seachem Prime vízelőkészítő
-Seachem Flourish Excel - a folyékony CO2
-Seachem Flourish - általános növénytáp
-Green Aqua Cryptocoryne pygmea - zselés
-Dennerle Cryptocoryne crispatula - zselés (in-Vitro)
-Tropica Taxiphyllum 'Spiky' moha TC (zselés)
-Green Aqua Cryptocoryne wendtii Hellgrün - zselés

- Ezekhez még hozzá jönnek a most meglévő növények.

Scape-nek bazaltos gyökeres képet tervezek, széleken kiemelve, zúzalékból ösvénnyel. Amint tudok majd képet feltölteni, elkezdem azt is.

Kezdetnek ennyit, folytatása következik. :)


Tapatalkkal küldve az én SM-G950F eszközömről
 
Elkezdtem már nem csak fejben megtervezni a hardscape-et. Nehezebb dolog mint gondoltam. (főleg egy pokrócon) ;) Sajnos még a vízben van a gyökér, pedig komoly szerepet szánnék neki, de hétvégén már ki fogom szedni és futok egy második kört.
Az elképzelésem szerint a két kőfal mögött meg lesz emelve, a bal oldal magasabb lesz, de területileg kisebb mint a jobb oldal. Az ösvény ki lesz szórva zúzalékkal és lesznek még szórványkövek.
Nagyon nehéz visszaadni mi van a fejemben, de hétvégén a homokozóban nekifutok újra. :)
A magányos kővel szerettem volna mutatni milyen szép textúrája van ennek a bazaltnak... 393e126761c8b8100817bc9e235e7792.jpg14fa2828b0db952297cc616841ff7377.jpg

Tapatalkkal küldve az én SM-G950F eszközömről
 
Elérkezett a nagy nap. koradélután neki tudtam állni a teljes újraindításnak, most sikerült leülnöm... Úgy érzem készen van, első akváriumnak valahogy ilyet gondoltam. :)
Persze a fejemben illetve pokrócon tervezett scape más volt mint a végeredmény, de a nagyobbik fiam is aktív szereplője volt a folyamatnak, úgyhogy benne volt pár újratervezés.
Tömören ennyi, minden hozzászólást, kritikát, véleményt örömmel fogadok... jöjjön pár kép a folyamatról. 29c63b6d6f0570f2335ec72ad3eafa03.jpgee69c21591b22d5cac7140cc2462174a.jpg0479f53074b18e85c49980f026c820c9.jpg07e851bb40faa3a8def282628813b535.jpg7980cde39718f5d15db3ad3399b74682.jpgb200b6f65a8bc4a2691dc2869ccc7a7c.jpg57493c8a4be9e21fe1312824654de879.jpg90c7be9179f2f9901ab9a5f458174b5b.jpgde8f6b822a32f291a91702b6f68e87d7.jpg

Tapatalkkal küldve az én SM-G950F eszközömről
 
Újraindítás második nap.
Az opálosodás szépen csökken, a vízparaméterek is javulnak rendesen. Kíváncsi leszek 1 hét múlva mik lesznek az állandó értékek. :)
4f4bb415a3025312f6f311af719b8ebe.jpg

Tapatalkkal küldve az én SM-G950F eszközömről
 
A Denerle talaj, bár nem ismerem, valószínűleg jó ötlet volt, mivel van benne szerves anyag, ami CO2t ad le, ami Low Technél előny.
A folyékony növénytápokat eleinte én mindenképpen elhagynám, mert az csak potenciális alga mágnes lenne ilyen körülmények között.
Carbo-zott Low Tech akvárium nem igazán El Natural ;). A dizájn jó.... ami ugyan csak nem jellemző NPT akváriumokra ;)
 
A Denerle talaj, bár nem ismerem, valószínűleg jó ötlet volt, mivel van benne szerves anyag, ami CO2t ad le, ami Low Technél előny.
A folyékony növénytápokat eleinte én mindenképpen elhagynám, mert az csak potenciális alga mágnes lenne ilyen körülmények között.
Carbo-zott Low Tech akvárium nem igazán El Natural ;). A dizájn jó.... ami ugyan csak nem jellemző NPT akváriumokra ;)
Egyenlőre minden rendben van, algáknak nyoma sincs. A régi növényeken maradt ecset is csak pusztul szerencsére.
A stílust tekintve valószínűleg fogalomzavarban vagyok, ezért neveztem el natural-nak. :)

Tapatalkkal küldve az én SM-G950F eszközömről
 
Eltelt az első hét. A víz értékek elég stabilak, Egyedül a nitrát és a GH szint magas kicsit, a napi 40-50% vízcsere ellenére.
A lakókat 5 nap után beraktam, mert nem tudtam sajnos fűteni a vizüket és 19-20 fok volt náluk. Most már teljesen belakták az új helyet, elhullás nem volt. ;)
Sajnos a gyerekek nem engedték, hogy a kedvenc guppijaiktól megszabaduljunk úgyhogy maradt ez a vegyes állomány. (neon, razbóra, guppi)
Félidőben beütött a cryptohiszti és az összes crypto-m elhullajtotta a leveleinek a 98%-át. Itt a fórumon megnyugtattatok, hogy ez rendben van. Sajnos most csupasz és ritkás a növényzet, de már látom a kis újonc hajtásokat, úgybogy van remény. :) A rohadó növénydarabokat gyűjtögetem, porszívózom nap mint nap, de sajnos kicsit opálos a víz.
A mohák és anubiasok hipersebességre kapcsoltak, őrült módján növekednek.
Amint lesz egy kis plusz keret, akkor lecserélem a fénycsöveket és a szűrés kap 1 liternyi purigent.
134f94449a3ba9977ee804526f1f136b.jpg
4c7507be81da02a5c717ddd4de00091d.jpg024a4cf8203c0621668f9936fcd060b5.jpg

Tapatalkkal küldve az én SM-G950F eszközömről
 
Egy gyorsjelentés. :)
Pár nap után teljesen leállt a rohadás, a víz tiszta, értékek rendben. Minden növény alaposan rákapcsolt. ;)
Jó hír a gyerekeknek, rossz hír apának... az egyik nagy guppilány megint lebabázott. :O
a9bd1972eac959c335298f71b254a7ad.jpg

Tapatalkkal küldve az én SM-G950F eszközömről
 
Eltelt az első hét. A víz értékek elég stabilak, Egyedül a nitrát és a GH szint magas kicsit, a napi 40-50% vízcsere ellenére.
A lakókat 5 nap után beraktam, mert nem tudtam sajnos fűteni a vizüket és 19-20 fok volt náluk. Most már teljesen belakták az új helyet, elhullás nem volt. ;)
Sajnos a gyerekek nem engedték, hogy a kedvenc guppijaiktól megszabaduljunk úgyhogy maradt ez a vegyes állomány. (neon, razbóra, guppi)
Félidőben beütött a cryptohiszti és az összes crypto-m elhullajtotta a leveleinek a 98%-át. Itt a fórumon megnyugtattatok, hogy ez rendben van. Sajnos most csupasz és ritkás a növényzet, de már látom a kis újonc hajtásokat, úgybogy van remény. :) A rohadó növénydarabokat gyűjtögetem, porszívózom nap mint nap, de sajnos kicsit opálos a víz.
A mohák és anubiasok hipersebességre kapcsoltak, őrült módján növekednek.
Amint lesz egy kis plusz keret, akkor lecserélem a fénycsöveket és a szűrés kap 1 liternyi purigent.
134f94449a3ba9977ee804526f1f136b.jpg
View attachment 44894View attachment 44895

Tapatalkkal küldve az én SM-G950F eszközömről
Szerintem bőven elég kevesebb Seachem Purigen is..
Pl. 200 ml. Az is kristálytisztává varázsolja.....több pénzed marad.
 
Épül, szépül, apránként változik és fejlődik az akvárium. Minden nap adódik valami ami miatt az ember vállig merül a vízbe. :) Ez normális, vagy csak én vagyok ilyen nyughatatlan? ;) Továbbá 2,5 hét elteltével érzem, hogy már most indítanék egy új akváriumot. Erről a jelenségről már olvastam itt másoknál... ezek után tuti van valami tudományos neve ennek a jelenségnek (betegségnek). :D
Na és az akvárium... @Luigi13 -ék jóvoltából tovább bővült a növényállomány, alakul a háttér is. A kis ludwigiák 1 cm-t nőttek szombat este óta. :O A bent lévő őslakók remekül vannak, hihetetlen a tempó amivel nő minden. Mivel nincs Co2, csak excel illetve a fény is low-tech, a fejlődést a talajnak és a Green Aqua Micro Macro-nak tulajdonítom. Remek cuccok, ilyen körülmények között is kihozzák a maxot a növényekből. :)
Végül pár kép. 5d27a26df8f58e63c64b5250062cf6d4.jpg6ee350ce74d9f67ffa9889be5b84b046.jpg85401b796ac653cbbab71b0ea64f392c.jpg76bf867bd8d1050ac9c1fbcd767b44b0.jpg

Tapatalkkal küldve az én SM-G950F eszközömről
 
Mennyi Dennerle talajt tettél bele? Látom, hogy 9.6 kg, de ez mennyiségben kb hány cm? Leírásában 1.5-3 cm szerepel. Ez azon kevés boltban kapható talaj egyike, amiben van szerves anyag. Ez segíthet low tech körülmények között. Ha elhagyod a Mic-Macot, carbot, purigent, akkor már szinte tényleg "El Natural" rendszerű lehet az akvárium. Olvasd el a Walstad könyvet, ha érdekel milyen biológiai, kémiai folyamatok mennek végbe egy NPT (El Natural) akváriumban. (nehéz, száraz olvasmány, nem garantálom, hogy tetszeni fog... eredeti angolt érdemes, internetes kivonatok erősen hiányosak.)

Amúgy szép lesz az akvárium, Mic-Mac-ot én eleinte elhagynám, talajban van elég táp low tech körülményekhez. Így legfeljebb csak algát stimulálja. (Tom Barr féle EI nem igazán működik Low Techben)

A lotus növény is jó ötlet volt, ha hagyod, a leveleket fog a víz felszínére dobni. A levelek oxigént vesznek fel a levegőből és a növény talajba juttatja a gyökerén keresztül. Mivel a talajodban van szerves anyag, oxigén és biológiai folyamatok hatására CO2 képződik. A növények száraz tömegének legnagyobb százaléka szén.

Ha ragaszkodsz a nagy szűrőhöz, akkor arra érdemes figyelni, hogy a vízáramlás ne legyen túl erős. Ha turmixolod a vizet, az csak kihajtja belőle azt a kevés CO2-t is, ami benne van. Túl sűrűn sem érdemes tisztítani, hiszen egy steril szűrő nem fog CO2-t leadni a növényeknek. (Viszont nehogy megálljon, mert abból halpusztulás lehet)
 
Utoljára módosított:
Mennyi Dennerle talajt tettél bele? Látom, hogy 9.6 kg, de ez mennyiségben kb hány cm? Leírásában 1.5-3 cm szerepel. Ez azon kevés boltban kapható talaj egyike, amiben van szerves anyag. Ez segíthet low tech körülmények között. Ha elhagyod a Mic-Macot, carbot, purigent, akkor már szinte tényleg "El Natural" rendszerű lehet az akvárium. Olvasd el a Walstad könyvet, ha érdekel milyen biológiai, kémiai folyamatok mennek végbe egy NPT (El Natural) akváriumban. (nehéz, száraz olvasmány, nem garantálom, hogy tetszeni fog... eredeti angolt érdemes, internetes kivonatok erősen hiányosak.)

Amúgy szép lesz az akvárium, Mic-Mac-ot én eleinte elhagynám, talajban van elég táp low tech körülményekhez. Így legfeljebb csak algát stimulálja. (Tom Barr féle EI nem igazán működik Low Techben)

A lotus növény is jó ötlet volt, ha hagyod, a leveleket fog a víz felszínére dobni. A levelek oxigént vesznek fel a levegőből és a növény talajba juttatja a gyökerén keresztül. Mivel a talajodban van szerves anyag, oxigén és biológiai folyamatok hatására CO2 képződik. A növények száraz tömegének legnagyobb százaléka szén.

Ha ragaszkodsz a nagy szűrőhöz, akkor arra érdemes figyelni, hogy a vízáramlás ne legyen túl erős. Ha turmixolod a vizet, az csak kihajtja belőle azt a kevés CO2-t is, ami benne van. Túl sűrűn sem érdemes tisztítani, hiszen egy steril szűrő nem fog CO2-t leadni a növényeknek. (Viszont nehogy megálljon, mert abból halpusztulás lehet)

Dennerle talajból inkább a 3 cm volt a jellemző, néhol még több is lett, igyekeztem azért, hogy elég legyen mindenhol.
Sajnos az El natural besorolás hiba volt a részemről, korábban már szóvátetted ezt, sajnos az ismerethiány... Viszont ez az akvárium egyelőre kiesik az összes többi besorolásból, mert már messze nem low-tech, viszont közel sem hi-tech. Lehet inkább az utóbbiba kellene átsoroltatnom, mert ahogy gyűlik valami kis pénzmag, fejlesztgetni fogom. Következő lépésben a világítást szeretném lecserélnem erősebbre, majd utolsó lépésben a nagynyomású CO2.
A külső szűrőt nagyon visszafolytani sem szeretném, egyelőre marad a turmixolás... Amint lesz lehetőségem, akkor lillypipe-ra cserélem ezt a nyavalyás gyári esőztetőt. :) Ahogy olvastam, az megoldaná a turmixolás kérdést. Szerinted érdemes?

Ami viszont érdekesen hangzik részedről, hogy hagyjam el a tápozást... A napi mennyiség kb. felét adagolom mic-mac-ból és látszólag meghálálja minden növény. Túltápozni nem szeretném, viszont a növények gyökérzete szerintem még nem erősödött meg eléggé, hogy lenyúljanak a mélyebb dennerle rétegbe...
És köszönöm az észrevételeket, örömmel veszek minden bíztatást és kritikát.
 
Szerintem mindenképpen jó, hogy 3 cm Dennerle talajt tettél bele. Macro fronton pedig kétlem, hogy a növényeknél tápanyaghiány legyen indítás után ennyi talaj és low tech mellett. Ha jól gondolom, ADA még CO2 adagolás mellett sem tolja bele a N-t és P-t. Persze alga sok tényezőtől is függ. Ráadásul carbo-zod is, ami algának nem tesz jót.

Amazoniaból, amit fedőrétegként használtál, például eleinte elég sok NH4+ oldódik a vízbe is, ami cukorka a növényeknek (pl NO3-hoz képest, ami azt hiszem Macro-ban van, de nem tudom pontosan mit tesznek bele...).

Az is jó, hogy raktál bele elég növényt indításnál.... bár pár vízen úszó növény is segíthet alga ellen. De szerintem a Lotus-t sem kell majd félteni, ahogy kiér a levegőre, szerintem rendesen meg fog indulni.

Kíváncsian várom, hogyan alakul ez az akvárium, a dizájn is igen jól sikerült!
 
Szerintem mindenképpen jó, hogy 3 cm Dennerle talajt tettél bele. Macro fronton pedig kétlem, hogy a növényeknél tápanyaghiány legyen indítás után ennyi talaj és low tech mellett. Ha jól gondolom, ADA még CO2 adagolás mellett sem tolja bele a N-t és P-t. Persze alga sok tényezőtől is függ. Ráadásul carbo-zod is, ami algának nem tesz jót.

Amazoniaból, amit fedőrétegként használtál, például eleinte elég sok NH4+ oldódik a vízbe is, ami cukorka a növényeknek (pl NO3-hoz képest, ami azt hiszem Macro-ban van, de nem tudom pontosan mit tesznek bele...).

Az is jó, hogy raktál bele elég növényt indításnál.... bár pár vízen úszó növény is segíthet alga ellen. De szerintem a Lotus-t sem kell majd félteni, ahogy kiér a levegőre, szerintem rendesen meg fog indulni.

Kíváncsian várom, hogyan alakul ez az akvárium, a dizájn is igen jól sikerült!

Köszi szépen, jól esett kezdőként amiket írtál. :)
A hardscape egyébként nem úgy sikerült mint ahogy azt elképzeltem, mert a középső völgy a tervek szerint sokkal hangsúlyosabb lett volna, magasabb "sziklafalakkal". A végeredményben kicsit lágyabb vonulatok álltak be.
Vizen úszóból pistiát szerettem volna betenni csak mutatóban, hátha kicsit lejjebb viszi a nitrát-szintet, mert az az egyetlen ami kicsit több, bár messze van a vészestől. Lehet, hogy a gyorsan növő ludwigiák is besegítenek, mert állítólag ők is pusztítják rendesen.
Ezen felül még lótuszt biztosan szerezni fogok, az a család kedvence. :) Illetve még a fákon akarok itt-ott mohásítani, hogy középen kicsit természetesebb legyen a hatás.
Az úszónövényekkel kapcsolatban kicsit aggódok, mert a gyári tető tú közel van a vízhez és ugye abban van a fénycső. Lehet, hogy túl közel lesz a növényeknek és megégeti őket... de egy próbát megér. :)
 
Köszi szépen, jól esett kezdőként amiket írtál. :)
A hardscape egyébként nem úgy sikerült mint ahogy azt elképzeltem, mert a középső völgy a tervek szerint sokkal hangsúlyosabb lett volna, magasabb "sziklafalakkal". A végeredményben kicsit lágyabb vonulatok álltak be.
Vizen úszóból pistiát szerettem volna betenni csak mutatóban, hátha kicsit lejjebb viszi a nitrát-szintet, mert az az egyetlen ami kicsit több, bár messze van a vészestől. Lehet, hogy a gyorsan növő ludwigiák is besegítenek, mert állítólag ők is pusztítják rendesen.
Ezen felül még lótuszt biztosan szerezni fogok, az a család kedvence. :) Illetve még a fákon akarok itt-ott mohásítani, hogy középen kicsit természetesebb legyen a hatás.
Az úszónövényekkel kapcsolatban kicsit aggódok, mert a gyári tető tú közel van a vízhez és ugye abban van a fénycső. Lehet, hogy túl közel lesz a növényeknek és megégeti őket... de egy próbát megér. :)
Nyugodtan tehetsz bele úszó növényt, nem égeted meg a gyári tetővel.(y)
 
Beállt egy kis változás. Sajnos megjelentek az első pont-algák. Úgy fest ez foszfáthiány lesz. Sajnos nincs tesztem, hogy ellenőrizzem a pontos értékeket, de kezdetnek a gyári mennyiséget elkezdem adagolni a Seachem Phosphorus-ból. Kezdődik a pengeélen táncolás. :)

Karácsony közeledtével megleptem magunkat 5db "úttörő" amano garnival. Próbának szántam egyrészt, hogy mennyire bírják a mi körülményeinket, illetve a halakat.
Néhány óra elteltével azt kell mondjam, hogy beilleszkedtek. Nem nagyon bújkálnak, nem piszkálják őket, dolgoznak serényen. :) Ha ez a helyzet állandósul, nem lesz szökés sem, akkor januárban bővítem az osztálylétszámot 15-re. :)06edd934acefd33aba62517f50573073.jpg79251f4a320479b6f394fc9cc94ba4e8.jpg

Tapatalkkal küldve az én SM-G950F eszközömről
 

Hasonló topikok

Válaszok
32
Megtekintések
3K
Back
Oldal tetejére